Canlı Doğuranlar \ Gambusia affinis (Gambusya, Sivrisinek Balığı)

Arama Balık BulucuResim 1- 2
Bu Türü Besleyen Üyeleri Gör
Yeni Tür Önerisi - Hata Bildirme
Latince Adı: Gambusia affinis

Coğrafik Kökeni: Amerika

Beslenme Biçimi: Tam bir oburdur. Kendi ağırlığı kadar yemi birgünde yiyebilir. Etçil ağırlıklı yemleme yapılmalıdır.

Davranış Biçimi: Agresif

Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif.

Yüzme Seviyesi: Orta - Yüzey

Cinsiyet Ayrımı: Dişiler erkeklerden daha iri olur. Dişilerde gonopod bulunmaz.

Üreme: Canlı doğururlar, çok kolay ürerler, yavrularını ayırmak gerekir yoksa yerler.

Sıcaklık: 12°C - 29°C

En Fazla Büyüdüğü Boy: Erkekler 4 cm., dişiler 7 cm.

En Az Akvaryum Hacmi: 70 litre

Su Sertliği: 5 - 19 °dH

pH: 6.0 - 8.0

Zorluk Seviyesi: 3

Genel Yorum: 2 yıl civarında ömürleri vardır. Su çok sıcak olmadıkça su şartlarına aldırış etmeyen çok dayanıklı bir balıktır. Sivrisinekle mücadelede kullanılır. Lepistes'e benzese de Lepistes'den daha agresif ve renksizdir.
CastieL
Forum Özel Üyesi
13/11/2013 05:41:43
Kesinlikle tek yada kendisinden 4-5 kat daha büyük balıklarla beslenmesi gereken,özellikle balıkların gözlerine ayrı bir sempati duyan,kısacık sürede 1 den 1000 olan,psikopat,doymak bilmez,kafası büyüklüğünde yemleri bütün yutabilen,su şartlarına ve ısı farklarına toleresi muazzam geniş,yarardan çok zararlı istilacı bir türdür. Dünyanın her bölgesinde olduğu gibi Türkiye'de de bilinçsizce önüne gelen kaynağa aşılanmış,endemik türümüz olan Aphanius ''Villwocki'' gibi birçok yerli balığın soyunun tükenme sınırlarına gelmesinde rol oynamıştır. İşin komik yanı aşılandığı birçok kaynakta sivrisineklere tenezzül dahi etmemiş ana menüsüne balık yumurtalarını eklemiş,balık populasyonunu azaltmıştır.. Yeni yeni akıllanan devlet durumun farkına varmaya başlamış,sayılarının kontrol altına alınması için küçükte olsa adımlar atmıştır. Birçok firma ve büyük balık yetiştiricisi tarafından canlı yem olarak kullanılır..
Işık SAYGIN

02/02/2012 23:29:55
Sivrisinek balığı (Gambusia affinis), lepistesle akrabalığı olan sıcak-soğuk sularda kolaylıkla yaşayabilen bir tatlı su balığı türü.Sivrisinek balığı sivrisinekle mücadelede kullanılır. Sivrisineklerle mücadele için bırakıldığı ortamlardaki doğal dengeyi, çok yırtıcı ve çok dayanıklı olduğundan dolayı bozabilir.Sivrisinek balığının erkekleri dişilerden daha küçüktür. Yetişkinlerin boyları 5-7 cm arasındadır. Canlı doğurur ve bulursa yavrularını yer. Anavatanı Amerika'dır.Türkiye'ye getirilmiştir.
Sivrisinek balığı (Gambusia affinis), lepistesle akrabalığı olan sıcak-soğuk sularda kolaylıkla yaşayabilen bir tatlı su balığı türü.Sivrisinek balığı sivrisinekle mücadelede kullanılır. Sivrisineklerle mücadele için bırakıldığı ortamlardaki doğal dengeyi, çok yırtıcı ve çok dayanıklı olduğundan dolayı bozabilir.Sivrisinek balığının erkekleri dişilerden daha küçüktür. Yetişkinlerin boyları 5-7 cm arasındadır. Canlı doğurur ve bulursa yavrularını yer. Anavatanı Amerika''dır.Türkiye''ye getirilmiştir.
Tulga Can Okan
burak48
Forum Üyesi
04/05/2011 19:02:02
Gambusyalar her şarta gelebilen balıklardır.Lepistesle beslemek istiyorsanız lepistesin kuyruğu kısa ve gösterişsiz olanları koymanız iyi olacaktır.Bu lepistese zarar vermelerini azaltacaktır.Lepistesle üretmenizde mümkün ama erkek gambusyalar dişileri çok fazla hırpalıyorlar.Erkeği lepistes olarak seçmeniz daha iyi olacaktır.
Burak Kıvrak
wolverin55
Forum Üyesi
16/03/2011 17:30:26
Gambusya affinis Türkiye'de istalıcı konumundadır 15 20 yıl kadar önce o zaman moda olan bir yaklaşımla sivrisinekle savaşmak adına Türkiye'de ve Dünya'da birçok sulara salınmıştır, fakat salındığı yerlerde çok daha kolay ulaşabildiği balık yumurtaları olunca sivrisinek larvaları besin listesinde 3-4 sıralara kadar gerilemiştir.Sonuç olarak sivrisinekle savaşmayıp yerli türlerin soyunu tehlikeye sokmuş bir hamledir.Akvaryumda lepistesle üretilebilir, çok dayanıklıdır fakat lepistesler kadar gösterişli değillerdir.
Serkan Bahar
OrdiBuko
Forum Özel Üyesi
16/12/2010 13:37:13
Sıcak su, soğuk su ve yem ayrımı yapmayan bakımı çok kolay ama türüne göre çok asabi bir balık. Lepistes ile kırdırmak mümkün ama beraber yaşatmak çok güç. Ufak yada korunaksız akvaryumlarda lepistesleri öldürüyorlar birarada bakılmaları uygun değil yani.
Sercan inal
1 2
Yorum eklemek için tıklayınız.