Akvaryum Elektrik Maliyeti Hesaplama Tablosu

can_323Çevrim Dışı

İl: Konya
can_323Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 14 Ocak 2010 12:45
Gerçekten güzel düşünülmüş çalışmalar bence tüm arkadaşların burada bizlere gösterdikleri. Ancak basit bir şekilde yaklaşık olarak elektrik sarfiyatımızı görmek adına bu EXCEL formatlı tablo hakikaten çok kullanışlı olmuş. Ellerinize sağlık diyorum...

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

KaanÇevrim Dışı

İl: Antalya
KaanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 14 Ocak 2010 12:53
Banada bir yardımcı olurmusunuz eve 170 TL fatura gelmiş babam köpürüyor. Kaan2010-01-14 12:53:33

K_E_N_A_NÇevrim Dışı

İl: Ankara
K_E_N_A_NÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 14 Ocak 2010 14:27
Kaan kardeş kaç tane akvaryumun var bence sadece akvaryumdan kaynaklanan bir fatura değil gibi geliyor

KaanÇevrim Dışı

İl: Antalya
KaanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 14 Ocak 2010 15:01
3 TANE AKVARYUM VAR.
35 WATT İÇ MOTOR        24 SAAT
28 WATT İÇ MOTOR        24 SAAT
12 WATT İÇ MOTOR         24 SAAT
100 WATT ISITICI            6 SAAT BERKİ
20 WATT TOPLAM IŞIK     10 SAAT

alfa dogÇevrim Dışı

İl: Ordu
alfa dogÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 15 Ocak 2010 13:39
Antalyada elektriğin kw sini 0,25 lira olduğunu varsayarsak 19-20 lira gelmesi lazım cabasınıda katı katına koyalım 40 lira olsun

Geriye kaldı 130 lira sanırım sn. babanızın köpürmesi gereken siz değilsiniz :D

gokangunesÇevrim Dışı

İl: Istanbul
gokangunesÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Ocak 2010 00:51
İyi bir çalışma olmuş emeğiniz için teşekkürler.

free willyÇevrim Dışı

Özel Üye
free willyÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Ocak 2010 01:44
Çok güzel bir çalışma olmuş ama çıkan sonucu görünce ağzım açık kaldı :S bnm yaklaşık 190-200 lira bi elektrik maliyetim var aylık..Annem duyarsa hiç güzel olmaz valla :D

T3knikerÇevrim Dışı

Özel Üye
T3knikerÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Ocak 2010 22:17
Hocam hesaplama doğrusa gelen fatura eksik yazılıyor yada bir terslik var.Ayda 63Tl civarı bir fatura çıkıyor.Ama bizim zaten 70 TL civarı geliyor.Yani diğer tüm elektronik cihazlar Kombi,TV,PC,Buzdolabı vb. çok az tüketiyor.

Caner AlçılıoğluÇevrim Dışı

İl: Usak
Caner AlçılıoğluÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 17 Ocak 2010 22:49
Ben yapıyorum.. 15tl civarında tutuyor. Isıtıcılarınızın fişe takılı saatini değilde çalıştığı saatini yazın oraya

T3knikerÇevrim Dışı

Özel Üye
T3knikerÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 17 Ocak 2010 23:31
Doğru söylüyorsun Caner Kardeş ısıtıcı süresini düşürdüğüm zaman fatura azalıyor.Gerçi azalsa yine 50TL civarı oluyor.Bu faturalar beni bitiriyor valla

KarakurumÇevrim Dışı

KarakurumÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Ocak 2010 13:45
Çok yardımcı oldu ne zamandır böyle birşey arıyordum elinize kolunuza sağlık.
Babam elektrik faturasını hep balıklara bağlıyordu akşam 2 çift lafım var Thumbs%20Up

GÜVENÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]4250,1[/B] [C]2,2,23556[/C]
GÜVENÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 19 Ocak 2010 15:40
Arkadaşlar Kış aylarında elektrik faturalarınızı azaltmanız için bir tavsiyem de şu olacak. Haftalık su değişimlerini özellikle büyük tank sahipleri (mesela ben) direkt musluk suyundan yapıyorsak buz gibi suyun akvaryuma girmesi ile su sucaklığımız 22 derece civarlarına düşebiliyor. Bu arada ısıtıcı suyu eski sıcaklığına getirebilmek için tam gün yanmaya başlıyor. İşte elektrik faturasını kabartan da bu oluyor. Bu nedenle mümkünse sıcak su da basabileceğiniz bir çeşmeye hortumu takın. Yada su kaynatıp yeni eklediğiniz suyu dengelemeye çalışın. Çok farkediyor.Tebessüm

