ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
kdrackgz
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
2478
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
15 Mayıs 2020 16:29
Son Ziyaret:
2 dakika önce
Toplam Mesaj:
1358 [1.85 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
206 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Kadir Açıkgöz
Doğum Tarihi:
22 Ekim 1985
Yaş:
36
İl:
Istanbul
Meslek:
İhracat Pazarlama
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Kadir Açıkgöz

SON 10 MESAJI

Ciklet Akvaryumunda Kıl Kurdu. Nasıl Kurtulurum?
Öncelikle gözüme çarpan bir noktayı belirtmek istedim. Amerikan çikliti olarak geniş bir tabir kullanmışsınız. Çoğu amerikan çikliti yumuşak su balığıdır. Kullandığınız kalsiyum karbonatlı kum suyu sertleştirecektir. Bu kum malawi çiklitleri gibi balıklar için uygundur.
Bahsettiğiniz kurtçuklar ise zararsızdır. Sayıları çok fazla ise aşırı yemleme yapıyorsunuz demektir.
30 Cm'lik Akvaryum İçin Dip Çekimi Önerisi
[QUOTE=LordJaraxxus]

Hocam herhalde yaşama imkanı olmasa 10 litrelik akvaryum piyasalarda satılmaz değil mi ?
[/QUOTE]

Bir şeyin piyasada satılıyor olması o şeyin ideal olduğu anlamına gelmez.
Bir kaç sene önce Çin de yeni bir furya çıkmıştı canlı kaplumbağaları küçücük poşetlere koyup anahtarlıkların ucuna takarak satıyorlardı. Sizce bu canlıların bu şekilde yaşama imkanı varmı?
İnsanoğlu para kazanmak, çıkar sağlamak için her şeyi yapar. Doğru ya da yanlış fark etmez.

[IMG]https://townsquare.media/site/40/files/2013/07/turtles.jpg?w=980&q=75[/IMG]
Transgenetik Tetra
[QUOTE=AquaPuella]

Evet, zaten yapay seleksiyon üzerine açmıştım konuyu?[/QUOTE]

Japonların genetiğiyle oynanmış sazanlar olduğunu söylemişsiniz.
Transgenetik Tetra
[QUOTE=AquaPuella]

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S037811190800543X

Aslında kaynak çok.
Birçok japon türünün olma sebebi yapay seleksiyon yolla ortaya çıkarılmaları zaten.
Gerçekten doğada [B]bubble eye[/B] veya [B]celestial goldfish[/B] gibi türlerin yaşadığına inanıyor olamazsınız:)
[/QUOTE]
[QUOTE=AquaPuella]Merhaba,

Akvaryum balığı deyince ilk akla gelenlerden olan japon balıkları da genetigi oynanmış sazanlar aslında. Akvaryum balıkları arasında yapay seleksiyon tür azımsanamayacak kadar çok. Ama nedense akvaryum dünyasında transgenetik beslenilmesine karşı hep olumsuz bir tutum sergileniyor.[/QUOTE]

Yalnız, secici üretimle gen modifikasyonu aynı şey değil. Transgenetik tetra ile japon balığı varyetelerini aynı keseye koyamayız. Zaten paylaştığınız makalede genetik mühendislikten ziyade yapay seleksiyon üzerine.[EDIT]kdrackgz,2022-05-15 21:46:01[/EDIT]
Çöpçü Balığı Garip Hareketler
Hangi tür cory olduğunu belirtmemişsiniz ama, büyük bir kısmı için 27 derece çok yüksek. 25 hatta 24 dereceye düşürmenizi öneririm.
Karışık Beyaz Benek
[QUOTE=ArifhbsAquatics]

İlaçtan etkilenip yüzeye çıkanları topluyorsun sanırım 😊. Bendekiler ölmedi ama bu ilacın öldürmeyeceği anlamına gelmiyor; adamlar uyarmış prospektüste.[/QUOTE]

Arif hocam öyle bayıltıp yüzeye çıkma falan değil bildiğin ölüp yüzeyde akıntıyla yüzüyorlar, sonrasında da kepçe ile topluyorum[:D].


[QUOTE=Cem Altay]

Cupramine bakır içerikli olduğu için salyangozlara zarar verme olasılığı dediğin gibi yüksek.Salyangoz çeşitliliğim olmadığı için pek gözlemleyemedim fakat Paraguard ile Cupramini karşılaştırdığımızda Paraguard'ın geniş spektrumlu Cupramin'in ise beyaz benek için nokta atışı ürün olduğunu söyleyebilirim.
Kullanma talimatında belirtilen uzun süreli takvimi hiç uygulamadım,üç günde ilaç etkisini zaten gösteriyor ve bakteri döngüsünde olumsuzluk gözlemlemedim.
Bir ürüne daha değineyim.Crystalpro Spotex de Beyaz benek için gerçekten çok etkili ve başarılı bir ürün.Kardinal Neonları tanka eklediğimin ertesi günü beyaz benek gözlemledim,petshop arkadaşın önerisiyle ürünü kullandım ve iki günde benekler tamamen yok oldu.
Yalnız Crystalpro'nun Spotex ve Carbon ürünü çok fazla yoğun,doz aşımı zarar veriyor bu sebepten dikkatli kullanılması gerektiğini söyleyeyim.
Salyangoz sorunun için Cupramin'e fazla para verme,sana da Spotex öneririm [:)][/QUOTE]

