ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
AhmetEmre
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
337
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
26 Ocak 2016 15:58
Son Ziyaret:
9 Saat 59 Dakika önce
Toplam Mesaj:
838 [0.84 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
27 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ahmet Emre HALAÇELİ
Doğum Tarihi:
11 Eylül 2001
Yaş:
17
İl:
Adana
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ahmet Emre HALAÇELİ Üniversiteye hazırlandığım için forumda aktif değilim

SON 10 MESAJI

Akvaryumu Komple Temizleme
İnce kum dediğiniz sanırım silis kum onu kullandıysanız akvaryumda bir müddet beyaz bir toz bulutu kalır ama zamanla geçer zararı yoktur.
22 litre maalesef çok az, size zorla bir şey aldıramam ama yosundan şikayetçiyseniz 22 lt suyu komple değiştirmek işinize yaramaz.
Akvaryum doğrudan güneş alan bir yerde ise yerini değiştirin,ışığı (varsa) çok kuvvetliyse gün içinde daha az çalıştırın.
Akvaryuma yeni balık eklemeyi düşünürseniz eskileri çıkarmadan yapmayın.
22 lt sorunsuz bakabileceğiniz türler kısıtlıdır. Beta, karidesler ve belki endler(sık bulunmaz ama kolay bakılır lepistesin bir küçüğü gibi).
Daha doyurucu cevaplar alabilmek için resim paylaşmanız iyi olur.[EDIT]AhmetEmre,2018-10-20 15:59:34[/EDIT]
Betta Balığı İçin Yem
Evet ama tek çeşit beslemeyin.
Evinizde Kaç Adet Kurulu Akvaryumunuz Var.?
Bende 2 tane var.

Birincide cüce vatozlar 1 çift kribensis (dişi albino) 2.5 yaşında albino çöpçü (en yaşlı balığım) 7-8 kiraz barb 3 cam balığı 90 lt
İkincide 1 tane botia lohachata 35 lt
Bir Tür Hastalık Mı?
O zaman keskin kenarlı dekorlarınız olmalı çünkü hastalıktan ziyade yıpranma gibi duruyor.
Bir Tür Hastalık Mı?
Akvaryumdaki saldırgan bir balık yapıyor.
Akvaryumunuzda hngi türler var?
10 Litre'den 50 Litre'ye Geçiş
[QUOTE=Thanatosie]Merhabalar ben akvaryum hobisine yeni başladım . Balıklar hakkında çok az bilgim var. 4. Günümde 10 litre olan akvaryumuma dekor bakarken 100 Tl olarak 50 litrelik çok ucuz bir akvaryum buldum . Ama araştırmaya girmeden alırsam hüsrana düşerim diyerek sizlere birkaç soru sormak istiyorum :)

1- Şu anda 1 e Lepistes 1 e Molly besliyorum . 50 litrelik akvaryumuma kaç balık yeterli olur (Lepistes , Molly ve adını hatırlamadım yarım santim boylarında bir tür)
2- 10 litrelik akvaryumuma Betta koyarsam hava motoruna ihtiyacım olur mu ?
3- Lepistes ve Molly çoğaltımı yaparsam yavruları ne yapabilirim ? Aşırı balık besleyecek yerim yok
4- Lepistes ve Molly cinsi balıklarım yarım cm boyundaki balıkları yer mi ?
5- Akvaryum için dekor önerir misiniz ? Canlı bitki için yeteri kadar tecrübem yok :)

Şimdiden çok teşekkürlerr :)[/QUOTE]

1- 5 cm den kısa balıkların istediği hacim cm başına 1 lt dir (ama yüzmek için değil kirlilik için) lepistes 4 molly 5 (jumbo olarak düşünmüyorum zaten jumbo boya gelene kadar değiştirirsiniz) lt gerekir.
1e 2d lepistes 1e 3d molly ile başlayın derim. Zaten akvaryum kalabalık olmadığı için ana tankta yavrular oluşur ve yetişkinlerle yaşarlar.
2-Betalar labirntli oldukları için direkt havadan nefes alabilirler hava motoruna gerek yok ama filtre şarttır. Önerim pipo filtre alıp karides bakmanızdır 10 lt ye en uygunu o çünkü (pipo filtre hava motoru ile çalışır)
3-Biraz boylandırıp (2-3cm veya 4 ay) ücretsiz veya takaslı verebilirsiniz. Takas yapacaksanız yem ile yapmanızı öneririm. Satabilirsiniz ama petshoplardaki fiyattan kimse almaz 1-2 tl ye lepistes 2-3 tlye molly olacak şekilde (ama önerim yem ile takas bakabileceğine inandığınız kişilere ücretsiz verebilirsiniz)
4-Yarım cm dediğiniz balığın fotoğrafını eklerseniz yardımcı olabilirim.
5-Zemine hagen veya dere kumu (iyice yıkamalısınız). Akvaryuma konmaya uygun dal kök ve taşlar. Kendiniz yaparsanız çok ucuza gelir ama petshoptan da alabileceğiniz hindistan cevizinden mağara.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/182304/130720172244111.jpg[/IMG]

