Özel varyetelerde yapılan mantık hataları

radenkoÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
radenkoÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 27 Mayıs 2010 13:27
Suat bey,
lepisteste şartlar çok değişken olduğundan o nedenle bu balık eşleşmeleri kolay olsada seceresi belli olanı bulmak ve varyeteyi sabit tumak çok zor. bir discus veya diğer hayvanlar gibi değil. Varyeteyi çok çabuk bozma riskiniz var yalnışlıkla bir erkek balık 15 dakka istemediğimiz dişilerin yanında kalması yeterli oluyor. Bu balıkların ömrü kısa olması ve saydığım nedenlerden dolayı işimiz çok güçleşiyor. Katılımlarınızı her zaman bekliyoruz konu için gerçekten çok önemli.
Benim bu konuyu açmamda ki neden mantığını ve ırk ıslahının nasıl yapıldığı anlatmak. Bu balıkların dışında balıklardan da örnek veriyim yunus çiklet bunların belirli kıstasları vardır en bilinen ve belirgin olanları kafa yapıları bir zamanlar forum tanıtımlarında görmüş olduğumuz kafa yapısı düzgün yunusları artık malesef göremez olduk çünkü hobici ve bilinçsiz üreticilerin elinde sırf üretiyoz diye üretilen bu balıklar zamanla bu özelliklerini kaybetmeye başladılar. Benim dikkat çekmek istediğim konu bir yerdede bu . Lepistes 1960 larda standartları belirlenen ve yarışmaları yapılan bir balık. Bu standartlar belli. yapılan çalışmalar belli. ben sadece bunları öne çıkararak lepistesin ülkemizde dahada ileriye götürme gayretindeyim ve bunu yapabilmemiz için çok araştırmamız bilgiyi doğru kaynaktan bulmalıyız ve sunmalıyız.
Teori  veya pratik doğru olanı bulmalı ve burda paylaşarak yapıcak veya yapan arkadaşlara yol göstermeliyiz diye düşünüyorum.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Barış ERÇevrim Dışı

[B]5387,3[/B]
İl: Izmir
Barış ERÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 27 Mayıs 2010 13:36
Suat Bey çok doğru noktalara değinmişsiniz.

@murat ''Damızlık boy bir dişi ile cinsel olgunluğa gelmiş bir dişinin yavruları arasında farkmı far BURAK?''

Murat'çım senden bu ifadeyi duyunca hayal kırıklığı yaşadım. Evet fark vardır. Pre-hit- non pre-hit kavramları lepistesçilikte çok şeyi ifade eder.

Erken döl tutan yani pre-hit dişiler gelişimini yeterince sağlıklı tamamlayamaz ve hatta tamamlayamaz. Ayrıca prehit bir dişi az yavru verir.

Birde insanla lepistesi bu gibi bir örnekte karşılaştırmak oldukça mantıksız.

Ex bir yorum ise tecrübelerime dayanarak veriyorum. Çok güzel 2 bireyin güzel yavrular verme olasılığı yüksektir. Fakat varyete özelliklerini göstermeyen, kısmen gösteren  ama birbirlerini tamamlayan 2 bireyde çok kaliteli varyete özelliklerini tam manasıyla gösteren bireyler meydana getirebilir. Buda olasılıklar dahilindedir.

HabitatAquaÇevrim Dışı

Kurumsal Üye
HabitatAquaÇevrim Dışı
Kurumsal Üye
Gönderim Zamanı: 27 Mayıs 2010 13:48
Suat Bey, aynı şeyleri söylüyoruz. Siz benim ne demek istediğimi zaten anlamışsınız. Bilmediğiniz bir kanı katmak zaten büyük problem doğurur.  Geriye dönmek ve bunu tekrarlamanın tek sebebi, ırkı bozmamak içinidi. Ben olumlu sonuçlar alıyorum. Aile içi çiftleşmede yaparsınız elbette en güzel bireyleri seçebilirsiniz. Ancak bazen, fenotipte bire bir mükemmel görünüş ve standartlara sahip balıklarda bile hataya düşebiliyorsunuz.  Fenotip sağlam ancak genotip olarak doğru balık olmayabiiyor. O yüzden dışarıdan balık ben sokmam. Kime güveneceğimi söylermisiniz? Kimden farklı kanlar alacağımı?
Daha doğrusu bu balığı kim hakkıyla üretiyorda ben gidip o adamın gen havuzundan başlık alıp, kendi üretimhaneme sokacağım. Sizcede haksızmıyım.
  Uzakdoğuda adamlar bu işi çok ciddi yaptıkları için ayrıca kooperatif oluşturdukları bir klube sahip oldukları için, bir çoğu gen konusunda uzman olmuş kişiler. Zaten, seminerleri toplantıları oluyor.
Oluşturdukları Gen havuzları var. Benimde kendi çapımda gen havuzum var. Peki ben gibi bu işi ciiddi yapmaya çalışan aradaşlarım varmı? varsa neredeler birbirimizden farklı kanlar alabilelim.
 İşte orada bu sorun yok böyle olsa ben ne uğraşayım backcrossing ile demek istediğim aslında bunlardı yani benim kaygılarımı dile getirmek istedim. Keşke gerçekten iyi kanlara sahip arkadaşlarımız ile bu işi yapabilsek ne güzel olurdu ama değilmi ..?