Cem abi cupramine elde hazır vardı aklıma geldi kullandım yoksa dediğin gib salyangoz önleyici olarak çok ama çok pahalı[:D], ayrıca beyaz benek konusunda nokta atışı olduğu konusunda da hem fikirim, etkisini daha çabuk gösteriyor. Ancak hep cupramin kullanımının riskli olduğu tanklara sahip oldum(karides vs). Ben paraguardcıyım, paraguard beni hiç üzmedi [:)].

Karışık Beyaz Benek
[QUOTE=ArifhbsAquatics]

Bakır içeriği sebebiyle üzerinde salyangoz ve karidesler için uyarı yazısı eklenmiş evet ama üç kez kullandım; ne salyangozlara ne de döngüye bir zararını görmedim (nitrat değerleri aynı idi). Üstelik paraguar’ da nazaran daha az kullanılıyor ve kesin çözüm sağlıyor. Cupramine’ den önce paraguard denemişliğim var. Beyaz benek için kesinlikle cupramine derim.[/QUOTE]

Arif hocam, vallahi ben cupramini, ilaçtan ziyade salyangoz önleyici olarak kullanıyorum [:D]. Yeni aldığım bitkileri onunla temizliyorum. 50 litrelik akvaryumumdaki salyangoz istilasını cupramin kullanarak bitirdim[:D]. Önerilen dozda kullandığım an salyangozların bir bir yüzeye çıkması 5 dakika sürüyor.[EDIT]kdrackgz,2022-05-14 06:53:53[/EDIT]
Karışık Beyaz Benek
[QUOTE=MuratSt]

Akvaryuma ilaç sokmak istemiyordum ama başka çaresi kalmadı sanırım.bi türlü azaltamadım.yarın alıp denicem.yardım için teşekkür ederim.[/QUOTE]

Cupramine beyaz benek için etkilidir ancak nitrifikasyon bakterilerini öldürecektir. Ayrıca bakır içerikli olduğu için salyangozları kesinlikle öldürecektir.
Paraguard kullanmanızı öneririm, bu bakterilere ve kabuklularada zarar vermez. Ancak kuhliler ve vatozlar hassasiyet gösterebilir, bu yüzden Yarım dozla başlamanızı öneririm.
Ayırca bu ilacı 14 gün süre ile her gün her 40 litreye 5 ml denk gelecek şekilde uygulamanız gerekecek. Bu da 300 litrelik bir tank için 525 ml ye denk geliyor, pahalı bir tedavi olacaktır uyarmak isterim.
Kıvrımlı Hastalık
Bir çok sebebi olabilir.
1. Balık veremi ( mycobacterium ). Tedavisi zordur, bulaşıcıdır(insanlarada bulaşır), balıklarda ölümle sonuçlanır.
2. Sklyoz, kendi başına bununda birden çok sebebi olabilir, kötü beslenme, su kalite problemleri, kardeş üremesi, kalıtsal olması gibi.
3. Yüzme kesesi problemi.

Yaklaşık yüzde otuzunun bu şekilde olduğundan bahsediyorsunuz. Bana göre en yüksek ihtimal ikinci seçenek.
[EDIT]kdrackgz,2022-05-06 23:05:36[/EDIT]
Yurt Dışından Balık
[QUOTE=ErtanGulen]Aquabid çok güzeldir ama muhtemelen balıktan/yumurtadan daha çok kargo parası verilecektir. Bunun yerine ithalattan balık getiren akvaryumcular (forumda ilanlar bölümündeki ticari üyeler arasında en az 2 tane var) üzerinden yapmak çok daha ucuza ve garantili olacaktır. Aradığınız tür muhtemelen listelerde olan bir türdür.

Yumurta vb alınacak ise aquabid çok iyidir, çok değerli ve güvenilir satıcılar vardır ancak canlı lojistiği için ithalat ihracat yapanlar hariç uluslararasında ciddi sorun olabilir hem prosedürel hem de taşıma koşulları açısından. [/QUOTE]

Tespitleriniz doğru, kendim için konuşursam işim gereği hem ups hem de dhl ile bağlantılarım var, çok iyi fiyatlara getirdim. İthalat işini de şirketimizin çalıştığı gümrük müşavirliği aracılığı ile yaptığım için orada da bir sorun yaşamadım.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.