ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Neothauma
Kullanıcı Grubu:
Kıdemli Akvarist
Kullanıcı Başlığı:
[B]14943,1[/B]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
3488
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
30 Haziran 2007 17:28
Son Ziyaret:
01 Ocak 2020 17:15
Toplam Mesaj:
2766 [0.60 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
26 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Armağan Yücel Şahin
Doğum Tarihi:
17 Nisan 1994
Yaş:
25
İl:
Manisa
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Armağan Yücel Şahin Hobiyi ve paylaşımı bıraktım.

SON 10 MESAJI

Eretmodus Kayalıkları
Tropheus türlerine tropçuların karakterlerinden,yaptıkları işlerden dolayı uzak olan biriyim fakat sizin akvaryumunuz bu tavrımı değiştirecek nitelikte. Dekorasyondan tür seçimine kadar her şey harikulade. Bu kare posterlik bir kare :
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/98024/101120191217361.jpg[/IMG]
Tanganyika Başlangıç
Selamalar,

Güzel bir başlangıç akvaryumu olmuş. Calvus ve compressiceps yavrusu büyütmek biraz zahmetlidir, çok yavaş büyüyen türler. Ayrıca imzanızdaki ölçülerde olan bir akvaryum compressicepsleriniz büyümeye başladıkça yetersiz gelmeye başlayacaktır. Karma bir Lamprologini akvaryumu yapılacaksa geniş bir taban alanına sahip olmak gerek. Bu türler taban-orta kesimlerde yaşıyor ve bölge ediniyor. Akvaryumunuz, balıklarınızın boyunu düşününce sizi şimdilik iyi idare eder.
Yavru Balık Larvası Gelişiminde Işığın Etkisi
Emeğine sağlık Arda abi, çok aydınlatıcı bir yazı olmuş. Substrate spawner ifadene ithafen Lamprologini türleriyle ilgilendiğimden ışıkla ilgili yaşadığım deneyimi paylaşayım. Neolamprologus helianthus çiftim bana tam damızlık halde gelmişti. Bolca yumurta dizme yeri olmasına ve uygun şartlar olmasına rağmen üremeyi bir türlü tetikleyemiyordum, balıklar da bir o kadar ürkek davranıyordu. Daha önce pek çok türden yavru aldığım aydınlatmaya el attım. Aydınlatmanın şiddetini azaltmak için yüzeyi kaplayacak kadar dev yaprakları olan bir Amazon hançerini saksıya ekip akvaryuma yerleştirdim. Bunu yaptıktan çok kısa bir sonra yumurtaları ulu orta sayılabilecek bir yere bıraktılar. Daha sonra çıkan yavruları oldukça karanlık bir yere götürmüşler, ben yediler diye düşünmüştüm. Yavrular yüzüşe geçmesine rağmen ilk günler akvaryumun hep loş yerlerinde dolaştılar. Konuya çok katkısı olur mu bu örneğimin bilmiyorum, gerek yavrular için gerekse yetişkinler için akvaryum kurarken aydınlatmayı kendi göz zevkimize göre değil de balıkların doğal ortamlarındaki ışığa ne şekilde-derecede ve ne kadar süre ile maruz kaldığına göre ayarlamamız gerektiğini düşünüyorum.