Bu arada kusura bakmayın serzenişlerim benim genellemeydi. Size direk bir atıfta bulunmadım.  Selçuk ünv. de olmanız okuyor olmanız yada öğretim görevlisi olmnanız sizin açınızdan güzel bir şey olabilir. Burda da herkes için iyi olacaktır. yanlış bilgiler düzeltirlir. Dediğim gibi herkesin herkesten öğrenecceği çok şey var.  Bende hala öğrenmeye devam ediyorum. Sinop ünv. , çanakkale ünv. de değerli öğretim görevlisi dostlarım sayesinde de kendimi geliştirmeye devam etmekteyim. 

Sizide burada görmek güzel.

Saygılarımla

Barış, beni yine yanlış anlıyorsunuz. İri bir damızlık ve güzel bir balık elbetteki güzel bireyler verecektir. ya biz bunumu tartıçıyoruz. hala kimse yazdıklarımı okumuyor. güzel kardeşim, bu işi hakkıyla yapan çok az sayıdaki arkaddaşlardan birisi olarak yazdıklarımı okumuş olman lazım. Ben ilk seçme işleminde ne dedim?
  Renkler moscow dan örnek verdim. en erken koyulaşan baıkları ayırın.
  Sonra 2. asıl seçmemizi fenotip oalrak ırk standartlarına en uygun balıkalrı seçin.  bundan sonrası zaten bellidir. İllada dişinin 8 cm olmasını beklemek isteyen bekler.  Buna gerek varmı katiyetle yok.
Cinsel olgunluğa gelmiş ve görünüş oalrak iri bir yapıya sahip olduktan sonra problem olmaz.  Bunda anlaşılmayacak ne var.
 Biz tiari kaygılarımı konuuyoruz? yoksa iyi balıklara sahip olmak için yapabileceklermizimni?
balığın 9 cm olması çok sayıfa yavru vermesi ile bağdaşır benim için..
  İsteyen istediğini yapabilir. Burada dişilerin iriliğinden bahsetmiyoruz. Benim yazdıklarımı okuyan uygulasın ve sonuçları görsün. Ben burdayım. Yanlış olan bir şey yok. Zaten ben katiyetle yavrudan bu işlemleri yaptığım için benim balıklarımda hiç bir dişi döl almamış şekilde gelişir. Döl almadığı içinde daha kısa sürede ve daha sağlıklı oalrak cinsel olgunluğuna ulaşır. Ver böyle olunca zaten anlattıklarınıza gerek kalmadan o dişi erken döl tutmadığı için, yıpranmamış olduğıundanda güzel yavruların gelmesindede bana göre büyük rol oynuyor.

Saygılarımla

suatÇevrim Dışı

suatÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 27 Mayıs 2010 14:07
Murat bey genel manada fikirlerinize katılıyorum benim takıldığım nokta birinci sayfadaki şu paragrafınız (Yani arkadaşlar, Diyelimki yeni bir ırk çıkarttık ve sabitledik. Eee iş bittimi sanıyorsunuz?   Backcrossing e devam bu hayatınız boyunca yapmanız gereken bir yöntem. Bu olmadımı ırk olmaz arkadaşlar. Mutlaka ırk bozulmaya başlar. Ve inanın bana 3. Batından sonra renklerde, desenlerde, fenotipte,  kuyrukların geç gelişmesinde v.s. bir çok faktör ile birlikte olumsuz yönde karşımıza belirgin olarak çıkacaktır.)

Son yazınızda bunun nedenini açıklamışsınız. Buna ıhtırazımın sebebide sürekli aile içi ciftleştirmelerin ilerde problemlere sebeb olacagını duşunmemdir.

Bu arada yanlış anlaşılmasın ben öğretim gorevlisi degilim sadece orda lisans eğtimi aldım.

radenkoÇevrim Dışı

Özel Üye
radenkoÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 27 Mayıs 2010 14:59
[QUOTE=Barış ER]
Murat'çım senden bu ifadeyi duyunca hayal kırıklığı yaşadım. Evet fark vardır. Pre-hit- non pre-hit kavramları lepistesçilikte çok şeyi ifade eder.

