neden japon balığı besliyorum?

stingy39Çevrim Dışı

Özel Üye
İl: Tekirdag
stingy39Çevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Mart 2011 02:33
Goldfishlerin daha cana yakın olması bir kedi gibi daha cabuk iletişime geçilmesi ,hele o renkleri yok mu beni yiyor bitiriyor:) O kırmızı beyaz renkler gercekten beni hayretlere düşürüyor.

su videoda da nasıl bir kopek gibi eğitilebileceği daha güzel görülüyor.

http://www.youtube.com/watch?v=Q5H_ChG5Rbw&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=YagxDKxbWWY

stingy392011-03-10 02:40:57

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

OzanUtkuYUCELÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
OzanUtkuYUCELÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Mart 2011 02:38
Eneee hemde ranchu hastayım abi. Sok

OzanUtku2011-03-10 02:47:13

basakboyÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Konya
basakboyÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Mart 2011 02:44
Rahmi bey bu sayfada paylaşmıycaktım ama özel altınbalıklar için umutsuzluğa düşmemeniz için buyrun naçizane kendi tosunlarım

[VID]http://www.youtube.com/watch?v=YagxDKxbWWY[/VID]

kemal bey harika bişey bayıldım valla diycek tek kelime bulamıyorum

otnememÇevrim Dışı

Özel Üye
otnememÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Mart 2011 02:50
Mustafa Bey paylaşmakla iyi ettiniz. Aslında daha önce forumda akvaryumunuzla ilgili konuya denk gelmiş ve hayranlıkla izlemiştim. Hepsi de birbirinden güzeller. Maşallah diyelim nazar değmesin. 

OzanUtkuYUCELÇevrim Dışı

Özel Üye
OzanUtkuYUCELÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Mart 2011 02:55

basakboyÇevrim Dışı

Özel Üye
basakboyÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Mart 2011 02:56
Rahmi bey çok teşekkür ederim aslında aklımda olanların yarısı bile değil ama öğrenciliğin son senesine denk geldiği için böyle oldu işallah haziranda çok daha güzel şeyler yapıp sizin gibi tecrübeli abilerimizin beğenisine sunacağım umarım altın balıklar hakketiği değeri böyle böyle bulur  basakboy2011-03-10 03:00:27

ciebÇevrim Dışı

Özel Üye
ciebÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Mart 2011 13:01

Aslında Goldfish konusunda çok yeniyim ocak ayından beri besliyorum ondan önce bakımını yaptığım yerde vadı ama japonlara hiç bakmazdım bile... Şşimdi aile zoru ile Goldfish tercih etmek durumunda kalmıştım ama iyikide tercih etmişim diyorum.

Goldfish balığı akvaryumcularda görüp de sırf dış güzelli için alınacak bir balık değil biraz ufakken alıp kendimiz büyütünce rahatlıkla akvaryum içersinde ve dışından olsun sevebileceğimiz bir balık insanın eline rahatlıkla geliyor.

Goldfish tercih sebepleri benim için şunlar olabilir:

1- Renklerinin çok çeşitli olması

2-Bazı goldfish türlerinin yüzme biçimlerinin çok farklı olması, akvaryuma ayrı bir hava katıyor(örn: teleskop, inci gövde,...)

3- Büyük boylara gelmesi uzun zaman alıyor ve sizinle birlikte büyüyor resmen(Çocuklukta alınırsa sizinle birlikte baba ve dede olabilir:))

4- Uyku hallerini seyretmek çok güzel.

5- İnsana en yakın balık türlerinden birisi hatta bence tek tür bile denebilir. Yavru olarak alınıp büyütülmüş bir goldfishi akvaryumun iine elimizi sokup sevebiliyoruz.

6- Balığı kim besliyorsa ona karşı ilgileri ve sevgileri artıyor yüzünüzü göründe hemen sizin olduğunuz tarafa gelip hızlı hızlı kıpırdamaya başlıyor:)

7- Hastalıklarının kolay teşhis edilmesi ve bilinçli bakıldıktan sonra ölüm oranı 0'lara kadar düşmesi.

8- Kumla oynarken kuyruklar yukarıda değişik şekiller oluşturmalarıda seyretmeye değer.

9- Olumsuz su şartlarında rahatsızlansalar da hayatlarını sürdürebilmeleri.

Olumsuzlukları ise:

1- Çok büyük hacime ihtiyaç duymaları.

2- Küçük hacimde çok sayıda balık besleyemememiz. Suyu fazla kirtetip ölümler artıyor.

3- Su kirliliğinin önüne geçmek için büyük filtrelere ihtiyaç duyulması ve sık akvaryum temizliği.

4- Bitki çeşitliliği yapamamamız. Ancak çiklet türlerine göre genede daha şanlıyız çünkü azda olsa bitki seçeneğimiz var.

5- İstediğimiz her kumu koyamayız ağzına rahatça alabileceği ve oynayabileceği kumları seçmeliyiz.

6- Hayran kaldığımız goldfish türlerini Türkiye de bulamamamız veya çok uzaklarda olması.

