Tanganyika Biyotop/habitat Denemesi


huseyinyildiz.06Çevrim Dışı

Kayıt: 06/05/2022
İl: Izmir
Mesaj: 26
huseyinyildiz.06Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Mayıs 2022 22:10
[QUOTE=Foae]Black angel kaya (siyah renkli ,beyaz çizgili galiba) ve beyaz silis kum ile göldeki ortamı taklit etmeniz zor olsa da balıklar için çok farketmez. Renkleri uymasa da bu malzeme ile nispeten doğal bir görünüm yakalanabilir de. Aşk küpü vs gibi dekorlar olmazsa tabii.

Kayaların nasıl dizileceğinden ziyade
önce filtre sistemini gözden geçirip ışıklandırma ve tropların kazıyacağı yosun tabakalarını oluşturmaya odaklanmak, su hazırlama konularını araştırmak daha yerinde ve faydalı olabilir.

Tasarımla ilgili olarak, fonu değiştirebilirseniz iyi olur, değiştiremiyorsanız arka cama plaka şeklinde ince kayrak taşı ekleyebilirsiniz. [/QUOTE]

Fon yapışkanlı değişebilir. Kayaların büyüklüğünden dolayı çok görüneceğini sanmıyorum. Filtrem dış filtre olarak mevcut daha iyi çekim yapabilmesi için dalga motorumda mevcut çevre bileşenlerimin hepsi var

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Street ParrotÇevrim Dışı

Yönetici
[C]3,1,12491[/C] [C]2,2,12491[/C] [B]1414,3[/B]
Kayıt: 05/07/2006
İl: Adana
Mesaj: 4496
Street ParrotÇevrim Dışı
Yönetici
Gönderim Zamanı: 11 Mayıs 2022 22:10
[QUOTE=Kınayu]

Selamlar ,
Hüseyin kardeşim ellerine emeklerine sağlık Biyotop değilse de Doğal gayet güzel bir kurulum olmuş [:iyi:] [:nazar:]
Teşekkürler bilgilendirme için öncelikle Sayın yöneticimiz Caner kardeşim emeğine ellerine sağlık [:iyi:] Biyotop kavramını araştırdıktan sonra detaylarla ilgilenirsiniz fikrine sonuna kadar katılsam da .
Yalnız aynı düşünce temennileri benim İm zamdaki kuruluma da yazmıştı belirtmiş uyarmıştı sağ olsun da . Bende yine orada da belirtmiştim söylemiştim kurulumu yapan kişi özel bir Ekstrem amaç gaye maksat durum yok ise yaptığı yapmaya çalıştığı kurulum ile mutlu ise bu kadar kesin kati keskin bir yaklaşım bence gereksiz buna üstelemenin de bir anlamı yoktur .
Ha buna doğal akvaryum ha Biyotop denmiş pek fark etmez sadece vermiş olduğunuz ad isim değişir çokta önemli değil de Doğal akvaryum kurulumum diye yerleşik bir kavram yok alışıla gelmiş süre gelen sizde takdir edersiniz ki formumuz da .
Biyotop araştırılmalı inceden inceye fikri tamam amenna ama hobi akvaristlikte böyle kesin yargı gereksiz anlamsız adama sorarlar neremiz doğru ki diye en basit örnek.
Yönetici olduğum zaman formumuz kuralı olan bir çok basit kural kaide yapılmıyor uygulanmıyordu iki dakika ayırarak yapıla bilinecek şeyler varken bende sürekli uyarıyordum gözetiyordum elimde geldiğince yardım etmeye doğrusu yapılsın güzel olsun istiyordum ondan sonra sayın yöneticilerimiz bu kadar üsteleyip ince eleyip sık dokur sak üye kaybeder ve üyeyi kaçırırız uyarısı yanıtı geldi bana şaştım bu ne perhiz bu ne lahana turşusu misali kaldım [:(]
Diyeceğim o ki Caner bey bu görmüş olduğu olmamış yanlış Biyotop uygulamalarındaki uyarısını benzer gördüğü yanlış olması gerekenler olmayan en basit site kurullarında sayın yeni ve eski üyelerimizi de uyarıyor mu düzeltme yoluna gidiyor mu ? [:?] Bu durumda buradaki temelde yapılan yanlışlar eksikler bu şekilde ilerlerken hal böyle iken Biyotop yani devede kulak kalmıyor mu sizce de .
Yazdıklarım anlattıklarımı çok düzgün çok anlaşılır çok yakışır akıcı imla kuralları içerisinde değilse ve anlamadıysa okuyamadıysa anlam çıkaramadıysa lütfen oradan dem vurarak başlamayın da tekrar tekrar üşenmeden yazar anlatırım onuda belirteyim defalarca .
Keyifli sorunsuz güzel günlerde hobiler .

