ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Foai
Kullanıcı Grubu:
Kıdemli Akvarist
Kullanıcı Başlığı:
[B]14812,2[/B]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1167
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
06 Nisan 2012 23:09
Son Ziyaret:
14 dakika önce
Toplam Mesaj:
824 [0.34 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
137 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Caner Gündüz
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Cyathopharynx Foai "sibwesa", Enantiopus melanogenys "Kilesa", Cyprichromis Leptosoma jumbo "Blackbee" C. Leptosoma “Utinta” Paracyprichromis nigripinnis Neolamprologus similis Copadichromis mloto ivory “likoma” Metriaclima aurora “likoma”

SON 10 MESAJI

Karışık Malawi Mi Yoksa Sadece Frontoza Mı?
Tank şu an feci durumda maalesef ama toparlanır. İlk önce arka fondaki reklam yerine düz renk veya daha doğal bir fonla başlayıp, kayaları daha büyük, yuvarlak ve koyu renkli olanlarla değiştirip,tek göl üstünde yoğunlaşın. Frontosa hantal, tropheus da fazla hareketli, ikisi de yanına konulacak tank arkadaşları açısından sıkıntılı balıklar.

Amaç hobi ve görsellikse, Malawi türleri uygun olabilir. Ofiste daha az zorluk çıkarırlar. 2 tür mbuna, 2 tür de yunus,imparator,copadichromis vs gibi , mbuna olmayan gruptan örneklerle güzel bir tank olabilir.

Lamprologus Kungweensis Çift
Mustafa Bey’in tür seçimleri de balıkları da harika. Tebrikler ilerde bir gün ben de lamprologini tankı kurmak istiyorum. Bendeki türlerle hiç gitmiyorlar. Şimdiye kadar leleupi ve similis denedim ikisi de rahatsızlık verdi diğerlerine. Bunları kendi aralarında beslemek gerekiyor.
120*50*60 Malawi Akvaryumu
Daha büyük, koyu renkli ve en önemlisi tek tip, mümkünse yuvarlak hatlı kayalar. Büyük olanları daha makbul ama balıklar eklendiğinden stress kaynağı olacaktır. Tabii güvenlik faktörünü de gözden geçirin. Taban camınızı çok zorlamayın.Isıtıcıyı arka cama tablo gibi değil de görünmeyecek şekilde suyun çıkışına göre bir yere koysanız daha iyi olur.
Tanganyika Hardscape Gold Head Muzi
[QUOTE=Anıl Tekin]

Selamlar abim nasılsın[:)]
Abi öyle bir giriş yaptım ki ortalığı karıştırdım gördüğün gibi [:)))]
Daha da biyotop falan işim olmaz. Kayaları kabukları da çıkarıp renkli taşlar koyacağım siyah beyaz, iki üç de küp tamamdır [:)))]

Şaka bir yana teşekkür ederim abim.
İnşallah eksikleri tamamlayıp güzel bir çalışma yapacağım. Bu tankı balkondaki 4 kaya ile kurabildim. Bir tane daha bile yoktu. [/QUOTE]

Yazışarak anlaşmak bazen eksik, yanlış olabilir, amaç doğru bilgilenmek,bilgilendirmek. Biyotop konusu biraz hassas, yanlış anlaşılıp furya gibi devam etme durumu da var. Hevesiniz kırılmasın, bu hobi sabır, araştırma ve fedakarlık işi.
Tanganyika Hardscape Gold Head Muzi
Evet, tanımı mümkün olduğunca sınırlanmalı. Önce habitat belirlenmeli sonra istenen balık varyeteleri bulunursa yöre ismi de verilebilir.
Bunun mantığı da kabukçul habitatı (derin su, salyangoz kabuğu yatağı) Kigomada da aynı görüntüdedir diğer birçok bölgede de aynıdır.

