Orinoco

Bu bölüm hazırlanma aşamasındadır. Önerilerinizi ve gördüğünüz eksiklikler ile hataları buraya tıklayarak bize yazabilirsiniz.

Orinoco -
Kolombiya, Venezuella ve Guyana'yı kapsayan Orinoco Havzası'nın ana nehir yatağı tamamen Venezuella'da bulunur. 2140 km uzunluğundaki Orinoco, Atlantik'e boşalırken 41.000 km²'lik büyük bir delta oluşturur. Aslında Amazon Nehir Siseminin bir parçası değildir. Ancak Brazo Casiquiare ile Rio Negro'ya bağlanır ve dolaylı olarak Amazon'a dahil olur. Río Orinoco, Río Anacaro, Río Guanipa, Río Morichal Grande, Río San Juan, Uracoa, Caño Manamo, Caño Araguao Caño Macareo, Caño Marius, Brazo Imataca, Río Ventuari, Río Atabapo, Río Suapure, Rio Cuchivero o Río Caura, Río Aro, Río Paragua ve Río Caron havzayı oluşturan Orinoco'nın tali kollarıdır.

Bölge 25-32°C arasında değişen sıcaklık değerlerine sahiptir. Ayrıca Tüm havzayı oranlayarak alınan yıllık 2700 mm civarı yağış hemen hemen her aya eşit bölünmüş haldedir. Bu da Orinoco'da su seviyesindeki değişimin az olduğunun bir göstergesi ve berrak sularının bir açıklayıcısıdır. Nehrin pH seviyesinin 5,2-6,3 arasında değişim gösterdiği görülmüştür.

Rio Meta kısmı yıllık akıntı, 5600 metreküp/saat ortalama ile sistemin en akıntılı kısmını oluşturur. Bunun aksine delta kısmı oldukça durgun ve bataklık görünümü kazanmış bir haldedir. Ne yazık ki bölgenin büyük bir kısmı palm yağı elde etmek için talan edilmiş ve pek çok biyotop ortadan kaldırılmıştır. Orinoco delta ovaları, Güney Amerika'nın en büyük sulak alan komplekslerinden birini oluşturur. Bu okyanus-akarsu kesişim alanı bir dizi tatlı su ve deniz organizması için oldukça verimli bir beslenme ve üreme alanıdır. Bu olumlu faktörlerin etkisiyle hem sucul fauna hem de flora oldukça zengindir. 900'ü aşan tür içerisinde en büyük payı tetraların içinde bulunduğu Characiformes ailesi alır. Bunu vatozların bulunduğu Loricariidae ve Cichlidae aileleri takip eder. Yaklaşık 70 tür Orinoco için endemik olarak literatüre geçmiştir. Bu endemik canlılar içerisinde bazı pleco türleri, bir kaç apistogramma türü ve bazı tetralar ile bazı killifish türleri yer almaktadır. Ayrıca cüce canlı doğuran olarak bilinen Micropoecilia bifurca da Orinoco'ya özgü bir türdür. Orinoco toprak yiyenlere de ev sahipliği yapar. Geophagus grammepareius ve taeniopareius en yaygın türlerdir. Orinoco altum, corydoras black Venezuela, ramirezi, nattereri, kardinal tetra, yelken yüzgeçli vatoz, dicrossus filamentosus en çok tanınan Orinocolu akvaryum balıklarıdır.

Bölgede su altı görünümü deltaya doğru farklılık gösterir. Bu bölgeye doğru aşınma azalıp birikme arttığı için organik ve mekanik tortul daha fazladır. Bölge Guyana Kalkanı'ndan dolayı andezit ağırlıklı bir bölgedir. Andezit ve türevi kayaları Orinoco biyotoplarımızda kullanabiliriz. Ayrıca akvaryumda kullanmaya uygun kök ve dallar tasarım anlamında büyük yardımcılarımız olacaktır. Tasarımın bir diğer önemli kısmı olan bitki seçiminde Orinoco, tüm Güney Amerika içerisindeki en zengin olan nehirdir. Berrak suları ve havzanın büyük kısmının yağmur ormanı üstü savan bölgesinde yer alması nedeniyle güneş ışığını daha fazla almasına neden olur. Bu da bitki gelişimi açısından oldukça önemlidir. Echinodorus türleri, parvula, subulata, salvinia, riccia, nilüfer, su sümbülü, cabomba, bazı alternanthera, bacopa, hydrocotyle, heteranthera ve vallisneria türlerine ev sahipliği yapar.

Bir Orinoco biyotopu kesinlikle berrak ve çok hafif sarımtırak renge sahip bir suya sahip olmalıdır. İnce taneli salınım yapmayacak bej ve tonlarındaki kumlar taban için uygundur. Bitki gelişimi için bitki öbeklerinin olacağı kısımlarda daha iri taneli dere kumu kullanılabilir. Bu bölge için dal ve kökler ana hardscape malzememiz değil yardımcı ve ufak rötuşları yapacağımız malzemeler olacaktır. Güney Amerika biyotopları içerisinde aydınlatmanın en önem kazandığı bölge de yine Orinoco'dur. Orinoco çok geniş bir araziyi kapsar ve oldukça farklı canlılara ev sahipliği yapar. Bu yüzde av-avcı ilişkisine dikkat etmek oldukça önemlidir. Amazon yaprak balığı ya da iri altumlar ile kardinal neon beslemek oldukça büyük bir hata olacaktır. Yine Rio Xingu ve Rio Negro gibi 60 litre civarı ufak hacimler kullanabileceğimiz gibi (bol bitkili, ramirezi ve tetralar içeren) çok daha büyük hacimler de (altum başta olmak üzere iri canlılar ve daha az bitkili) Orinoco biyotopu için uygundur.

Biyotoptan Görüntüler

Örnek Akvaryumlar

Biyotoptaki Balıklar

Kaynakça:
- Bleher's Biotope's
- Tanganyikan Cichlid in Their Natural Habitat
- Malawi Cichlid in Their Natural Habitat
- Chris Lukhaup
- Peter Barnes
- Hans van Heusden
- Monga Bay Biotopes

Üye Yorumları