ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
lojistisyen
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
429
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
26 Kasım 2016 17:54
Son Ziyaret:
2 dakika önce
Toplam Mesaj:
691 [1.94 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
160 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
4

BİLGİLER

Ad Soyad:
Lojistisyen
Doğum Tarihi:
20 Kasım 1990
Yaş:
27
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ufuk [IMG]https://media.giphy.com/media/I9nBRqpoxQ60U/giphy.gif[/IMG] 84 LT Bitkili - Plati 30 LT Bitkili - Endler 200 LT Bitkili - Tetra ( Kurulum Aşamasında )

SON 10 MESAJI

40x30x30 Nano Bitkili
[QUOTE=Mustypc]

Denemediğim kalmadı benim. Ben işin başından beridir RO suyu kullanıyorum. 1 damla bile direk çeşme suyu girmedi tankıma. Karartma uyguladım. Işık azaltma uyguladım. Güçlü akıntı motoru ekledim (ki bu daha başka upuzun uzayabilen thread alg dedikleri, çok sıkı tutunan ve kolay kolay yerinden sökülemeyen başka bir alg türünün oluşmasına sebep oldu). Fosfatı kestim. Gubrelemeyi kestim, Bu yaptıklarım evet bir nebze de olsa işe yarıyor ama asla ve asla tam olarak bitmiyor. Hatta ışıklar eski haline geldiğinde tekrardan çoğalmaya başlıyor. Kolay pes etmem epeydir bu belaya yenilmeyecem, çözecem diyip uğraştım ama artık cidden sıkıldım. Size cidden kolaylıklar diliyorum :) [/QUOTE]

Teşekkürler. Gerçekten çeşitli yöntemler denemişsiniz ama bu inatçı istilacıdan kurtulmanın bir yolu olmalı. Yakın zamanda 4. tankımı kurup balıklarımı burada besleyeceğim, sonra gelsin çeşit çeşit yöntemler. Oksijenli su olayına girmeyi planlıyorum. 7x24 hava motoru, iç dış çift filtre, iki günde bir su değişimi ve karartma yapacağım. Yani sizin anlayacağınız bu bölümü geçmek için bütün tuşlara basacağım. Aklıma ne gelirse. Umarım olumlu sonuç alırım.
30 Litre Tür Önerisi
[QUOTE=berkyldzss]
eğer farklı bir tür alırsam bettama ne yapabilirim ki [/QUOTE]

Sizin için 3 şıkkı sunabilirim;

[B]a)[/B] Betta tankınıza başka canlı eklemeyip sadece 1 betta bakmanızı.
[B]b)[/B] Bettanızı elden çıkarıp mevcut tankınıza endler,ember tetra gibi daha düşük hacimlerde yaşayabilen canlılar eklemenizi.
[B]c)[/B] İlla farklı bir tür de beslemek istiyorum diyorsanız yeni bir tank kurarak hacme göre tür beslemenizi.

Şıklardan sadece birini seçerseniz doğru sonuç alırsınız.

Unutmayın bu hobi canlıları esas alan bir hobidir. Hobinin merkezinde canlı olduğundan onun temel ihtiyaçlarını ve yaşam koşullarını karşılamak zorundayız.
Keyifli hobiler.[EDIT]lojistisyen,2017-11-17 20:16:50[/EDIT]
Cladophora
Güncel.

84 litre bitkili tankımdaki baş belası bu. El ile sökmeye çalışmak kesinlikle kar etmiyor, hatta budamışçasına çoğalıyor. Bir kaç kez elimle söktüm ama tutunduğu her şeyi de beraberinde getiriyor. Işığı kapattım, filtre haricinde günde bir kaç saat hava motoru da çalıştırıyorum ama bir azalma gözlemleyemedim. Oksiyenli su önerisini deneyeceğim fakat çekincelerim var bu konuda. Doz muhakkak her tanka göre farklı miktarlarda ayarlanmalı diye düşünüyorum ben. Daha bilgili hobicilerin de yorumlarını rica ederim.

Keyifli hobiler.
40x30x30 Nano Bitkili
Ben de aynı dertten muzadaripim ama ne yaptıysam olmadı. Işığı kıstıkça kıstım, vatoz,otocinclus,sae aldım yine fayda etmedi. Şimdi forumda bu konu hakkında öneriler gördüm ben de bu akşamdan itibaren denemeyi düşünüyorum. https://www.akvaryum.com/Forum/cladophora_k285889.asp buradan inceleyebilirsiniz.
40x30x30 Nano Bitkili
Emeğinize sağlık hocam çok güzel olmuş. Canlı olarak ne düşünüyorsunuz ?
Balıklarım Stresmi Yaşıyor?
Sanırım henüz alışamamışlar, tabi bu alışma süreci de stresli bir süreç. Bence biraz daha zaman tanıyın balıklara. Yemleri geri atıyorlarsa, dibe çöken yemleri de mutlaka temizleyin ki kirlilik de bu süreci uzatmasın. Forumda daha önce ışığı daha az açma önerisi sunanları gördüm fakat bilgili arkadaşlar muhakkak daha net bilgiyi vereceklerdir.
30 Litre Tür Önerisi
[QUOTE=berkyldzss]Akvaryumcular ve birçok kişi birlikte bakıyor çöpçüyü kesin olarak alacağım birde yanına neon gibi sürü balıkları almayı düşünüyorum bakalım ne olacak[/QUOTE]