[B]Dip Not :[/B] Birde lütfen yanlışa yanlışla mı cevap vereceksiniz devam ettireceksiniz . Siz doğrusunu yapın yapmaya çalışın araştırın öğrenin gibi basma kalıp klişe cevaplar istemiyoruz bizde biliyoruz bunları sizden örnekler düzeltme yoluna gittiğiniz başka örnekler düzeltilmiş olan elle tutulur gözle görülür müsterih şeyler cevaplar bekliyoruz .
Ben kendi adıma gördüğüm denk geldiğim ve hata vardan atılmış en basit örnek rumuz adı içerisinde sayın üyemizin adı yok ise ihtiva etmiyorsa hepsini takip ederek düzelttirmiş tim takipçisi olarak ilgilenerek en basit aklıma gelen .
Hayır ben olması gereken zorunluluk kural olarak konulmuş şeyleri neden yapmıyorsunuz hatta yapamıyorsanız şöyle böyle diye defalar kez anlatırken böyle tepki aldım siz Yok bu Biyotop değil ama belki Doğal kayalık akvaryum olabilir deyip azarlamaya varan şekilde iki taş koymuş buna Biyotop demiş şeklindeki yorumlarınız kural kaide koyucu gibi davrandığınız halde tepkiler alıyor musunuz yönetim tarafından ?

Birde üzerime vazife olmasa da sormadan duramayacağım geçen bu eklemiş olduğunuz konuya bakarken geçenlerde elime ayağıma dolanıyor diye kayıt kuşaksız yaptığım akvaryumu ma geri yapma kararı aldım bir adet Siyah akvaryum silikonu lazım oldu Çengelden başlayıp ta Çakmak köprüsüne kadar siyah akvaryum silikonu aradım bir tane bulamadım buna sebep sizin bu Sanki Sista konuya sponsor olmuş gibi bolca silikon bulundurmanız harcamanız olabilir mi :)[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/81103/110520221925111.jpg[/IMG]

Birde Lütfen rica ediyorum ben burada pc başında yokken gece yarısı taraf olsan kişilerden biri gelip yazıp çizip ondan sonra olur olmadık şeyler tarafıma atfedilip konu filan kapatılmasın .
Adam beni sıkıcı buluyormuş olabilir olur ben 55 yaşında olduğumdan kendisi benim evladım yaşımda olmasından olmasın kaynaklanmasın kuşak farkından ilgi alakalar süreç malum değişiyor nesilden nesi le kendisiyle Diskoya mı gideceğim :) Ayrıca alıntı larım,la neyi düzeltmişim senin de açmış olduğun abuk sa puk bir sürü konu var sen neleri düzelttin o konuları açarak diye sorarlar adama *.

* :(ErtanGulen) Kişileri daha önce şikayet ettiğiniz içerik ile aynı şekilde atıfta bulunduğunuz için içeriğiniz düzenlenmiştir. (Anlayamadığım için yanlış bir yerleri de düzeltti isem lütfen bilgi veriniz)[/QUOTE]
Erhan bey başka konularda ki şikayetlerinizi, tartışmalarınızı, kişisel husumetlerinizi forumun her tarafına taşıyıp forumu kirletmeyin. Tartışmalarını sataşmalarınızı iligili konu üzerinden devam ettirin. Sizin yüzünüzden bir sürü değerli forum üyesini kaybettik. Forumda sürekli husumet beslediğiniz üyelerin mesajlarını takip edip sataşmalarınızdan bıktım. Mesajlarınız genel itibari ile içerik olarak saçma sapan, aşırı anlatım bozuklukları, mesajları okunmaz hale getirecek kadar dil bilgisi yanlışları ile dolu. Çok mesaj yazma size “en fazla benim mesajım var” tatmininden başka bir şey kazandırmaz ama foruma çok şey kaybettiriyor. Bu mesaja cevap vermek dahil bundan sonra yukarıdaki gibi sataşma ve saçma ilk mesajınızda sizi forumdan geri dönemeyeceğiniz şekilde sileceğim (engellemeyeceğim, sileceğim)

