Cyprichromis microlepidotus


Grubun Diğer Türleri

Varyeteler:


 • Latince Adı: Cyprichromis microlepidotus
 • Coğrafik Kökeni: Tanganyika Gölü. Genellike gölün kuzey ucunda bulunur, doğu kıyıları boyuncada tek tük yakalanabilmektedir.
 • Yaşam Alanı: Açık sularda yaşar. Dağınık kayaların ve kumlu diplerin orta bölgelerinde bulunur.
 • Beslenme Biçimi: Etçil (Micropredator). Zooplankton ile beslenmeye adapte olmuştur ve ağzı küçüktür. Her ne kadar verilen her yemi kabul etse de verilen yemlerin ağzına sığabilecek boyutta olduğundan emin olunmalıdır. Kuru yemleri yemesine rağmen, kan kurdu, artemia ve su piresi gibi canlı yemlerde verilmelidir.
 • Davranış Biçimi: Barışçıl
 • Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl
 • Yüzme Seviyesi: Orta - Yüzey
 • Cinsiyet Ayrımı: Erkekler büyüdükçe renk alırken dişiler renksiz kalır.
 • Üreme: Karma tanklarda da sıklıkla yumurtlarlar ama yüksek sayıda yavru büyütmek isteniyorsa ayrı bir tank gereklidir. Akvaryum mümkün olduğunca derin olmalıdır ve genişlik en az 50 cm olmalıdır. pH 8-8.5 ve sıcaklık 23-25°C civarında olmalıdır. Büyük gruplar halinde beslenmelidir (tankın kaldırabileceği kadar), bir erkeğe birkaç dişi düşmelidir. Açık sularda erkekler 3 boyutlu üreme bölgeleri oluştururlar. Diğer türlerin ve dişilerin bu bölgeden her zaman geçmesine izin verir, rakip erkekleri kovalar. Eğer bölgeden üremeye hazır bir dişi geçerse kovalar ve kur yapar. Eğer dişi ilgilenirse erkeğin bölgesinin merkezine doğru onu takip edecektir. Yumurtlama suyun orta bölümlerinde gerçekleşir, dişi düşen yumurtaları yakalayarak ağzına alır. Erkeğin karın yüzgecinde yumurta şeklinde benekler bulunur ve bu dişiyi cezbeder. Dişi benekleri yumurta zannedip ağzına almaya çalıştığında ağzındaki yumurtalar döllenmiş olur. 5-10 yumurtayı serbest yüzüşe geçene kadar en fazla 4 hafta ağzında kuluçkaya yatırır. Bu dönemde dişi yem yemez ve ağzında yumurta taşıdığını ağzının şişkinliğinden ve karakteristik çiğneme hareketinden anlayabilirsiniz. Dişi strese girerse yavruları erken tükürebilir veya yiyebilir, eğer dişi başka bir akvaryuma taşınacaksa çok dikkatli olunmalıdır. Bazı üreticiler kuluçkadan iki hafta sonra dişiyi kusturur ve yavruları yapay olarak büyütürler. Bu durum daha çok sayıda yavruyla sonuçlanır ama bu yaklaşım yeni başlayanlar için önerilmez. Eğer dişi yavruları doğal bir şekilde ağzından bırakırsa, yavruları kayaların arasındaki yarıkların içine tükürür. Doğada kayalar sadece koruma görevi yapmaz, yavrular bu şekilde başka türlerin yavrularının içine karışır (özellikle Lepidiolamprologus profundicola) ve diğer türler bunları kendi yavruları zannederek korumaya başlar. Yavrular serbest yüzüşe geçtikleri ilk gün artemia yiyebilecek kadar büyük olurlar. Yavrular yetişkin leptosomalarla birlikte bırakılabilir, genellikle zarar vermezler.
 • Sıcaklık: 24°C - 27°C
 • En Fazla Büyüdüğü Boy: 11 cm.
 • En Az Akvaryum Hacmi: 150 litre. Akvaryum yüksekliği en az 50 cm olmalıdır.
 • Su Sertliği: 10 - 25 °dH (Orta - Çok Sert)
 • pH: 7.5 - 9.0
 • Zorluk Seviyesi: 3
 • Genel Yorum: Hobide nadir olarak bulunur, bulunabilir olduğu zaman meraklıları tarafından oldukça rağbet görür. Birkaç tane coğrafik varyetesi vardır, varyetelerin sarı ve mavi kuyruklu çeşitleri vardır. Tek bir popülasyonun içerisinde farklı renk ve desenler de erkekler bulunabilir. Değişik varyeteler akvaryum ortamında birlikte beslenmemelidir, bu durum melez yavruların oluşmasına neden olabilir. C. leptosoma gibi doğada açık sularda yaşar ve suyun üst kısımlarında yüzer. Bu nedenle yüzmeleri için bol alan gereklidir. Derin bir akvaryumda sadece dip kısım kayalık yapılıp üst kısım boş bırakılırsa yüzme alanı sağlanabilir. Heyecanlı olduğu zaman akvaryumdan atlayabilir bu nedenle akvaryumun kapağı iyi kapatılmalıdır. Sakin bir türdür ve Mbuna gibi sert balıklarla rekabet edemeyeceği için birlikte beslenmemelidir. Akvaryumun farklı alanlarında yaşayan barışçıl Tanganyika türleri oldukça uygun olacaktır. Az agresif olan kayalık balıkları Julidochromis veya Altolamprologus gibi türler ve kabukçullar iyi seçeneklerdir. Kendi türüyle birlikte sürü halinde bulunur. En az 6-10 balıktan oluşan gruplar halinde beslenmelidir, grup sayısı ne kadar büyük olursa o kadar iyi olur. Büyük bir grupta erkeklerin çoğu renklerini tam gösterirler.
 • Varyeteler:
İLAN VER

Üye Yorumları