Betta yanında karides gibi mikro canlıyı bile kabullenemezken sürüyle balığa hiç tahammül etmez. Bence bol bitkilendirimiş bir betta tankı daha cazip olur. Farklı ve kalabalık bir akvaryum istiyorsanız endler önerebilirim.[EDIT]lojistisyen,2017-11-17 17:31:40[/EDIT]
Şu Bilgileri Paylaşmak İstedm Amonyk Nitrit Nitrat
Bu şekilde daha faydalı olur sanırım.

Amonyak - NH3/NH4

[IMG]http://www.aquasafer.com/images/akvaryum_1.jpg[/IMG]

Bu kimyasal akvaryumda balıkların artıkları ve çürüyen gıdaların sonucu oluşur. Amonyak birçok durumda akvaryumdaki balık ölümlerinin birincil sebebidir. Düzenli su değişimleriyle akvaryumda minumun seviyede tutulmalıdır. Amonyak, Nitrit ve Nitrat döngüsü bir akvaristin bilmesi gereken en önemli kimyasal süreçtir.


AZOT DöNGüSü (Amonyak, Nitrit ve Nitrat)

[IMG]http://www.aquasafer.com/images/akvaryum_amonyak_nitrit_nitrat_dongusu.png[/IMG]


Amonyak (NH3) çok küçük miktarlarda bile balıklar için çok zehirli bir kimyasaldır. Bu kimyasal aynı zamanda solungaç zarlarında hasara neden olur ve normal solunum fonksiyonunu engeller. Amonyak seviyesi için düzenli olarak(ayda bir kez) akvaryum suyunu test etmek önemlidir. Bunun için bir test kiti amonyak seviyesini test edebilirsiniz. Ayrıca düzenli akvaryumu temizliği ve biyo-filtreler amonyak seviyesini azaltmada size yardımcı olabilir. Amonyak zehirlenmesi akvaryum balıklarının en büyük katillerinden biridir. Sıklıkla yeni kurulan tanklarda oluşur. Ancak, aynı zamanda filtre elektrik veya mekanik arıza nedeniyle çalışmadığında yada filtrelemede sorun olduğunda amonyak zehirlenmesi görülebilir. Düzenli su değişimi ve amonyak testleri bu görünmez balık katili ile mücadelede size yardımcı olabilir.

Nitrit

Amonyak, tank içindeki bakteriler tarafından nitrite dönüştürülür. Ve belli seviyelerin üzerine çıktığı anda akvaryum yaşamı için tehdittir. Nitrit ve amonyak seviyesini azaltmanın en etkili yolu yine düzenli su değişimidir. Nitrit bir süre sonra tank ve filtrelede büyüyen bakteriler tarafından nitrata dönüştürülür.

Tank içindeki bakteriler tarafından nitrite dönüştürülen nitrit de amonyak gibi zehirlidir. Nitrit izleri bulunan akvaryumda balıklar ciddi stres altındadır. Bu da bir süre sonra solunum sorununa ve hastalanmaya yol açar. Daha sonrada canlı ölür. Bunu önlemek için amonyak gibi düzenli aralıklarda nitrit seviyesini ölçmenizde fayda vardır. Nitrit, azot döngüsünün(nitrojen döngüsü) bir parçası olarak, amonyum/amonyak dönüşümünden meydana gelir. çok amonyak ve dolayısıyla nitrit balıklar için öldürücüdür. Sağlıklı bir akvaryumda nitrit düzeyi her zaman "0" olmalıdır. Böylece, balıklarınızda stres ortadan kalkacak, bağışıklık sistemlerinde bir sorun oluşmayacak ve balıklarınızın vücudundaki oksijen rahatça taşınabilecektir. Uzun süreli yüksek nitrite bağlı kalan balık, su yüzeyini mekan olarak kullanır, hatta akvaryum filtresinin su girişinden ayrılmayacaktır. Yüksek nitrite maruz kalmış akvaryumlarda balıklar kırmızı kan hücreleri yönünden hastalanacaklar(anemi) ve sonundada öleceklerdir.

