ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
AhmetEmre
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
332
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
26 Ocak 2016 15:58
Son Ziyaret:
18 Temmuz 2018 18:41
Toplam Mesaj:
835 [0.92 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
70 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ahmet Emre HALAÇELİ
Doğum Tarihi:
11 Eylül 2001
Yaş:
16
İl:
Adana
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ahmet Emre HALAÇELİ

SON 10 MESAJI

Bir Tür Hastalık Mı?
O zaman keskin kenarlı dekorlarınız olmalı çünkü hastalıktan ziyade yıpranma gibi duruyor.
Bir Tür Hastalık Mı?
Akvaryumdaki saldırgan bir balık yapıyor.
Akvaryumunuzda hngi türler var?
10 Litre'den 50 Litre'ye Geçiş
[QUOTE=Thanatosie]Merhabalar ben akvaryum hobisine yeni başladım . Balıklar hakkında çok az bilgim var. 4. Günümde 10 litre olan akvaryumuma dekor bakarken 100 Tl olarak 50 litrelik çok ucuz bir akvaryum buldum . Ama araştırmaya girmeden alırsam hüsrana düşerim diyerek sizlere birkaç soru sormak istiyorum :)

1- Şu anda 1 e Lepistes 1 e Molly besliyorum . 50 litrelik akvaryumuma kaç balık yeterli olur (Lepistes , Molly ve adını hatırlamadım yarım santim boylarında bir tür)
2- 10 litrelik akvaryumuma Betta koyarsam hava motoruna ihtiyacım olur mu ?
3- Lepistes ve Molly çoğaltımı yaparsam yavruları ne yapabilirim ? Aşırı balık besleyecek yerim yok
4- Lepistes ve Molly cinsi balıklarım yarım cm boyundaki balıkları yer mi ?
5- Akvaryum için dekor önerir misiniz ? Canlı bitki için yeteri kadar tecrübem yok :)

Şimdiden çok teşekkürlerr :)[/QUOTE]

1- 5 cm den kısa balıkların istediği hacim cm başına 1 lt dir (ama yüzmek için değil kirlilik için) lepistes 4 molly 5 (jumbo olarak düşünmüyorum zaten jumbo boya gelene kadar değiştirirsiniz) lt gerekir.
1e 2d lepistes 1e 3d molly ile başlayın derim. Zaten akvaryum kalabalık olmadığı için ana tankta yavrular oluşur ve yetişkinlerle yaşarlar.
2-Betalar labirntli oldukları için direkt havadan nefes alabilirler hava motoruna gerek yok ama filtre şarttır. Önerim pipo filtre alıp karides bakmanızdır 10 lt ye en uygunu o çünkü (pipo filtre hava motoru ile çalışır)
3-Biraz boylandırıp (2-3cm veya 4 ay) ücretsiz veya takaslı verebilirsiniz. Takas yapacaksanız yem ile yapmanızı öneririm. Satabilirsiniz ama petshoplardaki fiyattan kimse almaz 1-2 tl ye lepistes 2-3 tlye molly olacak şekilde (ama önerim yem ile takas bakabileceğine inandığınız kişilere ücretsiz verebilirsiniz)
4-Yarım cm dediğiniz balığın fotoğrafını eklerseniz yardımcı olabilirim.
5-Zemine hagen veya dere kumu (iyice yıkamalısınız). Akvaryuma konmaya uygun dal kök ve taşlar. Kendiniz yaparsanız çok ucuza gelir ama petshoptan da alabileceğiniz hindistan cevizinden mağara.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/182304/130720172244111.jpg[/IMG]

Yapay hiç bir şey almayın özellikle de boyalı olan şeyleri.[EDIT]AhmetEmre,2018-06-26 08:08:49[/EDIT]
Lepistes Yavrularını Afiyetle Yiyen Balıklar Neler
[QUOTE=Spiko]Lepistes yavrularını afiyetle yiyen balıklar nelerdir? Büyük lepistes yemesin ama yavruları yesin istiyorum almak istiyorum ama aşırı ürüyor bu balıklar[/QUOTE]
O zaman lepistes besleme başka balık mı yok[:(((].
Bu Karidesin Turu Ne?amanomu Yoksa Baska Bisimi?
Kiraz olsun sakura olsun nesilden nesile ıslah çalışmalarını sıkı tutmazsanız böyle şeffaf bireyler gözlemlenebilir.
Bana neocaridinia gibi geldi.

