Xenotilapia melanogenys (Kum Kelebeği)


Grubun Diğer Türleri

Varyeteler:  Bu balıkla ilgili bilinmesi gereken ilk şey ömrünün yaklaşık 3 sene gibi kısa bir süre olduğudur. Bu yüzden genç balık almanız hem uzun süre bakmanız hem yavru almanız açısından çok önemlidir.


  Bir cift cok guzel Melanogenys'in erkeğinin geniş kumdan yuvasının ortasına yumurtlarken


  Diğer bir görüntü olarak erkeğin tüm yuvasını görüyorsunuz. Yaklaşık iki feet (60 cm) uzunlukda yuvasını yapmak için iyi kum kullanmış. Bu balıklara en iyi kum olarak oyun parkındaki kumu kullanabilirsiniz (Koyu renkli deniz kumu). Yuvasının dış kısımlarını nasıl kazarak etrafında krater oluşturduğuna dikkat ediniz. Etrafa büyük parça kumları içerisine de en iyi kumu (ince) yerleştirmiş kaldıki iç kısım yumurtlama yeridir.

  Yumurtlama esnasında yuva erkeğin bölgesidir ve buranın bitişiğine yuvalarını inşaa ederler. Bu kaba saba ve show, hatta bazen yüzgecleri ayrılır.Birçok erkek üreme tanklarında zarar görmeden tutulabilirler; aksi takdirde bu balıkların fantastik renk ve davranışlarını gözlemleyemeyiz.


  Erkekler özenle yuvalarını inşaa ettikden sonra üzerlerinde bir kısımda yüzen dişilere kur yapmaya başlarlar. Rakip erkekler kovalanırlar bütün yüzgeçler dimdik bir sekilde fakat dişiler yuvaya tüm yüzgeçleri kıskaç gibi kapanmış bir şekilde şekilde çağırılırlar. Boğaz bölgeleri genişler ve erkekler renklerini dişilere olabildiğince renkli gösterirler. Bu türde büyüleyici kur yapmanın sadece incelikli bir kısmıdır.


  Yumurtlama dişi yumurtalari yaydıkdan sonra devam eder.


  Erkek birçok dişi ile bir gün içerisinde yumurtlayabilir ve dişinin bir yumurtlamada bir çok erkek tarafından yumurtalari döllenebilir.Kavrama boyutu 20-70 kücük yumurta her yumurtlamada seklinde değişir.

 • Latince Adı: "Xenotilapia Melanogenys" .

  Yaşağıdı bölge : Tanganyika gölünün kumluk olan her bölgesinde bulunur.

  Maksimum Büyüklük: Erkekler 6’’inç (15 cm) dişiler 5’’ inç (12-13 cm)

  Cinsiyet değişiklikleri: Erkekler renkli gençler ve dişiler düz gümüş renkde. Erkekler kur yaparken, tutulduklarında ve uyandıkları saatlerde renklidirler.

  Yaşama ortamları: Kumlu ortamlar. Bu balıklar çok hızlı hareket edip etrafa çarparlar; bu yüzden kendilerini kaya ve diğer süs eşyaları ile yaralayabilirler. Kum veya çakıl böyle bir yaralanmaya neden olmaz ve yumurtlama için iyidir. Yalnız ilginçdir ki kum çok temiz tutulmalı ancak bu şekilde yumurtlamaları sağlanabilir. 1-2 inch (2-5 cm) kum kullanılması daha doğru olur; daha fazla kalınlık yapılaması uygundur. Alt kum tabakası cok derinse kolayca kirlenebilir.

  Gıdaları: Doğal ortamlarında kumda bulunan omurgasızları kumdan süzerek yerler; fakat tutulduklarında ise ne verilirse yiyebilirler.Kuru gıdaları kabul ederler. Genellikle protein ve vitamin değerleri yüksek etli besinleri tercih ederler.

  Davranış şeklileri: Çok sakin cichlid'lerdir. İncelikli kur yapma töreni vardır.

  Yaşam şekilleri: Diger balıklara agresif değillerdir. Bu nedenle bu türün sakin olan erkekleri için uygun tank bulmak kolay değildir. Korunmak ve renk göstermek ve hatta ölümden korunmak için. Sadece kendi cinslerinden oluşturulmuş akvaryumda tutulabilirler, minimum 2-3 erkek - 5-6 dişiden oluşan harem tipi gruplarda beslenmelidir. Fakat diğer daha az kavgacı cichlid'ler ve beraber yaşayan türden tropik balıklar beraber tutulabilirler. Bu cinsler Cyprichromis (leptosama), Cyathopharnyx (furcifer) vb. Eğer furcifer gibi türlerle birlikte beslenilmesi düşünülüyorsa; yer çatışması olmaması için en az 2 metre ve üstü tanklarda beslenmelidir. Bu balıkları en az 120x60 boyutunda (taban alanı yeterince genişse) olan bir akvaryumda, üst tarafı sıkıca kapanmış (atlanmaması için) ve çok az süslenmiş (kaya vb.) bir akvaryumda bol kumlu olarak tutulabilinir. Çevre değişimlerine karşı çok hassasdırlar. (su, sıcaklık degisimleri ve çok fazla harekete karşı çok hassatırlar) Kötü su kalitesini sevmezler, beyaz benek e hole in the head (kafa ve gazlama üstünde açılan yara gibi bir hastalık) hastalıklarından etkilenirler. Taşınırken özel bir şekilde ve dikkatlice yapılmalıdır.

  Üretim bilgileri: Polygamous mouthbrooder. (Yumurtaları ağızda kuluçka yaparlar ) Yavrularını korunmaz ve hemen akvaryum içerisinde yenirler. Eğer yavrular tutularak ayrı bir akvaryuma bırakılırlarsa çok hızlı büyür ve gelişirler. Günde 2-3 defa beslenmelidirler. Su kalitesi ve beyaz benekten'den çok çabuk etkilenirler. Çok temiz suda büyütülmelidirler. Cinsiyet olgunlaşması gözlenmesi için bir sene geçmesi gerekmektedir.

  Yorumlar: Mevcut en egzotik ve büyüleyici cichlid'lerdendir. Biraz fazla ilgi ve efor onlar mutlu etmeye yetecektir.

 • Sıcaklık: 25°C - 26°C
 • pH: 8.6 - 9.1
 • Su Sertliği: Çok sert
 • En Az Akvaryum Hacmi: 300 litre
 • Zorluk Seviyesi: 4
 • Video: Xenotilapia melanogenys (Kum Kelebeği)
 • Varyeteler:
İLAN VER

Üye Yorumları