Malawi Cichlidleri \ Pseudotropheus Acei (Iceman, Aysmen)

Arama Balık BulucuResim 1- 2
Bu Türü Besleyen Üyeleri Gör
Yeni Tür Önerisi - Hata Bildirme
Latince Adı: Pseudotropheus Acei

Habitatı ve Anavatanı: Malawi Gölü'nün yarı kumluk yarı kayalık bölgeleri.

Beslenme Biçimi: Otçuldur, çoğunlukla yosunlarla beslenir.

Davranış Biçimi: Orta derecede agresiftir

Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresiftir.

Yüzme Seviyesi: Birçok mbunanın aksine akvaryumun üst bölümünü tercih eder.Çok çekici ve güzel renklere sahip bu tür, aynı zamanda akvaryum ortamında kolay üretilebilmesi gibi özellikleri sebebi ile popüler olmuştur.

Cinsiyet Ayrımı: Erkeklerin renkleri daha koyu ve canlı, vücut yapıları biraz daha büyük ve yassı ayrıca da anal yüzgeçlerindeki yumurta benekleri fazladır.Dişiler ise daha küçük yapılı ve biraz daha açık tonlarda olabilmektedir. Yumurta benekleri ise daha azdır.

Üreme: Dişiler yumurtaları 20 ila 28 gün ağızda kuluçka yapar.Bir seferde 20 ile 80 yavru verebilir.8-9 ayda cinsel olgunluğa gelirler.(Erkekler yaklaşık 9cm. dişiler ise 7,5-8cm.) Dişiler yumurtlama arifesinde besiye alınmalı ve dinlendirilmelidir.

Sıcaklık: 25-28°C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 13 cm

En Az Akvaryum Hacmi: 120 Lt

Su Sertliği: Orta - Çok Sert

pH: 7.8 – 8.6

Zorluk Seviyesi: 2

Genel Yorum: 1 erkek ve 5 dişi şeklinde bakılması uygun olacaktır.Aktif balıklardır.Utanıp, sıkılıp saklanmazlar.Yeterli tank alanı oluşturulduğunda çok sakim mizaçlı balıklardır.Çok meraklı olduklarından küçük vatozların gözlerine zarar verdikleri gözlenmiştir.Vatozla beslenecekse, vatozların balıktan büyük seçilmesinde fayda vardır.
Emirk
Forum Özel Üyesi
04/01/2015 02:30:47
Eger kayalarin arasina saklanip oradan cikmaya korkan, kendini gostermeyen demasoni, sari prenses gibi baliklariniz varsa, tanka 1e 3d iceman ekleyin ve farki gorun. Vatozlarla beraber bakmanizi onermem, cok rahatsız ediyorlar vatozlari.
Emir Kaskan
asikanarya
Forum Üyesi
06/02/2011 21:32:13
Balıklar gerçekten çok harika, hem bakımı kolay hem de göz zevki bakımından çok güzeller.Ancak üreme dönemlerinde biraz fazla agresifler.
Furkan Şahin
Fenerize
Forum Üyesi
18/11/2010 13:33:29
En sosyal malawiler arasında gösterilebilirler.Muhteşem renkleri ile akvaryumun göz bebeği olma adayıdır.Her ne kadar bölgeci bir balık olarak nitelendirilsede, bunu agresifliğe vurmuyorlar.İnsancıl bir tür olduğuna inanıyorum çok çabuk uyum sağlıyorlar ve bir çok türle uyumla yaşıyorlar.Çiftleşme döneminde erkekler dişilere karşı biraz agresif olabiliyorlar.Erkekleri dişilere göre daha koyu bir renk elde ederler.Beyaz kuyruklu bir cinside bulunmaktadır.
Canberk Şimşek
esay
Forum Özel Üyesi
16/09/2010 12:54:44
Aşırı agresif olmayan, uyumlu bir tür. Genelde akvaryumun üst bölgelerinde yüzerler. Hareketli ve sevimlidirler. Erkek dişi oranına dikkat etmek gerekir. 1 erkeğe 4-5 dişi şeklinde beslenmesini öneririm. Üretimi kolaydır.
Eşref ay
merkur44
Forum Özel Üyesi
19/06/2010 16:22:38
İlk olarak dış görünüşleri kusursuz bir güzelliğe sahip.İyi yemlerle beslendiklerinde parlak mavi bir vücut ve sapsarı kuyruk ve yüzgeçler alt yüzgeçleri bembeyaz oluyor.Cıvıl cıvıl sürekli hareket halinde olması seyir zevkinize hitap ediyor.Ayrıca üreme istekleri çok fazla.Su şartları iyiyse çok fazla yavru alırsınız.Agresif değil.Diğer malawiler gibi az hacimde mutsuz olurlar.
Murat Yılmaz
1 2 3 4
Yorum eklemek için tıklayınız.