Akvaryum Tasarımına Türk Damgası Nargile Akvaryum.
Bu nargilecilerde takılan tiplerin genelde ne kadar avam,cahil,kültürsüz,vasıfsız,amaçsız,tükürse bile toprağa bir faydası olmayan ve daha üzerine küfür kıyamet pek çok şey söylenebilecek tipler olduğunu bildiğim için beni şaşırtmayan bir görüntüdür. Bundan kat be kat beteri için:
[VID]https://www.youtube.com/watch?v=IyaXlxUJnX0[/VID]
Orko'nun Wild Bettaları
Küçükken hayalini kurduğum ve o zamanlar imkansızlıktan dolayı bulamadığım türlerin siz koleksiyonunu yapmışsınız. Çok güzel gidiyor, beta hobicileri de artık daha bilinçli. Tebrikler.
Eretmodus Kayalıkları
Ventralis çok yakışır. Böyle güzel dekorlu akvaryuma alışılmışın dışında bir tür karması olmalı.
Ophtalmotilapia Nasuta 'kipili' (gold)
Bazılarında kaplan desenleri gördüm. Bunun sebebi nedir? Stres, hiyerarşide düşük konumda olma vb.?
Ekonomiyle Nasıl Savaşıyorsunuz ?
Konunun hamburg filtrenin avantajları dezavantajları konusuna dönüşmeden söylenmesi gereken tek şey hamburg filtrelerin ekonomik ve oldukça etkili sistemler olduğudur. Dış filtrenin de avantajları çoktur fakat orta hacimli akvaryumlarda akvaryumun bütün olarak görselliği ilk planda değilse hamburg filtre de en az dış filtreler kadar etkili olabilir. O videoyu büyük akvaryumda kullanılabildiğine dair olduğunu göstermek için ekledim. Özetle akvaryum harcamalarımızı ne görmek istediğimiz de etkiler. Şu anki projemde görselliği biraz daha ön planda tutmayacak olsaydım kesinlikle hamburg filtre yapar filtrasyon işini çok daha ucuza mal ederdim.
Ekonomiyle Nasıl Savaşıyorsunuz ?
[QUOTE=Kınayu]
Arkadaşlar yorum görüş fikir belirtirken burdakilerin hepsinin yıllarca bu hobide olduğunu bilerek yorum görüş yapalım yani neticede bizde kanarya beslemiyoruz .
Bilmem kaç litre akvaryumda tek balık la olabilirde 200-300 yavru boyda Cıchlidle zor olur o filtreleme işi ayrıca Hamburg filtrenizde küçükte olsa kafa motoru çalışmıyormu ? Kaç watt mesala
Yani ben 44 Yıldır bu hobideyim elimin altında tam teşekküllü Atölye var 22-23 adet dış filtreyi kaşına gözüne hasret olduğumdanmı aldım [:?][/QUOTE]

