akvaryumcu yada petshop açma

ylcnbgszÇevrim Dışı

İl: Ankara
ylcnbgszÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 27 Kasım 2006 16:52

Beğenenler: [T]176666,Müptela[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

onuruygunÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
İl: Kocaeli
onuruygunÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 27 Kasım 2006 18:29
Akif Bey plastik bardak fikrini il ortaya atan bendim. Lütfen intihalde bulunmayınız.
Bakınız 9 Kasım tarihli mesajımda kırmızı harfler ile yazılan yazı:  (Sayfanın başındadır.)

[quote]
    Bitkiler de gruba dahil edilmiş. Yani içinde bitki olan akvaryum da bu yönetmeliğe tabi. Tabi bardağın içine (cam olacak) elodea koyarsanız ve şartları iyi tutmazsanız bu sefer de ceza alabilirsiniz gibi bir durum oluşuyor. Fakat plastik bardağa koyarsanız akvaryum tanımındaki camekan tabiri ortadan kalkıyor ve yönetmelik dışında kalıyorsunuz çünkü yönetmeliğin diğer kısımlarında bitki ile ilgili bir ibare bulunmuyor.   
   Fakat bitki de evcil hayvanlar ile ilgili yönetmeliğe dahil edildiği için ceza alabilirsiniz. Çünkü bitki de bir evcil hayvan(!)mış.
[/quote]

Yani bu fikir tamamen benim eserim olup iznim olmadan kullanılamaz.
Evet arkadaşlar özel ithal plastik bardakta yerli üretim kaliteli elodealar satışa sunulmuştur. Tanesi 50 YTL olup, aldığınız taktirde herhangi bir cezai yaptırıma tabi tutulmayacaksınız. Evet; siparişleri bekliyorum...

YBNÇevrim Dışı

Özel Üye
YBNÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 28 Kasım 2006 00:37

Ciddi mi yazıyorsunuz yoksa aranızda geyik mi yapıyorsunuz tam anlayamadım. Ama kurala isyan edip bunu geyiğe çevirir bir hava hakim.

Kurallarda yer alan birçok madde evinde akvaryum sahipleri için uygulanamaz maddeler. Korsan yasası çıktığında evinde kendi halinde divx arşivi yapan bazı kişilere baskın yapılmış, korsan ile yakından uzaktan alakası olmayan birçok kişi mahkemeye verilmişti. ama her nedense sokakta vcd-kopya oyun satan adam hala yerinde duruyordu. Bu baskınlar göstermelikti, çünkü evinde arşiv yapan adamın aynı filmden 2. bir kopyası yoktu, böylece satış yapmadığı kesinleşen kişi serbest kaldı, olan o adamın mahkeme süresince bilgisayarsız kalması oldu o kadar,

Akvaryum konusunda ise olay çok farklı, balık harici hayvanları belli bir denetime tabi tutmaları olası fakat işin içine balık girdiğinde olay çok değişiyor. Haberlerde ne duyacağız?

- Sağlıksız koşullarda yetiştirilen lepistesler piyasa sürülmeden yakalandı, gördüğünüz gibi alg'lerle dolu bu akvaryumlarda üretilen lepistesler kullanıcılara ulaşamadan yakalandı.

Öte yandan evlere baskın yapıp balığımızın ortam koşullarını mı denetleyecekler?

- Ne bu discus'ların hali? Bu suyun ph değeri hiç discus'a uygunmu, utanmıyor musun?

- abi ben yiyiciyim, yetiştirip yiyorum, şöminede dolar yakmak gibi bir olay bu, bu discus 25 cm boyunda 600 YTL ediyor, ben bunu yetiştirip yiyorum, hele tuzda pişiriyorsun nefis oluyor.

Evi kontrol edebilmek için savcılıktan izin çıkması lazım. Kim sizin balıklarınızı niye şikayet eder ki?

- Alt komşumdan şikayetçiyim, konuşan vatozu hep konuşuyor, aynı kaynanam gibi, bi dakka sus be hayvan, ama olur mu, olmaz. Allah balığa bi çene vermiş, vır vır vır, sabahtan akşama kafa kalmıyor. Bide rasboraları var, çok hızlı kuyruk sallıyorlar sesinden uyuyamıyoruz (yuh yani :D )

Kanun çıkar ama genel evcil hayvanlar için uygulanır, balıklar için olan şartlar akvaryumcuları ve ithalatçıları ilgiendirir ama bizler üzerinde hiçbir yaptırımı olamaz.

onuruygunÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
onuruygunÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 28 Kasım 2006 01:15
Yiğit Bey; yazıya girişinizi okurken birden korktum.(En çok geyiğe saran benim.) Fakat sizin de bizden geri kalır yanınız yokmuş hani.

