ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Neothauma
Kullanıcı Grubu:
Kıdemli Akvarist
Kullanıcı Başlığı:
[B]14943,1[/B]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
3147
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
30 Haziran 2007 17:28
Son Ziyaret:
2 Saat 13 Dakika önce
Toplam Mesaj:
2712 [0.61 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
135 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Armağan Yücel Şahin
Doğum Tarihi:
17 Nisan 1994
Yaş:
25
İl:
Manisa
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Armağan Yücel Şahin

SON 10 MESAJI

300 Litre Tanganyika
Brichardi ve pulcher tek eşli. Diğer saydıklarım çift olarak veya 1 erkek 2 dişi şeklinde de bakılabilir bu hacimde.
300 Litre Tanganyika
Güzel bir akvaryum olmuş. Bir iki türü daha kaldırabilir. Seçeceğiniz diğer türler yine Lamprologini ailesinden olsun. Leleupi gibi kayacıllardan veya kabukçul türlerinden seçimlerinizi yapabilirsiniz. Neolamprologus brichardi, N.pulcher başlangıç için uygun kayacıllar. Neolamprologus multifasciatus, N.similis, Lamprologus ocellatus da uygun kabukçullar. Bu saydığım türlerden birini veya ikisini seçebilirsiniz. Balıkları leleupilerle yakın boyda, genç yaşta alın, büyüdükçe çift olanları akvaryumda bırakır geri kalanları elden çıkarırsınız.
Vahşi Form Canlıdoğuranlar Ve Habitatları
İthalat listelerinde bazı vahşi türler oluyor ama ülkemizde canlı doğuran piyasasını özel lepistes türleri ve diğer renkli, farklı yüzgeç tipli canlı doğuranlar domine ettiği için listelerdeki bu türlere pek yanaşan olmuyor. Bunun üstüne yüksek kur farkı da eklenince tadından yenmiyor. Akvaryumcularda soyu belli olmasa da vahşi forma yakın balıklar şans eseri bulunabiliyor.
Vahşi Form Canlıdoğuranlar Ve Habitatları
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/100820190935361.jpg[/IMG]


Xiphophorus helleri “Yucatan”. Renkler şahane.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/100820190938211.jpg[/IMG]
Gymnogeophagus Balzanii Akvaryumu
Artık yavru gezdiren balzaniiler görelim.
Vahşi Form Canlıdoğuranlar Ve Habitatları
Baştan söyleyeyim ben de güzelliği vahşi formlarda bulanlardanım. Ben canlıdoğuranlarda, japonlarda ve betalarda yapay seleksiyon üretimine -bu tarz balıkları tercih etmesem de- tamamen karşı değilim. Keşke en başından üretilmese diyoruz ancak sadece balıklarda değil evcilleştirilen bütün hayvanlar yapay seleksiyondan iyi kötü nasibini almış durumda. Kurt gibi karizmatik bir hayvandan pug gibi bir oyuncak üretilmesi gibi. Konuyu çok dağıtmadan, yapay seleksiyon dediğimiz balıkların üretilmesinin daha doğrusu üretilmesinin etkisini bu konu çerçevesinde şöyle değerlendiriyorum: Geçmişimizi bir düşünelim, pek çoğumuzun ilk başta aldığı balık japon veya lepistes falan olmuştur. İnsanlar balık beslemeye heves edince genelde ilk yaklaşımı “rengarenk balıklar akvaryumda yüzsün, gözümüz bayram etsin” gibisinden oluyor. Bunu bilen üreticiler de en dikkat çekici özelliklere sahip olan balıkları üretmeye çalışıyor. Bu ağa düşen insanlar da bu balıkları aldıktan sonra ya öldürüp heveslerini gideriyor ve akvaryumu sığınağa kaldırıyor ya da yine buradaki pek çoğumuz gibi bu hobinin derinliklerine doğru yola çıkıyor. İşte bu yolun şekillenmesinde dönüm noktası burası. Bu nokta hobiye yaklaşımımızdaki etik değerlerimizi etkileyen nokta. Papağan cichlidlerin kronik rahatsızlıklara sahip olduğunu bilip tercih etmiyoruz, üretimine karşı çıkıyoruz mesela. Yine aynı şekilde hobiye dair bilgi birikimimiz arttıkça canlıdoğuranından betasına kadar pek çok türde doğal olanı aramaya çalışıyoruz, akvaryum kurulumlarında da öyle. Ama komşumuzdaki, berberimizdeki o renkli balığı görmeseydik ve biz de heves edip almasaydık şu an burada böyle bir konuyu açmış olmazdık belki. Okuyup araştıran, tecrübe kazanan bilinçli birer hobici olmaya başladıkça zaten yapay seleksiyonla işimiz kalmıyor, istemiyoruz ama kadehteki o kocaman kuyruklu betaya, komşunun oğlundan aldığım kıpkırmızı veliferaya borçluyum, şükranlarımı sunarım.İşbu mesaj şafak sıkıştırmasının sebep olduğu can sıkıntısından dolayı yazılmış olup verilmek istenen mesajı doğru vermiştir umarım. Bu kadar lafın üzerine bir de güzel bir biyotop videosu ekleyeyim. Bu hobici vahşi formda pek çok canlıdoğuran besliyor, diğer videolarına da göz atmanızı tavsiye ederim.
[VID]https://youtu.be/rhUZFE4aLsw[/VID][EDIT]Neothauma ,2019-08-09 23:22:49[/EDIT]
Orinoco Nehir Kıyıları, Bolivya Eyaleti, Venezuela
Daha yolun başı ve rakipler çok çetin. Buna rağmen yine de güzel bir çalışma olmuş, balıkların da hareketlerine bakılırsa ortamlarında mutlu görünüyorlar. Her yıl uluslararası yarışmalara ülkemizden katılan hobicilerin artması bu hobiye ne kadar önem verip bunu ne kadar sevdiğimizi görmemiz açısından mutluluk verici. Hepinize başarılar.
Yeni Tropheus Biyotop
Bu bir biyotop akvaryumu değil, hobiye yeni başlamış bir hobici akvaryumu olmuş. Başlangıç için uygun, türü tanımanız ve deneyim kazanmanız için ideal bir akvaryum kurmuşsunuz. Beni rahatsız eden şeyler aydınlatma ve arka fonun çok koyu renkli olması oldu. Bunları uygun bir şekilde ayarlayıp biraz daha iri kaya parçaları koyarsanız akvaryumunuz bence hazır olur ama siz böyle beğeniyorsanız işinizi görür. Biyotop kavramını şimdilik bir kenara koyun, biyotop bu hobinin zirvelerinden ve fazlaca tecrübe ve araştırma gerektiriyor. Zaten beslediğiniz türlerde deneyim kazandıkça araştırmayı da eksik etmediğiniz taktirde deneyimize paralel olarak biyotop kavramı hakkında da bilgi sahibi olacaksınız.
Bu Biyotop Hangi Bölgenin?
Yazdım yukarıda en az 3-4 gün diye.
Bu Biyotop Hangi Bölgenin?
[QUOTE=Explain] jeneratör var. Tam oturması için demiştim. Sonrada okullar açılıyor. Benim dediğim gibi yapsak sorun olurmu? [/QUOTE]

Ben sana olabilecek en uygun yolu söyledim ama eğer kendi istediğini yapıp da olumsuz bir durum yaşarsan üzülme 🙃. Okuldur, iştir bunlar hep olacak. Sonuçta tatil eğlencesi olarak geçici birşey kurmuyorsun. Okulla beraber yürütürsün, merak etme. En önemli kurallar; aceleci olma ve bir adım atmadan önce araştır.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 278 Online Kullanıcı, 151 Üye

Online Kullanıcılar

gokberkgonenc, farukkaradogan, WaveRider, JapoJupo, KadirSpmz, rccol, BY34, alrzyldzz, GirayKaan, SuperSport, Kandemir, ♤GRALZZ♤, Alcynone, ccapslcokk, wetsiz, i_gulistan, mrah, shiroii, nanomd, ///yasin///, fedaxdello, canmustafa, smyzkrkc, Emerse, sarı2604, erdalakçay, AmazonDream, KILLIFISH, Nano35, tarik99tarik, BerkayÖzcan, UGURBEY, Bonzi, icelebi, Ejder Günaydın, barxbull, shark26, utkudlklc35, Selimbicer, freediscus, Birtek, Tanercv, berke0017, DeviLLe, hasancn, isik, memoli52, Sk61, ka2n, muratgurer, zekigonlum, krib, Koksal Gurkan, ankara0606, TurgutPURADYN, _RdnC_, bunerf, Nadirmbuna, Therbosstat, Gogeta, sharkemre, Mehmet0011, smckr, leventzl, Tebery, ERHAN ÖZAKSU, kafkaferman, MURATKARAGOZ, Burak Dişli, Supervenenis, Silostalay, Gtuncay, indianaconz, MiSoSiKiaN, hounsoi, Subasi.recep, UnalCevahir, Ankaralı0606, tarıkt, BoraAquascaping, Cingoz77, berkertamer, bnmz, KillLaKill, MURAT111, oguzkerem01, Akvarist677, Hasan112, Ulvikerem, serhat039, ogulcansahin, aXarayli, Delta Hoby, Sansasyon43, hanil, DenizVurucu, asliaral, fatih mutlu, Arapaima, Aziraphale, Beta_balik, Doruközk, Strider, ferbay, serhatbartin, AkvaryumKolik, Kronoss, hacivat, turgay53, Mehmet gunel, onurcinoglu, Balikcionur, sinanistanbul, Psiko_manyaq, dınay, Moli84, eskiyapar, aquagarden, aliburak11, Abidin Acun, zatonica, akcay082, serdar131977, Zokoloko, yucesoy83, HarunYldrm, dmhrt, murat4255, ChannaGachua, dr_ozi, burakbiskici, Sepya, ermes, Aquarisma, dusumsel, Yasarozen, Kerimtnçy, devko, Leonnnn, hatesli, serhatdemir35, Orhunekm, fatihkuzen, ÖĞRÜNÇ, pilotx, Kemalk41, Emre39, Arifhb, YeniBalikciniz, Tanganyika07, YigitAlpCicek, Colakoglu,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,751,610 Mesaj
  • 402,502 Konu
  • 91 Forum
  • 142,324 Forum Üyesi
  • 1,452 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,434 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.