ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Foae
Kullanıcı Grubu:
Yönetici
Kullanıcı Başlığı:
[B]14812,2[/B] [B]15262,3[/B]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
4328
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
06 Nisan 2012 23:09
Son Ziyaret:
8 Saat 21 Dakika önce
Toplam Mesaj:
1562 [0.42 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
107 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
2

BİLGİLER

Ad Soyad:
Caner Gündüz
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Cyathopharynx foae "Sibwesa", Xenotilpia flavipinnis Xenotilapia papillo C.sp jumbo “Kitumba" Paracyprichromis nigripinnis Paludaryum

SON 10 MESAJI

Cyprichromis Sp. Brilliant Jumbo ‘kitumba’
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/127461/250620222244381.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/127461/250620222244451.jpg[/IMG]

Bir süredir leptosomalarda agresiflik gözlemliyordum, önce tüm büyük erkekleri sumpa aldım, sonra biraz büyüyen yavrulardan ana tanka aktarıp sayıyı 30 civarına çıkarıp erkekleri geri attım. Şimdilik iyi gidiyor bakalım.
150x70x50 Discus,pleco
Tank silis kum ve sade tasarımdan dolayı güzel görünüyor ama discusların rahat edeceği bir tasarım değil malesef. Kayalar,cryptocoryne bitkisi, küpler, fazla açık alan... Amaç discusları iyi hissettirmekse biraz değişiklik gerekebilir. Şu an hava ısındığı için sorun olmaz ama Eylülden itibaren suyu 29C civarında sabit tutmanız gerekecek.
Lithobates Balıklarının Yem Menüsü
Yemlerin çeşitliliğinden ziyade tazeliği ve besleyiciliği önemlidir. Havaların 30c civarında gezdiği ortamda yemleri dışarıda tutmamak gerekir mesela. Etçil tür olduğu için arada dondurulmuş canlı yem verilebilir örneğin.
Tür Tavsiyesi İstiyorum
Bence şu aşamada bakteri vs düşünmenize gerek yok çünkü uzun süredir bu tank içinde tek balık yaşadıysa o bakteriler besinsiz kalıp yok olmuşlardır. İlla korumak isterseniz tüm malzemeleri akvaryumdan çıkan su ile yıkarsınız, yaşayan az birşey varsa onlar kalır. Ama bu iş için bakteri kültürü vb ürünler var gerekirse. Tankın ve filtrenin durumunu canlı görmediğim için fazla yorum yapamıyorum. Şu aşamada sıfırdan kurulum yapar gibi ilerleyebilirsiniz. Hele tankta daha önce bol balık ölümlü bir durum olduysa sıfırlamak daha iyi olabilir.

Bu konular dışında , bu hacimdeki tanka şebeke suyunun klorunu,tortusunu vs almak su dinlendirme/üçlü filtre çözümü gerekir. Direkt çeşmeden su basmak riskli olur.[VID]https://youtu.be/zmU4g2Ye6Xw[/VID]
Tür Tavsiyesi İstiyorum
Bu tank için tür tavsiyesi istemeye gerek olmadığını düşünüyorum. Hem tankın hacmi birçok tür için uygun hem de bu biraz kişisel tercih meselesidir. Afrika cichlid türleri uygun olsa da araştırma yapma ihtiyacı hep olacaktır.

Örneğin ben bedava verseler de asla japon vb insan müdahalesi ile şekli şemali oyuncağa dönmüş, doğal olmayan, tül kuyruklu, patlak gözlü bir balık türünü beslemem. Ama bir başkası hobiye ve canlılara yüzeysel bakıyordur, işin bu kısımları onu ilgilendirmiyordur, akvaryumu bir dekor öğesi olarak görüyordur, o gider besler.
O yüzden tür seçimi kişiseldir.

Filtreye gelince, elyaf vb ince gözenekli malzemeler çabuk tıkanır, her hafta kontrol edilip gerekirse temizlenmesi/atılması gerekebilir. Şahsi görüşüm ilk gözlere kalın gözenekli sünger, diğer kısımlara pomza veya lav taşı, mercan kırığı (Afrika cichlid beslenecekse) eklemek yeterli olur.

Sump sistemde su motorun olduğu bölmeden buharlaşır, motorun kuru kalmamasına dikkat edin, hergün müdahale şansı yoksa su tamamlama sistemi kurmak gerekebilir.


[EDIT]Foae,2022-06-09 16:06:23[/EDIT]
Tür Tavsiyesi İstiyorum
Akvaryumun ölçüleri çok önemlidir, bir mezura ile net ölçüleri belirlemeniz şart.
Akvaryumun filtre sistemi sump olduğundan ve hacim de yeterince büyük olduğundan dikkatli tür seçimi ile birçok seçeneğiniz var.

