Ana Sayfa Ana Sayfa
  Favorilerim Favorilerim   Cevapsız Konular Cevapsız Konular   Favori Forumlardaki Aktif Konular Favori Forumlarım
Yönetime Mesaj  Yardım Yardım  Bilgi Agaci Bilgi Ağacı
  Aktif Konular Aktif Konular  Arama   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş
 Akvaryum.com Forum : Akvaryum.com Forum : Akvaryum Hobisi Sohbetleri
Fanusta Neden Balık Beslenmez!
Bu Forumdaki: Önceki Konu - Sonraki Konu
  Yanıt Yaz Yanıt YazSayfa  123 13>
Yazar
Mesaj
  Konuda Arama
umudovski
Forum Özel Üyesi
Simge
Akvaryumum Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 03 Ağustos 2008
Konum: Ankara
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı umudovski Alıntıbullet Konu: Fanusta Neden Balık Beslenmez!
    Gönderim Zamanı: 06 Nisan 2009 12:06 IP
Çünkü;

Öncelikle fanusun üretim amacı içine çiçek koymaktır. Fanus kutularının üzerinde çiçek resimleri vardır balık resmi konulmaz. Çünkü hiçbir fanus içine balık konulması için üretilmez. Fazla su alabilen bu cam, içine konulan bitkiyi uzun süre yaşatabilir.

Fanuslar süs içindir. Balıklar süs değildir. Balıklar bir canlıdır. Fanusta balık besleme ile poşette balık besleme arasındaki tek fark birinin cam kapta öbürünün bir plastik içinde olmasıdır. Fanus canlıların yaşam alanı değildir. Japon balıkları havuz balığı olan Sazansıgiller grubuna dahildir. Fanus sizce bir havuz mudur?

Fanus bir akvaryum değildir. Akvaryum içerisinde havalandırma, ışıklandırma, ısıtma vb faaliyetlerle biyolojik ortamı sağlamaya yönelik bir işlemdir. Fanus'ta bu işlemler yapılamaz yapılsa da zaten küçük olan alanı daha da küçültürsünüz. Bir iç filtreyi fanusa koyarak ne kadar çok yer sağlayabilirsiniz ki?

Fanusta balık strese girer. Çünkü balığın hayatı gezebilmesine bağlıdır. Dibe oturan balığın bir süre sonra hastalandığı ve öldüğü bilinen bir gerçektir. Fanusa atılan bir balığın cezaevinde hücreye atılmış bir insandan hiçbir farkı yoktur.

Fanusa atılan japon balığı fanusun dışbükey camının arkasından dünyayı şaşı görmek durumunda kalıyor, bu da hayat boyu işkence anlamına geliyor. Fanus ışığı çok farklı bir biçimde kırmaktadır ayrıca. Bu bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir. Yani bilimin ispatladığı bir durumu bile bile hayvana acı çektirmenin neresi doğrudur? Bu insanlığın inandığı tüm güzel değerlere aykırı değil midir?

Fanusta balığın kendi pisliği içinde yüzmesine neden olursunuz. Örneğin japon balığı çok yiyen ve çok pisleten bir türdür. Bu nedenle fanus bir süre sonra balığınız için foseptik çukuru olacaktır. Bu da balığa bir işkencedir.

Fanusta balık büyütülmez, büyüyen balıktan hayır gelmez. Balığın ölmesine bile bile davetiye çıkarmak niye süregelen bir davranış biçimidir anlayabilmiş değilim.

Fanusta sürekli su değişimi yapmak zorundasınız. Balığın yaşaması için en önemli şey biyolojik dengesi oturmuş bir su ortamıdır. Siz her su değiştirdiğinizde balığın yaşaması için gerekli tüm yararlı bakterileri de yok ediyorsunuz. Sizce bu adil mi?

Bu yazılara rağmen halen fanusta balık mı bakıyorsunuz? Bence o balığı çıkarıp ötanazi ile yaşamına son vermeniz onun için daha iyi olacaktır. Emin olun!


Önemli not : İş bu yazı yazı sahibinden izin alınmadan kopyalanamaz. Tüm hakları saklıdır. Lütfen sitenizde yayınlamadan önce yazı sahibinden izin alınız.

