ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
AhmetEmre
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
315
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
26 Ocak 2016 15:58
Son Ziyaret:
17 Saat 7 Dakika önce
Toplam Mesaj:
808 [0.98 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
137 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ahmet Emre HALAÇELİ
Doğum Tarihi:
11 Eylül 2001
Yaş:
16
İl:
Adana
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ahmet Emre HALAÇELİ

SON 10 MESAJI

1cm Lik Bir Salyangoz
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/182304/230420181452321.jpg[/IMG]
Şu salyangoz ise adi salyangozdur.
Kabuğundaki desenler çok az daha farklı olabilir.
Bu değilse resim eklemeniz iyi olur.
Yeni Site (Hataları Rapor Ediniz)
Hata değilsede bir önerim var.
Tecrübeli hobicilerin paylaştığı çeviri makale tarzı yazılar ile soru sorulan konuları ayırmak için bir bir simge eklenebilir.
Tıpkı canlı tanıtımı ve soru sorma kısımlarının ayrıldığı gibi.
Çünkü bir çok soru dönüp dolaşılıp tekrar soruluyor ve çoğu detaylı yazı arama kısmında en üstlerde çıkmıyor.
12 Cm Erkek 6 Cm Dişi Cüce Vatoz Çiftleşir Mi.
[QUOTE=2kadir7]Dişi olgunluğa ulaşmışsa çiftleşir bir sıkıntı olmaz ama yanlız dişi akvaryumda bir tane ise ikinci çiftleşme için erkek dişiyi hırpalayabilir. Dişinin olgunluğa geldiğini yumurta toplanmasıyla görebilirsiniz. [/QUOTE]
Erkek dişiyi hırpalayıp öldürmez zaten dişi hazır değilse çiftleşmeye çalışmaz.[QUOTE=Hasan03]Teşekkürler hocam. Dişinin ölmesinden korkmuştum. [/QUOTE]
Dişi ölmez cüce vatozlar yavru balıklara bile zarar vermezler.
Fakat yavru almaya 2 ay sonra başlarsınız diye tahmin ediyorum dişi 7.5 8cm olmadan kolay kolay yavru vermez yaş ise boydan da önemli 12-18 aylık iken üreme olgunluğuna varırlar.
Yeni Balık Akvaryuma Nasıl Eklenir?
[QUOTE=DeadRaven]3-4 aylık oturmuş bitkili akvaryuma 4 adet yeni erkek plati eklemek istediğimde nasıl ekleyeceğim?4 litre karantina akvaryumum var.Küçük ısıtıcımda var.Hava hortumuyla hava da verebilirim.Balıkları almadan önce karantina akvaryumunu ana tanktan aldığım suyla doldursam ısıtıcı açık hava hortumu açık.Sonra yeni aldığım balıkları bir tasa poşetteki su ile döksem.Tastaki suya damlatma yöntemiyle ana tanktan su aşıladıktan sonra balıkları kepçeyle karantina akvaryumuna koysam.

1-Yeni aldığım balıklar karantina akvaryumunda kaç gün kalmalı?
2-Karantina akvaryumuna metilen mavisi, kaya tuzu veya başka bir ilaç kullanarak balıklarda hastalık varsa hastalığı önlemek ve balıktaki bakterileri öldürmek, beyaz beneği önlemek,iç ve dış parazitleri öldürmek, mantar ve fungusu yoketmek için metilen mavisi veya başka bir ilaç kullanmalı mıyım kullanacaksam nasıl tarif eder misiniz?
3-Yeni balıklar karantina akvaryumundaki sürelerini doldurduktan sonra tekrar damlatma yöntemi su değerlerini eşitleme yöntemi ile balıkları ana tanka koyabilir miyim?
4-On altı dişi dört erkekten oluşan bir plati kolonisi 90 litre için çok mudur az mıdır uygun mudur?
5-Eğer yeni aldığım balıklarda iç parazit varsa ilaçlı tablet yem ile bir hafta beslesem balıklar iyileşir mi?
6-Yeni aldığım balıklarda dış parazit varsa bunu nasıl anlarım?Eğer anlayamazsam yinede dış parazit ilacı kullanmalımıyım?
7-Metilen mavisi ,bactofish , dış parazit ilacı ve ilaçlı yem 4 L karantina akvaryumunda aynı anda kullanılırsa birbiri ile tepkimeye girer mi?Bunlara birde kaya tuzu ilave edersem sonuç ne olur?
8-Yeni alınan balıklar nasıl dezenfekte edilir hastalıklardan nasıl arındırılır?
9-Her yeni nesilde yeni erkek balıklar almak zorunda mıyım?
[/QUOTE]

