ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
kdrackgz
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1352
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
15 Mayıs 2020 16:29
Son Ziyaret:
1 saniye önce
Toplam Mesaj:
894 [2.05 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
513 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Kadir Açıkgöz
Doğum Tarihi:
22 Ekim 1985
Yaş:
35
İl:
Istanbul
Meslek:
İhracat Pazarlama
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Kadir Açıkgöz

SON 10 MESAJI

Moli Balıgı Akvaryumuna Tuz Eklenirmi Şartmıdır
Canlı doğuranlar genellikle nehirlerin denizlerle buluştuğu deltalarda bulunur. Bu acı su diye tabir edilen ortam oluşturur, su tatlı sudan daha tuzlu ama denizsuyundan daha az tuzludur. Tatlı suyada tam adapte olabilirler.
Hatta moliler, tam tuzlu suda bile yaşayabilir, tuzlu su akvaryumlarında döngüyü başlatmak için kullanıldığı bile oluyormuş. Ancak bu sizin akvaryumunuza tuz koymanız gerektiği anlamına gelmiyor. Balıkların sağlığı için önemli olan stabilitedir.
Tuz oranını sabit tutmakta zorlanacağınız için bu riske girmeye değmez. Ayrıca beli bir nokradan sonra tuzlu suda bitkide bulunduramazsınız.

[URL]https://reefbuilders.com/2020/10/02/top-10-benefits-of-keeping-mollies-in-a-saltwater-or-reef-tank/[/URL]
Japon Balıkları Dış Mekan
İllaki Japon balığı diye bir tutumunuz yoksa yerine medaka düşünebilirsiniz. Su yüzeyi buz tuttuğu zaman bile sıkıntısız kışı atlatıyorlar.
Uvb Lamba Nerede Satılır?
[QUOTE=lemur]

Lamba düzeneğini alıp kullanıp 6 ay sonra fırlatıp atmıyorsunuz. Belli markaların orijinal ya da uyumlu ampullerini çok daha ucuza alıp bitenle değiştiriyorsunuz. Alırken cihazınızın duy girişine göre alıyorsunuz. Bütün internette satılır. Örneğin jebo 36w ampul ya da eheim 11w diye yazarsınız.[/QUOTE]
Erkut bey sanırım siz uv filtrelerdeki UVC ampuller ile karıştırdınız. Arkadaş sürüngenler için kullanılan UVB ampullerden bahsediyor.
Akvaryumlarinizi Nasıl Soğutuyorsunuz?
[QUOTE=SuperSport]
3'lü modelini yeni sipariş verdim memnun musunuz üründen artı ve eksilerini yazar mısınız ?[/QUOTE]
Artısı uygun olması, termostatlı olması. Eksileri DIY gibi duruyor, termostat ayarlanamıyor ve bende ses takıntısı var, sesi biraz rahatsız ediyor. Ancak bu her fan için geçerli keza bilgisayarımın kasasındaki fanlarda beni rahartsız ediyor. [EDIT]kdrackgz,2021-07-24 01:02:51[/EDIT]
Akvaryumlarinizi Nasıl Soğutuyorsunuz?
Be size katılıyorum ve şunu belirtmek istiyorum, ben yazlı kışlı tüm akvaryumlarımda hava taşı bulunduruyorum bu yüzden oksijen kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. Dediğiniz gibi ölümler aralıklarla teker teker olsa idi başka sebepler arayacaktım, ancak günde 5-10 adet arası kayıplar olunca çevresel faktörlere bakmam gerekti, ve tek değişen şey sıcaklık idi. Ve şu an sorunum çözüldü, sorunumun çözülmüş olması da en azından benim için yaptığım satın almayı haklı çıkarıyor [:)]. Bu arada şunu belirtmek isterim ben bitki tarafında sıcaklığa bağlı sorun yaşamadım.
Betam Hasta Mı? Karantinaya Aldım Ne Yapmalıyım?
[QUOTE=alpi0120]Kumu galiba hagen kum ama sahte olabilir, bir mıknatıs ile deneyebilirsiniz. Mıknatıs kumu çekiyorsa sahte hagen kumdur, orjinali bitkili akvaryumlar için çok iyi ama açık poşetlerde orjinal diye demir içerikli sahte hagen kumu satıyorlar.


