ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
MertSoyumert
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1094
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
14 Kasım 2012 23:19
Son Ziyaret:
29 dakika önce
Toplam Mesaj:
2521 [0.70 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
299 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Mert Soyumert
Doğum Tarihi:
30 Haziran 1989
Yaş:
33
İl:
Ankara
Meslek:
Öğretmen
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Mert Soyumert

SON 10 MESAJI

Akvaryum Çok Boş Gözüküyor.
Merhabalar, balıklarınıza iyi bakarsanız 6 adet japon balığı büyüyüp akvarumu dolduracaktır. Bence sabredin ve bakımlarını aksatmayın.
Yeşil Su Ve Artemia
Eğer büyütmek istiyorsanız aynı su piresi mantığında artemia kültürü ayrı, yeşil suyu ayrı üretmeniz daha iyi olur, yoksa o suyu kısa sürede tüketirler ve yeşil suyunuz biter.

Tuzlu suda yeşil su üretmek ayrı bir zorluk olabilir, çeşme suyunda tuzlu su fitoplanktonu var mı bilmiyorum. Tuzlu su fitoplankton kültürünü başka yerden (üniversitelerden veya direkt tuzlu sudan) bulmak gerekebilir ancak bu konuda yeterli bilgim yok, sadece mantıken söylüyorum.

Bu arada Emre beyin dediğini göz ardı etmemek gerekiyor, bizim ürettiğimiz tek tip yeşil suyla beslenen artemia veya su piresinin besin değeri düşüktür. Doğada bir sürü çeşit yemle beslenen bu yemlerin besin değerine yaklaşamaz. Artemia'nın ilk çıktığındaki hali bildiğim en yüksek besin değerine sahip canlı yem. Büyütme olayı tamamen fantezi [:)] Ancak keyiflidir.
Yeşil Su Ve Artemia
Artemialar 3 hafta büyüdükten sonra üreme çağına geliyor. Eğer yeşil su tatlı su ise bu onların suyundaki tuz oranını azaltacaktır. Spirulina tozu ise besleyebilirsiniz.

Su değişimi yapıp sularını temiz tutmak gerekiyor. Çünkü spirulina suyu bozacaktır bir süre sonra. Sularına bir litrede 25 gram tuz eklemek gerekiyor, her su değişiminde de eksilen su kadar tuzu tamamlamak gerekiyor.

Yaklaşık iki hafta sonra böyle görünüyorlar:
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/137418/020820221609521.jpg[/IMG][EDIT]MertSoyumert,2022-09-24 11:39:01[/EDIT]
Dwarf Puffer / Pea Puffer Türkiye’de Besleyenler
[QUOTE=İcerdemir]Arkadaşlar ankarada yaşamaktayım bu canlılardan besleme niyetindeyi 200 lt akvaryumda tek tür sürü yapmak amacım. Moss ve anubiastan oluşan bir bitkilendirme yeterli olur mu sizce ve en önemli sorum bu güzel canlıları ankarada nerede bulabilirim. Bilgilendirmeleriniz için şimdiden teşekkürler.[/QUOTE]

Nudo Concept'e bazen geliyor. Ancak sürü oluşturacak kadar alırsanız o kadar puffer'ı beslemek sorun olabilir.
Biyolojik Döngü Hakkında
Merhabalar, yeni kurulum yaptığım zamanlar eski filtre kullanırken özellikle beklemem. Amonyak/Nitrit de ölçerim hep sıfır çıkar. Ancak filtreniz canlı olmadan bir süre geçirdi ise besinsiz kalmış olabilir. 3 elma salyangozu ile yeterli besin alabildiler mi bilmiyorum, o yüzden beklendiği için balıkları Tunay beyin dediği gibi kademeli eklemek en mantıklısı.
Safkan Velifera
[QUOTE=MrzAdar]Ankara içi olması biraz moral bozdu. Onun dışında sana sağlıklı yavrular diliyorum. Belki ilerde yolum Ankara'ya düşer (hiç sanmıyorum [:D]).[/QUOTE]

Açıkçası şehir dışı yollama konusunda hiçbir bilgim yok 😅 belki balıklar biraz daha büyüyünce yollayabilirim, ancak iyi araştırmak lazım.[EDIT]MertSoyumert,2022-09-21 17:36:54[/EDIT]
Safkan Velifera
Erkek dişileri iyice döllemiştir diye düşünüyorum (iyice döllemek ne demekse artık), bütün dişileri yavru tankına aldım:

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/137418/190920222225471.jpg[/IMG]

Dişiler doğurdukça kendime birkaç tane ayırıp geri kalan yavruların hepsini velifera arayan insanlara ücretsiz şekilde dağıtacağım, şehirdışı yollayacak ne bilgim ne zamanım var maalesef, Ankara içi olacak. Ancak şartlarım var; bu türü saf tutmak ve bu balıkları iyi araştırmak. Tahminimce önceden doğum yapan dişi 15-20 gün içinde tekrar doğurur, diğer dişiler de 30-40 gün içinde doğurur. Bu balığı yıllarca çok aradım, taradım bulamadım. Bu yüzden kendime saklamaya da içim el vermiyor.