Atıyorum kigoma bölgesinde başka bölgelerde bulunmayan büyük kırmızı kayalıklar vardır, buna benzer kayaları koyduğunuzda tasarımı Kigoma olarak adlandırabilirsiniz. Yoksa diğer bölgelerden ayırt edici bir durum yoksa yöre bilgisi fazla bir anlam taşımıyor gibime geliyor.

Bu yöre ismi durumu, Amazon nehri biyotoplarında anlam kazanabilir. Örneğin Pantanal biyotopu dediğinizde kristal berraklığında su, açık renk tortusuz beyaz-bej silis kum, avcı balıklar vs gibi o bölgeye has canlılar ve su altı manzarası olduğundan Pantanal biyotopu diyip geçersiniz ama Tanganyika gölünde bu yöntem tutmuyor diye düşünüyorum.

Sitedeki Biyotoplar bölümüne laf söyletmem :)

Orada Altolamprologus’un yer alması büyük ihtimal sumbu shell olarak adlandırılan alt tür için geçerlidir.
Tanganyika Kabukçul Tank
Yükseklik az olduğundan ve tankı ağzına kadar doldurmayacağınızdan hacim 100 litre anca vardır. Çok zorlarsanız 1 erkek 3 dişi ventralis olabilir ama dişilere saklanma alanı ve agresyon açısından iyi gözlem yapmak şart.
Tanganyika Kabukçul Tank
Tabii ki yer yer bulunabilir kabukçullar. Balık türleri yazmadığı için genel bilgi verdim. Bu ölçülerde bir tankta Ventralis kesinlikle tavsiye etmem.
Tanganyika Hardscape Gold Head Muzi
Doğal görünen bir tank ancak biyotop ile pek ilgisi bulunmuyor. Kigoma bölgesinde veya her bölgede birbirinden farklı birçok habitat bulunduğundan bir yöre ismi üzerinden biyotop adlandırılamaz, koskoca bir yöreyi bir tankta gösteremezsiniz.

Biyotoplar, Tanganyika gölü için konuşacak olursak habitat ismi ile anılmalıdır. Derin su biyotopu,kayalık sahil biyotopu, geçiş habitatı biyotopu vs gibi. Ayrıca hiçbir habitatta tek balık türü izole olarak yaşamaz, calvus türünün habitatında da kabuk gördüğümü pek hatırlamıyorum. [EDIT]Foai,2018-10-18 11:23:05[/EDIT]
Tanganyika Kabukçul Tank
Tank güzel görünüyor, ölçüleri biraz kısıtlayıcı olsa da kabukçullar için yeterli olur. Ancak biyotop kelimesi geçtiği için hatırlatma yapayım. Kabukçullar genelde derin suda,kabuktan başka birşey görünmeyen bir tabanda bulunurlar. Bu derinliğe güneş ışığı kısıtlı ulaştığından yosun tutmuş kayalar,parlak ışık pek bulunmaz. Doğal görünen her tasarımı biyotop olarak adlandırmamakta fayda var. Uğur Ruşen Doğan arkadaşımızın yaptığı bir çalışma vardı yanlış hatırlamıyorsam kabukçul habitatı ile ilgili.
160x65x65,3d Arka Plan Tanganyika (foai&leptosoma)
Son durum.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/127461/141020181516121.jpg[/IMG]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 508 Online Kullanıcı, 278 Üye