[EDIT]AhmetEmre,2018-06-24 16:37:29[/EDIT]
Japon Balığı İçin İsitici Lazım Mi
[QUOTE=yeni]Beyler japon beslemek istiyorum bildiğim kadarıyla isitici gerekmiyor oda sıcaklığında yaşıyorlar diye biliyorum isiticisiz yasarlar mi[/QUOTE]
Akvaryum oda şartları ve japonun varyetesine bağlı.
Şimdi balıkları olumsuz etkileyen belli başlı etkenler var.
Hobide yaygın olan türlerde bu şartlardan 1-2 tanesi aşırı olmasa da yetersiz oldu mu pek sorun çıkmaz (ama bazı türlerin hiç tavizi yoktur).
Bu etmenlerden ilk aklıma gelenler;
1-Hacim
2-Sıcaklık
3-Amonyak miktarı
4-Nitrat miktarı
5-pH
6-Sertlik
7-Akvaryumda bulunan diğer türler
8-Işık
9-Akvaryum konumu
10-Beslenme

Japon için;
1-Yüzmek için en az 80 biyolojik yük açışından ise balık başı 40 lt gerekir.
2-Soğuk su balığıdır 18-24 derece arsasında [K]stabil[/K] bir değer idealdir(optimum 22). Daha düşük ve yüksek sıcaklıklarda da yaşar ama ideali budur.
3-Diğer balıklara göre daha toleranslıdır ama 0 olması en iyisidir.
4-Ppm cinsinden bir değer vermem sizin için pek bir işe yaramaz eğer 1. maddedeki şartları sağladıysanız haftalık %30 su değişimini ve suyu dinlendirmeyi aksatmayın
5-Sazandan ıslah edilme bir tür olduğu için asidik bazik her türlü suya uyum sağlayabilir. İçme suyuna yakın değerler idealdir. Normal çeşme suyunu dinlendirip kullanmaktan başka ph için herhangi bir uğraş vermenize gerek yoktur.
6-Aşırı sertl veya yumuşak olmadıkça sorun olmaz geniş bir parametrede yaşar ph da olduğu gibi sertlikte de değerlerin stabil kalması adına yeni suyu her seferinde aynı kaynaktan eklemeniz yeterlidir (yani çeşme).
7- Japonların anlaşabileceği türler neredeyse yoktur. Ya her şeyi kurcalarlar ya da kuyrukları saldırıya uğrar. Japon en iyi japon ile olur.
8-Balıkları rahatsız edecek kadar parlak olmasın, bazı malawi severlerin düştüğü hatadaki gibi akvaryum diskoya dönmesin yeterli. Olmasa da olur olursa daha iyi olur.
9-Doğrudan güneş ışığı alan bir yere koymayın hem ısınır hem yosun yapar. Kapı ağızına da koymanızı önermem kapı her çarptığında hayvanlar korkar ve zamanla strese girerler.
10-Diğer balıkların aksine japonlar karbon hidrat ağırlıklı beslenirler. Kabızlık japonlarda sık görülür bu yüzden haftada bir akvaryum balıklarına verilmesi uygun sebzeleri haşlayıp verirseniz ve haftanın 1 günü de aç bırakırsanız sorun kalmaz. Japonlarla ilgili bir diğer konu ise yemleme miktarıdır gerekli miktarı tam hatırlamıyorum ama japon ve koi gibi sazanların sindirim sistemleri diğer akvaryum balıkları gibi gelişmiş değildir o yüzden açlık-tokluk hisleri yoktur.

