ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
MertSoyumert
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1569
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
14 Kasım 2012 23:19
Son Ziyaret:
5 Saat 30 Dakika önce
Toplam Mesaj:
2783 [0.66 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
29 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Mert Soyumert
Doğum Tarihi:
30 Haziran 1989
Yaş:
35
İl:
Ankara
Meslek:
Öğretmen
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Mert Soyumert

SON 10 MESAJI

Safkan Velifera
[QUOTE=aupqua]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/209988/220620242324441.jpg[/IMG][/QUOTE]

Renkler çok iyi [:)] Daha iri yavrusunu büyütürsünüz
Veliferaların Kıymeti Neden Bilinmiyor?
Doğması kolay olsa da büyümesi meşakkatli bir balık. İyi büyüyecek bir erkeğin gonopod oluşumu 5-6 ay (en iyi erkekler daha da geç olabiliyor), tam gelişimi bir sene kadar sürüyor. Daha erken ergenliğe girenler küçük kalıyor çünkü ergenlik sonrası büyüme yavaşlıyor. Yelken güzel olacak mı, renkleri oturacak mı derken bir batının yarısı Moli boyunda kalıyor.

Nitrat'a ekstra hassaslar, biraz nitrat oldu mu sıkıntı çıkıyor, büyüme sekteye uğruyor, suyun kalsiyumu yüksek sert su olması gerekiyor derken canlı doğuran için bu kadar uğraşan çok az kişi kalıyor. Geniş tank deyince de insanlar Malawi veya diğer Cichlid'leri tercih ediyor.

Bu da benim dede:

[VID]https://youtu.be/iqk1GC2aUgs?si=avFbsvgedkx0r4-w[/VID][EDIT]MertSoyumert,2024-06-22 17:54:37[/EDIT]
Safkan Velifera
[QUOTE=aupqua]Bu aralar Ankara'daki petshoplara çok sık bir şekilde dev veliferalar geliyor. Boyutları kaç cm gelir bilmiyorum fakat benim elimde de show boy veliferalar mevcut. Tankımda 1 adet vahşi form erkek var fakat sizinkiler kadar büyük değil ne yazık ki. Bu türün gelişmesine emek harcayan birilerini görmek güzel hissettirdi [:)][/QUOTE]

Ben de farkettim, hatta bazı arkadaşlarım hemen biraz aldı, ancak ben kendimi tuttum. 8 cm civarı ve yelkenleri çok güzeldi. Eğer izin verirlerse paylaşırım.

[QUOTE=AtaDemirci]

Abi valla tuzun yararını kesinlikle gördüm diyebilirim. Tüm canlı doğuranlar için ama özellikle veliferada tuz, akıntı ve beslenmenin fazla ve bitkisel olması çok fark ettiriyor. Bir de su değişimi yapsam çok şey değişecek de maalesef o bende yok[:D][/QUOTE]

Şu an ben de tüm vatozları vs çıkarttım ve acı suya geçiş yapıyorum. 5 ppt gibi hafif başlayacağım ki elimdeki bitkiler de gelişmeye devam etsin.
Lepistes Moli İle Ramirezi
Merhaba, eğer Ramirezilerin yavrusu olmazsa barışçıl şekilde yaşıyorlar. Ancak akvaryumun geniş olması iyi olur, ayrıca yavru ve genç canlı doğuranlar için tehlikeli olur.
Yavru Lepistes Bakımı
Merhaba, lepistes yavruları keseli doğmamışlarsa doğumdan birkaç saat sonra beslenmeye başlayabilir.

Fotoğrafta gördüğüm kadarıyla keseleri yok. Yem gelene kadar elinizdeki yemi iyice toz haline getirip verebilirsiniz. En ideali karınları hafif şişene kadar verip, inince tekrar vermek. Bu şekilde ilk zamanlar 3-4 saatte bir beslenmesi idealdir fakat hayatın olağan akışı içinde zordur tabi. Evde besleyecek biri yoksa çıkmadan bir tık fazla yem verebilirsiniz.

Sık besleme sonucu su değerleri daha çabuk bozulacağı için sık su değişimi de öneririm.
Eheim Ecco Pro 200 Mü? Eheim Klasik Modeli Mi?
Ecco Pro modelleri diğerlerine göre çok az elektrik yakıyor. Ecco Pro 200 modelini 2016'dan beri aralıksız kullanıyorum, hala sorunsuz çalışıyor, ne sızdırma, ne kırılma sorunu oldu. Tabi açıp kaparken hep nazik davrandım filtreye.
Canlı Doğuranlara Artemia Ne Kadar Verilmeli
Merhaba, yavruya veriyorsanız yavrunun karnı hafif şişene kadar veriyorum ben. Maalesef bu miktarı deneyerek kendiniz bulabilirsiniz. Karnı indikçe tekrar yem verirseniz ve yavru balık sürekli yem alırsa daha hızlı büyür.

Bu ağır yemleme sebebiyle de sık su değişimi tavsiye ederim, nitrat bildiğim bütün balık yavruları için büyümeyi yavaşlatır ancak velifera'lar kırma da olsa nitrat'a dayanamıyor. Zaten 8-12 ay arası bir sürede büyüyorlar, daha da yavaşlıyor.
Dış Filtre Kullananlardan Öneri İsteği
80-90 litre civarı sanırım akvaryumunuz. Eheim Ecco Pro 200 tavsiye ederim. Hem çok sessiz, hem kaliteli hem de 3 watt yakıyordu yanlış hatırlamıyorsam.
Safkan Velifera
[QUOTE=thundereblue]Mert kardeş ah ben ne yaptım ahh geçen (2-3 ay oldu) Bursa'da bir petshopta rahat 12-14 cm abartısız söylüyorum bembeyaz veliferalar gördüm hiç aklıma gelmedi bir videosunu bile çekmedim belki kırmadırlar ama bayağı babayiğit balıklardı ama seninkiler kadar güzel değillerdi [:nazar:]senin başlık bende favorilerde ekli sen paylaşım yapınca bildirim geldi gördüm [:((][:nazar:] takibe devam[:iyi:][/QUOTE]

Böyle durumlar için kırma tankım var, istediğim balığı ana tanka alamadığım için 120 litrelik ikinci tankıma Moli, yelken kuyruk gibi istediğim balığı ekliyorum. Balıkları boyu çok iyiymiş, keşke görme fırsatımız olsaydı
Safkan Velifera
[QUOTE=AtaDemirci]Kılıçlar ve diğer erkek velifera güzelmiş. Nerden aldınız acaba? [/QUOTE]

Ata, senin büyüttüğün iri babayiğit de şu videodaki baştaki ve sondaki arkadaş:

[VID]https://youtu.be/VcAwF7PkK5k?si=Bw17IXAr_CVBBTdY[/VID]

Sende büyüyen bu arkadaşın yavruları ne durumda? Üçüncü nesilden çok daha irileri çıkacak gibi görünüyor [:)]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 13 Online Kullanıcı, 7 Üye

Online Kullanıcılar

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.