ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Foai
Kullanıcı Grubu:
Kıdemli Akvarist
Kullanıcı Başlığı:
[B]14812,2[/B] [B]15262,3[/B]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1705
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
06 Nisan 2012 23:09
Son Ziyaret:
4 Saat 37 Dakika önce
Toplam Mesaj:
977 [0.39 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
199 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Caner Gündüz
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Cyathopharynx foai "Sibwesa", O.nasuta "Kipili" Enantiopus sp."Kilesa", Xenotilpia papillio "Isanga" C.leptosoma “Utinta” C.microlepidotus “Kasai” Paracyprichromis nigripinnis Copadichromis trewavasae “Lupingu”

SON 10 MESAJI

Cyathopharynx Foai Sibwesa
Türünün güzel örneklerinden olacak belli. Daha da güzelleşeceğini düşünüyorum, formunu bulması 3 yıl civarı diyebilirim. Bu 2 yaşında diye düşünüyorum.
Karma Orta Amerikan
İlk yavru aldığım cichlid türü ateşağız.Çok iyi ebeveynler. Çiftler oluşunca bir miktar agresiflik durumu olabilir ama kalabalık ve fazla saklanma yeri olmayan açık ortam gerginliği azaltabilir.[EDIT]Foai,2019-02-11 22:14:45[/EDIT]
Demasoni Tankı 60*40*40
Hacim ve dekor bu tür için yetersiz. Tanganyika kabukçul türlerinden similis,multifasciatus,ocellatus vb türler daha iyi olur. Kaya sayısı arttırılmalı
Copadichromis Trewavasae ‘lupingu’
[QUOTE=Amazonia]Harika görünüyorlar. Erkekler arası rekabet var mı? Bendekilerde yok ama baskın olmayan erkekler rengini tam göstermiyor. Bu türde gördüğüm kadarıyla böyle bir problem yok.

Ayrıca diyetleri nasıl merak ettim?[/QUOTE]

Erkekler arası rekabet kaçınılmaz ama tabanı 3 erkeğe yer çıkacak şekilde tasarladım. Arada bir kavga çıkıp baskınlık dereceleri el değiştirse de genel olarak uyumlular. 100x60 taban için 2 erkek daha uygun olur ama 1 erkeği yedek olarak tutuyorum şimdilik.

imzada yer alan Tüm balıklarıma aynı yemleri veriyorum. 4-5 çeşit kaliteli pul ve granül yem, ev yapımı shrimp mix, artemia...
Boulengerochromis Microlepis Esarette Üretim
Dünyanın en büyük cichlidi ile en küçüğünün aynı gölde olması da ilginç değil mi :)

Harika görüntüler, keşke diğer balıklar yerine en azından Tanganyika cichlid türleri olsaydı, ufaktan bir göl simülatörü gibi olurdu, 8000 litre.

Esarette olacaksa da bu hacimde olsun derim.
Copadichromis Trewavasae ‘lupingu’
Boyları 12cm civarına geldi 1 yıl içinde.Biraz daha büyüyecekler gibi görünüyor.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/127461/030220192051221.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/127461/030220192051231.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/127461/030220192051241.jpg[/IMG]

Enantiopus (xenotilapia) Melanogenys
Vakit bulduğum bir ara Xenotilapia yazmak istiyorum ama onlarda da çok tür var. Toparlamak zor...
En güzel fotoğraflarınızı gösterin
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/127461/070720181732301.jpg[/IMG]

Cyprichromis leptosoma ‘utinta’
Enantiopus (xenotilapia) Melanogenys
*Yazıyı bütün veya parçalı olarak, kaynak belirtmeden kullanmayınız

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/127461/270120191716331.jpg[/IMG]

Kelebek… Balığı ilk görenler, içinde birbirine benzeyen farklı cinste balıklar bulunduran gruba neden “kum kelebekleri” dediklerini merak ederler. Aslında bu benzetme ilk başlarda Xenotilapia papilio için kullanılsa da, tüm bu gruba ait balıklarda göğüs yüzgeçleri gerçekten bir kelebeğin kanatlarını andırdığı için kelebek genel bir isimlendirme olmuştur. Ancak belli bir türden bahsediyorsak latince adını bilmemiz ve kullanmamız gerekir, kum kelebeği dediğimizde hangi tür ve cinsten bahsettiğimiz belli olmaz, Xenotilapia, Enantiopus, Asprotilapia, Callochromis, Ectodus, Lestradea bu cinslerin hepsi kum kelebekleri grup altında sınıflandırılabilir. Latince isimleri, dünya literatüründe canlıları tanımlamak için kullanılan ortak dildir. Biz kum kelebeği deriz, Amerikalılar kumda yaşayanlar der. O yüzden kum kelebeği yerine hangisinden bahsediyorsak (ör:Enantiopus melanogenys ) ona ait latince adı kullanmak daha doğrudur.
1900’lerinden başında Enantiopus melanogenys olarak başlayıp 2000’lerde Xenotilapia grubuna dahil edilen melanogenys , Tanganyika gölüne özgü bir cichlid türüdür. Sonradan dahil olduğu Xenotilapialarla kıyaslayınca daha ince uzun vücutludur, yuva yapma teknikleri ve davranışları açısından benim için Xenotilapia grubundan ayrılsa da bu ayrımın taksonomi açısından yeterli olmadığını öğrenmiş olduk. Hala bazı kaynaklarda Enantiopus olarak geçtiği için ve tanım açısından kolaylık sağladığını düşündüğüm için ben de Enantiopus olarak bahsetmeye devam edeceğim.