Araştırırsanız büyük hacimli akvaryumlar için de hamburg filtre yapılabildiğini görebilirsiniz. Özellikle fazla akvaryum olan üretimhane gibi yerlerde Avrupalıların çok kullandığı bir yöntem.
[VID]https://youtu.be/ZtchmPifab0[/VID]

Hacim büyüdükçe kafa motoruyla akıntıyı desteklemek de oldukça akıllıca ve maliyet azaltan bir yöntem. Bu yöntemin en büyük dezavantajı konsept olarak görselliği ön planda olan akvaryumlara pek gitmemesi fakat dekorasyon yeteneğine güvenen bunun da üstesinden gelebilir. 45. yılınızda yeni şeyler öğrenmeniz dileğiyle 🙃.
Tanganyika Gölü Kayalık Habitat Akvaryumum
[QUOTE=Kınayu]

Şimdi ben Compressiceps Gold Head lerdeki yaptığım uygulamayı bire bir yazıyorum. İki dişi bir erkek olduğundan dişiler kabuktan çıkmayınca ve ortalıkta fazla görünmeyince anlıyorumki o dişi yumurta yaptı kabukta yumurta veya yavru var hemen Anaçların durduğu tanktan bir iki kova su alıp diğer bu işlem için ayırdığım 25-30 LT küçük akvaryuma bu oranda su çekerek ana tanktan getirdiğim suyu ekliyorum ve kabuktan çıkmayan anneyle kabuğu bu akvaryuma taşıyorum.
Sonra yavrular yüzer vaziyete gelince anneyi kabukla alıp tekrar yerine koyuyorum .
Yavrular bu küçük akvaryumda tek başlarına kalıyor. Filtre olarak Eheim 22-13 var akvaryumda su alış ağzına takılmış çok çok ince gözenekli tül mevcut ve alış ağzı tabana fazla yakın değil.
Akvaryum ısı derecesi ana tankla aynı değerde . Hava taşıyla akvaryuma hava veriliyor tabanda kum yok yavrulara en başlarda hazır çıkarılmış toz Artemia veriyorum . Sonra anaçlara verdiğim 2-3 çeşit yemleri ufalıyarak veriyorum. Baştaki yavru sayısı peyder pey öyle veya böyle azalıyor mesala 90 adet yavru varsa başta böyle 2-2,5 cm olduklarında bu sayı kalıyor 25-30 adet bu kadar fire bana normal doğal gelmiyor [:((] ,
Daha önce F0 olamayan türlerine baktığımdan az buçuk yaşam şartlarını ve baştaki alınan yüzer vaziyete geçen yavruların bu dediğim boyuta gelince kaçının yaşadığını ve yaşabileceğini kestirip biliyorum [:((]
Yani neticede elimizde bir yavru kalıyor ama baştaki sayının çok çok aşağısında hepsi tabikide yaşamıyacaktır ama aradaki fark oldukca çok [:(][/QUOTE]

Anne ve kabuğu 25-30 litrelik akvaryuma ayırıp ana tanktan su koymanız ve yavrular serbest yüzüşe geçtikten sonra anneyi ayırana kadar her şey tamam. Bundan sonrası sıkıntılı. Öncelikle calvus ve compressiceps türlerinin dayanıklılıklarından tutun üremelerine kadar Amerikan zebradan bir farkı yok, kötü şartlara toleransı yüksek Tanganyika türleridir. Hobideki tek handikapı oldukça yavaş büyümesi ve üreme olgunluğuna diğer türlere göre daha geç ulaşması denilebilir. Anne-babanın F0 olmasının yavruların dayanıklılığı üzerinde bir etkisi söz konusu değil. Yavruları doğadan toplamadığınız için, akvaryumda F1 olarak üredikleri için doğdukları akvaryum şartlarına adapte olacaklarından ekstrem bir su şartları değişikliği olmadığı sürece suya karşı bir hassasiyetten kaybetmek pek mümkün olmaz. Ancak;
- Eheim 2213 25-30 litrelik bir akvaryum için biraz güçlü bir filtre. Zamanla sünger ve boruların tıkanmasından dolayı debisi çok düşük şekilde kullanılıyor mu bilemem, ancak hacme göre güçlü bir filtrenin yaratacağı akıntı yavruların yüzmek için fazla efor sarf etmesine sebep olabilir ve onları zayıflatabilir. Zayıf kalan yavru=dayanıksız, şartlardan kolay etkilenen yavru.
-25-30 litrelik bir akvaryum 90+ adet yavruyu belli bir yere kadar idare eder. Yavrular büyüdükçe su şartlarını daha çabuk etkiler ve verilen yemleri de hesaba katarsak çok sık su değişimi ihtiyacı doğar. Bu sıklığı hangi aralıklarla ne kadar sağlayabilirsiniz ve sağlayabildiğiniz yeterli gelir mi denemek gözlemlemek gerek. Şikayetinize baktığımda bunları tam olarak yerine getirmediğiniz anlaşılıyor. Yine de bahsettiğiniz şartlarda 25-30 litrelik bir akvaryumda compressiceps gibi çok yavaş büyüyen bir türün 25-30 adet yavrusunu 2-2,5 cm boya getirmek başarıdır. Daha yüksek sayılarda yavru büyütmek için biraz daha büyük bir akvaryuma ve uygun şartlara ihtiyaç var. Bahsettiğim gibi bu türler çok dayanıklı türler. Kardeşlerini toplarken gözümden kaçan ve aylarca Eheim iç filtrenin içinde saklanıp filtreye çekilen yemlerle beslenen 2 cm boya erişmiş, filtreyi temizlemek için açtığımda farkettiğim compressiceps yavrum vardı ve gerçekten çok dayanıklı olduklarına o zaman emin olmuştum.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 415 Online Kullanıcı, 226 Üye

