ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Arifhb
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
4492
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
25 Nisan 2018 00:01
Son Ziyaret:
26 dakika önce
Toplam Mesaj:
1502 [1.86 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
337 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
2

BİLGİLER

Ad Soyad:
Arif Hikmet Başeğmez
Doğum Tarihi:
02 Ocak 1985
Yaş:
35
İl:
Sivas
Meslek:
Ressam (meb resim öğretmeni)
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Arif Hikmet BAŞEĞMEZ Biyotop ve doğa akvaryumu tasarımcısı-Akvarist İnstagram: arifhb_aquascape

SON 10 MESAJI

Ada 45f Bir Yeni Kurulum Daha
Selam Ahmet Bey!

Malzemeler ve ekipmanlar el becerinizle birleşince yine güzel bir kurulum geleceğe benziyor.😊

Bekliyorum.😊
Forum Yönetimi
[QUOTE=Kınayu]
Bismillah yine duramıyorum yazmayayım diyorum [:)]
Öncelikle konuda yorum açıklama yapan 1 Admin Birde konuda yorum yapan görüş belirten bir üyeye teşekkür eden artılayan 1 adet Admin ( Her türlü içeriğe müdahale edebilen ) ferhat beyin belirtmiş olduğu ikide bir Özel üyeliğini alan her kimse bir veya daha fazla yönetici var şuan için bunda hem fikir miyiz ?
Güzel içerikten kasıt ne ? Herkese açık olan üyelik şartları belli kural ve işleyişe bağlanmış üyeler var herkes den mucizeler beklememek lazım herkes yetisi bilgisi becerisi ve imkanları doğrultusunda içerik açar bunu amma beğeniriz amma değersiz görebiliriz bunu kendi içimizde değerlendiririz deklere edip bu gibi denk düştüğünde konularda yazmak ne kadar doğru .
Sana göre kardeşim güzel derinliği olmayan en basit balığım ne zaman doğurur diye başlık başka arkadaş sayın üyemiz için büyük önemli heyecanlı kendi ruhu ve düşüncesi emeği emeklerini ifade edebilir, Güzel hobimize yeni başlayan ilgili alakalı istekli buraya daha çok şey sorup öğrenmek için gelenin şevkini kırar demek ki bur da bir klan var aralarına zor gireriz der buraya yaklaşmamak lazım diye düşünceye iter. kolayı ile basitiyle eğrisiyle doğruyla küçüğüyle büyüğüyle iyi içerik basit içeriğiyle sarıp sarmalamak sahip çıkıp özendirip kazanmaya çalışılması lazım .
Bu senden alıntı yaptığım güzel üyeler ifadesine göre ben güzel üyeyim mi sana göre yoksa çirkin üyeyim mi ?
[/QUOTE]

Erhan abi :)

Yeni üyelerin açtığı konular benim için değersizdir diye bir lafım oldu mu? Bahsini ettiğim konular (lepistesim hamile mi? gibi) forumda başlık açılıp cevap beklenecek süreden daha kısa sürede araştırılıp bulunabilecek konular. İki dakikada cevabını alacağı konuya on dakika ayırmak da ayrı bir hezeyan. Genç arkadaşlarımız da olabilir bunlar. Ama belli ki okullarda kendilerine araştırma eğitimleri yeterli düzeyde verilmiyor. Ezbere sistem bunu doğuruyor. Bu ve benzeri konular forumda binlerce var belki de. Yine olacak ve hep olacak o tarz başlıklar, ona itirazım da yok değersiz gördüğüm de yok! Canın sıkılıyor galiba sıcaklardan. :) Allah selamet versin abi :)

Forum Yönetimi
[QUOTE=Neothauma ]

Sistemsel hatalara çok aşina değilim o yüzden herhangi bir yorumum olamaz. Bu kadar ciddiye aldığınıza göre sizin de haklılık payınızın büyük olduğunu düşünüyorum çünkü gözlemlerinize dayalı yorumlar getirdiğinizi düşünüyorum. Yönetim ve moderatör ekibinden birkaçıyla samimi bir muhabbetim var. Bu samimiyetten yola çıkarak sadece şunu belirtebilirim; bu insanların şu anki motivasyon, enerji ve foruma zaman ayırmalarıyla bundan 5-6 sene önceki halleri arasında dağlar kadar fark var. Bu farkın sebebi ise bu insanların da hayat koşuşturmacasında başka önceliklerinin olması. Kimisi akademisyen, kimisi ailesiyle meşgul kimisi de sağlık sorunlarıyla cebelleşiyor. Mesajınızı alıntılayarak sizin bu durumları göz ardı ettiğinizi düşündüğümü sanmayın, bu dediğim doğrudan size değil. Şikayetlerini dile getirirken bunu göz ardı eden pek çok forum üyesi olduğunu düşünüyorum sadece.

Maşallah ve nazar boncuğu konusunda kesinlikle hemfikirim. Her zaman kaliteli, bilgilendirici içerik paylaşmaya özen gösteren bir hobici olarak bu durumun hobiye hiçbir şey katmadığını , bu insanların çoğaldıkça hobiye zarar verdiğini düşünüyorum. Bu hobinin önemli ölçüdeki bir kısmı bilime dayanıyor ve bu kişiler bilimi göz ardı ediyor, başka bir şey değil. Hem yerli
hem yabancı Facebook hobi gruplarına üye olanlar bu konudaki farklıkları net bir şekilde görebilir.[/QUOTE]

Her birinin geçim derdi, kişisel ev ailevi sorunları vb muhakkak vardır. O anlamda kimse suçlayamaz zaten. Ama devir/teslim yapılamaz mı? Bilgi ve emeğine güvenilir nice üye var! Bu sorunlar böylece giderilebilir. Forumu ya da olayları aşırı ciddiye aldığımdan değil, günde yarım saat-bir saat benim gibi bu forumda zaman harcayan herkes güzel işler görmek istemez mi? Sen istemez misin? Sıkıntılar hep olacak ama en aza indirilmesi işlerliği artıracaktır.

Yabancı gruplarda kesinlikle bilimsel ve araştırma odaklı içerikler daha ağır basıyor.
Forum Yönetimi
[QUOTE=lazarusv20] Üstad, kendisi için mevzunun ne olduğunu yine en iyi insanın kendisi bilir tabii, bana biraz öyle gibi geliyor sadece. Yeni sayılabilecek bir üye olarak sadece içerik kalitesi konusunda yorum yapmaya çalıştım aslında, sizlere de hak vererek. Yönetimin, küfür, tehdit, hakaret dışında herhangi bir konuya dahil olmaması, gerçekten inanılmaz bir şey. Şu "özel üyelik" (!) konusu için bile yöneticiler tarafından "bilgili olmak, doğru bilgi vermek kriterlerden değildir" dendiği için, belki de buna şaşırmamamız gerekir. Bilgiyi, doğruyu, niteliği yüceltmeyen her oluşum zamanla yok olur, sizler gibi eski ve bilgili üyelerin bu yöndeki eleştirilerini dikkate almak forumun menfaatinedir. [/QUOTE]

Estafurullah Onur abi! Ben eski üye değilim ama 3 yıldır bakarım foruma.

Dediklerine katılıyorum. Durum bu malesef. Güncellenmeli forum.
Forum Yönetimi
[QUOTE=Neothauma ]Bu forumda 13. senesini henüz bitirmiş biri olarak forumun eskisi gibi olmamasına dair bir şeyler söylemek isterim . Evet, forumdaki içeriğin, açılan konuların, dönen muhabbetlerin kalitesinde ve çeşitliliğinde gün geçtikçe bir düşüş var ben bunun sebebini en çok sosyal medyanın hayatımızın her alanına girmesine bağlıyorum, kaçınılmaz olarak bu hobiye de girdi. Misal eskiden foruma bir fotoğraf yüklemek için önce iyi bir kameraya veya o zamanın şartlarına göre bir cep telefonuna ihtiyacımız olurdu. Fotoğrafları çekip önce bilgisayar a sonra foruma yüklemek şimdiki teknolojiye göre biraz zahmetli oluyor. Şimdi ise telefonu cebimizden çıkarıp tek bir tuşa basıp sosyal medyaya fotoğraf yükleyebiliyoruz. Ya da buradan soracağımız bir soruyu whatsapp akvaryum gruplarına veya Facebook gruplarına sorup daha hızlı cevap alabiliyoruz. Yine sosyal medya ile olağanüstü bir şekilde “like” alma çabamız bu hobide de yerini buldu. Sahip olduğumuz balığın beğenilmesini eskiden de isterdik tabi ancak forumun asıl kuruluş amacı böyle bir şeye hizmet etmek değildi. Bu beğenilme isteği daha ağır basınca artık içerikler başta Facebook olmak üzere çeşitli sosyal medya mecralarında daha fazla yer almaya başladı. Sosyal medyada hobi grupları türedi. Herhangi bir soru sorduğunuzda, satış yapmak istediğinizde ya da yalnızca canlınız beğenilsin diye fotoğraf yüklediğinizde forumda alacağımızdan daha hızlı cevap alabiliyoruz ve çok daha fazla kişiye etki edebiliyoruz. Tüm bunların bu şekilde olmasını anormal bulmuyorum. Ancak bu forum her ne kadar benim söylediklerime göre çağa ayak uydurmakta zorluk çekse de hala daha Türkiye’nin en kapsamlı akvaryum kütüphanesi konumunda, dev bir başucu kaynağı. Bu kütüphaneye karşılık beklemeksizin katkıda bulunmak da biz hobicilerin tercihi. Bu duruma bu şekilde bakabilirsek forumun işleyişine dair pek sorun görmeyiz diye düşünüyorum. [/QUOTE]

Haklılık payın çok. Sevgili Armağan o beğenilme isteği güden tayfa zaten facebook da kalsın bir zahmet! ‘Bi maşallahınızı alırım’ cılar ne katacak ki bu foruma? Onların derdi belli, onlar gitsin nazar boncuklu emoji yollasınlar nazar boncuklu tanklarına.

Bir de sorusu olan anında cevap alıyor diğer sosyal medya ve gruplarda dedin ya; bu da hazırcı tayfa zaten (istisnaları ayırıyorum). Balığım hamile mi? Erkek mi-dişi mi? Yani iki dakika zaman ayırıp araştırmak-öğrenmek yerine böyle soru soran da kaçsın forumdan bir zahmet! Değer katan beş kişiyi hazırcı bin kişiye yeğlerim. Forumun çekiciliği bence kaliteli içerik ve sohbetler. Dediğim gibi başka hedefleri olan nazar boncuğu takıyor zaten! Bu benim tercihimdir, foruma giren insanları ayırt etmiyorum, herkesi de araştırmaya sevk edemem ama dediğim gibi kişisel görüşüm bu. Forumun albenisini düşüren çağa ayak uyduramamasından ziyade bir türlü rayına oturmayan sisteminin boşvermişliğe kurban edilmesi bence. Yıl oldu yarışmalar düzenlenmiyor, oluşturulan canlı profilleri ansiklopediye eklenemiyor, yazılımsal sorunlar halledilemiyor, iki haftalık üyelere özel üyelikler dağıtılıyor ( bunun da bir standartı yok malesef), şu oluyor, bu oluyor... uzar gider vesselam. Sahiplenilmiyor forum! Adminler veya kurucular pek umursamazsa, yöneticiler de bir yere kadar![QUOTE=SaRCoPhiLiuS]Forumun en eskilerinden biriyim, eski moderatörüm, yöneticiyim. Elimizde şekil alan bir forum burası. Kimleri kırdım, üzdüm, sırf sitemiz iyi ve alanının bir numarası olsun diye.. Geçirdiğim süreleri saymıyorum bile o senelerde..
Eskiden de bu tip konular açılıyordu, balığım hamile mi? v.s. gibi.. Bu bizim insanımızın yapısı.. Düzeltilemeyen alışkanlığı.. Araştırma yok, arama motoru kullanımı yok.. Geçmiş konulara göz atma yok..
En önemlisi, okuma yok..
Hazırcıyız vesselam. Ve en tehlikelisi, kendi bildiğimizi yüzde yüz doğru kabul etme güdümüz.
Bu şekilde keyif almaktan öte geçilebilecek ve yapılabilecek birşey -şu an için maalesef yok.
Hoş görü, paylaşım..
Tabi ki istediğimizi ve istediğimize..[:D][/QUOTE]

Hep olacak zaten hazırcı insanlar, bu forum için asıl sorun onlar değil Süleyman abi. Herkes görüyor zaten forumdaki gidişatı 😊

[QUOTE=lazarusv20]Hayatın her alanında, ne olursa olsun, herhangi bir şeye gereğinden fazla anlam yüklemek, her zaman hayal kırıklığı ve umduğunu bulamamak şeklinde sonuçlar getirir. Burası da bir forum işte, fazla duygusal ya da nostalji referanslı bakmamak lazım. İyi yönetilirse ihya olur, yönetilmezse silinir gider. "Bir zamanlar şöyleydi-böyleydi" konusu, aslında genel olarak hayat için bir geçmişe özlem duygusunun tezahürü. Pazar sabahları da "Alf" olurdu televizyonda, iple çekerdik, şimdi maalesef izlenecek kanal bile yok.
Burasının, Türkiye'nin tek balık forumu olması, insanların yönetim ya da içerik ile ilgili şikayet etmesine engel değil. Düzeyli ve yapıcı eleştirilerin yöneticiler tarafından mutlaka dikkate alınması lazım çünkü düzeyin ve içerik kalitesinin korunması yönetimin görevi tabii ki. Belediye Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nün değil. Sonra bir bakıyoruz, atanamamış Memati'ler çıkıyor, uğraştırmayın da bizi. Saygılar. [:iyi:][/QUOTE]

Mevzu eskiye olan özlem değil tam olarak, forumdaki güzel içerijlerin sayısının azalması.. Bir sene öncesine kadar aktif olan, güzel içerikler hazırlayan üyeler de pek görünmüyor şimdilerde.

Senin gibi insanlar varsa bu forumda, yazdıklarını çizdiklerini zevkle okuduğum; o zaman değerli oluyor forum benim için. Foruma değer katan, değerli kılan zaten güzel üyeler.
Forum Yönetimi
[QUOTE=hasan_ali05]

Valla Arif abi forum konusunda en çok üzüldüğüm konuya değinmişsin bazen denk geliyor ilk üye olduğum zamanki eski konuları okuyorum birde şuanki konuları okuyorum seviye gerçekten düşmüş hem içerik kalitesi düşük ,hem üyelerin birbirine karşı saygısı kalmamış ,tartışmalar doğru bilgiye ulaşmak veya iyi bir amaçla değil üste çıkma niyetiyle yapılır olmuş, yanlış bilgilendirme dolu ,en iyisini ben bilirimciler derken eski zevki vermiyor artık forum.Bir keresinde yaşını almış bir abimizin konusuna yazmıştım ,abimiz paylaşım yaptığı türü Antalya da sadece kendisinin ürettiğini yazmış bende türle ilgili bir kaç soru sordum arkasından da bu türü filan şahısta üretiyor demiştim ki üretimi yapan kişi sevdiğim bir üreticidir.Bunu yazdıktan sonra yaşına hürmet göstererek her kelimemi dikkatle yazdığım abimiz bana bildiğiniz sanal ortamda saldırmıştı allahtan yanyana değildik yoksa o türü başkasıda üretiyor dedim diye beni öldürecekti abimiz, yaşımdan girdi tecrübesinden çıktı cevap vermemeyi uygun bulmuştum.Malesef bu konuda yöneticilerin yapabileceği birşey de yok toplumsal olarak bu çürümeyi bir çok yerde görüyorum ve gerçekçi bakınca aslında kendimde de bunları gözlemlediğim oluyor çok üzücü bir durum.
Konuyla alakalı değildi ama yerini bulmuşken içimi dökeyim dedim [:)].

Saygılar.

[/QUOTE]

İnsanız nihayetinde bazen ayarımız kaçıyor yazarken tartışırken. Eskiden noktalama işaretlerine dikkat etmedi diye üyeliği kısıtlanan arkadaşları da biliyorum.😊 Şimdi öyle olmasın tabi ama bir ayar, bir düzen olmalı. Eskiden de varmış ilgili-bilgili /ezberci-kabadüzen hobiciler, asıl sorunumuz o da değil. Balık baştan kokuyor diyeyim 😊
Japon Balıkları Ve Cüce Vatoz Kaç Derecede Yaşar?
Konu açıp soracağın zamandan daha kolay bulurdun cevabını; birazcık forum konularına baksan..

Havalar sıcak, akvaryumdaki suyun sıcaklığı da yeter şimdilik onlara. Isıtıcıya gerek yok.
Forum Yönetimi
Erhan abi o kadar şey yazmış ve olayı faklı yöne çekmişsin ki..

Zaten forumu seven insanların ortak üzüntüsü ve ortak görüşüdür benim dert yandığım şey. Eski forum haline özlem duymak yeniliğe kapalı olmak mı oluyor? Aksine şimdikinden daha fazla bilgi ve detay var eski konularda. ‘Balığım hamile mi’ gibi konular görülmezdi bu kadar. Daha özel ve dolu konular vardı. Bir bak bakalım eskiden faal olup, forumu diri tutan, sürekli değer katan kaç kişi şu an aktif? Bunun bir çok sebebi var, en önemlilerinden biri de instagram,youtube gibi sosyal medya siteleri...İyi de forumdaki bu deneyimli kitleyi sosyal medyaya ya da kendi başına bırakan ne? Tabi ki forumun kendi haline terk edilmesi.. Neden? Admin ve moderatörler aktif değiller! Onlar aktif olmayınca da yöneticilerin yetkisi bir yere kadar! Gerçi kaç yönetici online? Bir bak bakalım bir yıldır yarışma var mı forumda? Sen forumu seven bu kitleyi küstürürsen eskiyi mumla ararsın! Söylediklerimin hayli eksiği bile var!
Forum Yönetimi
Hazır böyle bir konu açılmışken forum adminleri ve yöneticileri taşın altına el koymalı diye düşünüyorum. Hala eski konuları okur; eski seviyeli tartışmalara bakarım. Gün geçtikçe seviye de düşüyor ilgi ve bilgi de. İki haftalık yeni yetme hobiciye özel üyelik verilirken (üyeliğin özel vb ön adlar alması çok mühim değil) yıllardır bilgisini ve emeğini paylaşan insanlar sıradan üye olabiliyor! Bunun bir standartı olmalı diye düşünüyorum. Bir çok sorun var gerçi. Eski günler mumla aranıyor orası kesin!
Akvaryum Yapım Kiti
Elinize sağlık, gayet güzel ve pratik bir çalışma olmuş. İnsanın kendi elleriyle ortaya çıkardığı ürünlerin tadı bir başka oluyor. Paylaşım için teşekkürler.😊

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.