Lernaea (kancalı Kurt)


MertSoyumertÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 14/11/2012
İl: Ankara
Mesaj: 2011
MertSoyumertÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 29 Kasım 2021 13:31
Mert bey, öncelikle çok geçmiş olsun. Açıkçası ilk defa görüyorum ben de, benzer bir şey gördüm ama karşılaştırınca çok farklılıklar var. Fish Leech'i araştırıp görselleri bir de siz karşılaştırabilir misiniz?

Güncelleme: Neon tetraların hepsinde beyaz benek var, dün yoktu. 14 gün boyunca Seachem Paraguard kullanacağım. Bunun nedeni sanırım potasyum permanganat'ın balıkların mukozasına zarar vermesi, yeni eklendikleri tankta da hastalığa açık hale gelmeleri. Çünkü lernaea paraziti ortaya çıktığından beri yaralarda oluşan enfeksiyonlar için zaten Paraguard kullanıyordum. Eğer potasyum permanganat kullanacaksanız oluşabilecek ikincil hastalıklara hazırlıklı olmak gerekiyor.

Neonlar güzel yem yiyorlar, vatoz maalesef uzun süredir hiç yemek yemedi.

Ana tank için de tuz ekleme devam ediyor, 3. gün, tankta toplamda 288 gram deniz tuzu oldu. Eklediğim tuzu tam olarak ölçebilmek için refractometre aldım, sanırım kullanmayı zamanla öğreneceğim. Deniz akvaryumları yanlış hatırlamıyorsam 35 ppt tuzluluk oranına sahip, göstergelerde 4.8 ppt genelde en altlarda kalıyor ve okuması zor oluyor.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/137418/301120210135321.jpg[/IMG][EDIT]Saussure,2021-11-30 01:43:33[/EDIT]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

MertSoyumertÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 14/11/2012
İl: Ankara
Mesaj: 2011
MertSoyumertÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 30 Kasım 2021 16:43
Güncelleme: Kademeli tuz eklemede dördüncü gün ve işler düşündüğümden iyi gidiyor. Bugün üç balıktan daha parazit düştü. Henüz hedefim olan 4.8 ppt'ye gelmedim ancak 3 ppt'de yetişkin parazitler ölmeye başladı. Makalede yetişkin parazitlerin birkaç gün boyunca 22 ppt'ye dayandığı yazıyordu, belki de başka bir alt türdür bendekiler.

Tek sorun parazitlerin düştüğü yerlerde açık yara, nekroz gibi görünen etkiler bırakması, tabi muayene edemediğimiz için sadece tahmin bu "teşhisler". Daha önce yaralanan vatozumda uyguladığımız Remedial ve adını unuttuğum bir jel karışımı ile iyileşmeyen yaraları tedavi yöntemine gideceğim. Bu jel karışımını veteriner kliniklerinde hazırlayıp hekimler eşliğinde uyguladığımı belirtmek isterim.

Dünkü fotoğrafta kuyrukta görünen parazit düştü ve yaralı bir doku bıraktı:

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/137418/301120211642201.jpg[/IMG]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

kdrackgzÇevrim Dışı

Kayıt: 15/05/2020
İl: Istanbul
Mesaj: 1237
kdrackgzÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 30 Kasım 2021 16:48
Mert bey, tuzun işe yarıyor oluşuna sevindim. Ancak açılan yaraların enfeksiyon kapmasını önlemek için uygulayacağınız tedaviden pek emin değilim. Zaten stres altında olan balıkları elinize alıp ilaç uygulamaktan ziyade, Suya antibiyotik karıştırarak tedavi etmeniz bana daha mantıklı geliyor. Ayrıca zaten tuzlu suda oluşları enfeksiyon riskini azaltacaktır diye düşünüyorum.

Beğenenler: [T]137418,Saussure[/T]
Teşekkür Edenler: [T]137418,Saussure[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

MertSoyumertÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 14/11/2012
İl: Ankara
Mesaj: 2011
MertSoyumertÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 30 Kasım 2021 17:04
[QUOTE=kdrackgz]Mert bey, tuzun işe yarıyor oluşuna sevindim. Ancak açılan yaraların enfeksiyon kapmasını önlemek için uygulayacağınız tedaviden pek emin değilim. Zaten stres altında olan balıkları elinize alıp ilaç uygulamaktan ziyade, Suya antibiyotik karıştırarak tedavi etmeniz bana daha mantıklı geliyor. Ayrıca zaten tuzlu suda oluşları enfeksiyon riskini azaltacaktır diye düşünüyorum.[/QUOTE]

Açıkçası nekroz var ise bu tedaviyi yapacağım, eğer doku canlı ise Paraguard ve tuz ile birlikte zamanla kendiliğinden iyileşecektir. Eğer o bölgedeki doku ölü ise ve yayılım gösterirse bu yönteme ayrı bir tankta başvuracağım. Eğer böyle bir durum varsa günlük olarak o karartı koyulaşacak ve büyüyecek. Ancak hematom olma ihtimali de varmış, yani içi kan dolu olabilirmiş, durum buysa kendiliğinden de dağılabilir. Günlük gözlemleyip fotoğrafları karşılaştırıp duruma bakmak lazım. Hekim arkadaşlarım eğer nekroz var ise antibiyotikten ziyade daha lokal uygulamalar önerdi eğer yayılım gösterirse. Ancak Kanaplex veya Metroplex elimin altında, Focus da yemlere bu ilaçları yeme emdirmek için hazır. Sadece paraguard bitti, o da kargoda. [EDIT]Saussure,2021-11-30 17:05:05[/EDIT]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

MertSoyumertÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 14/11/2012
İl: Ankara
Mesaj: 2011
MertSoyumertÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 04 Aralık 2021 01:28
Güncelleme: Kademeli tuz ekleme işlemi tamam, 140 litreye 672 gram tuz ekledim ancak refraktometre 5.5 ppt tuz ölçüyor, saf su edinip kalibrasyonunu yapacağım. Ana tankta bu parazit yüzünden ölen balık yok, hatta ana tankta ölen balık yok şimdilik. Önceki mesajdaki kılıçkuyruğun kuyruğundaki siyahlık azalıyor gibi, kendi haline bırakacağım, ve akvaryum acı su olarak kariyerine devam edecek. Bacopa, anubias ve crypto wendtii brown bitkilerinin eklediğim miktarda tuza pek aldırış etmediklerini söyleyebilirim. Anubias yaprak açmaya devam ediyor, bacopalar budadığım yerlerden baş veriyor, crypto ise her zaman olduğu gibi öylece duruyor ya da aşırı yavaş gelişimine devam ediyor. Java Fern ekleme niyetim var.

Diğer akvaryumda ise neonlar oldukça iyi durumda, cımbız ile parazitleri çektikten sonra yaptığım potasyum permanganat banyosu yaptırdım, şimdilik yeni parazit çıkmadı, dikkatle takip ediyorum. Vatoz ise gittikçe beyazlaşmaya başladı, yem yememeye devam ediyor (aldığımdan beri yemiyordu, sadece bulduğu yosunları tüketiyordu sanırım, kuru yem veya sebze bütün çabalarıma rağmen yemedi). Vatozu yakın zamanda kaybedeceğimi düşünüyorum.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir