ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Neothauma
Kullanıcı Grubu:
Kıdemli Akvarist
Kullanıcı Başlığı:
[B]14943,1[/B]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
5009
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
30 Haziran 2007 17:28
Son Ziyaret:
2 dakika önce
Toplam Mesaj:
3049 [0.62 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
206 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Armağan Yücel Şahin
Doğum Tarihi:
17 Nisan 1994
Yaş:
26
İl:
Manisa
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[B]Armağan Yücel Şahin[/B] Altolamprologus compressiceps. sp. shell 'Sumbu' Neolamprologus multifasciatus Lamprologus signatus Betta imbellis Betta mahachaiensis Betta smaragdina Guitar HMPK Betalar

SON 10 MESAJI

Hepimiz Kabuğumuza Çekilince Olanlar
[QUOTE=AquaticPlant]

Merakla bekliyorum. [:)]

Bu arada nacizane görüş, burgu sazları saksı içine bir kaç misket gübre ile lav kırığı doldurup saksı ile birlikte gömerseniz daha verimli olabilirler. Silis kum ince ve çok sık olduğundan taban sirkilasyonu zayıf oluyor ve kökleri çürüyebiliyor bitkilerin, çürüyünce çok iğrenç bir kokuda yayılıyor etrafa. Bitkiler harika bir hava katmış akvaryuma, yakın zamanda bu tanka uygun bir bitki göndereyim size. [:)][/QUOTE]

Bu akvaryumdaki ilk saz denememde dediğiniz gibi oldu, tüm sazlar çürüdü. İlginçtir ki sazları gönderen arkadaşımın akvaryumunda da denizden topladığı silis inceliğinde kum var ve onda da her yere sürgün vererek çoğaldı. ikince denememde sazları ektiğim yere ince kırıklı dere kumu koydum öyle ektim. Üstünü kapatmak için ince tabaka silik koydum. 3-4 aydır bu şekilde sağlıklı gidiyorlar hatta son zamanlarda sağdan soldan filiz verdiler. Hacim sınırda, çok da fazla çoğalıp yer kaplamalarını istemiyorum, maksat donuk tonlar arasında yeşillik olsun. O yüzden ekstra bir uygulama yapmam gübre gibi. Bitki teklifiniz için ayrıca teşekkürler, Tanganyika türleri için genelde en ideal tür saz benzeri bitkiler oluyor. Bu şekilde devam etmeyi istiyorum [:)].

[QUOTE=FerKan][:)]
Bu akvaryumun yerinde duran eski büyük akvaryum gözümün önüne geldi bir an Armağan. Bayağı etkilemiş beni demek ki, gözlerim arar olmuş.[:)][/QUOTE]

Ya o akvaryumu baya hevesle kurdum ancak maalesef aceleye getirdiğim ve hatalar yaptığım bir döneme denk geldi. Gündelik hayatımdaki durumlar hobi hayatımı da etkiliyor çünkü fazlasıyla iç içeler. O yüzden pek başarılı bir kurulum olmadı ve ben de komple elden çıkarıp uzun bir süre ara verdim. İşleri yoluna koyduktan sonra bu akvaryumu kurdum, konunun ilk mesajında bahsettiğim üzere. Bir de yaşadığım evin şartları büyük akvaryumlar için çok müsait değil. Odaya bi giriyorum, yarısına yakınını akvaryum kaplıyor gibi oluyor ve beni bunaltıyor. Bu hobide hacim seçimlerinde coğrafya kaderdir misali ev kaderdir gibi bir şey [:D].
Hepimiz Kabuğumuza Çekilince Olanlar
[QUOTE=AquaticPlant]Soluksuz okudum, multifasciatus ve burgeonileri sempatik bulsam da sumbu shell biraz çirkin geldi gözüme, umarım kızmazlar. [:D]

Yakın zamanda güncelleme var mı hocam? [/QUOTE]

Teşekkürler. Bu akvaryumda paylaşmaya değer bir gelişme olmadığı için güncellemiyorum. Mevcut türlerin keyfi yerinde, akvaryumun genel halinden ve görüntüsünden memnunum. Bu ölçülerdeki bir akvaryum için hedef türüm Neolamprologus buescheri ‘Kachese’. Bir çift edinebilirsem şu anki tüm türleri çıkarır onları eklerim . O zamana kadar tankı bozmadığım sürece büyük bir değişiklik olmayacak. Bu akşam yem saatinden bir kare :
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/150120212115371.jpg[/IMG][EDIT]Neothauma ,2021-01-15 21:19:39[/EDIT]
Vatozumun Cinsi Ve Cinsiyeti
İsabet olur. Büyüdükçe diğer türlere karşı ufak hacimde daha da agresifleşiyor. Cüce vatoz sizin için çok daha ideal bir tür, piyasada bol miktarda var. İlanlarda uygun fiyata bulabilirsiniz.
Vatozumun Cinsi Ve Cinsiyeti
Selamlar,

Vatozunuz piyasada mahalle akvaryumcularına kadar en çok bulunan leopar vatozlardan. Devasa boylara ulaşabilen bir tür ve sizinki oldukça genç sayılır. Bu boyda cinsiyet ayrımı çok zor. Üretim için cinsiyetini merak ediyorsanız eğer yetişkin olduklarında da üremek için büyük hacimler isteyen bir tür. Bir arkadaşım çiftliğindeki havuzlarından yavru alıyor.
Merhabalar, Yeni Üye Yeni Akvaryum :p
[QUOTE=OnurArslan]

Bu arada lepistes türlerine ne dersiniz? Tetra ve rasbora tavsiye etmişsiniz, canlı doğuran işi de hoşuma gitti aslında, eski akvaryumu yavruluk gibi kullanma imkanım var neticede. Bizim küçük kızın da hoşuna gidebilir bu, yavruları görünce falan.
Lepistesler bu anlamda daha kolay mıdır, bakım vb anlamında?[/QUOTE]

Bu hobiye başlayıp da lepistes veya canlıdoğuran türlerinden herhangi birini beslemeyen insan yok gibi bir şeydir, hemen herkesin elinden bir defa geçmiştir. Dünya'da süs balığı denilence akla gelen ilk balık japon balığı, ikincisi lepistestir çoğu zaman. Bunun sebebi bakımınlarının ve üremelerinin çok kolay olması. Zaten akvaryumdan alacağınız dişi bir lepistes size çoktan hamile olarak gelecek ve 1 ay içinde yavrularını göreceksiniz. Özetle lepistes sizin gibi başlangıç seviyesinde olan biri için uygun.

Bı Canlının Acısını Dindirmenin En Acısız Yolu
Bir kap içine bir miktar çamaşır suyu, canlının tamamını içine alacak şekilde. Anında çözüm. Öyle bir betam vardı ve tavsiye üzerine bunu yaptım, etki hızını bu kadar beklemiyordum.
Vahşi Form Betta Rubra Akvaryumu Lowtech Bitkili
Selamlar,

Kurulumunuz hayırlı olsun, keyfini sürmeniz dileğiyle.

Kök ve diğer dekorasyon malzemelerinin kullanımını beğendim, taş hariç. O taş bence hem genel atmosfere hiç uymuyor renk ve şekil olarak, hem de suyun değerlerini besleyeceğiniz tür için olumsuz etkileyecek. Aktif toprak ve ozmos suyu kullanmak bu türlerin istediği değerleri elde etmek için pratik bir çözüm. Ölçtüğünüz değerleri mümkün olduğunca stabil tutabilirseniz bu türden yavru almanız pek zor olmayacak. Vahşi beta türlerinin bakım zorluğu çok göz korkutan cinsten değil ancak oldukça utangaç türler. Bu yüzden balıklarınızın rahat hissetmesi adına daha fazla bitki ve kuru yaprak kullanmanızı tavsiye ederim. Bu haliyle de bakabilirsiniz ancak kendilerini ve o güzel desenlerini çok göstermeyebilirler.
Bettarmy: Bir Beta Üretimi Girişimi
[QUOTE=AmazonDream]

Çok iyi fikir ya [:)]

Su değişimlerini nasıl yapmayı düşünüyorsun?

Mesela öngörüne göre kaç tane kap gerekecek sana? [/QUOTE]

Net bir sayı tahmininden bulunmak güç fakat şu an elimdeki yavru sayısına bakarsam (200'e yakın) en az 80-90 diyeyim. Betaların cinsiyetini belirleyen keskin faktörler yok.