0NURÇevrim Dışı

0NURÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 19 Ocak 2010 23:20
Tebessüm[QUOTE=GÜVEN]Arkadaşlar Kış aylarında elektrik faturalarınızı azaltmanız için bir tavsiyem de şu olacak. Haftalık su değişimlerini özellikle büyük tank sahipleri (mesela ben) direkt musluk suyundan yapıyorsak buz gibi suyun akvaryuma girmesi ile su sucaklığımız 22 derece civarlarına düşebiliyor. Bu arada ısıtıcı suyu eski sıcaklığına getirebilmek için tam gün yanmaya başlıyor. İşte elektrik faturasını kabartan da bu oluyor. Bu nedenle mümkünse sıcak su da basabileceğiniz bir çeşmeye hortumu takın. Yada su kaynatıp yeni eklediğiniz suyu dengelemeye çalışın. Çok farkediyor.Tebessüm [/QUOTE]
Çok doğru ki zaten su değişimlerinde akvaryum derecesine yakın bir su eklememiz gerekiyor. Ani su sıcaklığı değişikliği balıklar için pek iyi olmayabilir. Özellikle hassas türlerse. Faturayı azaltmanın tek çözümü balığa bağışıklık kazandırmak (benim deyimimle). Arkadaşım kesinlikle ısıtıcı kullanmaz, su 20-21 derce arası (26-28 olması gerekiyor) malawi besliyor balıklarda 3-4 yıldır hiç hastalanma olmadı, ölümlerde olmuyor hiç. Yavrular büyüyor anaçları elden çıkarıyor, yavrular büyüyor onun yavruları olunca elden çıkarıyor. Zamanla denge oturmuş bir şekilde. Balıkların üreme zamanları şaşmaz çokta parlak göz alıcı renkleri var, belliki onlarda mutlular. Allah herkese tasarruflu balıklar versin.
Not : Yazdıklarımı okuyup oluyormuş deneyim diyen olursa mesuliyet kendisine aittir. Gördüklerimi ilettim sadece. Şahsım adına ben denemedim, düşünmüyorumda.
ONUROS2010-01-19 23:21:52

NiyOÇevrim Dışı

İl: Bursa
NiyOÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 20 Ocak 2010 17:41
[QUOTE=GÜVEN]Arkadaşlar Kış aylarında elektrik faturalarınızı azaltmanız için bir tavsiyem de şu olacak. Haftalık su değişimlerini özellikle büyük tank sahipleri (mesela ben) direkt musluk suyundan yapıyorsak buz gibi suyun akvaryuma girmesi ile su sucaklığımız 22 derece civarlarına düşebiliyor. Bu arada ısıtıcı suyu eski sıcaklığına getirebilmek için tam gün yanmaya başlıyor. İşte elektrik faturasını kabartan da bu oluyor. Bu nedenle mümkünse sıcak su da basabileceğiniz bir çeşmeye hortumu takın. Yada su kaynatıp yeni eklediğiniz suyu dengelemeye çalışın. Çok farkediyor.Tebessüm [/QUOTE]

Haklısınız ama türkiyede yaşadığımızı unutmayalım Sikkin dediğiniz şartları tabikide yapma ihtimali çok yüksek. Örneğin sıcak su koysak evinde doğal gazı olanlar var veya tüplü şofbeni olanlar. Devlet yine yolucak doğal gaz yakacağız veya kombi elektirik sarf edicek veya tüp gidicek v.s v.s Anlatmak istediğim her açıdan masraf. Isıtıcı tam güç çalışmasın ama diğer taraftan kullandığımız çözümlerde bir nevi götürü oluyor. Ben haftalık 200 lt su değişimi yapıyorum.

Buhar camı şart.kışlık su değişimi oranlarını bence biraz daha uzun tutmalıyız örneğin haftalık su değişimleri yerine 10 veya 15 günlük su değişimleri yapsak 6 aylık süre zarfında balıklar için pek kayıp vermez diye düşünüyorum.Bu benim şahsi fikrim.

Bu arada tablo çok güzel aydınlatıyor.

Saygılar