E. melanogenys’in bir de alt türü vardır. Bu varyete, gölün kuzey yarısının batı kısmında yer alan Kalemie ve Kavala adaları arasında kısıtlı bir bölgede görülen, farklı renklerinden ve zor bulunmasından dolayı hobide ayrı bir yeri olan Enantiopus sp. “kilesa” olarak adlandırılır. E. melanogenys 17-18 cm civarlarına yaklaşırken, E. sp. “kilesa”nın maksimum boyu 15 cm’dir.
E. melanogenys resimlerde de göreceğiniz üzere erkekleri kızıştığında kafa ve ağız bölgesini kapkara bir hale getirirken, “kilesa”nın solungaç ve çene bölgesi sapsarıdır ve kur esnasında daha agresif bir dans yapar. Ayrıca “kilesa”nın yaptığı yuva, akrabası gibi tek büyük bir çemberden ziyade, iç içe geçmiş iki yuva yapar. Dış çember 40, iç çember 20 cm çapındadır ve çemberin sivri uçlu olması nedeniyle kral tacını andırır. Bir erkek alan müsaitse ışığın geliş açılarına göre birkaç yuva yapar. Her ikisinin de kafalarının üstünde görülen fosforik renkler nedeniyle, Enantiopusları balıklar aleminde benim için ayrı bir yere koyar. Böyle bir fosforik renk yoğunluğu ancak bazı resif canlılarında nadiren görülebilir (bu yoğunlukta bir rengi, deniz türlerinde gördüğümü de pek hatırlamıyorum).

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/127461/270120191715381.jpg[/IMG]

Bu türlerle ilgili bir tartışma, 3 yıl yaşadıklarına dairdir ancak akvaryum ortamında bakımlarına göre 3 yıldan daha fazla yaşadıklarına ben kendi tanklarımda şahit oldum. Doğada bu süre balığın yaşam döngüsü ile ilgili olarak geçerli olabilir. Çoğu balık tanklarda doğadakinden fazla yaşar.Tabii 3 yıl 13 yıla çıkmaz da balığa ve bakıma göre 4-5 yıl olabilir.

***DİKKAT DİKKAT***Bu balığı beslemeyi düşünenlerin ilk bilmesi gereken konu BU BALIK İLK FIRSATTA TANKTAN ZIPLAYACAKTIR. Mutlaka hiçbir boşluk bırakmayacak şekilde tankın üstünü kaplayın, balığı transfer ederken, su değişimi yaparken hatta yem verirken bile son derece dikkat edilmesi gerekir. İlk fırsatta stresli bir ortamda zıplayacaktır, bunu hep aklınızda tutun. Balığı 3 yıl olduğu söylenen ömründen ziyade tanktan atlamasından dolayı kaybedebilirsiniz.

Erkekler geniş, ışığın yoğun geldiği, 1-2 metre derinlikteki sığ kumluklarda, birbirlerine yakın yuvalar yaparak, sürü halinde geçen dişilere kur yaparlar. Bu esnada erkekler güneşin parlattığı açılarda, titreyerek, yüzgeçlerini gösterip boğazlarını bir Ateşağız (C.Meeki) veya neredeyse Betta gibi şişirerek dişiyi yumurtlamaya davet eder. Bu kadar sığ yerde parlayınca da büyük yalıçapkını kuşu tarafından zaman zaman avlanır.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/127461/270120191718361.jpg[/IMG]

Birbirleri arasında gövde gösterisi yaparlar, bu esnada hafif bir itiş kakış oluşur ancak diğer birçok türde görülen şiddetli ağız ağıza kavgalara bu türlerde rastlanmaz. Yüzgeç yırtılması gibi hasarlar alabilirler. Ağızda kuluçka yapan tüm cichlid türlerinde olduğu gibi 1 erkeğe 2-3 dişi oranında beslenmesi her açıdan daha uygun olacaktır.