Bu şartlardan verdiğiniz her bir taviz balığınızı direkt öldürmese bile balığın zayıflamasına ve dolayısıyla ömrünün kısalmasına sebep olmaktadır.
Doğruda size özel spesifik bir yorum isterseniz akvaryum şartlarınız hakkında daha detaylı bilgiler vermelisiniz.
Meyve Sineği Üretim Kutusu (kanatlı-kanatsız)
Tekrardan merhaba

Öncelikle konuyu takip eden kişiler kusura bakmasın dün yazamadım.
Dün sabah uyandığımda üstü kapalı sadece hava vanası ile havalandırılan kültürdeki tüm sinekler ölmüştü açtığımda yoğun bir maya kokusu çıktı sanırım boğulmuşlar. Bu yüzden kapak yerine sineklik kullanmamız gerekecek.

Ama kültür son hız çoğalıyor kapağı açtıktan sonra kısa sürede sinekler geri geldi şimdilik elle topluyorum.
Ayrıca pupaların ve kurtların tamamına yakını en başta kurduğum 2 pet bardakta bazen oradan kurt toplayıp veriyorum.

Hantal oldukları için elle toplamak çok kolay ayrıca sinekler arıların kovanlarından ayrılmaması gibi kültürden ayrılmıyorlar (hatta polen toplamaya bile gitmiyorlar[:cool:]).
Ama kimse evinde bir sürü küçük sineğin (aslında kültürden ayrılmıyorlar ama üzerinde uçuşuyorlar) gezmesini istemeyeceği için ve eliyle sinek yakalamak da istemeyeceği için bunu daha kapalı bir ortamda yapmamız gerekiyor.

Şimdilik aklıma gelen en kolay çözüm uçanların üzerine fıs fıs ile su sıkmak[:(] (ama işe yarar)
Meyve Sineği Üretim Kutusu (kanatlı-kanatsız)
Yüzden fazla sinek bir o kadar larva ve pupa yeterince hızlı çoğalıyorlar.

Eğer bir sorun çıkmazsa yarın (muhtemelen öğleden) sonra sistemi paylaşacağım (video veya fotoğraflı anlatımla).
Yalnız bu gün bir demo sürümünü denedim ve bazı olası sorunları gözlemledim.
Şimdi sistemde sinekleri toplamak için kavanoz vakumlanıyor ve sineklerde beraber geliyor. Sinekleri toplamak için başka bir yol aklıma gelmedi. Bu vakumlama işini hızlı bir biçimde yapabilecek aletiniz varsa sizin için hiç bir sorun yok demektir.
Ama benim videosunu paylaştığım dıy vakum pompasını yaparsanız(hava kontrollü ve yavaş boşaltılıyor) şu iki sorunu yaşayabilirsiniz;
1-Azalan hava miktarından dolayı sinekler uçamaz ve dipte kalır sizde onları toplayamazsınız.
2-Sineklerin etli kısmı düşen basınçtan dolayı yavaş yavaş şişer ve en sonunda patlar. Mamanın altında kalan kurtlara ise bir şey olmaz.

Bu iki durumu yeterince gözlemleyemedim çünkü henüz elimde zibop yok (bu gün alacağım). Bende bu yüzden kapaktaki deliğe hava vanası koydum ve şırıngayla (5ml olan daha büyüğünü alacağım) hava çekip vanayı kapattım sonra şırıngayı takıp tekrar vanayı açıp hava çektim ve vanayı kapattım. Bunu defalarca yaptım ve dişi sinekler bana olduğundan daha iri gibi geldi(özellikle arka kısımları) bende vakumladığım için mi şiştiler denemek için vanayı açtım ama boyutları değişmedi. Yine de yeterince vakumlanırsa şişip patlayabilirler (yerince kurt varsa toplamak için iyi bir yol olabilir(belki)).

