ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
BiotopeDogan
Kullanıcı Grubu:
Yönetici
Kullanıcı Başlığı:
[C]3,1,157881[/C] [C]2,3,157881[/C]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
3889
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
10 Şubat 2014 22:48
Son Ziyaret:
11 Saat 23 Dakika önce
Toplam Mesaj:
3226 [1.86 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
105 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
4

BİLGİLER

Ad Soyad:
Uğur Ruşen Doğan
Doğum Tarihi:
12 Kasım 1988
Yaş:
30
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Uğur Ruşen Doğan BiotopeAquariumDesignTurkey [img]//i.hizliresim.com/D3BBkl.jpg[/img]

SON 10 MESAJI

Profil Giydirmeli Mobilya
[QUOTE=lojistisyen]Bu konuyu yeniden güncellemek istedim. Biraz daha bilgi almam gerektiğini düşündüm.

Standart suntalamdan yapılmış mobilyamı güçlendirmem gerekir mi? Bazı akvaryumcular gerek yok dediler ama pek güvenemedim.[/QUOTE]

Profil giydirecekseniz En düşük kalite Mdf olmalıdır. Sunta dan giydirme yapsanız bile hem malzeme kalitesi çok düşük hemde herhangi bir su değişiminde sehpa üzerine gelecek sudan bile nem kapabilir.
Cyprichromis Microlepidotus Kasai Kolonim
Mehmet abi maşallah balıkların formları gayet yerinde. Fon ile ilgili bir çalışma yaptın mı ?
Tanganyika Kabukçul Tank
[QUOTE=capo di capi]

Söylediğiniz şeyde haklısınız. Zengin fauna daha doygun bir görseli ortaya çıkarır. Fakat bahsettiğiniz tüm olay, olumlu bir tercihtir.. Yani biyotopun tanımına girecek bir şart değildir. Öyle olsa dahi, biyotop kavramının genelini kapsayamaz. O yüzden genel soruyorum dedim.
Mesela bir gölün şeridini yada geçiş biyotopunu yapıyorsannız elbette dediğiniz mühim olabilir.. Ama aynı şartı, venezuellada bir su birikintisindeki hongsloi için sağlamak şart değil. Olması iyidir evet ama olmaması biyotop kavramını bozmaz. Yeri gelir , bir hipopotamın yarım metrelik su birikintisine dışkılaması sonucu etrafında gezen dapnialar dahi bir biyotopun konusu olabilir.
Yada rhombeus için bir rio negro biotopu yapılabilir. Aynı biotopu yüzlerce canlı barındıran diğer rio negro faunası ile de yapabiliriz. Her ikisi de biotopun tanımının dışına çıkmaz.

En az iki canlının yaşam alanı (dizi yaşam alanı) biyomun konusudur. Biyotopun konusu komün yaşam alanıdır. Dolayısı ile tek tür komün ile de biyotop yapılabilir.
Elbette canlı çeşitliliği yarışma perspejktifinde olumlu etkendir. Fakat biyotop istenimleri başka konudur , biyotop yarışmasının istenimleri başka şeydir. Biyotopun tarifi yarışma kuralları olamaz. O yüzden, biyotop tanımına uygun değil cümlesine katılmıyorum.

Ayrıca soru sormak iyidir yaa :) Bazı şeyler bu şekilde mülakatlarla gelişiyor. Yazdıklarınızı bir çok kişi okuyor. Benim sormam tuaf değil bilakis elzemdir. Keşke her bilen de sizin gibi cevaplasa.[/QUOTE]

Bu tartışmayı Nat geo içeren bir konu altında tartışıyor olsaydık evet dediğiniz doğru ama bir tanganyika gölü biyotopu konusu altında tartışıyorsak bu konu altında yazılan tek tür olmadığı için biyotop değil kısmını anlamanız gerekir. Aslında benim ne demek istediğimi gayet iyi anladığınızı biliyorum ama yinede sizi tanıdığım ve yaptığınız işlere saygı duyduğum için yukarı da cevap vermeye çalıştım. Sizlere tavsiyem sucul yaşam biyotoplarında ki kriterlerin ne derece önemli ve kısıtlı olduğunu öğrenmeniz adına Bleher Biotopes kitabını okumanızı tavsiye ederim. Eğer ulaşamam derseniz PDF olarak sizinle paylaşırım.
[EDIT]BiotopeDogan,2018-10-22 23:05:53[/EDIT]
Tanganyika Kabukçul Tank
[QUOTE=capo di capi]