Su değişimleri konusunda etkili bir çözüm düşünmedim henüz. Onu da o günler geldiğinde deneme yanılma yöntemi ile çözeceğim.
Bettarmy: Bir Beta Üretimi Girişimi
[QUOTE=AmazonDream]Armağan bence jack daniels şişeleri iş görür. Bide 8 kanallı hortumlar oluyor su doldurmak için. Kanal sistemine hortumu bağlayıp su dinlendirdiğin tankada 5 w bi kafa motoru ayarlarsan şipşak halledebileceğin bir sistem olur.

Uzak doğulu abilerin koca bir hangar dolusu şişeler üstünde gezinirken su değişimi yaptığı videoları muhakkak izlemişsindir.

İzlememiş olma ihtimaline karşı ve diğer konu takipçilerinin olayı anlaması için videoyu buraya bırakıyorum. Daha minyatür hali bence yapılabilir ve daha ekonomik olur diye düşünüyorum. Öteki türlü seni gerçekten çok yoracak [:)]

[VID]https://youtu.be/eyRb2FlrmhQ[/VID][/QUOTE]

Teşekkürler Ahmet. Bu çiftliklerden elbette haberdarım. Ancak benim üretimlerim bu kadar yüksek sayıda yavrulu ve ciddi yer tasarrufu isteyen üretimler değil. Şişeler cam olduğu için pahalıya geliyor burda. Bu iş için soğuk içeceklerde kullanılan 500 ml hacimli pet bardaklardan Kullanacağım. Kapak üstü deliği tam istediğim gibi, hem yem verebilirim hem de balıkların atlamasını engeller. Ayrıca şişelere göre hacmi bir nebze daha iyi, o şişeler 200 ml oluyor genelde ve yassı şekli balık için pek de konforlu değil.
[IMG]https://www.avantajya.com/images/detailed/1/10-10-400-PLST-1000-P12S.jpeg[/IMG]

[EDIT]Neothauma ,2021-01-14 21:19:01[/EDIT]
Bettarmy: Bir Beta Üretimi Girişimi
[QUOTE=çulsuz]Şunu demek istemiştim. Kurtlar Artemiadan küçük olduğu için bu şekilde hasat ediliyor ve artemia süzgeçi kullanılamıyor. Peçete gözenekleri daha küçük olduğu için süzgeç yerine peçete kullanılsa nasıl olur?
Annelerimizin süt süzerken kevgirin üzerine tülbent koyması gibi [:D] süzgeç üstüne bir kat peçete koyulabilir. Ben süzgeçim yokken artemiaları öyle süzerdim de. [/QUOTE]

Pardon yanlış anlaşılma için :). Bu dediğinizi ben de yalnızca Artemia süzgeci için düşündüm. Ancak oldukça ufak canlılar oldukları için sudan çıkar çıkmaz ölebilirler. Ölmeseler dahi çok ufak oldukları için tekrar geri durulamak zor olur. Sizin için kurtların makro çekimini yapıp atacağım.

[QUOTE=AquaticPlant]

Teşekkür ederim makaleyi okudum ve sizi bi hayli kıskandım, üretimin bu kadar keyifli olduğunu hiç tahmin etmemiştim. O kurları, erkeğin dişiyi sağması, yumurtaları toplayıp tekrar yuvaya koyması falan izlemesi kesin harika ve çok keyiflidir. [:)]

Her ne kadar balık beslemeye korksam da bu konu ve kabukçullar konunuz ayrıca farklı üyelerin balıklar hakkında ki konuları son zamanlarda beni çok heyecanlandırdı ve cesaretlendirdi. Bitkinin güzelliğine yoğunlaşıp balıkların bu güzelliklerini, heyecanlarını görmezden geldiğim için kendime çok kızıyorum. Saygılarımla, sizlere başarılar diliyorum. [:)][/QUOTE]

Çok teşekkürler. Bir gün cesaret edip beslemek isterseniz memnuniyetle yardımcı olurum. Beta üretimiyle uğraşmak gerçekten keyifli ancak işin can sıkıcı, zahmetli yanları da var ve bir aksilik olmazsa birkaç ay sonra o yanlar beni bekliyor; erkek yavruların uygun bir şekilde teklenmesi. 3. aydan itibaren cinsiyetler kendilerini belli ediyormuş ve agresiflikler büyüdükçe artmaya başlıyor. Uygun kaplara teklenen erkeklerin kaplarına yer ayırmak, tek tek bakımlarını yapmak zahmetli olacak.

Zahid Bey, sirkelerin yanına bir miktar Artemia yumurtası koydum boylarını kıyaslayabilmemiz için. Gördüğün ince çizgilerin hepsi kurt. Artemialar yumurtadan çıkınca biraz daha büyük oluyor belirteyim.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/140120212111381.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/140120212111461.jpg[/IMG]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 439 Online Kullanıcı, 239 Üye

Online Kullanıcılar

FerKan, Ecem, ngokkaya, BAHADIR_71, Aplot, Brdk64, Blocktrade, kaganbozkurt, StenkaRazin, lokmansaglam, sariefe, alaiyes, cemalchief, omerkaptan, Berat81, xSHUSHx, bjk_fightclub, tolga77, Eldurmaz, Hobilenyum, CERANOXE, Kınayu, digiman22003, twinsoul, yasinenes, oktaysarigan, Ronaldo7, lebowskia, burakbozcelik, yusufragip, idagduran, Tmrelfd22, Kryptos, caglarcosgun, Cancan59, DeviLLe, muhengin26, mrtmct58, Sevketvarol, 35mert, 06serkan06, TugayKrmn, kozpinar94, simone_87, krib, independent, BiotopeDogan, Laetacara, ApistoAqua, Neothauma, MertBüyükbakır24, Hasann1903, Baltug, LEGEND59, erdimtnn, AliEfeCin, tayyaar, pefe, alperdos, ERDİNÇ, Halilsrpky, canrsln, gokturkseyhan, DemirkanSARIKAYA, Bettaaa, engin045, G_can, apistoapisto, farukzafer, Woldsonsz, OKIRATLI, Serkanjb, Zeromecha, MEO, Nursun, arapaima, Outlanderxxxx, Woland, Koksal Gurkan, zarum123, 1ç2c, muratgurer, -RBG-, Tekin_35, Çakıroğlu, egehamit, G0S0, kobort37, ornies, onkayhan, cengiz han, Bisnev99, yagiz1234, ademh, mustafa121212121, metekaan, Ilkay54, alecozan, emn76, blue_biber, gorkemozgoze, Dumanvlog, wmelontr, yabulahan, mmemati, Teksas16, Zekiii, ternapi, rikifat, TugraAltun, Alp43, BatuMert, alpemreerden, BoraBerkol, kdrackgz, Speedy, totaku, BlackGoat, ezzalisi, onur228, Noyes, cobankartal, Balikcionur, SmallCandyThing, MehmetAlii06, hysr, giyotyn, Acemi_34, devko, yigit_kamuran, muratdenizuzun, mrtcngltkn, selfish, terranova, shiroii, Delraich, Balikcidede, erimgorgulu, Ynsmr, Leonthe pro, ssAquascape, ismailkahraman, cevahir0671, HarunYldrm, capodicapii, Arif.42, aliaskerr, a.gumrah, 28fatih28, erkanmazici, 44hazeyn, Gokayb, diaslayt, aXarayli, emree06, Emirk, Crowntail Betta, zagah, NECOMECO, brucelee44, Yurt71, sercanolcer, Bayulker, 06bora34, cengizm215, Mahmutyener, Sirri42, freelife, CNDRAqua, Kongel, Byknss97, Gursoyhasan, lvnt.k, duman18, BlueLine, Thyme, ertcavdar, agbaglama, AmazonDream, esensml, Ayhan K., msii, cndgrmnc, Canerkartal, Melih Arslan, Mehmetpoad, KadirTanyeri, Bera SIĞAR, FerhatKaya, Ladres, vedat79, hasanusta06, onurbaseryusuf, Berkant, hak45, FredyB16, Muratustabas, KÖYLÜ, ibrahim_, Halil.Ayaz, kray, Kemal KİREZCİ, Aqua Discovery, Aqua malawi, lemur, Emiresin48, Ebubekir ATAR, k3rp3t3nn, Ahmet Haşim, anilcem09, SahinTaskin, erhanozcan71, Piyanist., HardScape, dalga_ras, Emr35, rhn35, Emre Yıldız, tanganikantalya, Flying Whales, Mikail Erdoğan, erensimsek, seko1903, sinan3805, parspdr, Batud, stopsound, muratskara, GOLFMK2, bilginbthn, Sametaldag, laxalata, blackstonep, AquaticPlant, kaminari19, Kurama, inifnity, ogii06, Prozaccc21, Omer uçlu,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.