Şu aşamada balık almayıp, filtre malzemesi, ısıtıcı, ışıklandırma gibi altyapı elemanlarına bütçe ayarlayın, balık bulunur elbet. Önemli olan sistemin doğru kurulması ve devamı.

Hobideki en büyük hata ve maddi kayıp nedeni acele etmektir.
Japon Balıklarını Doğaya Salmayın Uzmanlar Diyor
[QUOTE=GhostKoi] Niyet doğru olsa da, videoyu biraz yüzeysel buldum. Özgün de değil. Kullandığınız fotoların yarısı japon bile değil, koi. Bir kısmı da doğada değil havuzda çekilmiş. 9 dakikanın 3 dakikasında Aslan ve balon balığından gereksiz yere söz ediliyor. Zaten öceden bunlarla ilgili yayın yapmışsınız. Japon balığının verebileceği zararlar görsel olarak desteklenerek somut bir şekilde anlatılmamış. Bu türün ve akrabalarının yabani formları doğada sularımızda mevcut zaten. Dikkat çekmeyi denediğiniz şey havada kalıyor. Daha iyi hazırlanarak bu videoyu baştan yapmalısınız bence. Güncel bir tehdit arıyorsanız trakya'daki su maymunu yayılmasını araştırabilirsiniz. [:iyi:][/QUOTE]

Niyet okuması yapacaksak üstteki mesajınızda en ufak bir iyi niyet kırıntısı bulunmadığı ortada. Üslup, içerik en kibar tarifiyle yerlerde! Buram buram fanatiklik kokan ve konuya hiçbir katkı sağlamayan bir mesaj.
koi türüyle fanatiklik seviyesindeki ilişkiniz sizi ilgilendirse de foruma bu psikoloji ile mesaj yazdığınızda hepimizi ilgilendirir.

Video içeriğinde “ölüm makinesine dönüşme” vb abartılı ifadeler olsa da koi,japon,balon,aslan balığı gibi türlerin hatta lepistes boyutundaki bir türün (gambusya) bile istila ettiği ortama göre etkisi yıkıcı olabilir. Burada bir abartı, yanlış bilgi vs yok. Tepkiniz son derece yersiz, gereksiz ve hatta kötü niyetli.

-Videonun özgün olma gibi bir zorunluluğu yok

-sizin koi fanatiği olmanız koilerin bu ülke sularında bulunması durumunda “istilacı” olduğunu değiştirmiyor

-konu “istilacı türler” ise balon balığı vb türlerden bahsetmek gayet yerinde örneklerdir, ortada bir “gereksizlik” varsa o da sizin fanatik gözlüklerinizle yazdığınız, konu sahibi arkadaşın yaptığı işi aşağılarcasına yazdığınız gereksiz mesajdır.

-istilacı türler içinde koi,japon,sazan türleri yıllardır anılırlar, arkadaşın anlattığı hiçbirşey havada vs kalmıyor.

Konuya katkı sağlamayan,kompleksli,yanıltıcı, yapıcı olmayan mesajlarınızı kendinize saklayabilirsiniz.

[EDIT]Foae,2022-06-08 10:23:12[/EDIT]
9 Litre Akvaryumla Ne Yapılır
Saksı olur, teraryum olur, akvaryum olmaz. Karides,salyangoz belki. Kabın şekline ve ekipmana göre değişir durum. Bu yaz döneminde dikkat edilmezse kısa sürede çorbaya dönebilir o kavanozdaki su sıcaklığı.[EDIT]Foae,2022-06-06 14:59:09[/EDIT]
Japon Balıklarını Doğaya Salmayın Uzmanlar Diyor
Sadece japon değil, hiçbir insan üretimi hayvan (kedi,köpek,at,koyun vb) doğada,sokakta,gölde,denizde sahipsiz,kontrolsüz bulunmamalı. Farklı coğrafyadan gelen canlılar da dahil buna.
İstanbul’da görülen yeşil papağanlar örnek verilebilir. Sayıları gittikçe artıyor ve yerel türlerle yuva,besin,bölge rekabetine girip yerli türleri sindirebiliyor.

[EDIT]Foae,2022-06-06 14:04:30[/EDIT]
Kabukçul Maceram
Hem doğal görünüp hem de göze hitap eden kurulumlar yapmak herkesin harcı olmuyor ama senin de tasarım anlayışın tam olarak bu. Ben müteahhit huylu balıklar beslediğim için tabana tasarım yapma lüksüm olmuyor :)

Yine örnek bir kurulum olmuş,tebrikler.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.