ylcnbgszÇevrim Dışı

ylcnbgszÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Kasım 2006 11:00

Bitkileri bu kanun çerçevesinde değerlendiremk biraz geyik olur arkadaşlar Kanunda hayvanları tanımlamışlar korkmayın (ı)Ev ve süs hayvanı: İnsan tarafından özellikle evde, işyerlerinde ya da arazisinde özel zevk ve refakat amacıyla muhafaza edilen veya edilmesi tasarlanan bakımı ve sorumluluğu sahiplerince üstlenilen her türlü hayvanı)

Akvaryumlarınızdaki bitkiler için henuz mevzuat yok yakında onlarıda çıkarırlarsa şaşırmayın hazırlığı var

dün bir link eklemiştim İstanbul Büyükşehir Belediyesi ilk eğitimini yapmış

Hayvan satıcılarına eğitim
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü, ev de süs hayvanları satışı yapan kişilerin alması zorunlu olan hayvan bakımına ilişkin eğitim programları düzenliyor. Program kapsamında ev ve süs hayvanlarının bakımı ve korunması ile ilgili eğitime tabi tutulan Pet Shop çalışanları program sonunda 5199 sayılı hayvanları koruma kanunu gereği almaları zorunlu olan sertifikayı alacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve 61 Pet Shop görevlisinin katıldığı ilk dönem eğitimleri Edirnekapı’da bulunan İBB Acil Yardım ve Cankurtarma Müdürlüğü Eğitim Salonunda gerçekleştirildi. 28 Kasım Salı günü ikincisi düzenlenecek olan eğitimler 09.00–13.00 saatleri arasında yapılacak.

sercanusteÇevrim Dışı

İl: Denizli
sercanusteÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Kasım 2006 17:16

Valla ne diyelim saçmalamışlar.

b) İş yerlerinde, reçeteye tabi olmayan Veteriner Müstahzarları dışında her türlü ilaç, aşı ve biyolojik madde satışı yapılamaz.

Bir de bu ne oluyor ben anlamadım.Balıkları veterinere mi götürecez hasta olurlarsa??

onuruygunÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
onuruygunÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 28 Kasım 2006 21:16
Sercan Bey hiç veterinere şunu söyleyen birini duydunuz mu, veya duyacağınızı sanıyor musunuz?

- Veteriner abi, konuşam vatozumun boğazları şişti. Bademciklerinde sorun olabilir mi?
- Bir bakayım. Hmmm. Ses telleri zarar görmüş. Galiba fazla bağırmaktan. Son günlerde ses tellerini zorladımı ufaklık?
- Valla geçende fener maçına götürdüm, oarada epey bağırdı, bir de akvaryumda akıntıda kaldı.
- Hmmm. Ondandır. Size ... şurubunu yazıyorum. Yosunları temizledikten sonra(yani yemekten sonra) 1 kaşık akvaryuma atın. Bir de suya battaniye atın kendini de akıntıda tutmasın, filtreden uzak tutsun.
- Veteriner abi, filtreye yapışıp duruyor, ondan da olur mu?
- Olur, olur. Söyleyin bir daha yapmasın. Bir de beslenmesine dikkat etsin. Bol bol salatalık yesin.
encort2006-11-28 21:16:50

sercanusteÇevrim Dışı

İl: Denizli
sercanusteÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Kasım 2006 23:05
Onu Anladım da yani; reçeteye tabi olmayan Veteriner Müstahzarları dışında her türlü ilaç; diyor yani akvaryumcuya gidip mantar ilacı vs. almıcaz mı??Onu anlatmaya çalışmıştım

djmetinÇevrim Dışı

İl: Istanbul
djmetinÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Kasım 2006 00:23
Evet arkadaşlar İşte kanunlarımızın bu kadar düşüklüğü hayvana kötü davranırsak 50 ytl ceza süper yaa :) Peki bu sokak köpeklerini Çö kamyonuna atıp Öldürenlere ne demeli :) .... Bunuda geçtim hayvan barınaklarına ne demeli Hemde belediyenin hayvan barınakları..köpekleri mermerlerin üzerlerine koyuyolar zatüriyeden ölüyo hayvanlar... Bunları yapanlarda 2 AYAKLI HAYVANLAR........

onuruygunÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
onuruygunÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 29 Kasım 2006 00:23
Aslında bu madde mantıklı fakat ilaçların reçetelendirmesinde bir sorun çıkacak mı o var. Mesela metilen mavisi veya mantar ilacı reçeteli ise yandık. Reçete için veterinerden muayene gerekecektir. Hele veteriner görmeden birşey söyleyemem dediğinde genelde balığı götürmek mümkün olmayacağından veterineri eve getirmeniz gerekecek ki bu da 100 lira falan tutar. Açıkçası bu durum gerçekten uygulanırsa bence potasyum permanganat gibi şeylerin kullanımı ciddi oranda artacaktır veya metilen mavisi akvaryumcularda el altından 20 liraya falan satılacaktır. Sakat bir durum.

