ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Foai
Kullanıcı Grubu:
Kıdemli Akvarist
Kullanıcı Başlığı:
[B]14812,2[/B]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
952
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
06 Nisan 2012 23:09
Son Ziyaret:
6 Saat 25 Dakika önce
Toplam Mesaj:
751 [0.33 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
160 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Caner Gündüz
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Cyathopharynx Foai "sibwesa", Enantiopus melanogenys "Kilesa", Cyprichromis Leptosoma jumbo "Blackbee" C. Leptosoma “Utinta” Paracyprichromis nigripinnis Neolamprologus similis Copadichromis mloto ivory “likoma” Metriaclima aurora “likoma”

SON 10 MESAJI

Tanganyika Hardscape
[QUOTE=Kınayu]Aslında yeniden sıfırdan bir kurulum olacağından. Üstad Uğur ( BiotopeDogan ) Kardeşiminde onun da bir fikir ve düşüncelerini de almakta fayda var [:iyi:][/QUOTE] Uğur bunları o kadar çok yazdı ki... Eski mesajları ders niteliğinde
Tanganyika Hardscape
Taşların altına strafor gerekli. Bu şekilde sakat.Balık yokken kuma da el atın bence.
Güney Amerika(amazonas)
Bence mevcut tankı, belirli bir bölge ve o bölgede bulunan bir habitat tespit ederek biyotopa yaklaştırabilirsiniz (tabii böyle bir amacınız varsa)
Bence bu hali de gayet iyi ve seyir zevki yüksek.

Forumda doğal görünen tanklara biyotop deme eğilimi var. Halbuki biyotop çok daha detaylı incelenmesi gereken bir konu.

Amazon türleri çok hakim olduğum bir bölge olmasa da aşağıdaki bölgeler ve detaylar fikir verebilir.

[QUOTE=akvaryum com biyotoplar bölülümünden]

Bitki çeşitliliği açısından fakir denilebilecek olan Tapajos'da bazı echinodorus türleri, salvinia, riccia türleri yaygındır.

Havza granit ve kumtaşından oluşan bir zemin üzerindedir. Ara ara granit blokları ve parçalarına rastlanılır. Bunun haricinde tabanı kaplayan ince taneli kum tabakası ise kumtaşından aşındırılıp biriktirilmesi ile oluşmuştur. Granit ve benzeri kayaçlar ile az miktarda kökün kullanılacağı bir hardscape Tapajos biyotop akvaryumu için ideal sayılır. Burada en önemli unsur, ince taneli, bej ve tonlarındaki bir kumdur.
[/QUOTE]Tanganyika Hardscape
[QUOTE=Masturen]

Öncelikle Değerli yorumunuz için Teşekkür Ederim Abi, Doğru söylüyorsunuz Abi [:)] yalnız bir önce ki İlk Mpimbwe yazma amacım ilk Biyotop denemem olmasıydı. Derin Su Biyotop Denemesi yapmalıymışım :}

Malzeme Bilgisi vermek açısından neler kullanıldı söyleyeyim DalgaKıran Kayası (Siyah Tanecik olanlar Kuars Kum Karışımı) Bej rengi silis kum ( az ve alacağım)
Son olarak Link'i açamadım ben Abi [/QUOTE]

Linki düzelttim, haftasonu çalışın :)

Bu kaynak için forum yönetimine ne kadar teşekkür etsek az, dünyada benzeri pek yok diyebilirim
Güney Amerika(amazonas)
Herşey çok iyi ve doğal görünüyor,tebrikler. Tek eleştirim tankın biyotop olarak adlandırılması konusunda olur. Karma Güney Amerika daha doğru bir isimlendirme olur diye düşünüyorum.
Tanganyika Hardscape
Biyotop tankları ile ilgili olarak kavramsal bilgi açısından forumda açılan konularda zaman zaman yardımcı olmaya çalışıyorum, bazen kendimi tekrar ediyorum ama çok temel konularda yapılan yanlışlar olduğunu düşünüyorum.

Önceki ‘mpimbwe’ tankınız ile ilgili olarak: ‘mpimbwe’ biyotopu söz konusu olamaz, bir yörede birbirinden çok farklı habitatlar vardır, tek bir tasarıma indirgenemez. Mpimbwe derin su biyotopu veya sadece derin su biyotopu daha net ve doğru bir tanım olur.