Merhaba costia necatrix isimli parazit başta balığın kuyruğunu yapıştırmaya başlar, zaman geçtikçe de kuyruktan başlayarak beyaz tabakayı oluşturur, bu aşamadan sonra da düzeltilmez ise kanlı bir şekilde erimeler başlar. Metroplexin içeriğinde metrodinazol vardır ve costia tedavisinde etkili değildir, sera costopur ile kesin tedavi sağlayabilir. Costia uzun kuyruklu balıklarda sık rastlanıyor yani ben olsam bir kanıt aramadan, yani beyazlığın oluşmasını beklemeden tedaviye başlardım. Ayrıca bu bakteri 28 derece sıcaklığın üzerinde 2 günden fazla yaşayamaz, ama sıcaklığı arttırarak çözmenizi önermem. Costia bol oksijen seviyesinde de yaşayamaz. Yine iyileştikten sonra suyu temiz tutun, su değişimini ihmal etmeyin, suda ki kirliliği önleyin, suya bolca oksijen sağlayın, balığı çeşitli ve iyi besleyin. Tedavi uyguladığınız tanka da filtrenin ağzını suyun üst kısmına vererek bol oksijen sağlayın[/QUOTE]

Costia da dahil olmak üzere bir çok iç ve dış parazit ve bakteriyel enfeksiyon kuyruk kısmasına sebep olabilir, Bu kadar çok ihtimal var iken ben bu kadar kesin konuşamam, hele ki başkasının balığı söz konusu ise.
Bilmiyorum daha önce costia ile baş etmek zorunda kaldınız mı? Ben daha 2 ay kadar önce uğraştım, ve dediğiniz gibi costapur ile tedavi ettim. Ancak size şunu söyleyebilirim kuyruk kısması sonradan geliyor.

Bu arada düzeltme yapmak istiyorum, metroplex değil geniş etkili bir antibiyortk olan kanaplex'i kullanıyorum.[EDIT]kdrackgz,2021-07-24 00:18:00[/EDIT]
Betam Hasta Mı? Karantinaya Aldım Ne Yapmalıyım?
Ben tuzun bir zararı olmayacağını söylemek istemiştim, bazı hastalıkalrda işe yarar bazılarnda işe yaramaz.
Tedavide önemli olan teşhisi doğru koymaktır.
Arkadaşlar kuyruk kıstığından dolayı costia diyor ancak costiada ayrıca derinin üzerinde ince beyaz bir tabaka olur.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/223668/230720212322181.jpg[/IMG]


Kuyruk kısması, bizim ateşimizin çıkması gibi bir semptomdur. Bir çok hastalık sebep olur.
Malesef bu durumlarda balıklara test yapıp tam teşhis koyma imkanımız olmadığından deneyerek tedavi etmeye çalışıyoruz.
Böyle sebebini bilmediğim bir durum olduğunda antibiyotik tedavisi uyguluyorum. Seachem Metroplex kullanıyorum

Daha fazla yardımcı olamadığım için üzgünüm
En güzel fotoğraflarınızı gösterin
Sen ne kadar yumurta toplarsan topla, bir tanesi gözden kaçar ve kendi kendine akvaryumda büyür.
Bu sabah bu sürprize uyandım [:)]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/223668/230720212121441.jpg[/IMG]
Betam Hasta Mı? Karantinaya Aldım Ne Yapmalıyım?
Tuz bettanıza hiç bir şey yapmaz tedavi için benimde kullandığım bir şeydir, önemli olan dozu ve iyotsuz olmasıdır. Hatta size sanital kettapang tuzu öneririm, catappa özüde vardır.

Tuz hakkında uluslararası betta kongresinin sayfasından bir makale
[URL]https://www.ibcbettas.org/aquarium-salt-the-healthy-preventative-v-2-0/[/URL]
Akvaryumlarinizi Nasıl Soğutuyorsunuz?
[QUOTE=lemur]

İlginç bir saptama. Doğrudur. Ben de Corry çeşitlerinin ağır şartlara çok dayanıklı olduğunu acı bir şekilde çocukken deneyimlemiştim. Canlıdoğuran, gurami, corry vs içeren tıka basa dolu 50 litrelik falan bir akvaryumum vardı. O zamanlar termostatlar ısıtıcıya entegre değil ayrıydı. Termostat bozulmuş. Sıcaklık 45-50 olmuş rahat. Sabah bir baktım bütün balıklar ölmüş. Sadece 2 albino corry'm sağdı.

Bu sizin yavru corry kayıplarınızda sıcaklık dışında diğer faktörleri de dikkate almak gerekir diye düşünüyorum. Bütün canlılar optimum sıcaklık değerleri dışında belli oranda sağ kalabilirler ve adapte olabilirler. Adapte olamazlarsa ancak uzun vadede hastalık ve ölüm gelebilir. Demek ki optimum sıcaklığı 22-25 olan Panda'lar 27'yi geçince nakavt olabiliyorlar.[/QUOTE]

İlk başta sıcaklık dışında her şeye baktım. Ben her hafta suyumu test edip, değerleri kayıt altına alırım. Ciddi bir dalgalanma olmadı, tek değişen şey sıcaklık idi, zaten onu da kontrol altına alınca ölümler sıfırlandı. Elbette buna rağmen başka nedenleri olabilir, ancak elimde olan verilere göre en mantıklı açıklama sıcaklık. Yetişkinlerin en ufak bir sıkıntı yaşamaması da ilginç. [EDIT]kdrackgz,2021-07-23 16:14:10[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.