Valla bende basit denecek türde yavrular var çok büyük almadım. Kelebek kuyruk, rachu, turuncu teleskop, inci gövde ve panda türlerini de koymak istiyorum, öncelik panda ve kelebek kuyruk ama gel gelelim ya çok uzakta  yada yakındakiler hasta veya çok pahalı uzanamıyorum...

otnememÇevrim Dışı

Özel Üye
otnememÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Mart 2011 13:11
Arkadaşlar biliyorum konuyla alakasız ama hepinizin goldfishleri ne kadar sevdiğini biliyorum. Benim balıklarda sanki beyaz benek var gibi. Aşağıdaki konuda detayları var yardımcı olursanız çok sevinirim.  otnemem2011-03-10 13:11:54

ankaranchuÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
ankaranchuÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Mart 2011 15:05
[VID]http://www.youtube.com/watch?v=rFw21QhRx1w&feature=related[/VID]Neden japon balığı vidoda gözüküyor kaç tür akvaryum balığı ile bu muhabbet yaşanır?[VID]http://www.youtube.com/watch?v=HP4muB-tpqY&feature=related[/VID] arda20092011-03-10 17:00:06

adige42Çevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
adige42Çevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 10 Mart 2011 15:17
Mustafa çok güzel bir konu açmışsın seni canı gönülden tebrik ediyorum.Şimdiye kadar nedense hep japon balığını beslemem yadırgandı ve değiştirsene gibi anlamsız tekliflerle karşılaştım.Ne hikmetse ülkemizde japın balıkları sadece basamak balığı görülüyor.Hele bir japonla başla işi öğrendikçe başka türlere yönelirsin deniliyor.Bunun sebebi bence yeterince cins japon balıklarının kolay bulunamamasıdır.Ve tabiki diğer türlerin bakımının ve üretiminin dah kolay olması.Zira japonlardan yavru almak herkes nasip olmayacak kadar zor ve zevklidir.Ben 7 sene aradan sonra tekrar japon balığı beslemeye başladım.Aslında japon balıkları hakkındaki en büyük yanlış kolay bakılabilen ve bakım istemeyen türler olduğudur.Tam aksine japonlar itina ile bakılması gereken hassas balıklardır.O kadar uzun süre beslememe rağmen sadece iki saat içinde iki balğımı kaybettim.Bu balığı neden sevdiğime gelince o kadar cok sebep varki;
Cana yakın olmaları benım en cok sevdıgım ozellıklerınden bırıdır.Aynı zamanda görsellik açısından japonları tek geçiyorum bu kadar renk çümbüşünün bir arada taşıyan çok nadir türlerden birisi.Sahibiyle gözleriyle konuşan bir balıkTebessümBırakın tek başına akvaryuma tek başına akvaryumu dolu dolu göstersın oyle sagda solda saklanma ıhtıyacı duymaz cichlidler gibi..

RoyalGoldfishÇevrim Dışı

RoyalGoldfishÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 10 Mart 2011 17:09
   Japon balığını tercih sebebim renkleri tombik olmaları ve cok sıcakkanlı olmalarıdır.Belli bir süre sonra size alışırlar ve tanırlar,elinizden yem yemeye başlarlar,uygun ortamı sağlarsanızda yavru almanız çok kolay olur.Ben defalarca aldım.Resimde gördüğümüz  balıklara sahip olma şansımız oldukça az,sebebi bu balıkların fiyatı 50-250 dolar arası,coğuda avrupa ve amerikaya gidiyor zaten,akvaryumcularda pahalı diye almıyor,bu işte bizimde kusurumuz var ! nasıl mı ?  Akvaryumculara gidip şekli şemali bozuk suriye japonlarını yada koi kırmalarını  alıp alıp duruyoruz.Yinede akvaryumcuları düzenli olarak gezip resimdekiler kadar olmasada iyi formda balıklar bulmanız mümkün.

ciebÇevrim Dışı

Özel Üye
ciebÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Mart 2011 19:10
Ali bey verdiğiniz video goldfish beslemek için yeterli nedeni özetlemiş zaten :)

basakboyÇevrim Dışı

Özel Üye
basakboyÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Mart 2011 19:30
Cihan bey benim aklıma gelmeyen gold fishlerin beslenmesindeki sıkıntıları da anlattığınız için çok teşekkürler anlattıklarınız herkesece bilinen japon balığı dayanıklıdır bişey olmaz düşüncesinin ne kadar yanlış olduğunu göstermek ve yeni baylayacak arkadaşlara fikir vermek açısından harika.
bende bi kaç güzel gold fish daha ekliyeyim gözlerimiz bayram etsinyorumların esirgemeyen herkese çok teşekkürler

.

basakboy2011-03-10 19:31:52

ciebÇevrim Dışı

Özel Üye
ciebÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Mart 2011 19:49
2. ve 4. resimdekiler şahane, ben bu tarzları seviyorum ama şu kelebek kuyrukları bir bulabilsek...