ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Neothauma
Kullanıcı Grubu:
Kıdemli Akvarist
Kullanıcı Başlığı:
[B]14943,1[/B]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
6485
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
30 Haziran 2007 17:28
Son Ziyaret:
26 Kasım 2022 20:19
Toplam Mesaj:
3329 [0.59 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
53 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Armağan Yücel Şahin
Doğum Tarihi:
17 Nisan 1994
Yaş:
28
İl:
Manisa
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[B]Armağan Yücel Şahin[/B]

SON 10 MESAJI

Nadir Güzellik Neolamprologus Marunguensis
Öyleyse çok iyi.

İlk mesajdaki fotoğraflarda belki ışıktan dolayı öyle göründü gözüme, o yüzden yanılmış olabilirim, kusura bakmayın. Maksadım kesinlikle kötülemek üzerine değil. Yalnızca çok değerli, nadir türler olduğu için her zaman gelmiyor, gelince de bir süre sonra akıbetleri belli olmuyor. Ya tamamen yok oluyorlar ya da bilinçsizce yanlış ellerde çaprazlamalara maruz kalıyorlar, bunların örneklerini farklı türlerde çok gördüm. Böyle olunca da dikkatli olmakta fayda var. Bu türleri en değerli kılan şey kendilerine has özellikleri.

Nadir Güzellik Neolamprologus Marunguensis
Selamlar,

Başlığı görünce önce bu türün hala var olmasına sevindim. Sevdiğim, kendim de bir zamanlar beslediğim bir tür. Başlığın içeriğine baktım ancak maalesef balıklarınız çok yüksek ihtimal marunguensis x pulcher (daffodil) çaprazlaması gibi duruyor. Buna ilişkin bir takım belirtilerden yola çıkarak bunu söylüyorum. Öncelikle marunguensis ve gracilis gibi türlerde diğer Brichardi kompleksi türlerine ait ve oldukça belirgin olan solungaç üstü deseni olmaması gerekiyor. Genelde bunu brichardide yan yatmış T, pulcherda II şeklinde biliyoruz, bu da tür ayır etmede önemli bir belirteçlerden biri oluyor.
Brichardi
[IMG]https://2.bp.blogspot.com/-DEaHQDmTGa0/WQyNqTx1TZI/AAAAAAAAB7E/wJrttO7brE4n0XAyTGFMfC41uUA6p483ACEw/s1600/neolamprologus_brichardi_fulwe_rocks.jpg[/IMG]
Pulcher
[IMG]https://4.bp.blogspot.com/-vnmqek_pD2M/WQshwAifKII/AAAAAAAABzY/quMmckPUhUIN-TIcJh6GWAV6dnwKNgvgQCEw/s1600/neolamprologus_pulcher_kantalamba.jpg[/IMG]

Mesela bu desen N.helianthus'ta V şeklinde
[IMG]https://alternatifdunyam.com/wp-content/uploads/2020/04/Neolamprologus-helianthus-1.jpg[/IMG]


Marunguensis'te ise yanaklar tamamen desensize yakın olmalı
[IMG]https://image.jimcdn.com/app/cms/image/transf/dimension=682x2048:format=jpg/path/s615741604fbdab4e/image/iab4ca2431ad65ab8/version/1424559318/image.jpg[/IMG]
Benim beslediğim marunguensislerden biri
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/090420181921291.jpg[/IMG]

Sizin balıklarınızda ise bu desen fazlasıyla belirgin. Bu çaprazlama sonucunda diğer türlerden gelen bir özellik.
İkinci belirgin işaretlerden biri pul üstlerindeki noktalı desenler. Bu noktalı desenler daha çok pulcherlarda görünüyor. Hatta pulcherlardan geldiği düşünülen olivaceous türünde çok daha belirgin
[IMG]https://2.bp.blogspot.com/-WC-BH1Qzb9k/WQsGBgIGJOI/AAAAAAAABxY/Bfj7_Zi8eI8tLZw6qEkFNkflGJYKgDqUACLcB/s1600/neolamprologus_pulcher_silaf.jpg[/IMG]
Olivaceous
[IMG]https://www.aquariumdomain.com/images/speciesProfiles/Neolamprologusolivaceous2.jpg[/IMG]