Av. Umut ŞekerDüzenleyen umudovski - 26 Kasım 2009 20:26

Teşekkür Edenler: Juntossomosmas, amakaliki, EmirBerk,
Tebrik Edenler: Juntossomosmas, amakaliki, EmirBerk, EmreOzkurt,
+1 Diyenler: Juntossomosmas, amakaliki, EmirBerk,

150x50x65 --> -Malawi- (İmparator,SP,Kadango,Yunus)
80x28x40 --> -Japon-
80x28x40 --> -Bitkili (Neon, Kırmızı Burun, Melek, Rasbora vd.) :))
 
Yukarı Dön
Akvaryum.Com
Reklam
Simge

Alıntı MiSoSiKiaNbullet Akvaryum.Com Reklam
    Gönderim Zamanı: 23/05/2015 04:11:43
Akvaryum.Com Reklam
Reklamı Kaldır
 
Yukarı Dön

Alıntı egemen1903 Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 06 Nisan 2009 12:17 IP
Bunu okuyupda hala fanusda balık beslemek isteyen, besleyipde devam edecek insana şaşarım. Alanda hatalı, satan dahada hatalı. Akvaryumcuların vitrinlerinden fanusları kaldırmaları gerek. Artık bu geri kalmış uygulamanın sonu gelmeli.
Ben fanusda bakıyorum aylardır sorunsuz yaşadı, arkadaşım fanusda bakıyor balığı 2 yaşında gibi bahanelere bel bağlamayın artık, balığın yaşaması ayrı şeydir, mutlu ve sağlıklı bir şekilde bakılması ayrıdır.
Bu yazınız içinde tebrik ederim Umut Bey,
Saygılar.
Engelli Üye 
Yukarı Dön
ashiza
Forum Özel Üyesi
Simge
Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 22 Kasım 2008
Konum: Bursa
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı ashiza Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 06 Nisan 2009 12:25 IP
Şunun şurasında kaç aydır forumu takip ediyorum, bana bile bıkkınlık geldi bu konudan. İnternetten canlı satışı konusunda bu kadar hassas(!) olan PET-DER neden bu konuda hiçbir şey yapmıyor acaba.

Umuyorum ki Akvaristler Derneği bu konuda en azından görüş belirten bir girişimde bulunacaktır. Kayıp Prenses dizisine karşı alınan tavır bunu açıkça gösteriyor.
 
Yukarı Dön

Alıntı activa_ Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 06 Nisan 2009 16:09 IP
Bence de çok güzel bir yazı. Fanusa vereceğiniz paranın üstüne biraz daha koyup, bütçenize göre istediğiniz akvaryumu yaptırırsınız. Ben aldım balığı uzun yola çıktım. O sürede fanusdaydı ben rahatsız oldum, kendimi kötü hissettim. Balıklarımızın aylarca yıllarca orada yaşaması çok üzücü bir durum :(

Düzenleyen Oguzzz - 07 Nisan 2009 12:33
Engelli Üye 
Yukarı Dön
sugibisaf
Forum Üyesi
Simge
Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 27 Kasım 2008
Konum: Nigde
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı sugibisaf Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 07 Nisan 2009 12:27 IP
Ben akvaryuma ilgi duyan ve akvaryum balığı almayı düşünen arkadaşlara 3 aylık deneyimime ve bu siteden edindiğim bilgilere dayanarak şunları tavsiye ederim:
1-) Eviniz kaloriferli ve oda sıcaklığı da 23 derecenin altına düşmüyorsa sakın Japon balığı beslemeyin zira Japon balıkları soğuk suyu seviyorlar. Ben denedim ve ne yazıkki birçoğu öldüler.
2-) Eviniz sobalı veya serin ise(17-21 derece) o taktirde akvaryumda Japon besleyebilirsiniz, sakın fanusta beslemeyin.
3-) Oturdğum ev kaloriferli olduğu için şu anda Canlıdoğuran besliyorum ve özellikle kılıçkuyruk ve blackmoliyi herkese tavsiye ederim. Isıtıcıya bile gerek olmuyor eğer ev sıcaksa! 