Bu yazıda en çok geçecek kelime “kum”. Maalesef ülkemizde kum denilince bezelye tanesi büyüklüğünde çakıllardan, midye kırığına, tatlısu akvaryumlarında neden taban malzemesi olarak kullanıldığını anlamadığım mercan kırıklarına kadar her şeye kum denilmekte. Gölde çekilmiş resimlere bakınca kullanılacak kumun tipini rahatça görürsünüz.
Akvaryumdaki kumun bir diğer önemi, hayvanın beslenirken doğal olarak yaptığı, kumu ağzına alıp solungaçlarından atabilmesini sağlamasıdır. Bunu sadece silis kum ile yapabilirler. Diğer kalın taneli hiçbir taban malzemesini solungaçlarından geçiremezler. Bu nedenle temiz ve elenmiş ince kum, tankınızın en önemli malzemesidir. Kum balığı olarak bahsetmemin nedeni, beslenmesi, üremesi ve sosyal davranışları tamamen kuma bağlıdır.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/127461/270120191716331.jpg[/IMG]


Her ne kadar temizlenmiş olsa da kumda yer yer ufak çakıl, midye veya salyangoz kabuğu kırığı ve benzeri parçalar bulunur. Enantiopuslar yumurtlamanın yapılmasını istediği bölgede 50-60 cm bir alanı kapsayacak şekilde bu ufak taş ve kabuk parçalarından temizlerler. Bu temizlemenin nedeni yumurtlayan dişinin yumurta yerine yanlışlıkla çakıl ve benzeri yabancı bir nesneyi ağzına alıp yumurtayı zedelemesine engel olmaktır. Gölde sürüler halinde kur yaptıkları yerlerde bu tip çakıl vb. diğer yabancı maddeler bulunmaz. Büyük ihtimalle bahsi geçen yerleri seçmelerindeki neden de budur.

Enantiopus Melanogenys (inşaat kumunu andırıyor, iç çemberdeki temizliğe dikkat)
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/127461/270120191722431.jpg[/IMG]

E.sp “kilesa” ve iç içe geçmiş yuva yapısı
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/127461/270120191720311.jpg[/IMG]


Enantiopusların yumurta yapıları, diğer ağızda kuluçka yapan türlere göre daha küçük olduğundan daha fazla yumurta yapar ama yumurtalar ve yavrular ufak olduklarından hassas yapıdadırlar. Su değerlerindeki değişimlere ve kirliliğe fazla toleransları yoktur. Resimdeki yavrunun, bir Leptosoma veya Tropheus yavrusuna göre ne kadar ufak olduğu rahatça anlaşılıyor. Daha çok yumurta döken türlerin yavruları boyutunda.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/127461/270120191720321.jpg[/IMG]

Ayrıca bu ufak yumurtalar gelişimlerini 21 günden daha kısa sürede, sıcaklığa bağlı olarak yaklaşık 15 gün içinde tamamlar. Yavru bekleyenler önlemlerini buna göre almalıdır. Show tankında salınan yavrular büyükler için açık büfe yemek olacaktır. Hatta farklı dönemde doğan yavrular arasında, boy farkı varsa yamyamlık da görülebilir. Kumda hareket eden ve ağızlarına sığacak her şeye saldırırlar, bu özellikleri içgüdüsel olarak daha ilk haftalarda kendini gösterir.

Bu balıkların peşine düşerseniz, kelebeğin türüne ve boyuna göre 10 bireylik genç bir grubun fiyatı asgari ücret sınırlarında gezebilir, geçebilir de. Yukarıda bahsettiğim kum konusunda hemen aklınıza deniz veya inşaat kumu geldiyse şimdiden vazgeçip ucuza kaçmadan akvaryum için üretilmiş tertemiz bir kum edinmeye bakın. Kullandığınız kumda bir sorun varsa ilk bu türleri etkileyecektir. Kumdan 50 lira kar etmek için maddi manevi zarara uğramayın. Kum önemli olsa da tankın tabanını 1 karış kumla doldurup zararlı gazlara davetiye çıkartmamak gerekir, 3-4 cm kum kalınlığı yeterli olur. Balıklar zaten ihtiyaçlarına göre kumu oradan oraya taşıyacaklardır. Bitkileri de buna göre bir saksıya veya cam kaseye almanız, hiç olmadı köklerini kayalarla kapatmanız yerinde olur.