Kullanılan malzemeler göldekilere uygun olmalıdır. Ben de mesela tüm tanklarımda bej silis kum kullanıyorum ama gölde durum böyle değil(benim hiçbir tankımda biyotop iddiam olmadığından).
Tane boyutu silis olmakla beraber aralarında kayalardan kopan parçacıklar,çakıllar olabiliyor, tertemiz bir kum çoğu zaman görülmüyor.

Özetle biyotop tankı kurmak hobide bir takım tecrübeleri edindikten sonra gelinebilecek bir nokta.

Bu tankta kumun içindeki siyah taneler, öncekindeki deniz kabukları gibi malzemeler biyotop kavramı ile örtüşmüyor.

Son olarak, biyotop, hardscape gibi havalı isimler yerine frontosa akvaryumu olarak adlandırıp, doğal ortamına mümkün olduğunca yaklaşan bir tasarım yapmak ilk başta yeterlidir. Mevcut tecrübenizle biyotop tankı kurma denemelerinizin iyi sonuç vermesi zor.

Belki daha önce görmüşsünüzdür ama ben yine hatırlatayım :

[URL]https://www.akvaryum.com/biyotoplar[/URL]

bölümünü bir inceleyin
[EDIT]Foai,2018-07-20 16:52:20[/EDIT]
Deneyim Sonucu : Hobiden Para Kazanma
[QUOTE=sercan511]Kesinlikle katılıyorum.
Balığın her halinden zevk almayan,bakımı zor gelen ve balığa değersiz bakan kimsenin bu yola çıkmaması gerekir.
Hem de bu işin inceliklerini (balığın biyotopu,su değerleri,besinleri,uygun filtreleme gibi onlarca parametre sayılabilir) öğrenmeden balığı yaşatmayı ve para kazanmayı beklemek, Nasreddin Hoca'nın gölü mayalama umudundaki kadar gerçekçi olur [:)][/QUOTE]

Bu arada beslediğiniz balığın cins-tür ismi msobo magunga değil, Maylandia (Metriaclima) Msobo dur. Gölde magunga yöresi neresi bulamadım açıkçası. Bilen varsa paylaşırsa faydalı olur.
Deneyim Sonucu : Hobiden Para Kazanma
Para/kazanç odaklı canlı yetiştirmek etik olmadığı gibi yanlış bir iş modelidir. Hele su değiştirmeyi,balığın form tutması için sabretmeyi yük gören kişiler hüsrana uğramaya mahkumdur.

Doğrusu, siz bir veya birkaç türde belli bir süre uzmanlaşır,iyi sonuçlar alır,belli bir tecrübe birikimi yapar, ortaya bir değer çıkarırsınız ve bu durum sonraki dönemlerde para etmeye başlar.

Aksi halde tropheus furyasında batan birçok hobici görünümlü tüccarın akibeti ile karşı karşıya kalırsınız. Hayatında balık beslememiş veya çok kısıtlı bilgisiyle balık satın alıp üretip para kazanacağını zannedenler yanılmaya mahkum diye düşünüyorum
85.45.50h Demasoni Ve Saulosi Tankı
Tankın boyutları 2 tür için az bence, sayı kontrol altına alınırsa 1 türe anca yeter. Ayrıca bu boyutta bir tankta demasoni ile Saulosi gibi erkekleri birbirine çok benzeyen iki tür sürekli kavga edecektir.
Leptosoma Utinta İle Yeniden...
[QUOTE=aldemirim]Leptosoma Utinta’ların keyifleri yerinde. Tanka yeni eklenen Leleupi’lerle uyum içindeler. Koyu mavi renklerini sergilemekten hiç çekinmiyorlar. Erkek çok fazla olduğu için hep bir üstünlük mücadelesi var içerde. Video eklemek istedim ama başaramadım, yardımcı olursanız sevinirim.[/QUOTE]

Telefona youtube uygulaması indirip, oraya yükleyip linkini burada paylaşmak pratik geliyor. [EDIT]Foai,2018-07-16 10:27:17[/EDIT]

GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,612,442 Mesaj
  • 383,129 Konu
  • 91 Forum
  • 132,644 Forum Üyesi
  • 1,398 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,512 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.