Erken döl tutan yani pre-hit dişiler gelişimini yeterince sağlıklı tamamlayamaz ve hatta tamamlayamaz. Ayrıca prehit bir dişi az yavru verir.
[/QUOTE]
Pre-hit erken döl tutan dişi mi anlamına gelir ?Himmm Sahi pre-hit , non pre-hit ne anlama gelir? radenko2010-05-28 21:38:27

Barış ERÇevrim Dışı

[B]5387,3[/B]
Barış ERÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 27 Mayıs 2010 17:08
pre-hit =previously inseminated=erken döl almış

[QUOTE=radenko][QUOTE=Barış ER]

[/QUOTE] Pre-hit erken döl tutan dişi mi anlamına gelir ?Himmm Sahi pre-hit , non preihit ne anlama gelir?[/QUOTE]

Barış ER2010-05-27 17:10:09

radenkoÇevrim Dışı

Özel Üye
radenkoÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 27 Mayıs 2010 17:29
Malesef yalnış Barış bey burda o anlamda değil . O nedenle yazmış olduğunuz cümlede mantık hataları oluşuyor. Cümlede ne anlatmak istediğseniz Türkçe anlamını kullanmanız hem forumda ki arkadaşların anlaması hemde mantık hatası yapılmaması açısından daha anlamlı olacaktır.

Barış ERÇevrim Dışı

[B]5387,3[/B]
Barış ERÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 27 Mayıs 2010 17:51
Pre-hit is a term used for a female Guppy that has been with a male and has been inseminated by him. Therefore she is pre-hit. As in non-virgin. Sometimes you find a very nice female in you local pet shop and you wont know who the father is. She might have been hit(inseminated) previously. Pre-Hit.

radenkoÇevrim Dışı

Özel Üye
radenkoÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 27 Mayıs 2010 18:58
Güzel tarif etmiş. Ama sizin yukarıda yazdığınız anlamlardan birisi değil malesef. Erdal Hoca2010-05-29 02:15:20

ethemÇevrim Dışı

Özel Üye
ethemÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 28 Mayıs 2010 20:47

Arkadaşlar açıklık getirmek istediğim bir kaç sorum olucak.

1) Önceden döl almış  dişi(gelişimi tamamlamış yada tamamlamamış fark yok)
1) pre-hıt
ingilizcede yada lepiteste kullanılan terimlerde bu  ve buna benzer sıfatlarımı  kullanmak lazım? Dişi veya erkeklerde gelişim evrelerinde bunlara bezer başka terimler nelerdir?

ethem2010-05-28 21:16:44

radenkoÇevrim Dışı

Özel Üye
radenkoÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 28 Mayıs 2010 21:24
Evet Ethem bey önceden veya evvelce döl almış dişi anlamında kullanır pre-hit yani. Gelişimini tamamlamadan erken döl almış balık anlamına gelmez çok doğru .Daha açık olarak dişi sizin akvaryumunuza geldiğinde hamile olması. Yani hamile kalması ( döl alması ) erken veya geç 3-5-7-9 aylıkken hamile kalmasının bir önemi yok. Kullanılan terimler mevcut ancak ben Türkçelerini vermeye çalışıyorum. Ancak yeri gelince açıklamalar yapılabilir. Teşekkür ederim. radenko2010-05-28 21:29:46

ethemÇevrim Dışı

Özel Üye
ethemÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 28 Mayıs 2010 22:46

Raif bey kardeşim ,

Bu terimleri tabiki Türkçe olarak kullanmak yerinde olur.Terimleri ögrenmek + olucaktır.
Terimlerden önce benim çok daha önemsediğim sorularım var.Bunları elimden geldiğince soru cevap şeklinde öğrenmek isterim.
Back crossing'e başlangıc yaparken pre-hit (önceden döl almış dişimi?)kullanmalıyız?yoksa kız dişimi kullanmalıyız?

ethem2010-05-28 22:47:23

radenkoÇevrim Dışı

Özel Üye
radenkoÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 28 Mayıs 2010 23:30
Ethem bey,
konuyu açıcaktım ama çok yerinde bir soru olmuş ? Seçici üretim teknikleri kullanılırken dikat edilmesi gereken bir konuya dikkat çemişsiniz. Ben hemen cevaplamıyım katılımlar olursa ve fikirler paylaşılırsa güzel bir şekilde artıları ile eksileri ile masaya yatırmış oluruz. Sizi bir kez daha tebrik ediyorum. Bu konuyu bu şekilde daha faydalı bir hale gelceğine inanıyorum.

ateshÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Ankara
ateshÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 29 Mayıs 2010 00:24

İkiside olur önceden döl almış dişi (pre-hit dişi) kullanmak zaman kaybından öteye bir şey değildir. aralarında ki fark budur. Dişinin döl almaması durumu eğer havuzdan başka yerde üretilmişse ozaman sorun olmayabilir ama havuzda olursa başka balıktan döl almış olur ki bu da zaman kaybı artı bunun yanında da tekrar tekrar başlamaktır. Bunuda bu işe başlayan için pek hoş bir durum olmayacaktır.

Aslında bu konuyu ilk öne süren Barış bey. Pre-hit ile olmayan balık arasında çok fark var demişti. Bu soruda ondan da bir geniş açıklaması gerekir. Söyledikleri çok havada kaldı biraz daha bilgilendirirse iyi olur. 
atesh2010-05-29 00:47:42