Yapay hiç bir şey almayın özellikle de boyalı olan şeyleri.[EDIT]AhmetEmre,2018-06-26 08:08:49[/EDIT]
Lepistes Yavrularını Afiyetle Yiyen Balıklar Neler
[QUOTE=Spiko]Lepistes yavrularını afiyetle yiyen balıklar nelerdir? Büyük lepistes yemesin ama yavruları yesin istiyorum almak istiyorum ama aşırı ürüyor bu balıklar[/QUOTE]
O zaman lepistes besleme başka balık mı yok[:(((].
Bu Karidesin Turu Ne?amanomu Yoksa Baska Bisimi?
Kiraz olsun sakura olsun nesilden nesile ıslah çalışmalarını sıkı tutmazsanız böyle şeffaf bireyler gözlemlenebilir.
Bana neocaridinia gibi geldi.

[EDIT]AhmetEmre,2018-06-24 16:37:29[/EDIT]
Japon Balığı İçin İsitici Lazım Mi
[QUOTE=yeni]Beyler japon beslemek istiyorum bildiğim kadarıyla isitici gerekmiyor oda sıcaklığında yaşıyorlar diye biliyorum isiticisiz yasarlar mi[/QUOTE]
Akvaryum oda şartları ve japonun varyetesine bağlı.
Şimdi balıkları olumsuz etkileyen belli başlı etkenler var.
Hobide yaygın olan türlerde bu şartlardan 1-2 tanesi aşırı olmasa da yetersiz oldu mu pek sorun çıkmaz (ama bazı türlerin hiç tavizi yoktur).
Bu etmenlerden ilk aklıma gelenler;
1-Hacim
2-Sıcaklık
3-Amonyak miktarı
4-Nitrat miktarı
5-pH
6-Sertlik
7-Akvaryumda bulunan diğer türler
8-Işık
9-Akvaryum konumu
10-Beslenme

Japon için;
1-Yüzmek için en az 80 biyolojik yük açışından ise balık başı 40 lt gerekir.
2-Soğuk su balığıdır 18-24 derece arsasında [K]stabil[/K] bir değer idealdir(optimum 22). Daha düşük ve yüksek sıcaklıklarda da yaşar ama ideali budur.
3-Diğer balıklara göre daha toleranslıdır ama 0 olması en iyisidir.
4-Ppm cinsinden bir değer vermem sizin için pek bir işe yaramaz eğer 1. maddedeki şartları sağladıysanız haftalık %30 su değişimini ve suyu dinlendirmeyi aksatmayın
5-Sazandan ıslah edilme bir tür olduğu için asidik bazik her türlü suya uyum sağlayabilir. İçme suyuna yakın değerler idealdir. Normal çeşme suyunu dinlendirip kullanmaktan başka ph için herhangi bir uğraş vermenize gerek yoktur.
6-Aşırı sertl veya yumuşak olmadıkça sorun olmaz geniş bir parametrede yaşar ph da olduğu gibi sertlikte de değerlerin stabil kalması adına yeni suyu her seferinde aynı kaynaktan eklemeniz yeterlidir (yani çeşme).
7- Japonların anlaşabileceği türler neredeyse yoktur. Ya her şeyi kurcalarlar ya da kuyrukları saldırıya uğrar. Japon en iyi japon ile olur.
8-Balıkları rahatsız edecek kadar parlak olmasın, bazı malawi severlerin düştüğü hatadaki gibi akvaryum diskoya dönmesin yeterli. Olmasa da olur olursa daha iyi olur.
9-Doğrudan güneş ışığı alan bir yere koymayın hem ısınır hem yosun yapar. Kapı ağızına da koymanızı önermem kapı her çarptığında hayvanlar korkar ve zamanla strese girerler.
10-Diğer balıkların aksine japonlar karbon hidrat ağırlıklı beslenirler. Kabızlık japonlarda sık görülür bu yüzden haftada bir akvaryum balıklarına verilmesi uygun sebzeleri haşlayıp verirseniz ve haftanın 1 günü de aç bırakırsanız sorun kalmaz. Japonlarla ilgili bir diğer konu ise yemleme miktarıdır gerekli miktarı tam hatırlamıyorum ama japon ve koi gibi sazanların sindirim sistemleri diğer akvaryum balıkları gibi gelişmiş değildir o yüzden açlık-tokluk hisleri yoktur.