Online Kullanıcılar

ersel, Xoansis, CİHAN044, AbdullahÇoşkun, hermiş, killordi3, Yasarozen, Sinan Gürcan86, BadgeR, İsmail YILDIRIM, eyorubulut, mesagac, fretzly, icelebi, enversen79, Hsynemre, salimkcr, eray3452, babacan06, atesh, tdenizs, indianaconz, alpererman, azrailank, faithlesss, BlackGoat, Ejder Günaydın, _RdnC_, morfimorfi, Alisan, Matyas, Golgeci, sinor, Acil Stop, sbaslar, darkaura, AvaLone, aydemir16, onrsyksl, gokkurt, BadWolf, zaferrrr, movvel, Griffer, Ebubekir ATAR, AmazonDream, tturkben, sbilgic82, Canberk, korayalkan07, Ilhanhan, gokberkgonenc, istihbaratmuduru, aliy, bademakvaryum, aktivist06, aliyilmaz34, eray80, KeremG, mustafatercan, musasyakaya, YunusBalci, Yakup22, -RBG-, afacan80, erdemist, fatihsahin, BARBAR, totaku, ryzend, Disc16, serdartom, DiscusFan, kanmet, aires, Skylord, sinanyas, rgnt, muyat, PETDÜNYAM, Toqrul, fate, the__legend, TimKo, GOLFMK2, dark blue, Ahmet kanat, undertaker312, giriftar40, deamod, EbuHuzeyfe, Kifidis, bkEmre, AncyraTR, Fatih ÇE, muratantalya007, vendetta99, Akfanyum, Leaderos, Kınayu, dpsKinG_, recaikilic, miralp, beyazgul, DwightSchrute, aslankartal, burak618, ozanbaseski, nzm06, abramak, ergulk, Abacus, ozgurnez, Kaleydoskop, gattar5050, MurathanM, Sj Injection, Kuduoglu, frontosahane, solaytekin, mkale, aNeXiEtY, ali gül, Ajedrez, ngerekli, ONRAYDN, Rango, oscar., Pacific, sari, furkantenekeci, eroltaşdelen, kabaktadi, InsOmniA_C, aldemirim, 06serkan06, oguzhanasl, innersilence, mehmetkkten, talipengur, gyunda, BoraBerkol, zebkobat, rebelfire, ozgur75, volkan81, MHUY, Akvarist Görkem, Sercan10, karaman67, orimohito, redfox69, Bettanuma, sawaskoca, Oğuzhan_ÇEPNİ, Mikail Erdoğan, maharaja, Htylmz, SuPiresiAtakan, fevzi1, kaanhits, eeekkkggg, DogukanKosem, lizuferum, Mehmetpoad, cursed07, tekkir, CNYTYLMZ, wolverin, onur_0606, image, Taha2699, msurucu, Hakan564, ilkay_ersan, derman42, Pervane, rata39, caneruzal44, Gursoyhasan, starmedica, scorpiok, darksider, ApistoPanduro, bolaaa, erdem35, hozsoy, Muhammed kose, Furkan Akyüz, CALENDER, WaveRider, ooozan, Tsarin, harunefe, Mavigöz, nasreddin, Mert Aykuta, sofiemre, ahmtkir, reano, aliekinci, pashaaa38, koagulant, tigger, ismet24, akertek, erman212, alpyg, erulusoy, SuleymanKarakaya, tatalevo, Ugurtt, Kemalk41, omerhan, ilhannnn01, kasisyah erkan, TheHobi, Hsynn, borani, avcılarlı, ersnyldrm, Anıl Tekin, Serdaraktas06, DeeP BluE, UlasYilmaz, Nebi84, t-bar, macagil, ERMAN BASIM, Foai, Scherwin, Tropheus Malatya, bugradogru, muratlart, BaranTiryaki, bahadrucak, MehmetU, lojistisyen, mehmetaydin, Quersian, Fondip, PUSU58, Engin_35, daruga35, Kuti147, Gameover01, Oguzhan, yormusm, deepahm, OMER006, onurxonur, Yns_bsk, onurkayabasi, Biochemistry, KadirSpmz, BassBarco, superego54, MertA, yedili, frknsyl, Geologist, Arassian, selahattinfidan, ademakci, dislokasyon, BerkayS, ufukxx61, frgunduz, LİTOPATES, xd EposA, yasarcannn, Vdtsngl, daghan51, muco1990, hipnotize, gozturk, Ches, Apistotales, hassan63,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.