Online Kullanıcılar

Ulvi Özuğur, erimgorgulu, Supervenenis, secaflex, Murat2696, omerylc, ak43, cankurt, budak_murat, icelebi, nemo61_4, jueJ., vendetta99, fishbone, CagriSindirac, Gorkemkgo, MiSoSiKiaN, aires, darkaura, asabijapon, kebüç, anchor, omer417, cashh, Gustlof, ihsan95, mcmert, Betanın_Tacı, Kınayu, Chensy, capo di capi, dincer, edabilsel, Ahmet Haşim, EmirHaN, Traveller, AytekinOnur, viper_78, Goksen, Murat1940, Apoca1ypse, EmreCev, kasırga10, Ali.65, TSevil, erdimtnn, Musa27, codexscreen, Savas AYDIN, Haloemre, ibas34, Cicek, kadirik, Woland, serkan_s, FTAquascaping, AhmetKosovali, suzillisi, legendht, erman212, ŞahinK, Mustafacakmak, Haydem, selfish, muhoni, wmelontr, RoIF, Ayagcia, SÜHAahmet, comolokko01, elgalad, dtunahan, furkanowich, KUTLUG23, eozen81, Maske06, Ejder Günaydın, Aydin92, morisbr75, Huseyin07, Koksal Gurkan, toprakzan, monster, hepatik, KILLIFISH, dusumsel, ProScotch, serhat480, Balikcidede, murathan88, sbilgic82, HLt-06, bulent84, beyazgul, Kaam, Flexa, EvsedKarides, eppinger, Volkan özdilmen, darkandcold, krib, deatless22, MertA, akay25, egehamit, ZeYnEL, EGInfernO, master, halikarya, lkrshn34, KillLaKill, CGDSNLR, Skylord, Ertnm, goldfishlove, Kemalk41, Ahmedis, bkartal, erhanozcan71, Alina_Meleğim, umut78, indianaconz, sheli4k, sirhill, Gtuncay, sadansinav, t.korkmaz, Mehmet0011, MŞEN, Fatih_simsek, KayipBalikDostu, Alperenpkr, ternapi, oscarus, celikbayram, lazdelikanli, Emrah10, Bisnev99, ÖĞRÜNÇ, FurkanKöse59, Hasann1903, Cmlcngz, erensimsek, Abdurrahim.K55, goldstrain, cobankartal, Lodos muhafızı, aeakkus, Umitunver, Emircansarı, Gld5, Bettabeta, Berk12, a.gumrah, yucesoy83, hipnos, Arifhb, RuFKaD, FerhatKaya, Spectra, Ali Talip0306, Espresso, egedeveli1, hashhead, efsane18, Emerse, Nursun, wendigo, Chromisc, Killove, Gokhanmese, EmreOzt, GokselSunar, Selim802, yz.04, neco61, sinan3805, Cylones, Kayi1299, Frkn.33, FurkanSehit, mustafagulec, DenizVurucu, YAYD06, Yasiniskender, Cozkan, umutsenoglu, Merty, KeremT, erhanulusoy, ozan_1903, Ugur79, MalawiTank, ibrahiminamm, KeremSevimli, twinsoul, Ekrem1100, mutlubaba, Aras5434, eski-fishman, stopsound, sohtorik, brigantes, Ali3426, turgay585534, yusuf-konca, laserion58, iamthezeus, Olcaycetin, alecozan, muratteyhan, security06, lazarusv20, Mgurkan26, homersimson, metsi, Osmanlı🇹🇷, BiotopeDogan, Elya, UĞUR KARA, HarunYldrm, Said Sığar, rrmznk, OnurOguz, Kadir5834, Ghetto, Serkanjb,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.