Marunguensislerde ise gövde üzerinde pullarda herhangi bir desen olmamalı. Yalnızca pullar arasındaki çizgiler zamanla belirginleşir.
[IMG]https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/8a/Neolamprologus_marunguensis.jpg/1200px-Neolamprologus_marunguensis.jpg[/IMG]

Bir de son olarak dikkat ettiyseniz bu türün gövde yapısı diğer türlere göre daha yüksek yapılı, yüzgeç boyutları vücuda oranla daha diklemesine kısa yapıya sahip. Sizin balıklarınız ikisinin arasında bir orana sahip gibi duruyor.

Bu tür zamanında piyasaya girdi ancak yeterli sayıda üretilip çok da kalıcı olmadı. Uzun zamandır da gördüğüm bir tür değildi. Balıklarınızın kaynağını bilmiyorum ama o süre zarfında kasten veya yanlışlıkla karma bir akvaryumda kırılmış olma ihtimalleri yüksek.


Tür Tanıtımı: Amatitlania Nanoluteus
Bu konu çok iyi olmuş. Tür tanıtımı, ince ayrıntılar her şey süper. 2008 yılında makav tanıtımı yapan aqua_boy’u gördüm resmen.

[QUOTE=ErtanGulen]Lokasyon ver, tanganyika ve Malavi bölgesinden arkadaşlar ile gelip yerel adetlerine göre cezalandırılacaksın. [/QUOTE]

Rahat bırak çocuğu. Tanganyika’ya en büyük ihaneti ben etmişem, odamda bir avuç silis kum bile yok.
Mahachai Ve Mahachai Spadetail
İlk fotoğraftaki püurr saf diye şekil şukul anlattığın balık genç erkek, büyüdükçe kuyruğu maça şeklini alacak. Alttaki erkek de yine doğallıktan uzaklaşmış değil, püğuur saf bir yetişkin mahachaiensis. Maçalık şekli balığın yaşına, genetiğine göre değişir. Genç ise hemen görünmez, yaşlı ise yıprandığı için kaybolur. Gen havuzu dar bir soydan geliyorsa yamuk, şekilsiz, standart olmayan bir şekilde olabilir. Ama nihayetinde maça şekline sahiptirler.
Bettarmy: Bir Beta Üretimi Girişimi
[QUOTE=Can.İnan]Hocam yazınız mükemmel tek sorum olacak yavruları boylandırırken yani bi aradalarken ne kadar büyüklükte bir kap/akvaryum kullandınız
[/QUOTE]

40.40.30h cm kim bir akvaryum kullandım.
En güzel fotoğraflarınızı gösterin
Kişisel Bataklık, Armağanstad, Bir sonraki istasyon; Stadyum
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/291020221344501.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/291020221344591.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/291020221345081.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/291020221345201.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/291020221345291.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/291020221345411.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/291020221345501.jpg[/IMG]
Dişi(?) Bettam Yuva Yapıyor
Genelde 3-3,5 aylık olduklarında cinsiyetleri belli olmaya başlıyor. Ama bahsettiğim durumdan dolayı bazılarının cinsiyeti geç anlaşılabiliyor. Ayrı ayrı besleyin, balıklarınızın gelişimini ve karakterlerini gözlemleyin. Ara sıra ayna testi yapabilirsiniz.

Yem olarak birkaç farklı kuru yem, canlı yem olarak ise su piresi ve artemia gayet yeterli ve uygun. Un kurduna gerek yok, çok da yiyebilecekleri bir yem değil.
Wild Betta Mahachai Blackwater Akvaryumum
Bu tür bir Blackwater türü değil. Tam aksine diğer betalara göre pH oranı 7-8.5 arasında değişen, acı suya yakın Brackish Water denilen habitatlarda yaşamakta. Seriouslyfish'ten alıntı:

"Inhabits brackish, frequently tidal, coastal swamps and is often associated with the mangrove palm Nypa fruticans, commonly-known as the nipa palm, the only species of palm specifically adapted to estuarine environments.