[B]Forum üyelerimizden birisine böyle bir mesaj yazdığım için özür diliyorum. Maalesef Erhan bey mecbur bıraktı. [/B]

Gelmişken konu içinde bir şeyler yazayım.
Biyotop konusunda çok tecrübem yok. Gerçek biyotop yapmak karmaşık ve zor bir iş. Kumun türü rengi kayalık/kök bitki fauna da bulunan canlılar gibi dikkat edilmesi gereken çok fazla konu var. Caner bey ve Cem bey çok güzel açıklamışlar. Forumumuzda doğal ve biyotop açısından başarılı çok akvaryum var. Akvaryum büyüklüğü ve canlılarınıza uygun örneklere bakaraktan kendinize bir yol çizebilirsiniz.[EDIT]ErtanGulen,2022-05-13 01:36:09[/EDIT]

Beğenenler: [T]205902,ArifhbsAquatics[/T][T]127461,Foae[/T][T]60172,Mikail Erdoğan[/T][T]171133,TugraAltun[/T][T]100597,twinsoul[/T][T]235139,huseyinyildiz.06[/T][T]213236,Aplot[/T]
Teşekkür Edenler: [T]29591,Neothauma [/T][T]127461,Foae[/T][T]6691,MertA[/T][T]13635,MiSoSiKiaN[/T][T]60172,Mikail Erdoğan[/T][T]235139,huseyinyildiz.06[/T]
+1: [T]127461,Foae[/T][T]13635,MiSoSiKiaN[/T][T]60172,Mikail Erdoğan[/T][T]156325,ErtanGulen[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

huseyinyildiz.06Çevrim Dışı

Kayıt: 06/05/2022
İl: Izmir
Mesaj: 26
huseyinyildiz.06Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 11 Mayıs 2022 22:11
[QUOTE=ErtanGulen]

Üretici değiliz Huseyin Bey hobiciyiz o sebeple maalesef üretme konusunda özel tank nasıl kurulur destek olamıyorum. Ama siz zaten balık hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olsaydınız üremesi icin gereken koşulları bilir ve buna uygun tank nedir'i anlayabilirdiniz. Son yapabileceğim tekrar birçok kez bahsi geçen ve temel kaynakları en baştan okumanızı tavsiye etmek.

Hayırlı ve bereketli üretimler dilerim. Forumda "tropçular" arasında nazar bol miktarda dönüyor aman dikkatli olunuz. üremeye başlayan balığı öldürür bu forum. [/QUOTE]

Üretim gibi bir amacım pek yok sadece doğal ortamdaki şekilde yumurta ve üreme sağlanabilse yeterli olur araştıracağım daha detaylı

Beğenenler: [T]12491,Street Parrot[/T][T]204774,Cem Altay[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Neothauma Çevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[B]14943,1[/B]
Kayıt: 30/06/2007
İl: Manisa
Mesaj: 3283
Neothauma Çevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 12 Mayıs 2022 09:33
Geçen sene İzmir Körfez’inde Konak Pier taraflarında çektiğim bir fotoğraf. Bakınız buradan İnciraltı Kent Ormanı’na kadar olan tüm sahil şeridinde uygun kayalar mevcut. Ama maalesef körfez kirli olduğu için çıkacak olan malzeme fazla hijyenik olmayabilir. O yüzden neyin kullanılıp neyin kullanılmayacağını iyi seçmek gerek.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/120520220932591.jpg[/IMG]

Beğenenler: [T]81103,Kınayu[/T][T]235139,huseyinyildiz.06[/T]
+1: [T]81103,Kınayu[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

huseyinyildiz.06Çevrim Dışı

Kayıt: 06/05/2022
İl: Izmir
Mesaj: 26
huseyinyildiz.06Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Mayıs 2022 21:46
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/235139/120520222145171.jpg[/IMG]