Hangi kıstaslara göre biyotop tanımına uygun değil ? Genel soruyorum, bir biyotopun, biyotop akvaryumu adı altında simüle olması için yan tür olması şart mı ? Örneğin X gölünün bir kıyısında yaşayan 200 türden 2 tanesi ile biotop kurulabiliyor ise 1 tür ile neden kurulamaz.. Ha 198 türü es geçmişiz ha 199.. Arasındaki fark nedir ? Bunu belirtirsek daha aydınlatıcı olur diye düşünüyorum.[/QUOTE]

Muhammet bey , Uluslar arası yarışmalara giren biri olarak sizin bana bu soruyu sormanız çok tuhaf. En son katılmaya çalıştığınız BADC Yarışması kurallarını okuduğunuzu var sayarak belirtmek isterim ki elbette bir bölgenin taklidini gerçekleştirdiğimiz de o bölgenin tüm coğrafi şartlarını ve fauna kriterlerini de gerçekleştirmiş oluruz. Bir bölgenin faunasında tek tür balık kullanmak o bölgeye ait yapılan biyotopun gerçekçiliğini düşürmektedir. Bende Heiko'yu tanımadan önce sizin gibi düşünür ve bunu savunurdum. Bir bölgeye ait tüm şartları oluşturdum ve o bölgeye ait tek bir türü o tank da barındırdım fakat sonuç olarak biyotop da gerçekçilik payım diğer yapılan biyotoplara göre yarışmalar da düşük seviyede kaldı ve bunun araştırmasına girdiğimde biyotop kavramında eğer bir bölgeye ait biyotopu yapıyorsak ve tüm şartları yerine getireceksek muhakkak o türe ek olarak aynı bölgede yaşayan ve bunu belgeleyebileceğimiz bir yan türe ihtiyaç duyulduğunu gördüm ve derecelendirme de bunun + puanlanmasını seyrettim.

Tanganyika Kabukçul Tank
[QUOTE=AmazonDream]

Daha önce bana vermiş olduğunuz kaynaklar için bir kez daha teşekkür etmek isterim size. Videolarda kalemie ve kongo kıyısı su altı çekimlerinde tankımdakı kaya ve kum birlikteliğine yakın görüntüler gördüm çokça. O yüzden böyle bir tasarım yaptım. Umarım tasarımda bir sorun yoktur Uğur hocam[:)][/QUOTE]

Rica ederim. Evet congo kıyısı aslında çoğu dalgıç'ın ilgi alanına girmediği için muhtemelen görüp görebileceğimiz su altı video su 1 yada 2 taneyi uzun bir müddet geçmeyecektir. Bölge de bulunan türler çok kısıtlı ve aslında bize hitap etmeyen türler olduğu için yapılan tüm Biyotoplar Tanzanya ile zambiya arasında rekabete girmiş görünmekte.

Beslediğiniz balık aslında boş salyangoz kabukları habitatina uygun değil. Balıklar geçiş habitatina uygun ve sahil kesiminde kumluk alandan başlayan yaklaşık 10 metre derinlerde kayalar ile birleşen bir kesim de görünmektedir. Yaptığınız tasarım doğru fakat yan tür olmadığı için biyotop tanımına uygun değil.
Tanganyika Kabukçul Tank
Merhabalar ,

Kurulum hayırlı olsun. Biyotop konusuna gelecek olursa öncelikle L. meleagris ad koning in kitabında da belirttiği gibi congo nun kalamie bölgesinde ikamet etmektedir. Yalnız bilgilerin devamlı güncellenmesi ve bölgeye dalan dalgıçların şuan ki teknolojiyi kullanarak yeni verilere ulaşması sonucu balığın 24 km yi içine kapsayan 5 yöre de daha gözlemlendiği kaynaklarda belirtilmiştir.

Kalemie bölgesine ait harita üzerinden foto ;

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/157881/181020181158321.jpg[/IMG]

Ve 24 km çapı gösteren harita ;

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/157881/181020181158501.jpg[/IMG]

Buna göre belki bize çok uzakmış gibi gelen bu 24 km lik alan aslında göl içerisinde balıklar için öyle ahım şahım bir mesafe görünmemektedir. Balık illa kalemie de göründü diye o bölgeden başka bölgeye geçmeyecek diye bir kural kanun da yoktur. Aynı coğrafi özellikleri taşıyan birbirine yakın çevrede ki yörelerde de bu balığı görmemiz mümkündür. Onun için de bir bölgenin biyotopunu yaparken yöre ismine değil balığın habitatına yoğunluk vermemiz daha doğru olacaktır.

Gelelim yan türlere ; İnternet ortamı üzerinde daha önce bu bölgeler üzerinde çalışma yapanları takip ederek bu makaleler ve veriler üzerinden kendimize bir yan tür belirlemeliyiz. Her yapacağımız biyotop için bir kaynak belirtmek zorundayız.

