ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Foae
Kullanıcı Grubu:
Kıdemli Akvarist
Kullanıcı Başlığı:
[B]14812,2[/B] [B]15262,3[/B]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
2874
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
06 Nisan 2012 23:09
Son Ziyaret:
11 Saat 4 Dakika önce
Toplam Mesaj:
1269 [0.42 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
38 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Caner Gündüz
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Cyathopharynx foae "Sibwesa", Benthochromis horii Enantiopus sp."Kilesa" Xenotilpia flavipinnis C.leptosoma “Utinta” C.leptosoma “Kitumba" Paracyprichromis nigripinnis Copadichromis trewavasae “Lupingu” Ophthalmotilapia nasuta

SON 10 MESAJI

Balıklara Nasıl İsim Veriyoruz?
[QUOTE=ErtanGulen]

Yapabilen bir grup ile hobiye devam edebilmek çok zevkli tavsiye ederim :)

Bu arada kucuk bir ekleme, armagan ve diğer arkadaslarımızın paylaştığı görece teknik yada bilimsellik iceren bu gibi yazılar ile entellektuel seviyemiz gelişip global olarak fikir alısverisi yada bilgilenme imkanımız artıyor. Ancak zaten okuma oranı cok düşük cahilliği güç bilen bir kitle ile aynı havayı soludugumuz için degersiz gibi görünebilir. Sanat sanat icin midir sanat halk icin midir diye sorarım buradan tüm eğitim insanlarına ;) [/QUOTE]

Ertan, Alp'in cevabını bulamadım konuda ama eksik bir bakış açısı var bence, düzeltmek gerekiyor.

Aynı türün varyeteleri içinde seçici
üretim tekniği ile geliştirilen balıklarla melez-hibrit konusu karışmış...

Piyasadaki meleklerin çok büyük yüzdesi doğadaki akrabalarından bilimsel açıdan farklı değildir. P.scalare varyeteleridir. Canlıdoğuranlar da...

Afrika cichlid türlerinde ise balığın göldeki haline birebir benzemesi beklenir. Burada fikir beyan eden hobicilerin beslediği balıkların çoğu vahşi formdur.

Seçici üretim ile yapay çaprazlamayı karıştırmamak lazım.
Fainzilberi Rainbow Bbr Lundo
Canlı sınıflandırma metodolojisini bilmeden ahkam kesmemek, doğru bilgi verenlere de ticari kaygılar yüzünden iftira atmamak lazım öncelikle.

Canlı tanımlarında tüm dünyada ölü bir dil olan latince esas alınır. İlk isim Cins, ikinci isim Tür, üçüncü isim varyete bilgisini verir. Kendi kafamıza göre "bbr" gibi isimler,takılar veremeyiz, geçerliliği de yoktur.

Aynı cinse ait iki farklı tür çiftleştirilince kırma canlı elde edilir. Uç örneklerde (papağan cichlid vb) farklı iki cins çiftleştirilerek melez (hybrid) türler elde edilir.

Bu yöntemler bazen balığın bir rengini daha fazla ortaya çıkartmak için (seçici üretim) , bazen de ticari amaçlarla bilinçsiz tüketicilere farklı görünen ama canlıya eziyet kaynağı olan vücut tipleri (balon,teleskop) sunmak için kullanılır.

Afrika cichlid türlerinde türün güzelliği, değeri göldeki orijinal haline yakınlığı üzerinden değerlendirilir. Bilimsel adları varyetesine kadar net şekilde ifade edilir ki balığın hangi özelliklere göre değerlendirileceği belli olsun.

