Yarışma-Malawi_colica


Serkan

Açıklama

Akvaryum hobisiyle 2 yıldır ciddi biçimde uğraşıyorum. Balığımı küçükken almıstım ve önceden hiç rengi yoktu ve ozamanlar pek bilmedim bir balıktı bu yüzden akvaryumumdan cıkarıcaktım ama akvaryumcu arkadaşımın tavsiyesiyle çıkarmadım. Baktımki 1 ay içinde kendine öz bir renk aldı.Şuan akvaryumumdaki en sevdiğim balığım oldu. gerek rengiyle gerekse vücut yapısıyla.1 erkek 1 dişi calica cinsi olarak besliyorum. Bende balığım çok güzel. bunu etrafımda gördüm colicalara dayanarak sölüyürum ama tabi ben besledim ve büyüttüm için bana güzel geliyor olabilir. Yarışmanızı gördüm ve denemek istedim balığımın kalitesini öğrenmek için. Balıklarımı tetra bitts ve 2 günde 1 karides yemiyle besliyorum. Yawrularımı ise mikro kurt ve su presi ile besliyorum.İlgi ve alakanız için teşekkür ederim.

Katılım Tarihi: 07 Haziran 2006

 

Yorumlar

Balığı kırma bir tür olduğu için sevmememe rağmen oldukça güzel çıkmış. Form güzel, renkler canlı. Özellikle 2. fotoğrafta odak arkada kalmış. Arkaplanda balıkla uyumlu olmayan, balığa zarar verebilecek mercanların bulunması ve fotoğraf karesine ısıtıcı girmesi fotoğrafa eksi puan getirdi.

Refet Ali Yalçın

Balığın formu oldukça iyi ve sağlıklı görünmesine karşın, fotograflama yüzünden etkileyicilikte vasat kalmış, böylesine canlı renklere sahip bir balık çok daha güzel sergilenebilirdi.

Fatih Taştan

Renkleri çok muhteşem ve vücut yapısı çok oturaklı ancak fotoğraf kalitesi vasat. Ayrıca arka planın keşmekeşi balığın güzel renklerini boğuyor.

Tolga Kuloğlu

Balığın rengi, formu, sağlığı ve canlılığı ne kadar olumlu olmasına rağmen fotograf çekimi balığın malesef kendini göstermesini ciddi olarak engellemiş. Malawi tankı için olmaması gereken dekorasyon malzemelerinin olması dezavantaj.

Tamer Ballıcalı

Z.Batur Ustabaşıoğlu

YORUM YAZIN

İpucu: Sol sağ tuşlarını kullanarak, önceki ve sonraki katılımları görebilirsiniz. Fotoğrafların soluna ve sağına tıklayarak önceki ve sonraki fotoğrafı görebilirsiniz.

Yarışmaya katılmak için üye olmanız gerekmektedir.

İlk 3'e giren katılımlara plaket ve Aquaforest su düzenleyici, bakteri kültürü veya NEWA Anti-Nitrat

