TERS OSMOZ PROBLEMİ

fktanikÇevrim Dışı

fktanikÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 26 Nisan 2012 00:14
Evde sadece içme suyu için kullandığımız cihazda bir sorun var ve çözemedik bir türlü. Tankı kapatıp musluğu açınca 3-4 dakaika içinde sistem 15ppm değere iniyor. Ancak sistem 30 dakika bekledikten(otomatiğe geçtikten) sonra direk membrandan aldığım suyun değeri 150-200ppm çıkıyor. İkinci bir komple Aqualine cihazda da aynı şey oluyor. Farklı üçüncü membran kutusu ve 3-4 farklı membran denediğim halde hep yüksek çıkıyor ilk kullanımda.
Bunu nasıl çözeceğiz dostlar. 4 yollu vana, membran kutusu, atık su kısıtlayıcı, filtreler değişti ama sorun çözülmedi. Kafayı yedirtecek bana....
10 dakika kaar (tank kapalı) musluğu açıp akıtıyorum, değer 15ppm'e inince musluğu da kapatıp tankı açarak dolduruyorum. Değer süper oluyor. Ancak suyu kullandıkça yerine 2-3 bardak arıtma yapmaya başladığından ve bu 2-3 bardak zaten yüksek ppm olduğundan tanktaki suda gitgide yükseliyor. Sorun burda işte. Membran kutusunun içindeki su neden bekleyince değer fırlıyor.

Acil yardım lütfen.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

ZuckarÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Istanbul
ZuckarÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 26 Nisan 2012 03:03
Mebran eskiyince ppm artar fakat böyle bir dalgalanma mantıklı degil. Mebranin contasi yerinde mı. Mebran basınçlı ortamdan basicsiz ortama suyu zorla zardan geçirir iki tarafta basınç esitlenince süzme işlemi kesintili olur yani tank ara ara dolduğu icin süzme işleminde kalite düşer. Ben ilk calistirdigimda 35 ppm 10 lt sonra 12 ppm e düşüyor. Sürekli akis kaliteyi arttırıyor gibi. Son filtreleriniz icinde mineral filtreleri olabilir bunun icinde bekleyen su 200 ppm i bulabilir. Tank kullanımı yapıyor olabilir.

fktanikÇevrim Dışı

fktanikÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 01 Mayıs 2012 22:44
[QUOTE=Zuckar]Mebran eskiyince ppm artar fakat böyle bir dalgalanma mantıklı degil. Mebranin contasi yerinde mı. Mebran basınçlı ortamdan basicsiz ortama suyu zorla zardan geçirir iki tarafta basınç esitlenince süzme işlemi kesintili olur yani tank ara ara dolduğu icin süzme işleminde kalite düşer. Ben ilk calistirdigimda 35 ppm 10 lt sonra 12 ppm e düşüyor. Sürekli akis kaliteyi arttırıyor gibi. Son filtreleriniz icinde mineral filtreleri olabilir bunun icinde bekleyen su 200 ppm i bulabilir. Tank kullanımı yapıyor olabilir. [/QUOTE]

Öncelikle teşekkürler cevap için.
Alttaki resim sorunu anlatıyor. Aşağıdakini test ederken son tatlandırıcı iptal ve kesinlikle tank kapalı şekilde ölçtüm.
Yalnız sorun son 5-6 aydır var ve ben 4-5 yıldır kullanıyorum. Membranın contaları yerinde, 1 hafta da sıfır Voltron membanda da aynı şey oluyor. Sıfır iade ettiğim 1 haftalık Filmtec 75gpd membranda da aynısı oldu.
Resimdeki gibi ilk 2-3 bardakta 200ppm leri buluyor ve direk membrandan ölçüm yapıyorum.
Kafayı sıyıracağım galiba.

fktanik2012-05-01 22:45:36

ZuckarÇevrim Dışı

Özel Üye
ZuckarÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 02 Mayıs 2012 01:09
Büyük ihtimal bağlantı basınç regulatoru yada su yönü gibi bir yerde problem var. Tum bağlantıları gözden geçirin ve bilen biriyle doğrulayın. Osmos bir ortamda var olan maddenin diger ortama akma kuralı denebilir. İki otamdada 200 ppm varsa akacak yer bulamaz ve temizlenmez bence bağlantı hatası yada basınç regulatoru arızası.

Just_A_GencÇevrim Dışı

İl: Izmir
Just_A_GencÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 05 Mayıs 2012 23:42
Bence toplama tankına gönderen cekvalfte sorun var.

ZuckarÇevrim Dışı

Özel Üye
ZuckarÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 10 Mayıs 2012 01:16
Sorun çözüldü mü?

fktanikÇevrim Dışı

fktanikÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Mayıs 2012 19:23
[QUOTE=Zuckar]Sorun çözüldü mü?
[/QUOTE]

Başka bir ile gittiğimden cevap yazamadım. Kusura bakmayın dostlar.

Sorun ne yazıkki çözülmüş değil. TDS cihazı demişlerdi ama onuda aldım ama ne yazıkki olmadı. Resimler aşağıya ekledim.