Nitrat

Nitritler akvaryum biyolojik döngüsü sırasında nitratlara dönüşür. Nitrat adı verilen bu madde balıklara karşı zararsız görünsede yüksek konsantrasyonlarda zararlıdır. Genellikle belirli bir oranda olduğu gibi amonyak ve nitritin aksine, nitrat akvaryumda mevcut olabilir. Geçmişte balıklara karşı zararsız olduğu düşünülen ancak akvaryumlarda bu kimyasal üzerine yapılan araştırmalara yüksek nitrat konsantrasyonun balıkların sağlığı üzerinde olumsuz etkilere sahip olduğunu göstermiştir. Tankta nitrat fazlalığı fazla balık polülasyonundan meydana gelebilir. Bu sorun kaçınılmaz olarak hastalıklı, sağlıksız balıklara yol açacaktır. çok fazla nitrat başka bir sonucu yosundur. Kişisel nitrat test sonuçlarının 40ppm veya daha az olması gerekir.


Akvaryum suyunun en önemli parametreleri arasında amonyak, nitrit ve nitrat vardır. Amonyak ve nitrit düşük konsantrasyonlarda bile sudaki yaşam için çok toksik ve zehirleyicidir. Nitrat ise düşük konsantrasyonda balıklar için tehlikeli değildir. Ancak bitkiler için iyi bir besindir ve bu yüzden alg çoğalmasına neden olur. Yeşil su vakalarının çoğu sistemde aşırı miktarda nitrat ve fosfat olmasından kaynaklanmaktadır. Akvaristliği keyifli bir hale getirmek ve balık yetiştirmekten zevk almanın en önemli yolu azot döngüsünü iyi anlamaktır.

SIK SORULAN SORULAR
Bir akvaryum için güvenli nitrat seviyesi nedir?
40 ppm (40 mg / litre)

Bir akvaryum için güvenli nitrit seviyesi nedir?
0 ppm (0 mg / litre), nitrit herhangi bir miktarda canlılar için zehirlidir!

Bir akvaryum için güvenli amonyak seviyesi nedir?
Amonyak miktarı (0 ppm ya da 0 mg / litre) olmalıdır. Amonyak balıklar için toksiktir. Ve çok görülen amonyak zehirlenmesi balık ölümlerinde ilk sıralardadır

Amonyak akvaryumdan nasıl uzaklaştırılır?
İlk adım, tankın kapasitesinin % 30'unu geçmeyecek şekilde kısmi su değişimi yapmaktır. Ayrıca daha güçlü bir filtrasyonda amonyağın uzaklaştırılmasında etkili olacaktır. Mağazalarında çeşitli ticari amonyak gidericiler vardır, ancak bu uzun süre sorunu gideremez. Yapmanız gereken su şartlarını iyileştirmek ve sabit tutmaktır.

Nitrit ve nitrat arasında nasıl bir fark var?
Nitrat, nitrit nitrifikasyon bakterilerin nötralizasyonu sonrası üretilen bir maddedir. Nitratlar suda 40 ppm (40 mg / litre) seviyesinde mevcut olabilir isede nitrit balıklar için çok zehirlidir.

Nitrat balıklar için zararlımıdır?
Hayır, nitrat seviyesi 40 ppm (40 mg / litre) aşmadıkça zararsızdır.

Kaynak: [URL]http://www.aquasafer.com/akvaryum_amonyak_nitrit_nitrat_duzeyi.html[/URL][EDIT]lojistisyen,2017-11-17 16:59:43[/EDIT]
Akvaryum Modifiye...
[QUOTE=erhanyan]

Yükseklik çok değil mi abi ? Bir de boylanma için günlük su değişimi baya fatura olur sanki. [:D][/QUOTE]

Erhan bey, Erhan bey'in önerisine katılıyorum. O sazlar, amazonlar arka planda ne de güzel uzar :) Melekler de kelebek gibi maşallah [:iyi:]
Erkek Lepistes Ölümü Ve Dişi Doğum Hk.
[QUOTE=ozantimur]Benim yaklaşık 20 lt bir akvaryumum var içinde de 50-60 tane lepistesim vardı boyları ortalama 2 cm onlarda yavru sayılır herhalde hepsini arkadaşımdan almıştım ama 2 hafta sonra balıklarım ölmeye başladı bir günde 10 tane falan öldü sonra 30 derken sadece 15 tane falan dişi balığım kaldı neden öldüler acaba bir yardımcı olabilir misiniz.[/QUOTE]

Hacim oldukça yetersiz, muhtemelen filtreleme de yetersizdir. Bu şekilde daha çok canlı kaybedersiniz. Lepistesleri elden çıkarıp yerine 5-6 tane endler bakmanız daha uygun olur.

GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,519,568 Mesaj
  • 370,445 Konu
  • 91 Forum
  • 126,790 Forum Üyesi
  • 1,370 Özel Forum Üyesi
  • 27 Kıdemli Akvarist
  • 2,036 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.