Umarım yararlı olur.
En güzel fotoğraflarınızı gösterin
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/157881/131020181802141.jpg[/IMG]
Altolamprologus Compressiceps Gold Head Muzi
[QUOTE=mardek]

Çok güzel bir tanka benziyor. Keşke tankın tam görüntüsü de olsaydı[/QUOTE]

Ali bey çoğu tankım bu düzeyde. Konularımı takip edebilirsiniz.
Altolamprologus Compressiceps Gold Head Muzi
Hayırlı olsun kardeşim. Seninkilerin video su da geldi.

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=Av0wQs--WSA[/VID]
En güzel fotoğraflarınızı gösterin

Altolamprologus Compressiceps Gold Head

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/157881/101020181949091.jpg[/IMG]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 430 Online Kullanıcı, 237 Üye

Online Kullanıcılar

JangoFettus, Mehmetpoad, serkonan, MiSoSiKiaN, tosbag, Bielefeld, ncey, makkaveli, enginm2000, mercedesclk, Ankaragucu, sbilgic82, otuzkilo, beyazgul, Muratb1, vendetta99, ozanarikazan, HobiciBalıkçı, ggorkem, Kınayu, kanmet, RedDragon0, Ekrem Kaan, icelebi, Gyro, Erdoğan ÇOBAN, BadWolf, Keremkurt34, sarıyerli 1970, erhanyan, tathadr, envercakar, smtcelebi, oguzozt, mrtmct58, mad_sho, Alpbatman, masaaii, Recep Karip, TSevil, an1l, Aspet, nemo61_4, derman42, Metal06, vedat79, mrah, Ciddi, Karantina, brigantes, Corpse35, furkanatt, Malawi1453, Ozden73, Gtuncay, banned, mehmetaydin, musbalik, potassion, FURKANALTIN, dumanonline, eternalz, ss23, SinanBULBUL, selçukdurmaz, fzkdevil, koruyucu3443, ufukdemirturk, capo di capi, hobici000, muhengin26, Altispinoza, Yayis, cota78, MurathanM, mcmert, Discusfun, hasboun, MenimBabam, VatozlarAlemi, chnkc, MuratSlx, devrimdpt, KingScorpion, hanser35, EmreCev, polar, KadirSpmz, hasan aydın, Hysteria, tahaxg, deepahm, Kagan.K, muratantalya007, armaganb, caneruzal44, pilotx, LEnfantSauvage, Hsynn, Chemical01, Burak Dişli, Legendry, elifserdar, _RdnC_, redfox69, AzmiKibar, stilaqua, MEOzbay, enversen79, image, hasant, AknYlmaz94, Onder38, Emr35, onours, DIYY, yessGlory, Eser Rüzgar, Oguztastan, iwagumi, erhanozcan71, ahmetselvi77, ersin1981, terko, Esener, arasaniso, tatalevo, Balıkçıadam, .mono, safakelmass, ProScotch, Etimesgut06, msurucu, Akvarist Görkem, sinanb85, egultekin, reano, KÇetintaş, safakarda, kelaynak33, msylyc, TheHobi, DenizVurucu, darkmin0102, Yasin Oktem, arap, arudacool, yakaryus, ibrahim3444, Tropikalbalık, knezlik, GRantMaSTeR, Slckprn, qokhan89, anıl_325, tugberk_g, Emreboy, FerhatKaya, Beykozbeyi, Duman Han, FurkanYnk, ekonomist80, AlfistAkvarist, by.catamak, rarely, 42lepistes42, peachmemo, KRaL_MaLaWi, Yaqmur, Brsaysgl, haylanc, Mert TÜRKORHAN, UraL, sobetta, Ali ışıktaş, Kadir.geylani, atesh, yormusm, ekoko, innersilence, soliter83, fikret71, Meraklı Hobici, Rango, DiscusFan, aslankartal, erdalakçay, thecrash, Oguzkaanozerr, Shotokan, ardatamay, Melih Arslan, tdenizs, Gokhanava, hoca0666, Arassian, ÖZGÜR İNCE, kzor06, Berkay4234, eryan, SerhatZ, OMER006, Balıkçı_Baba, baydogan06, Espramour, hacivat, Senol, Yusufkemal51, karadadas, daghan51, mehmet-eses, archico, losthate, Atadam, Ceasar, Notilus, benerium, babanus, Okan Bilgiç, swordfishhhh, oytun, hakan1525, baygezgin, Fishbone, emregungor, STİNGER, cankut, YoKuSa, şahap, Zezi, Burak KOÇAK, scorpion26, mefey66, tetradiscusyem, ThanatoZek, ErmanEr, DarkParadisE, reci8167,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.