[B]Yanında hangi türler olabilir?[/B]
Enantiopuslar zarif ve narin balıklardır, kavgacı değillerdir ve diğer türlere zarar verecek potansiyelleri de azdır. Bu yüzden kendileri gibi barışçıl olan Cyprichromis türleri ile tankta yeterli yükseklik de varsa sorunsuz geçinirler. Bu türlerin yanına tank yeterince büyükse Ventralis, Calvus, Lelupi gibi bölgeci ve dolayısı ile zaman zaman agresif türler show amaçlı konulabilir ancak balıkların rahat etmesi ve üremesi için tabanda kendileri ile rekabet edecek kimsenin olmaması daha iyi sonuç verir. Frontosa veya Tropheus gibi boyut veya davranış olarak uygun olmayan türler konulmamalı. İdeal karma Enantiopus, Cyprichromis ve 3. tür isteniyorsa tank yeterince büyük olmak kaydıyla salyangoz cichlid türlerinden bir tür eklenebilir.


[B]Ne ile beslenir?[/B]
Doğada sürekli kum ile haşır neşir olduğundan kumun içinde bulunan larvalar, kurtçuklar ve göl tabanındaki yosun benzeri biyolojik tortu ile beslenirler. Akvaryumda markalı ürünlerin genel, bitkisel ve hayvansal yemlerini karıştırarak verebilir, bunu ev yapımı karides sebze karışımı ve artemia ile desteklerseniz de dengeli beslenmiş olurlar.

[B]Akvaryumu nasıl olmalı?[/B]
Ne kadar büyük ve geniş o kadar iyi ve tabii ki kumluk. İdeal olanı yanında başka türler de gelecekse 150x60x50h, tek başına bakılacaksa 120x60x50h ölçüleri kullanılabilir. Tabii 1mx1mx70 cm gibi kübik bir taban daha da güzel olacaktır. Geniş açık alanlar bırakmak şartı ile tankın arka köşelerine Valineseria (saz bitkisi) eklenebilir. Çeşitli yuvarlak kayalarla da erkek sayısına ve dişilerin saklanma ihtiyacına göre çeşitli alanlar oluşturulabilir. Önemli olan erkeklere açık alanlar bırakmaktır.

En az 300 litre, yanında başka türler varsa duruma göre daha da büyük.
Temiz, yüksek ph’lıklorsuz, azot döngüsünü tamamlamış bir suda canlılıkları zirve yapar. Ani değişimlere diğer türlerden daha hassastır. Suda büyük değişiklikler yerine azar azar ama sık değişim daha doğru bir strateji olabilir. Mesela canlı yüküne göre iki haftada bir %50 yerine her hafta %20 daha uygun bir yöntem olabilir. Tabii bu tanktaki balık sayısı ve filtrenin ne kadar iş yaptığı ile de alakalıdır. Benim yaptığım gibi 6-7 yetişkini yanlarında başka tür olmadan, 110x60x50 (genişlik tankın uzunluğunun yarısı veya fazlası olmalı) gibi bir tankta besleyip, iyi bir dış filtre de kullanırsanız, su değişimi sıklığınız daha da uzun aralıklarda olabilir. Suyu hazırlarken 2-3 hazneli önfiltreden geçirip, dinlendirme tankında su düzenleyici, ph tamponlayıcı, ph yükseltici gibi akvaryum ürünleri de kullanmanız balıkları zirve kondisyonlarında tutmak için önemlidir.

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=KHlpYUcSSAU[/VID]

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=Jet5joEt5Us[/VID]

[B]Sonuç[/B]
Enantiopuslar renkleri ve davranışları ile Cichlid türleri içinde eşsiz örneklerdendir. Hassas yapıları ve istekleri ile fedakarlık isteyen türler olsalar da, sabah güneşin vurduğu bir tankta 2-3 erkeğin aynı anda kur yaptığını izlemek paha biçilmez bir göz banyosudur.[EDIT]Foai,2019-01-28 09:57:23[/EDIT]
Leptosoma Utinta İle Yeniden...
[QUOTE=aldemirim]Utinta sevdasına kaldığımız yerden devam.
2. nesil yavrular damızlık adayı oldular bile. Fakat yeni farkettiğim bir durum var, o da baskın erkeğin renk aldığında vücudundaki çizgili formu. Daha önce böyle bir durum hiç başıma gelmemişti.
[/QUOTE]

Cyprichromis türlerinde bu çizgiler özellikle kur esnasında çoğu zaman görünür. Microlepidotus dişilerinde de zaman zaman görülebilir. Gövdesi çok desenli erkeklerde,özellikle jumbolarda pek belli olmaz.

Gençler gayet yakışıklı , jumbo olmayan Leptosomaların iyi örneklerine pek sık rastlanmıyor, bu balıklara iyi bakmak, saflığını korumak lazım.


Bunlar da bendeki bantlılar.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/127461/070720181732291.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/127461/040720181033281.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/127461/040720181033271.jpg[/IMG][EDIT]Foai,2019-01-25 19:53:32[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.