Ayrıca sineklerin çekilebilmesi için vakumdan ziyade güçlü bir emiş gücünün gerektiği de 1. madde düşünülürse söylenebilir. Yani bize yüksek bir emiş gücü olan küçük boyutlu düşük maliyetli bir el süpürgesi (dıy olarak yapılmış) gerekli. Ama yapılamayacak bir şey değil.
Neon Tetra-zebra Danio Üretimi ?
[QUOTE=cafermutlu]
Çiftleşir ama saf ırkı kırarsın. [/QUOTE]
Onlar saf ırk değillerdir.
Daha doğrusu hepsi aynı türdür.
Siyah olmayan zebraların tamamına yakını (bir iki seçici üretim varyete hariç) bir deniz anasından alınan biyolüminesans geninin laboratuvar ortamında yumurtalarına aktarılması ile elde edilmiştir.
Aynı renkte olan iki balığın çiftleşmesinden bile siyah yavru çıkabilir. Farklı renklerde olanlar çiftleştirilir ise hem anne hem baba hemde siyah yavrular verirler.
Siyah ve renkli olanlar çiftleşirse de hem siyah hem renkli yavrular çıkar. Hatta bir atası renkli olan siyah ile normal siyah çiftleşirse de renkli yavru doğabilir.
Meyve Sineği Üretim Kutusu (kanatlı-kanatsız)
Programda çıkan bir hata yüzünden insanlık tehlike altında, istilacılar ise her yerde [:lol:]

Şaka bir yana hiç beklemediğim kadar hızlı ürediler.
[URL]https://www.youtube.com/watch?v=WHnmNeAjAm8[/URL]

Ama meyve sinekleri hakkında bazı bilgileri ve sistemdeki sorunları da keşfetmiş oldum.
1-Sinekler sirke kokusuna (en azından beyaz) gelmiyor ki zaten kurtlarda meyve ile değil meyve çürürken oluşan maya ile besleniyor yani sistemin sirke konan yeri hiç bir işe yaramıyor.
2-Sinekler hava hortum ve vanalarını sevmiyor, kesinlikle içine geçmiyorlar.
3-Sistemin hava alacağı yer kesinlikle açılmamalı (daha doğrusu kopmamalı sineklik veya pamuk olabilir).
4-Vakumlama en garanti yol zaten uçan ve çok hafif canlılar için en ideali.
5-Kültür kuruduğu için bazen fısfıs ile nemlendirin.
6-Mama yenilemek için aklımda bir fikir yok kurtların çok olduğu bir dönemde tüm sinekleri çıkarıp eski mamanın yarısı yeni bir sisteme konulabilir ve üzerine aynı miktarda mama eklenebilir veya kurtlar tek tek ayıklanıp yeni mamaya konabilir.
7-Havalandırma alanı vakum yapılacağı zaman hava sızdırmayacak şekilde kapatılmalı aklıma gelen en ideali kavanoz kapağının ortasına vakumlamak için bisiklet sibobu koyduktan sonra 4 tarafına (sayı fark etmez ama bence en ideali 4) 5-6 cm uzunluğunda içerisine pamuk tıkanmış (kürdanla yerleştirilebilir) hava hortumları koymak her zaman bunları açık tutup vakum yaparken kapatmak, ardından geri açmak.

Bu son bahsettiğim aklıma gelen en iyi yöntem. Sadece mamayı değiştirmek sıkıntı o da zamanla çözülecektir.
Bazı sebeplerden dolayı kültür ile ilgilenemedim bu yüzden pek hoş gözükmüyor.
Anlamayanlar için kavanozu yaparken kısa bir video çekmeyi planlıyorum.(bayramdan sonra yayınlarım muhtemelen)

Not: Etikliği tartışılır ama eğer bir sürü sinek kaçmış ve hala kültürün çevresinde uçuşuyorsa ellerinizi bir kez çırparak bir sürü yakalayabilirsiniz diğerleri kaçsa bile bir kaç dakika sonra dönecektir ve kültüre yumurtlayacaktır ama çok çirkin duracağı için benim en kısa sürede yapacağım gibi sizde kapalı bir sisteme sahip olmaya özen gösterin.[:D]

Not 2: Neden bilmiyorum ama (belki yazılarda gereksiz detaylara fazla girmemden olabilir veya karışık yazıyor olabilirim) konunun okunma sayısı çok düşük ve neredeyse hiç mesaj gelmedi kişisel görüşüm faydalı bir konu olduğu yönünde çok önemli değil ama konunun fazla ilgi çekmemesi beni şaşırttı.

[EDIT]AhmetEmre,2018-06-14 22:31:44[/EDIT]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/182304/140620182240361.jpg[/IMG]

GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,616,672 Mesaj
  • 383,736 Konu
  • 91 Forum
  • 133,433 Forum Üyesi
  • 1,398 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,309 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.