Bu şartlardan verdiğiniz her bir taviz balığınızı direkt öldürmese bile balığın zayıflamasına ve dolayısıyla ömrünün kısalmasına sebep olmaktadır.
Doğruda size özel spesifik bir yorum isterseniz akvaryum şartlarınız hakkında daha detaylı bilgiler vermelisiniz.
Meyve Sineği Üretim Kutusu (kanatlı-kanatsız)
Tekrardan merhaba

Öncelikle konuyu takip eden kişiler kusura bakmasın dün yazamadım.
Dün sabah uyandığımda üstü kapalı sadece hava vanası ile havalandırılan kültürdeki tüm sinekler ölmüştü açtığımda yoğun bir maya kokusu çıktı sanırım boğulmuşlar. Bu yüzden kapak yerine sineklik kullanmamız gerekecek.

Ama kültür son hız çoğalıyor kapağı açtıktan sonra kısa sürede sinekler geri geldi şimdilik elle topluyorum.
Ayrıca pupaların ve kurtların tamamına yakını en başta kurduğum 2 pet bardakta bazen oradan kurt toplayıp veriyorum.

Hantal oldukları için elle toplamak çok kolay ayrıca sinekler arıların kovanlarından ayrılmaması gibi kültürden ayrılmıyorlar (hatta polen toplamaya bile gitmiyorlar[:cool:]).
Ama kimse evinde bir sürü küçük sineğin (aslında kültürden ayrılmıyorlar ama üzerinde uçuşuyorlar) gezmesini istemeyeceği için ve eliyle sinek yakalamak da istemeyeceği için bunu daha kapalı bir ortamda yapmamız gerekiyor.

Şimdilik aklıma gelen en kolay çözüm uçanların üzerine fıs fıs ile su sıkmak[:(] (ama işe yarar)

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 305 Online Kullanıcı, 166 Üye

Online Kullanıcılar

Hobici06, Mete Duru, sinan çelik, Black37, AncyraTR, Motorcuherif, Eser Rüzgar, MurathanM, sduru35, bugrasvfd20, teskere, Tanganyika07, dagli1903, Vasfi, murat35500, yavuzsezgin, barxbull, MiSoSiKiaN, onurdolcan, TheHobi, LemanTurqi, -RBG-, icelebi, ib0o6, Engindmn, miralp, AbdullahÇoşkun, Vdtsngl, KingScorpion, bjkalley, Dark65, stormare, erkanmazici, Eneskander, Pkson, bayerufak, muzaffer_81, BadWolf, redfox69, Kınayu, BlackGoat, tunaercan82, ibrahimcett, msurucu, songoku, neşet69, starmedica, cuneyt39164, DeviLLe, FurkanKöse59, Bilalbektas, burak006, Alisan, kn0w, Tunc Berk, Klavuz, festo103, maswa053, KubilayK, Rc oranda, Sj Injection, BKAYA, onur887, Rango, eeekkkggg, ApistoPanduro, KadirSpmz, DeeP BluE, mek44, qiray, diaslayt, Khann, keremmina11, TurX, sbilgic82, HybridFish, vedat79, erkan özden, AzmiKibar, Hasan Kayış, smmyh, ustabuneya, heihache, Melih Arslan, SevimliHaya1et, zoomx, osman-01, vendetta99, banned, EmirHaN, aykanbayazit, Iskarmoz, aliyilmaz34, Nebi84, mc_zahir, ahmet1661, Hmzdmrc, james_34, Ahmtkr, akrepkral623, hasan0742, Forss, Arassian, aybars034, Formicasmind, akyol15, hipnotize, Gursoyhasan, PlecoLover, Kifidis, AmazonDream, tanerberkgulec, altum35, Keys, FerhatKaya, rouvax, sinanb85, hceneli, wallece, denizim20, Dogubaba, Bettanuma, Karatash1976, alecozan, UnalCevahir, Hysteria, Oğuzhan_ÇEPNİ, Muratbadem, jorqe, ceyh, capo di capi, sencer, derwishim, rexxter, Serdaraktas06, bitkigubremarket, tarikkarakas3, gattar5050, Mehmetzeki, Tropikalbalık, umteribol, Foai, Burakzz, Orhunekm, Semihyrk, idik, Neothauma, eek55, erdew, borani, Ulaş_özgür, boriticinee, caglarm, safakelmass, cashercash, 25at42, HarunYldrm, erhanyan, Serkanhan, dogu7862, YavuzEdro, Green terör, murat4255, Ubasci, GRantMaSTeR, iksirci, maharaja,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.