Önerilerilerinizi bekliyorum dekor ambians doğalık konusunda

Beğenenler: [T]205902,ArifhbsAquatics[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Neothauma Çevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[B]14943,1[/B]
Kayıt: 30/06/2007
İl: Manisa
Mesaj: 3283
Neothauma Çevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 12 Mayıs 2022 22:25
Son haliyle bence iyi bir Tropheus akvaryumu olmuş. Kayaları güvenli bir şekilde yerlerine oturtuysanız ve akvaryumunuzun profili, sehpası sağlamsa bu şekilde sizi uzun bir süre götürür. Böyle büyük kayaların kullanıldığı akvaryumlarda güvenlik çok önemli. O büyük salyangoz kabuğunu çıkarmanızı tavsiye ederim. Hem Tropheus türlerinin kullandığı bir şey değil hem doğal görüntüyü bozuyor. O tarz kabuklar daha çok calvus gibi Lamprologini türlerinin üretiminde kullanılıyor. Akvaryum düzeni iyice oturduktan sonra balıklarınızı eklediğinizde iyi bir Tropheus akvaryumunuz olacak. İstediğiniz tür içi davranışlarını, üremelerini görebilirsiniz diye düşünüyorum.[EDIT]Neothauma ,2022-05-12 22:26:37[/EDIT]

Beğenenler: [T]205902,ArifhbsAquatics[/T][T]235139,huseyinyildiz.06[/T]
Teşekkür Edenler: [T]235139,huseyinyildiz.06[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

ArifhbsAquaticsÇevrimiçi

Yönetici
Kayıt: 25/04/2018
İl: Sivas
Mesaj: 2592
ArifhbsAquaticsÇevrimiçi
Yönetici
Gönderim Zamanı: 12 Mayıs 2022 22:34
Gayet iyi olmuş; hayırlı olsun Hüseyin Bey 😊👍🏻.

Beğenenler: [T]235139,huseyinyildiz.06[/T]
Teşekkür Edenler: [T]235139,huseyinyildiz.06[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

huseyinyildiz.06Çevrim Dışı

Kayıt: 06/05/2022
İl: Izmir
Mesaj: 26
huseyinyildiz.06Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Mayıs 2022 22:57
[QUOTE=Neothauma ]Son haliyle bence iyi bir Tropheus akvaryumu olmuş. Kayaları güvenli bir şekilde yerlerine oturtuysanız ve akvaryumunuzun profili, sehpası sağlamsa bu şekilde sizi uzun bir süre götürür. Böyle büyük kayaların kullanıldığı akvaryumlarda güvenlik çok önemli. O büyük salyangoz kabuğunu çıkarmanızı tavsiye ederim. Hem Tropheus türlerinin kullandığı bir şey değil hem doğal görüntüyü bozuyor. O tarz kabuklar daha çok calvus gibi Lamprologini türlerinin üretiminde kullanılıyor. Akvaryum düzeni iyice oturduktan sonra balıklarınızı eklediğinizde iyi bir Tropheus akvaryumunuz olacak. İstediğiniz tür içi davranışlarını, üremelerini görebilirsiniz diye düşünüyorum.[/QUOTE]

Evet o kabuk olmadı çıkarttım onu çok saçma durdu 😊

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

huseyinyildiz.06Çevrim Dışı

Kayıt: 06/05/2022
İl: Izmir
Mesaj: 26
huseyinyildiz.06Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 12 Mayıs 2022 22:59
Birazdan son bşr güncel foto atacağım. Ufak değişiklikler yaptım su bulanık durumda durulmasını bekliyorum.

Bir sorum olacak; balıkları tanka ne zaman eklemeli
Yosunlaşma ne zaman başlar tahminen
Işıklandırmam 6x18w 865 floresan günlük kaç saat ve nasıl periyotlar ile çalışmalı

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

huseyinyildiz.06Çevrim Dışı

Kayıt: 06/05/2022
İl: Izmir
Mesaj: 26
huseyinyildiz.06Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 13 Mayıs 2022 01:00
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/235139/130520220059251.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/235139/130520220059291.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/235139/130520220059331.jpg[/IMG]

Ustalarım son durum bu şekilde tamamdır diye düşünüyorum sizin yorumlarınız nelerdir benim için çok kıymetli

Beğenenler: [T]19769,ogurcay[/T][T]204774,Cem Altay[/T][T]156325,ErtanGulen[/T][T]217431,FerKan[/T][T]81103,Kınayu[/T][T]224737,Hsrt[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

huseyinyildiz.06Çevrim Dışı

Kayıt: 06/05/2022
İl: Izmir
Mesaj: 26
huseyinyildiz.06Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 13 Mayıs 2022 01:43

Birkaç sorum olacak;
- Tank kurulumu an itibari ile bittiği için kültürün oturması için vs. Balıkları tanka ne zaman eklemek uygun olur şuan 10 adet maswam var idarelik 80cm bir akvaryumda bulunmaktalar baya stresliler.
- Yosunlama işlemi için ışık seviyesi ve adeti yeterli midir? 2 adet daha 18w florasan ekleyebilirim elimde mevcut.
- Yosunlama için ışık ne sürede hangi aralıklarla kaçar saat çalışmalı ne zaman açılıp kapanmalı. Süreci hızlandırmak adına Herhangi bir ilaç türü kullanmaya gerek var mıdır?