1-Balıklarınız hassas türler değil canlı doğuranlarda kişisel fikrim satın alma aşamasında balıklar yeterince incelenirse karantina uygulamanın gerekli olmadığı. Ama canlı doğuranlar bir çok türün aksine kötü şartlarda bakıldığı için 24-48 saat karantinada tutmak sizin durumunuz için ideal bence. Ama 4 lt alan olduğu için hava motoruyla beraber en fazla 36 saat karantinada tutmanız öneririm.
2-Balıkta beyaz benekler pamuksu yapılar buğulu göz ve iştahsızlık görmezseniz sorun yok. Bunlardan pamuksu yapılar(mantar) ve buğulu gözlü olanlar varsa sadece onu diğer hastalıklar varsa hepsini tedavi altında tutun.
3-Eğer diğer akvaryumda su değişimi veya yoğun kirlilik yaratacak(balık ölümü aşırı yemleme vb.) bir şey olmadıysa su değerleri yakın olacaktır bundan dolayı gerekli değil ama yapabilirsiniz.
4-Tam uygundur. 5cm ve daha kısa balıklar için 1 cm başına 1lt önerilmektedir. Ama yavru almaya başlayınca yavruları burada boylandırırsanız yetersiz kalabilir.
5-İyileşebilir ama hasta olduklarından emin değilseniz kullanmayın.
6- Dış parazit adı gibi balığın dışında oluşur anlaşılması iç parazitten çok daha kolaydır.Farklı canlılar sebep olur(beyaz benek kene bazı bakteriler vb.) bunları gözlemlerseniz uygun tedaviyi uygulayın yoksa hiç ellemeyin.[URL]http://www.akvaryum.com/Forum/tedavi_edilebilmis_baliklar_ve_tedavi_yontemleri_k785798.asp[/URL]
7-Mikofish ve terramiycn in tepkimeye girebildiğini duymuştum bunlarda olması mümkün zaten yoğun bir ilaçlar gerekli değilse kullanılmamalı.
8-Sadece bulaşıcı hastalık taşımadığından emin olun diğer hastalıklar varsa tedavi edin. Hastalıklardan arındırılması için hasta olması gerekir hastaysa tedavi edilmelidir.[8)]
9-Eğer doğan yavruların dişilerini de üretime sokacaksanız babaları veya kardeşleri olmayan erkekler kullanmanız genetik hastalıkları ve sakat doğumları engelleyecektir.
Vatoz Turu Ve Cinsiyet Ayrimi
Normal leopar vatoza benziyor sadece rengi kumdan koyulaşmış
[EDIT]AhmetEmre,2018-04-12 19:03:00[/EDIT]
Bilinmeyen Yumurtalar
Kesinlikle katil salyangoz yumurtası
Dış Filtre Aktif Karbon Bitkili Akvaryum Gübreleme
İlk 2-3 hafta çoğu bitki türünde bitkinin yeni ortama adapte olmayan kök ve yapraklarının çürümesi ardından kök salması ile geçer.
Aktif karbon ilaç kalıntıları ağır metalleri vb. tutar. Muhtemelen demir içerikli gübreleri tutacaktır ama aktif karbonun emmeyeceği şekilde üretiliyor da olabilir.
Nitrat vb. organik bileşikleri tutmaz.
Beyaz Molly Cinsiyet Ayrımı
2 dişi
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/182304/250820162240141.jpg[/IMG]

Bunlar kılıç kuyruk ama tüm canlı doğuranlarda bu şekildedir.
Zaten 1e 1d çok iyi bir tercih değil 1e 2d daha iyi olacaktır.
[EDIT]AhmetEmre,2018-04-04 19:41:58[/EDIT]
Spirulina
[QUOTE=Dalyyy]Araştırdığıma göre 1 litre den yaklaşık 1 bilemedin 2 gram çıkıyor anladığım kadarıyla zahmetli ama hem merak hemde birazdaha az bir maliyete balıklarımı daha iyi beslemek istiyorum da diyebiliriz ıspanak gerçekten çok faydalı ama merak işte
Birde ıspanağı haşlasam da kurutsam vitamin değerinde değişme olur mu sizce[/QUOTE]
Haşlayıp direkt verin eğer stok yapmak istiyorsanız yıkayıp dondurucuya koyun lazım oldukça çıkartıp kaynatıp verin kurutursanız bozulabilir.[EDIT]AhmetEmre,2018-03-19 19:32:07[/EDIT]
Ölü Balıkların Saklanması
[QUOTE=bjkalley]Formaldehit elimde var ucretsiz tum siseyi verebilirim. Kimyasal maddeler satan bi yerden almistim karakoy tarafinda. Beyaz benege karsi etkili diye aldim ama baliklar icin cok olumcul, koklamasi da kanserojen oldugu icin tehlikeli.[/QUOTE]
Çok teşekkür ederim ama formaldehite artık o kadarda sıcak bakmıyorum insanlar için de fazlasıyla riskli bir maddeymiş.
Saklamakla ilgili bahsettiğim reçineli konuyu buldum.
Vernik denirken neyden bahsedildiğini anlamıyordum meğer buymuş.

[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/olu_baliklari_recine_ile_kaplayip_mumyalama_k814282_sn4.asp[/URL]

GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,589,351 Mesaj
  • 380,075 Konu
  • 91 Forum
  • 131,262 Forum Üyesi
  • 1,399 Özel Forum Üyesi
  • 27 Kıdemli Akvarist
  • 1,960 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.