1. Yarışmaya katıldığınız canlının kendi canlınız, akvaryumun kendi akvaryumunuz olması gerekmektedir. Aynı zamanda gönderdiğiniz fotoğrafların da size ait olması gerekmektedir. Örneğin satın aldığınız bir balığın eski sahibinin çektiği fotoğrafla yarışmaya katılamazsınız.
2. Her kategoriye en çok 1 katılımda bulunabilirsiniz.
3. Derece alındığında veya yönetim tarafından gerek görüldüğünde katılımın katılımcıya ait olduğunun kanıtlanması istenecektir. İleride canlıyı satma, kaybetme gibi ihtimallere karşı katılımcının; balığın önüne el yazısıyla ismini yazdığı bir kağıtla beraber balığın fotoğrafını çekmesini öneririz.
4. Katılım yapıldıktan sonra üye talebi üzerine katılımın silinmesi veya fotoğrafın farklı bir fotoğrafla değiştirilmesi talebine yönetim karar verir.
5. Daha önce yarışmaya katılmış ve birinci olmamamış bir akvaryum veya canlı tekrar yarışmaya katılabilir.
6. Daha önce yarışmaya katılmış ve birinci olmuş bir akvaryum tasarımı aynı tasarım ile yarışmaya katılamaz. İlkini andırmayacak tasarım ile tekrar katılabilir.
7. Yarışma oylamaları; üyeliğini cep telefonunu onaylatmış ve sitemizde paylaşım yapan forum üyeleri, forum özel üyeleri, kıdemli akvaristler ve yönetici üyelerin oyları ile seçilmektedir.
8. Forum üyelerinin oyları 1, özel üyelerin ve yöneticilerin 3, kıdemli akvaristlerin 5, jürilerin oyları ise 20 ile çarpılmaktadır. Örneğin özel üyenin pusulasındaki birinci katılıma, 10 puan değil 30 puan eklenir. Bir üye birden çok kategoriye dahilse en çok katsayısı olan değer hesaba katılır.
9. Puan eşitliği durumunda önce katılan yarışmacı avantajlı olur.
10. Katılımlar her ayın 1'inde başlar, 21'inde saat 23:59'da biter. Oylama ise; 22'sinde başlar, 30'unda saat 23:00'da biter. Sonuçlar oylamanın bitmesinin ardından duyrulur.
11. Sonuçlar duyurulana kadar balığın kimin olduğu ve katılımın o ana kadar aldığı oy görünmez.
12. Oylama gizlidir, verilen oylar diğer üyeler tarafından görülemez.
13. Akvaryum kategorisinde akvaryumun en az bir genel görünümü olması zorunludur.
14. Yarışmaya en çok 3 fotoğraf eklenebilir ancak 1 veya 2 fotoğrafla da katılınabilir.
15. Canlı kategorisindeki katılımlara bir canlı katılabilir ve tüm fotoğrafların aynı canlıyı içermesi gerekmektedir. Koloni katılamaz. Örneğin sarı prenses kolonisinin erkeğinin ayrı, dişisinin ayrı fotoğrafı ile aynı yarışmaya katılınamaz. Aynı karede birden çok balık bulunabilir, hatta ağız ağıza kavga eden, yumurtlayan, yavrusuna bakan yani birbiriyle ilişki içindeki canlıları içeren fotoğraflar etkileyici bile olacaktır ancak yarışmaya katılan asıl canlı her fotoğrafta bulunmalıdır.
16. Yarışmada Photoshop gibi çekim sonrası müdahale programlarının kullanımı serbesttir ancak balığın dış görünüşüne, vücut yapısına müdahale (yırtık yüzgeç rötüşü, yara kapatma vb.) yasaktır.
17. Yarışmaya katılan fotoğraflar forumlarda kullanılabilir ancak yarışma sonuçlanmamışsa o fotoğrafın paylaşıldığı konuda yarışmada yarıştığı söylenemez, ima edilemez, üyelerden oy istenemez.
18. Profesyonel olarak akvaryum canlısı ticareti yapan üyeler yarışmaya katılamazlar.
Ödüller 3'er yarışmalık gruplar halinde gönderilir. Örneğin ocak, şubat ve martın kazananlarının ödül ve plakerleri nisan ayı içerisinde kargolanır.

Jürilerimiz
Serkan ÇETİNKOL (serkan_cetinkol)
Tarık BAKICI (nikon_)
Ufuk UÇAR (u.uçar)
Ömer KAYA (omardaing)
Batuhan BAYRAM (batuhanbayram)
Mustafa ERDOĞAR (mustafaerdogar)
Ebubekir ATAR (Ebubekir ATAR)
Uğur Ruşen DOĞAN (BiotopeDogan)
Engin SAĞLAM (ENGİN06)

Jüriler, foruma üyelik tarihlerine göre sıralanmıştır.