Tüm değerli yorumlarınız için şimdiden çok teşekkürler

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

huseyinyildiz.06Çevrim Dışı

Kayıt: 06/05/2022
İl: Izmir
Mesaj: 26
huseyinyildiz.06Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 13 Mayıs 2022 01:44
[QUOTE=huseyinyildiz.06]
Birkaç sorum olacak;
- Tank kurulumu an itibari ile bittiği için kültürün oturması için vs. Balıkları tanka ne zaman eklemek uygun olur şuan 10 adet maswam var idarelik 80cm bir akvaryumda bulunmaktalar baya stresliler.
- Yosunlama işlemi için ışık seviyesi ve adeti yeterli midir? 2 adet daha 18w florasan ekleyebilirim elimde mevcut.
- Yosunlama için ışık ne sürede hangi aralıklarla kaçar saat çalışmalı ne zaman açılıp kapanmalı. Süreci hızlandırmak adına Herhangi bir ilaç türü kullanmaya gerek var mıdır?

Tüm değerli yorumlarınız için şimdiden çok teşekkürler [/QUOTE][QUOTE=ArifhbsAquatics]Gayet iyi olmuş; hayırlı olsun Hüseyin Bey 😊👍🏻.[/QUOTE][QUOTE=ArifhbsAquatics]Gayet iyi olmuş; hayırlı olsun Hüseyin Bey 😊👍🏻.[/QUOTE]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

FoaeÇevrim Dışı

Yönetici
[B]14812,2[/B] [B]15262,3[/B]
Kayıt: 06/04/2012
İl: Istanbul
Mesaj: 1568
FoaeÇevrim Dışı
Yönetici
Gönderim Zamanı: 13 Mayıs 2022 09:44
Tüm bu yeniden tasarlama döneminde filtreniz çalışır halde kaldıysa, suyu klorlu şekilde çeşmeden basmadıysanız, kum aynı ise fazla beklemenize gerek yok. Çeşitli markaların bu tip yeni kurulumlar için bakteri kültürü ve bakteri besini,su düzenleyici gibi ürünleri bulunmakta.

Yosunlanma için ışığın gücü ve 12-15 saat açık kalması önemli. Çoğu Tropçunun yaptığı hatayı yapıp bu tanka pleco (yanlış ifade ile vatoz) eklemeyin. Hem yosun oluşturmaya çalışıp hem de yosunları yiyen başka bir tür balık ekleme işini ben anlamıyorum pek.

Tankınız/tasarımınız iyi bir tropheus tankı oldu,eski halinden çok daha iyi ancak hala bir “biyotop” değil olması da zor. Ama bu durum önemli değil. Her tank biyotop olmak zorunda da değil...
Gayet doğal görünüyor.

Beğenenler: [T]205902,ArifhbsAquatics[/T][T]235139,huseyinyildiz.06[/T][T]204774,Cem Altay[/T]
Teşekkür Edenler: [T]235139,huseyinyildiz.06[/T]
+1: [T]29591,Neothauma [/T][T]12491,Street Parrot[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Neothauma Çevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[B]14943,1[/B]
Kayıt: 30/06/2007
İl: Manisa
Mesaj: 3283
Neothauma Çevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 13 Mayıs 2022 10:37
Yosunlaşma veya başka hiçbir şeyi aceleye getirmeyin, panik etmeyin. Yosunlar zaten olmaması için bir müdahelede bulunmadığımız taktirde hemen her akvaryumda doğal olarak oluşan bir şey. Caner abinin değindiği noktalara dikkat ederseniz akvaryumunuz balıklarınız için uygun hale gelecektir. Tekrar hayırlı olsun diyelim. Size su değişimleri yaparken çalma listemde dinlediğim, güzel, eğlenceli sevdiğim bir parçayı hediye ederek bu konudaki son mesajımı yazmış olayım.
[VID]https://youtu.be/bOIUnqfcQiQ[/VID]

Beğenenler: [T]205902,ArifhbsAquatics[/T][T]235139,huseyinyildiz.06[/T]
Teşekkür Edenler: [T]235139,huseyinyildiz.06[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir