ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Neothauma
Kullanıcı Grubu:
Kıdemli Akvarist
Kullanıcı Başlığı:
[B]14943,1[/B]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
2884
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
30 Haziran 2007 17:28
Son Ziyaret:
3 Saat 13 Dakika önce
Toplam Mesaj:
2606 [0.60 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
117 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Armağan Yücel Şahin
Doğum Tarihi:
17 Nisan 1994
Yaş:
25
İl:
Manisa
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Armağan Yücel Şahin

SON 10 MESAJI

Cichlid Tür
Fazla büyümemesi, kolay bulunurluğu ve bence çok güzel olduklarından dolayı benim tercihim demasoni olurdu.
Cichlid Tür
150 litrelik bir akvaryumda bölgecil olan bu tarz türleri karma olarak bakmak pek uygun değil. Tür sayısını teke düşürüp seçeceğiniz türü 1 erkek 3-4 dişi şeklinde bakmanız daha uygun olur. Seçeceğiniz türün maksimum boyunu ve tür içi uyumunu da göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.
Bu Akvaryumda Ne Var
Gördüğüm kadarıyla betanız halfmoon. Halfmoon betalar için bu tarz akvaryumlar pek uygun değil. Sebebi ise kuyruk ve yüzgeç yapılarının diğer kuyruk varyantlarına göre daha hassas olması. Bu yüzden kuyruk formlarını korumak için ufak hacimli boş akvaryum ve kaplarda beslemek ve sık sık su değişimi yapmak gerekiyor. Plakat, halfmoon plakat gibi kuyruk ve yüzgeçleri daha dayanıklı varyantları tercih ederseniz bu tarz bir akvaryum pek sorun yaşamazsanız. Eğer yaşayacak olursanız da sebeplerini kum, su değerleri ve kullanılan diğer malzemelerde arayabilirsiniz.
Cichlid Tür
Pseudotropheus acei Ngara’ya benzettim.
L340 Nano Küp Akvaryum
Bodrum’un hırçın abisi tanıtım başlığı açmış, ender görülen bir doğa fenomeni değerini bilmeliyiz 🙃.

Güzel bir akvaryum. Küçük bir grup tetra ile klasik bir dokunuş fena olmaz bence.
Akvaryum
[QUOTE=sobetta]7cm olabilen hayvanın bir kendisi kadar da kuyruğunun olup yüzemeyecek durumda olmasını sağlıklı mı buluyorsunuz? Aylar evvel çift üst yüzgeçli bir canlı üretildi, bunu sağlıklı mı görüyorsunuz? O zaman insanlarda bulunan bir çok hayati organı etkileyen sendromlarda mı nötr, sağlıklı? Sağlık: bireyin psikolojik ve fiziksel hasta olmama durumu. Hastalık; kısaca: bozukluk.[/QUOTE]

Seçici üretim olan varyeteleri fiziksel olarak sağlıklı bulmuyor olabilirsin ve tercih etmeyebilirsin ancak bunu sana çok önceden de söyledim bu kişisel tercih. Bahsettiğin durum hiç de senin dediğin gibi bu balıkları sağlıksız, sakat yapmıyor, tanımında yanlışlık var. Papağan cichlid gibi değil bu balıklar, herhangi bir kronik rahatsızlıkları, yüzme problemleri bulunmuyor. Sadece halfmoon gibi uzun geniş kuyruklu varyetelerin kuyrukları biraz hassas oluyor , o balıkları bilinçli bir şekilde besleyecek biri de bu göze alarak hazırlığını bakımını yapıyor. O çift sırt yüzgeçli betayı gördüm.Benim de tercih edeceğim bir balık olmaz, doğal hallerini tercih ederim. Ama gidip de bilmeden, araştırıp görmeden bu balık sağlıksız kimse almasın demem, çünkü bu iddiamı destekleyecek ne bir kaynağım ne de tecrübem var. Sen öyle bir yazıyorsun ki sanki nükleer bir silah icat edilmiş de sonumuz yaklaşıyor.

Başkalarına öneride bulunurken çoğu zaman saçmalayarak insanları yanlış yönlendiriyorsun. Üslubun da cabası oluyor. Önce kendini geliştir, tecrübe kazan işin keyfine var, sonra tavsiyede bulunursun biz de seni dinleriz.
Akvaryum
[QUOTE=Honor]

Betalarda mutasyondan kastiniz nedir? [/QUOTE]

Halfmoon, crowntail gibi varyetelerden bahsediyor. Yaptığı uzun araştırmalar ve analizler sonucunda bu varyetelerin sağlıksız olduğunu tescilledi ve bu balıklardan uzak durulması gerektiğini öne sürüyor. Kendisinin birkaç hektar alana yayılmış üretim çiftlikleri ve her çiftliğinde araştırmalarını yaptığı laboratuvarlar olduğu söyleniyor.
Akvaryum
[QUOTE=sobetta]Mutasyonların, en azından ülkemizdeki mutasyonların sağlıksız olduğunu gözlemleyebildim. Bu doğru, en azından benim gözlemlerimce ama ben “Sadece wild, wild’dan başkası kötüdür, lanet olsun hepinize!” gibi şeyler söylemiyorum zaten bu saçma olurdu asıl. Kelimeleri sanki yarıda bitiyormuşum gibi oluyor fakat anlatmak istediğim az ya da çok belli.[/QUOTE]

Yahu neredeyse açılan her beta başlığına mutasyonlar sağlıksızdır beslenmemelidir yazan ben miyim? Senin gözlemlerinin doğruluğunu kim ölçüyor gelmiş de bu doğru diyorsun, hangi mutasyonda ne sağlıksızlık gördün, nasıl belgeledin de bu doğru diyorsun ? Saçma sapan konuşuyorsun, keşke troll olsan da gülüp eğlensek diyorum.
Akvaryum
Yine sobetta’dan seçmeler.

Arkadaşlar beta bu, dünyanın bakımı en kolay hobiye başlangıç balıklarından biri. Ama bakımı kolay ve dayanıklı olması onu uygun olmayan şartlarda bakın anlamına gelmiyor. Yaparsın araştırmanı, başlarsın kuruluma. Akvaryuma dair temel şeyleri (su değişimi, yemleme, malzeme seçimi, bitkiler... uzar gider) düşe kalka öğrenmenize yardımcı olur. Bu türe iyice alışıp severseniz varyetesidir, vahşisidir daha detaylı araştırmalara girersiniz, öylece uzar gider. Ama siz siz olun bu şekil hararetli arkadaşlara pek kulak asmayın. Kendisinin kaç vahşi türde ne kadar tecrübesi olmuş bilinmezken ağzından vahşi beta beslenmeli, diğer betalar mutasyondur sağlıksızdır saçmalıkları hiç düşmüyor. Cevap verme şekli de seviyesini gösteriyor. Bu davranışlarını artık hiç yaşına vermeyeceğim, o raddi çoktan geçtin hala aynı saçmalıklara tam gaz devam.

15 cm veya 50 cm yükseklik beta açısından farketmez. Burada asıl üzerinde durulması gereken nokta 15 cm yüksekliği olan bir akvaryumla 50 cm olanın arasında dekorasyon yaparken ve teknik ekipman alırken(ısıtıcı vb) oluşacak olan zahmet ve masraftır.Başlangıç seviyesinde genelde tek olarak bakıldığını düşünce 50 cm yükseklikte olan bir akvaryumu için girişilecek masraf ve zahmet biraz gereksiz olacaktır. O yüzden 25-30 cm yüksekliğinde bir akvaryum idealdir. Karma düşünülüyorsa bütçeye göre uygun bir ölçü ve malzeme seçilebilir.

Görüldüğü gibi bu söylediklerim çok temel seviyede şeyler. Laf ebeliği yapanlara prim vermeyiniz, keyfinize bakınız.
Ailenin Yeni Üyeleri Xiphophorus Alvarezi'ler
Apistogramma’dan canlı doğuranlara kadar pek çok akvaryum balığının doğal ve vahşi formlarına olan ilginin gün geçtikçe artmasını sevindirici ve çok olumlu bir gelişme olarak görüyorum. Sadece görsellik dışında bu türlerin doğasına da olan ilginin arttığını düşünüyorum. Umarım albino mutant gibi zırvalar da azalarak biter ve bu ilgi pek çok tür için söz konusu olur. Senin canlılar da pek güzelmiş. Hakkını vereceğine inanıyorum.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 407 Online Kullanıcı, 223 Üye

Online Kullanıcılar

aliekinci, yakaryus, Altispinoza, ibrahim_, erol.tunc, teriyakins, enginm2000, MiSoSiKiaN, mustafa_unax, egehamit, men1982, KolombiyaTetra, deepahm, KupaAs, Emerse, Tcan, vendetta99, ismail U., BadWolf, Orhunekm, soliter83, akn736, Aquariumhouse, Alperen_34, onursoncu, Tayfun14, Laetacara, eozen81, Supervenenis, osman-01, hasancn, penamyok, Kınayu, cyilmaz10, AkvrstMert, fth0507, Player82, Cozkan, PUSU58, Muhendis, cabiliyet, Mikail Erdoğan, Heinzen, burhan0534, alecozan, MAKKAYNAK, gbozkurt, Mallaca, Oguz77, Erdinc23, armaqan, Csumer, Cikletizm, YAYDIN, Gtuncay, gokturkseyhan, NecipT, TheHobi, goksel0635, BURAKALTUN, Zordre, mrah, sarıyerli 1970, gokhanayd, aponogeton, ANIL2626, Quersian, Cuneyt38, erdenaykut, Ejder Günaydın, Alphird, ceyh, tt52, merithan, ers1905, ahmetenes54710, Lemoonade, mguclu, indianaconz, evrens, aliverovic, mad-boy, MurathanM, Yılmazqq, F4iLuR3, tolga, Street Parrot, firedark12, mehmeyt, mex16, Berkay4234, terranova, umutsb, Akvaryum8585, SoSriKuA, zukijan, AYKAN16, serkantezel, boratsdmr, Kunder, Sheyda27, cansani, eneskilic34, intermed, Esener, mehmetaydin, beginnermode, Ygur06, feversea, PlecoLover, taner1616, denizim20, Tugberk, ChannaGachua, omrozd, Hobihanem48, Arapaima, aqua08, tlspetmarket, littlefish, Amidamaru, FaMeBa, mehmetcihan, Barış Demirok, Mrtypc26, Ladres, Demasoni34, Zoresmer, AQUAMAN, FurkanYnk, aezakmi4, Darkcorner, sina00, Alp aslan, teksel, AmazonDream, yasarcannn, metes, yunus_can, baysal06, ahmetbaslik, erman212, Kaya905, yiwotxxx, borani, ozan_1903, wolverin, ANILKAGAN, selçukdurmaz, ozngns, Ramshorn, mperk, ternapi, TrophZeus, fuko, CNYTYLMZ, gsx1300rhayabusa, Dextran, aliaskerr, hacivat, scary13, TÜMER, Fatihs, su dünyası, KeremUlaş, alex10, FurkanKöse59, tkahramaner, Adnan53, volcan57, jusched26, Sansasyon43, CERANOXE, Metehanfrkan, SahinTaskin, tulix, denizkarayali, iremelif, Tolga5252, C3206, erkanyavuz, ozan026, omerali06, ozmen34, Muccolo, ys34, kaanka, BerkayÖzcan, Kemalk41, GÖKHAN ÖZDEMİR, Turkishsoldier, idik, Osmosman, Serkanhan, Tritagna, zekigonlum, Ubasci, Cengizkul, Sguresen, erhanozcan71, Esnaf, Paryaa, gozturk, esref03, TSevil, birsan, Bltyld, ProScotch, tekila09, aliozturk35, eemirtsknn, AHZ, renevation, Carl, fma3280, sbasoz, Merty, M510, Mert78, eminylmaz, Deadsong, Müptela, bozok06, CerkesTetra,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.