80 lt. Canlı Doğuran Akvaryumu 18 lt. Yavrulama Tankı
 
Yukarı Dön

Alıntı egemen1903 Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 07 Nisan 2009 13:02 IP
Sıcaklık büyük bir sorun değil. Benim akvaryum ısıtıcı çalışmadan kışın 25 derecenin altına yazında 33 derecenin altına inmiyor. Akvaryum mobilyalı, kapağı ve buhar camları yüzünden bukadar ısınıyor. Sıcaklıkta günlük (gece-gündüz) ısı farkları olmuyorsa ısı yüzünden öleceklerini sanmıyorum. Başka bir nedeni vardır sizin balıklarınızın ölmesinin.
Engelli Üye 
Yukarı Dön
Diadora
Forum Üyesi
Simge
Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 07 Mart 2009
Konum: Izmir
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı Diadora Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 07 Nisan 2009 13:52 IP
Gerçekten güzel bir noktaya değinmişsiniz.Fanuslar dediğiniz gibi balıklar için dizayn edilmemişlerdir.Ama ne yazık ki ticaretin içine girince herşey olabiliyor.Biz belki bu yazıya birşeyler kattık ve az çok insanları bilinçlendirmeyi amaçladık.Genede bunların ve bu gibi olayların önüne geçmek gerçekten zor dedim ya ticaret:(

Emre Yılmaz
JaKof,Acei...
 
Yukarı Dön
AQUAGEN
Forum Üyesi
Simge
Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 16 Aralık 2007
Konum: Kocaeli
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı AQUAGEN Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 08 Nisan 2009 18:45 IP
    Toplumda ne yazıkki herşeye duygusal açıdan bakılmıyor. Ticari bir amaca sahip olan fanus satışının kaldırılması biraz zor gibi. Arz talep meselesi desek daha yerinde olur. Aile yetişkinleri küçük çocuklarının egolarını tatmin etmek için msraf yapmaktansa fanus ile çözüm aradıklarından dolayı fanus satımı bir hayli çok ... Akvaryumcunun en iyi yapabileceği fanusu verirken balık için ne kadar zararlı olduğunu söylemesi olucaktır.
Ufuk Taşdemir Discus & angel fish
 
Yukarı Dön
hknyldrm
Forum Üyesi
Simge
Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 03 Mart 2009
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı hknyldrm Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 08 Nisan 2009 19:51 IP
Öncelikle yazınızdan dolayı sizi kutluyorum Umut bey.

Japon balıklarımın 2 sini aldığım hafta kaybettim beyaz benekten.1'i hala yaşamakta.Yaşayan balığımda daha rengini almadı aldığım 2 japonun yanında eşantiyon olarak verilmişti .) Kısaca anlatmak istediğim beyaz benek sıcaklığın sabit kalmamasından kaynaklanıyorsa oda sıcaklığınında sabit kalmayacağını unutmamamız lazım.Isıtıcı bence şart.
Hakan Yıldırım
 
Yukarı Dön
newrember
Forum Üyesi
Simge
Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 06 Mart 2009
Konum: Istanbul
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı newrember Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 08 Nisan 2009 20:39 IP

Fanus'un balıklar için hücre olduğu kesin.Hepimizin en basitinden yapacağı şey,konu ile ilgili herkesi uyarmak.Akvaryumcuları gezerken,çocuklarına fanus alan aileleri uyarıyorum,samimi olduğum akvaryumcularla konuyu konuşuyorum,çevremde genel bilgi olarak iletiyorum.Bende bu konuda akvaryum.com sayesinde bilinçlendim açıkcası.Mümkün olduğunca kullanımını istemeyip , insanları bilgilendirirsek fanus kullanımı azalacaktır.


A.ATALAY
 
Yukarı Dön
Koi-keeper
Forum Özel Üyesi
Simge
Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 21 Mart 2007
Konum: Bursa
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı Koi-keeper Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 08 Nisan 2009 20:39 IP
Fanusta balık besleme ile poşette balık besleme arasındaki tek fark birinin cam kapta öbürünün bir plastik içinde olmasıdır.
 