Aynı Sitedeki eniştemin ters osmoz cihazı:

ZuckarÇevrim Dışı

Özel Üye
ZuckarÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 11 Mayıs 2012 20:02
Peki daire girişinde yada aparman girişinde farklı bir sistem olabilirmi.
Valla bede akıl erdiremedim. Tank Demir olduğu icin tds yi arttırır ama okadarda degil. Acaba tds suda olusan bakterilerden etkileniyormu. Yani su beklediğinde bakteri uruyor ve tds degerini arttırıyor olabilirmi. Ben osmoz su vanasını açınca çalıştırıyorum ve durduruyorum yani mebranin önünde ve arkasındaki su basıncı hiç esitlenmiyor bence depolu sistemlerde basınç esitlendigi icin mebran kaçırıyor olabilir.

Mebranin bulunduğu hausingde bir çatlak yada kacak olma ihtimali aklıma geldi.

fktanikÇevrim Dışı

fktanikÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Mayıs 2012 23:53
[QUOTE=Zuckar]Peki daire girişinde yada aparman girişinde farklı bir sistem olabilirmi.
Valla bede akıl erdiremedim. Tank Demir olduğu icin tds yi arttırır ama okadarda degil. Acaba tds suda olusan bakterilerden etkileniyormu. Yani su beklediğinde bakteri uruyor ve tds degerini arttırıyor olabilirmi. Ben osmoz su vanasını açınca çalıştırıyorum ve durduruyorum yani mebranin önünde ve arkasındaki su basıncı hiç esitlenmiyor bence depolu sistemlerde basınç esitlendigi icin mebran kaçırıyor olabilir.

Mebranin bulunduğu hausingde bir çatlak yada kacak olma ihtimali aklıma geldi.[/QUOTE]

Bu testleri tank devredışı iken ve son tatlandırıcıdan önce aldım.
Çekvalfi de bugun değiştirdim.
Housingde çatlak yok sanırım, zaten 3 ayrı housingte de aynı şey oluyor.
Bakteriden dolayı oluyrmuki acaba?
Birde şu var, eşimde çalışyor ve hafta içi 5 gün gündüz su üretmiyor. Hafta sonuda pek kullanıyor sayılmayız. Fazla sirkülasyon olmadığından mı değer yüksek çıkıyor?
Sizde de varsa sistemi otomatiğe geçip kapandıktan 1 saat sonra(tank kapalı) direk membrandan 1 bardak su alıp deneyebilirmisiniz?
Teşekkürler

ZuckarÇevrim Dışı

Özel Üye
ZuckarÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 13 Mayıs 2012 00:01
Bende tank yok 3 lu filtre uzeri 1 mebran 1 karbon ve 1 mineral filtre var. Mebrandan once 200 çeşmede 220-230 mebrandan sonra 7-10 ve post filtreler sonrası 35 çıkıyor düzenli olarak 2 ayda bir falan ölçüyorum.

fktanikÇevrim Dışı

fktanikÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 13 Mayıs 2012 11:32
[QUOTE=Zuckar]Bende tank yok 3 lu filtre uzeri 1 mebran 1 karbon ve 1 mineral filtre var. Mebrandan once 200 çeşmede 220-230 mebrandan sonra 7-10 ve post filtreler sonrası 35 çıkıyor düzenli olarak 2 ayda bir falan ölçüyorum. [/QUOTE]

BU dediğin 1 saat kadar bekledikten sonra ölçtüğün değermi acaba?
Bende bekledikçe değer yükseliyor ve ilk 2-3 bardaktan sonra 12-15ppm lere düşüyor.

ZuckarÇevrim Dışı

Özel Üye
ZuckarÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 13 Mayıs 2012 12:52
Yok genelde tank suyu değiştirmeden ölçüyorum. Şimdi ölçtüm ilk akan bardak 49 çıktı post filtrelerden sonra ama o bardağı doldurdum ölçtüm döktüm o arada boşa aktı ikinci bardağı ölçtüm 36 çıktı. Yani bir yükselme oluyor ama post filtreden kaynaklanıyor buyuk ihtimal.

fktanikÇevrim Dışı

fktanikÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 13 Mayıs 2012 20:28
[QUOTE=Zuckar]Yok genelde tank suyu değiştirmeden ölçüyorum. Şimdi ölçtüm ilk akan bardak 49 çıktı post filtrelerden sonra ama o bardağı doldurdum ölçtüm döktüm o arada boşa aktı ikinci bardağı ölçtüm 36 çıktı. Yani bir yükselme oluyor ama post filtreden kaynaklanıyor buyuk ihtimal.[/QUOTE]

Keşke direk membrandan sonra da ölçebilsen dostum. O yükselme Post filtreden değildir sanırım.
Membrandan sonra post karbondan önce bakabilirmisin(tabi 1 saat kadar sistem durmuş olmalı)
Teşekkürler

ZuckarÇevrim Dışı

Özel Üye
ZuckarÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 13 Mayıs 2012 21:54
8 den beri çalışmıyordu ölçtüm 6 çıktı. Mebran filmec 75 . Bence senin mebran hosinginde sorun var bir sekilde karıştırıyor suyu.