Ülkemizde özellikle safkan malawi türleri zor bulunurken kırma,melez gibi yapay renk ve formların hobiye bir katlısı olmayacağı gibi, varolan türlerle karışmaları durumunda bozuk olan balık kalitesini daha da aşağıya çekecektir. Özellikle mbuna grubu gibi cins-tür-varyete açısından sonsuz seçenek sunan bir grupta ne idüğü belirsiz melez balıkların varlığı hobiye zarardan fazlasını vermeyecektir.Copadichromis Trewavasae ‘lupingu’
İnce yapılı silis kum tabir edilen malzeme Afrika'dan Amazon'a doğada tabanda görülen tek malzeme ve birçok balığın evrimsel süreci buna göre gelişmiş. Yuva yapımından sindirime kadar canlının her faaliyetinde rolü olan bir malzeme.

Risk teşkil ettiği senaryoda kalın bir tabaka halinde olursa ve bir nedenle karıştırılırsa tehlike yaratabiliyor. Benim hastalık yaşadığım tanktaki kum seviyesi 1cm bile değildi diyebilirim. [EDIT]Foae,2020-07-24 15:10:21[/EDIT]
Copadichromis Trewavasae ‘lupingu’
Teşekkürler yorumunuz için ama hiç katılamayacağım...

Silis kum yıllardır her tankta kullandığım, Afrika cichlid akvaryumlarında kullanılacak yegane malzemedir. Dere kumu, çakıl vb malzemeler olacak iş değil benim için.
Balıkların solungacından geçen,zaman zaman yuttukları tek malzeme budur ve göldeki incelik de aynı silis kumdur.
Kum seviyesi benim tanklarda 2-3cm anca vardır ve türler kumu sürekli karıştırdığından sorunun kaynağı olmasına imkan yok.

Şebeke suyu veya benim farketmediğim bir dış etken sebep olabilir. Nazar konusu ise inanç ile ilgili olduğundan hobi forumunda konuşulacak konu değil sanırım.

Copadichromis Trewavasae ‘lupingu’
İlk aldığım grup 2cm civarından büyütüğüm, formlarının zirvesindeyken 2-3 gün içinde zehirlenme gibi garip bir hastalık nedeni ile kaybettiğim bir takım oldu. Son anda 2-3 dişiden yavru alıp, onları büyütüp taşınma esnasında o grubu da bloat nedenli kaybettim ama daha önceden yavru verdiğim arkadaşlardan biri yardımcı oldu, 3e/3d bir grubum var, bakalım bu türü devam ettirebilecek miyiz? [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/127461/230720202316231.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/127461/230720202316261.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/127461/230720202316291.jpg[/IMG]
Ventralis & Eretmodus Kayalıkları
Canını sıkma İdris, sonuçta tank faal ve izlemesi keyifli bir tank. Belki buraya agresif kıyı türleri olmadıysa başka türler deneyebilirsin.
Xenotilapia flavipinnis, P.nigripinnis vb kayacıl türler veya lamprologus karması da olabilir.
Derinlerin Prensi Benthochromis Tricoti (horii)
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/127461/130720202024091.jpg[/IMG]

Artık hakkını verebilecek başka bir arkadaşımda, son çektiğim fotosunu da eklemiş olayım.
Ventralis & Eretmodus Kayalıkları
Sadece renkler üstünden tahminde bulunacak olsak bile balığın kuyruğundaki renk-desen durumu boops grubunda pek görünen bir şekilde değil.Kafa,yüzgeç formu gibi özellikler de ventralis gibi duruyor.
Bana daha çok sp. whitecap grubundan gibi geldi, daha net foto olursa daha iyi anlarız. Biraz karanlık görünüyor balık. Biraz kalubamba varyetesini de andırıyor.

http://tanganyika.si/Tanganjika/Ophthalmotilapia/Ophthalmotilapia%20sp.%20%27Whitecap%27/index.html
Ventralis & Eretmodus Kayalıkları
Evet şimdi boyutlar ve balıklar daha net belli oluyor. Eğer erkek ventralis dişilere çok baskı yaparsa leptosoma veya nigripinnis erkeğin dikkatini dağıtmakta için iyi olabilir.
Ventralis & Eretmodus Kayalıkları
Genel bir video/foto ekler misin müsait olunca?

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.