Bir de iyi bakılmayan discusları ne yapacaklar? Hadi el koydular diyelim. Nasıl ve hangi şartlarda o balıklara bakılacak? Cidden bakabilecekler mi? Köpek barınaklarındaki hayvanlar sokakta olduğundan daha kötü durumda. Discusa ne olur acaba?
encort2006-11-29 0:25:21

DimebaGÇevrim Dışı

İl: Adana
DimebaGÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Kasım 2006 00:59
Bence göstermelik eğitimlerden sonra unutulup gidecek bu yasa.Herşey göstermelik.Tabi şimdilik.Başka hükumet gelirse takır takır uygulayabilir bunları.

onuruygunÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
onuruygunÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 29 Kasım 2006 02:41
Mantıklı şekilde bir yasa yapılsa uygulanmasının ilk destekçilerinden biri olurum. Fakat evinde balık besleyen herkesi eğitme şansınız yoktur. Tabii insanları zorla eğitme hakınız da yok.

İş akvaryumculara gelince; eğitilmeleri gerektiği herkesçe biliniyor. Bu doğru, fakat yöntem yanlış. Hatta yasa okununca saçmalık derecesinde hatalı olduğu en bilgisiz kişi tarafından bile görülebilir.

Bu arada Yalçın Bey yazdığınızdan bir bölüm gözümden kaçmış.

[quote=Yönetmelik]

Tanımlar

Madde 4 -Bu Yönetmelikte geçen,

...

Akvaryum: Tatlı yada tuzlu su doldurularak içinde bitki ve hayvanların barındırıldığı, beslendiği değişik ebatta camekanlı hazneyi,

[/quote]
Ben buradan yola çıkarak dalga geçmiştim.
Bu arada akrilik akvaryumda balık besleyenlere müjde; savunmanızı bu akvaryum değil diyerek yapabilirsiniz.

Bir de şu var:

[quote]

Yasaklar ve Cezai işlemler

Madde 16-Yasaklar aşağıda sayılmıştır.

.....

c) İş yerlerinde, hayvan üretimi yapılamaz.
[/quote]
Akvaryumcunun akvaryumunda lepistes doğum yaptıysa vay haline. Hele bir de yavrular o akvaryumda büyür, sonra da satılırsa adamlar bitti. Kesin üretim oluyor.
encort2006-11-29 4:11:34

elektraÇevrim Dışı

İl: Samsun
elektraÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Kasım 2006 23:21

Arkadaşlar bakıyorumda kimse bu kanunun yürürlüğe gireceğine inanmıyor.Ama "AB Uyum Yasaları"çerçevesinde bu ve benzeri bir çok kanun ülkemizde de uygulanmaya başlanacak.

Eğer ki uygulanırmı diye düşünüyorsanız Avrupa Birliğine girmek ne yazık ki hayal olarak kalır.Mutlak şekilde uygulanacaktır.

Kendimin 7 senedir yaptığım işi yeni yürülüğe giren yasalarla yeniden düzenledim.Yeni bir sürü belgeler almak zorunda kaldım.Ben de bu kadar sıkı şekilde denetimlerin başlayacağını düşünmemiştim ilk başta.

Ağır cezalar katlanmak istemeyen işletmeciler bu kurallara mecbur uyacaklar

elektra2006-11-30 23:37:55

tropheusÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
tropheusÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 01 Aralık 2006 09:38

Arkadaşlar,

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığına kayıtlı olan Akvaryum ve Pet Shop lara geçtiğim ay bir uyarı yazısı gitti. Bu kanun çercevesinde kayıtlı olan mağaza sahipleri buna iştirak edip gitmek zorunda çünkü bu sertifikayı almayanlar için cezai hükümlerin uygulanacağı yazmaktadır.
İlk grup petshop sahibi ve çalışanın bir kısmı geçtiğimiz hafta içinde bu eğitime katıldı ve sertifakalarını alacaklar. Bu eğitimde kullanılan bir kitap bastırılmış belediye tarafından, kitabın kapağında fanusta japon balığı var. Kitabı hazırlayanların kaynakçaya koyduğu akvaryum kitabı ise Dick Mills bir kitabı, diğer kaynakçadaki kedi-köpek-kuş kitaplarının bir çoğu 10 yıldan eski kaynaklar.
Sanırım kanun düzenleyici ve uyum yasalarının etkisi ile hızlı hazırlanmış bir dökümantasyon olmuş.
Bu kitapçıkta kanun ve uygulamalarda anlatılmakta.
Dükkan açmayı düşünenler bu kitaptan faydalanabilir.

Saygılar