Males build their bubble nests between the palm branches or within the bracts at the base of the trees, these providing protection and shelter. Although brackish populations of both B. imbellis and B. splendens have been discovered t’s the only member of the genus to occur exclusively under such conditions.

PH at habitats in Samut Sakhon province varied between 6.87-7.80 with salinity ranging from 1.1-10.6 ppt. Sympatric fish species include Trichopsis vittata, Trichopodus trichopterus, Anabas testudineus, Aplocheilus panchax, Oryzias javanicus, Dermogenys siamensis, Channa striata, and Boraras uropthalmoides."

Yani habitatında ağaç dalları kökleri, kurumuş yapraklar olsa da suyun rengini pH'ını düşürecek etkide olmuyor. Mangrov ağaçları da zaten tuzlu su ile tatlı suyun birleştiği kıyı bölgelerde bulunuyor. Yani önceliğin pH düşürmek olduğu ve doğal habitat görüntüsü elde edilmeye çalışıldığı Blackwater kurulumları için pek tercih edilesi bir tür değil. Sulak alanlar ile doğrudan bağlantısı olmayan dal ve yaprakların akıbeti sizin yaşadığınız gibi mantarlaşma oluyor. Kötü bir görüntü ve koku problemi yaratabiliyor. Zamanla geçse de geçene kadar yarattığı problemler cabası. Sizin akvaryumunuz daha çok bir Amazon havzası akvaryumu olmuş.

Bu tarz betalar bakılacaksa doğadaki ihtiyaçlarına uygun şekilde akvaryum kurmanın ideal olduğunu düşünüyorum. İlla bir habitat , biyotop akvaryumu olması şart değil. Düzgün kurulmuş bir bitkili akvaryum da gayet ideal, yeterli olur. Bununla ilgili güzel bir örnek:
[VID]https://www.youtube.com/watch?v=LUp2-DqEfOE[/VID]
Dişi(?) Bettam Yuva Yapıyor
Selamlar,

Mona'nın erkek olduğunu düşünüyorum, bir ihtimal Nova da öyle olabilir. Balıklar genç oldukları için henüz daha yeni gelişiyor olabilirler. Yavruyken ve beraber büyürlerken bazı betalar hiyerarşiden dolayı kuyruk ve vücut geliştirmeyebiliyorlar. Ayrıldıkları zaman, kendilerine ait bir ortamları oldukları zaman büyüyüp kuyrukları gelişmeye başlıyor, erkek çıkıyorlar. Üretim yaparken dişi diye ayırdığım, ayrıldığı yerde büyüyen sonradan erkek çıkan yavrularım olmuştu. Karındaki beyaz tüpçük de bu noktada yanıltıcı olabiliyor çünkü hem erkek hem dişi genç bireylerde bulunabiliyor. Bir süre daha ayrı besleyip gelişmelerine bakın diye tavsiye ederim. Dişiler de köpük yuva yapabiliyor ama o köpük yuva tam bir erkek beta yuvası olmuş. Aynı zamanda dişiler de erkekler kadar kavgacı olabiliyorlar. Bunları yaşadıysanız bu noktadan itibaren ayrı ayrı besleyip gözlemlemekte fayda var.
Wild Betta Çiftt Yaşatma Deneyimim
[QUOTE=SinanAvci]
baya da komiksiniz hocam siz ya anlamazsınız diye skalada 0-7 aralıgı asidiktir ya hani :) onu belirtmek istemiştim fakat onu da anlayamamıssınız hasan iki salak bilmem ne gibi garip cümleleri ezberlemek yerin öğrenin neyin ne olduğunu[/QUOTE]

Aynen hoca olarak kimya dersine 100 verdim, aferin.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 242 Online Kullanıcı, 132 Üye

Online Kullanıcılar

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.