Talip olacak hobidaşlara uyarılarım olacak:
- Çok yavaş büyüyorlar. Sabır!
- İlk bir-iki ayı dışında otçul ağırlıklı beslenmesi gereken bir tür.
- Besinleri verimsiz sindirdikleri için tanka çok atık bırakır, sık su değişimi gerekiyor, bitki de şiddetle öneririm.
- Besinleri verimsiz sindirdikleri için yetişkinlere bile günde en az 3 kere yem vermek gerekir.
- Sert, kalsiyumu yüksek su gerekiyor. Suyu sertleştirici kalsiyum karbonatlı kum veya benzeri katkılar gerekebilir.
- Bu balıklar doğada bile standart bir boya gelmiyor, balıklardan bazıları 2-3 cm iken ergenliğe girip güdük kalabilir. Çok erken ergenliğe giren balıkları üretimden uzaklaştırmalısınız.
- Ben yapamadım ama iri dişiler istiyorsanız erkek ve dişileri ayırmalısınız.

Ekleme: gece ufak dişilerden biri birkaç tane doğurdu bile. Çok genç olduğu için az olur diye düşünüyorum.
[EDIT]MertSoyumert,2022-09-20 12:09:39[/EDIT]
Anchor Worms
[QUOTE=ForTheHorde]

Mümkündür, parazitin hangi tür olduğuna pek dikkat etmemiştim o yüzden emin değilim, paraguardı kullanıp parazitten kurtulduğumu ve melek balıklarının ise canlı wormları yediğine şahit oldum tanklarımda. Bu arada paraguard çok güçlü bir ürün, sayısız balığımı da doz ayarını başta yapamadığımdan kaybetmişiliğim vardır.[/QUOTE]

Anchor Worm'un dışarıda kalan kısmı Y şekline benziyor. O Y'nin iki ucu üreme organlarıydı yanlış hatırlamıyorsam. Muhtemelen başka bir türdü sizdeki.
[EDIT]MertSoyumert,2022-09-18 23:02:22[/EDIT]
Anchor Worms
[QUOTE=Bertan Orga]Teşekkür ederim bu değerli bilgiler için.Cımbız ile çekmek imkansız çok fazla var.Tuz tedavisi ile devam edeceğim.Gelişmeleri aktarırım.200 litre akvaryuma günlük ne kadar tuz eklemeyeliyim?İçerisinde dekor vs yok 4 oranda 3 Ranchu var.[/QUOTE]

[S]Ben günde 0.7 ppt, yani litreye 0.7 gram tuzu 1.5 litrelik suda çözüp hava hortumuna vana bağlayıp kısarak yarım saatte yavaş yavaş ekledim. Yani 100 litre akvaryuma günde 7 gram eklerseniz, 7. günün sonunda 49 gram ediyor. Cam kalınlığını, üstten boşluğu da hesaplayın, ona göre tuz ekleyin. Bu 7 gün içinde su değişimi yapacaksanız çektiğiniz su oranında tuzu da ilaveten ekleyin. Eğer matematiğe benim gibi kafanız basmıyorsa içler dışlar çarpımı ile birçok şeyi yapabiliyorsunuz [:)] [/S]

Şunu da ekleyeyim, ben dil çıkışlıyım, eğer yukarıda yazdıklarımda bir hata varsa bilenler lütfen uyarsın. Ben bu şekilde yaptığımı hatırlıyorum, not da almıştım ancak notlarımı bulamıyorum. Amacımız 4.8 ppt tuzu 7 güne yaymak.

Bir de durumunuz var ise refraktometre alırsanız ne kadar tuz olduğu daha kesin olur çünkü her tuz farklı sonuç veriyor. Şunu da eklemek gerekiyor: [U][B]İyotlu sofra tuzu kullanmayın.[/B][/U]

Ekleme: Yanlış hesaplamışım

[URL]https://www.hamzasreef.com/Contents/Calculators/DirectSaltCalculator.php[/URL]

Yukarıdaki siteden gereken tuzu hesaplayıp toplamı 7 güne bölüp öyle eklemeniz gerekiyor. Seçeneklerde galonu litreye, diğer değerleri de bizim bildiğimiz değerlere çekmeyi unutmayın. [EDIT]MertSoyumert,2022-09-18 21:35:02[/EDIT]
Anchor Worms
[QUOTE=ForTheHorde]Ben seachem paraguard ile 1 aylık bir süreçte kurtulmuştum, meşakkatli bir süreç kolay gelsin.
Bu arada bu tür parazitlerin olmasını engellemek için Japon akvaryumunda kesin melek balığı bulunduruyorum, melekler bu worm tarzı parazitleri bir güzel tüketiyorlar.[/QUOTE]

Seachem Paraguard maalesef bu parazitte işe yaramıyor, acaba camallanus tarzı başka bir nematod ile ya da başka bir parazit kurt ile karıştırıyor olabilir misiniz?

[URL]https://forum.seachem.com/forum/cichlid-central/2846-gold-severum-and-anchor-worm[/URL]

Burada Seachem Paraguard'ın bu parazitin yol açtığı açık yaralarda oluşan ikincil enfeksiyonlara iyi geldiği, Lernaea'ya dokunmadığı yazıyor, bende Paraguard uzun süre denedim tuzdan önce. Hatta tuza dayanamayan tetralarımı ayırdığım tanka günlük Paraguard ekliyordum, parazitler artmaya devam etti.

Bu arada parazitleri cımbızla çekmeye çalışmayın, tamamını çekemeyip içeride parazitin kalıntısını bırakırsanız içeride çürür ve daha büyük sorunlar yaşarsınız. Melek balıkları da parazitin tamamını temiz çekebilir mi emin değilim, ki birlikte bakılması ne kadar doğru bilmiyorum.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.