Yukarıda yazdığınız bu cümleyi inanın yıllardır savunuyorum hatta sitemde bile bu yazıyı resimli olarak sergilemiştim. Bu düşüncede olan herkese teşekkür ederim.
 
 
Bende uzun yıllar fanusta balık besledim , tabi ne internet ne akvaryumla ilgili dergiler bugünkü kadar çok değil ve bukadar tecrübeli insanlar yoktu.
 
Umarım çok daha bilinçli bir şekilde balık bakarız ve fanus alınmış olabilir ancak kısa sürede küçükte olsa akvaryuma geçilmeli.
 
Hani derlerya ''Yaaaa ben bilmiyodum ondan yani'' diye ama artık biliyoruz ve okuyanlarda bilinçlendi bunu bilipte yine fanusta balık bakarsanız günaha girersiniz benceTebessüm çünkü balığın ömründen çalıyorsunuz fanusta.
 
Saygılar sağlıklı balıklar...
 

                   Koi Çiftliği
 
Yukarı Dön
_ albatros _
Forum Özel Üyesi
Simge
Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 05 Mart 2008
Konum: Çanakkale
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı _ albatros _ Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 08 Nisan 2009 20:52 IP
Ahmet Bey fotoğraf için çok teşekkürler, sanırım her şeyi anlatan en anlamlı kare bu.

Umarım ilerde  fanusta balık beslemek diye bir şey kalmaz.

 
Yukarı Dön
Rüzgardegirmeni
Yönetici
Simge
Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 12 Nisan 2006
Konum: Manisa
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı Rüzgardegirmeni Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 08 Nisan 2009 20:57 IP
Sayın avukatım paylaşım için teşekkürler.Yalnız bir noktayı düzeltsek daha iyi olur gibi geliyor bana.
 
"Fanusta sürekli su değişimi yapmak zorundasınız. Balığın yaşaması için en önemli şey biyolojik dengesi oturmuş bir su ortamıdır. Siz her su değiştirdiğinizde balığın yaşaması için gerekli tüm yararlı bakterileri de yok ediyorsunuz. Sizce bu adil mi?"
 
Yararlı bakteriler tutunarak yaşar,bu nedenle su içinde serbest bulunmazlar(bulunur ama çok çok azdır,o da genelde yüskek akıntılarla sürüklenenlerdir.).Zaten ortamda tutunacak yer hiç yokken olmayan bir bakteriyi de kimse alamaz.Yani zaten ortada bakteri yok gibi bir şey.:)
 
Onur ŞAHİN

 
Yukarı Dön
cemooka
Forum Özel Üyesi
Simge
Benim Sitem Yorumlarim
Kayıt Tarihi: 25 Ağustos 2007
Konum: Ankara
Durumu: Çevrim Dışı


Alıntı cemooka Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 08 Nisan 2009 22:54 IP
Orjinalini yazan: unotim123
Sayın avukatım paylaşım için teşekkürler.Yalnız bir noktayı düzeltsek daha iyi olur gibi geliyor bana.
 
"Fanusta sürekli su değişimi yapmak zorundasınız. Balığın yaşaması için en önemli şey biyolojik dengesi oturmuş bir su ortamıdır. Siz her su değiştirdiğinizde balığın yaşaması için gerekli tüm yararlı bakterileri de yok ediyorsunuz. Sizce bu adil mi?"
 
Yararlı bakteriler tutunarak yaşar,bu nedenle su içinde serbest bulunmazlar(bulunur ama çok çok azdır,o da genelde yüskek akıntılarla sürüklenenlerdir.).Zaten ortamda tutunacak yer hiç yokken olmayan bir bakteriyi de kimse alamaz.Yani zaten ortada bakteri yok gibi bir şey.:)
 
 
Sanırım bu makale suyun biyolojik etmenlerini öğretmek için değil yaşı genç ve ya tecrubesiz hobicileri caydırmak amaçlı yazılmıştır.Ellerinize sağlık bir nebzede olsa insanları iyi yönde bilgilendirilecek bir çalışma.
 
Yukarı Dön

-   Konuyu Paylas    Sayfa  123 13>