Akvaryum Elektrik Maliyeti Hesaplama Tablosu

0NURÇevrim Dışı

İl: Istanbul
0NURÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 27 Aralık 2009 14:55
Arkadaşlar akvaryum maliyetlerini hesaplamakta kafası karışan zorlanan arkadaşlarımız için excel formüslasyon aracılığıyla basit bir tablo hazırladım. Sadece watt değerlerini ve kullanım saatlerini yazmanız yeterli. Günlük ve Aylık olarak Hesaplayacaktır. Hataları varsa lütfen bildirin beraber düzeltelim. Umarım işinizi görür.

Benim 200lt' lik  akvaryumun maliyet hesaplama örneği ;

Not: Eset Smart Securty ile güncel virüs taraması yapıldı. Office 2003' e de uyumludur.

Burdan indirebilirsiniz :

ONUROS2009-12-27 15:19:47

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

önderözlüÇevrim Dışı

İl: Konya
önderözlüÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 27 Aralık 2009 17:09
Güzel bir çalışma. Sağolun.

PreLiatorÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Trabzon
PreLiatorÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 27 Aralık 2009 17:57
Gerçekten çok gerekliydi.

Elinize sağlık...

0NURÇevrim Dışı

0NURÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Aralık 2009 20:48

Oğuzhan bey, Önder bey ve teşekkür eden diğer arkadaşlar, işinize yaramasına sevindim. En azından konuya bakan ve eminim indiren 140 kişinin içinde sizlerin ve tşk edenlerin emeğe saygısı var. Bu çalışma akvaryum yapım maliyeti (metre, mm cam maliyeti ve diğer harcama hangi ölçüye ne kadar silikon ve ekipmanlar gibi ) ve gerekirse su maliyeti gibi bir çok gider için hazılanabilir. Ama işte...

designer100Çevrim Dışı

İl: Izmir
designer100Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Aralık 2009 20:55

Mükemmel bir çalışma.Çok teşekkür ederiz...

K_E_N_A_NÇevrim Dışı

İl: Ankara
K_E_N_A_NÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Aralık 2009 11:37
Onur kardeş ilginden ve emeğinden dolayı teşekkür ederim dün bu excelde formül oluşturmak benimde aklıma gelmişdi zamanım olmadığı için yapamamıştır.
Çok güzel bir çalışma tüm forum üyelerinin işine yaayacak takribi olarak hesabını yapabileceği bir formün olmuş.
Saygılar

thesmallesttallÇevrim Dışı

thesmallesttallÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Aralık 2009 11:52
Güzel bir çalışma, öncelikle teşekkürler...
Ancak ben ısıtıcının kaç saat çalıştığı konusunda bir rakam belirleyemedim..Malum bir çok ısıtıcı suyun sıcaklığına göre kendisi çalışıyor..Burada da tahmin etmek gerekiyor..
Arkadaşlar ısıtıcının kaç saat çalıştığını veya nasıl bir tahmin yürüttüklerini paylaşabilirler mi?
Ben 90 litrelik bir akvaryumda 200 watt Tetra marka ısıtıcı kullanıyorum.
Saygılar..

GÜVENÇevrim Dışı

Özel Üye
[B]4250,1[/B] [C]2,2,23556[/C]
GÜVENÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 29 Aralık 2009 11:55
Gayet güzel bir tablo olmuş elinize sağlık.Alkis Gerçi http://www.akvaryum.com/Forum/elektrik_maliyetinin_hesaplanmasi(guncellendi)_k144017.asp?PN=7
İlgili linkte güzel bir hesaplama yapılmış buna benzer bir excel tablosu verilmişti. Ve ben o tabloyu geliştirmiştim. Hala da kullanırım. Ama exceli silmişler galiba göremiyorum.Kafasi%20Karismis

evu2003Çevrim Dışı

evu2003Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Aralık 2009 11:59
Bence de güzel bir bilgi paylaşımı olmuş.
Teşekkür ederim...

0NURÇevrim Dışı

0NURÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Aralık 2009 20:59
[QUOTE=thesmallesttall]Güzel bir çalışma, öncelikle teşekkürler...
Ancak ben ısıtıcının kaç saat çalıştığı konusunda bir rakam belirleyemedim..Malum bir çok ısıtıcı suyun sıcaklığına göre kendisi çalışıyor..Burada da tahmin etmek gerekiyor..
Arkadaşlar ısıtıcının kaç saat çalıştığını veya nasıl bir tahmin yürüttüklerini paylaşabilirler mi?
Ben 90 litrelik bir akvaryumda 200 watt Tetra marka ısıtıcı kullanıyorum.
Saygılar..
[/QUOTE]

Öncelikle suyunuzun derecesini ölçün not alın, sonra ısıtıcınızı 24 saat kapalı tutun. Ertesi gün ısınızı kontrol edin ve not alın. Tekrardan ısıtıcınızı açın ve kaç saatte eski sıcaklığına ulaştığını kontrol edip not alın. Gelelim hesaplamaya;

Mesela suyunuz;

Isıtıcı çalışırken              : 28 derece,
Çalışmazken                    : 23 derece,
Aradaki fark                    : 5 derece 
Eski 28 dereceyede        : 12 saatte ulaştı diyelim.

Demek oluyor ki ; Suyunuz her saat 0,20 derece ısı kaybı yaşadı (5/24), Tekrar açtığınızda ise Her saat 0,40 derece artışa 28 dereceye ulaştı. Fabrika çıkışlı iyi ayarlanmış bir ısıtıcı normalde 0,40 derece düşüşle aktif olur. Yani ısıtıcı her 2 saatte bir1 saat çalışır. Tabloya koyarsak;

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24

Kırmızı ile yazılanlar ısıtıcı çalışma süreleri, mavi olanlar su soğuma süreleri. Tabloya baktığımızda ısıtıcı 24 saatin 8 saati çalışıyor. 

Umarım anlaşılır olmuştur. Benim hesaplama yöntemim budur, genelde şaşmadı, başka bi yerde görmedim bu hesaplamayı sanırım benim fikrim sadece, yoruma ve düzeltmeye açıktır. Aklınıza birşey takılırsa yardımcı olabilirim.

Not: Kullanılan derece ölçüleri tahminidir. Akvaryumun konumuna göre soğuma süresi, balık türüne göre ısı derecesi değişir. Ayrıca ısı kaybından çabuk etkilenecek türleriniz varsa denemeden önce başka bir tanka almanız en uygunu olacaktır.

ONUROS2009-12-29 21:16:04

thekenanÇevrim Dışı

thekenanÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 29 Aralık 2009 21:01
Ellerinize sağlık çok güzel bir çalışma olmuş.

OrdiBukoÇevrim Dışı

Kıdemli Akvarist
[B]8845,1[/B]
OrdiBukoÇevrim Dışı
Kıdemli Akvarist
Gönderim Zamanı: 30 Aralık 2009 17:25
Herkesin sürekli olarak merak ettiği ve yardım aldığı bir konuya kesin çözüm bulmuşsunuz teşekkürler

özgür_özerdemÇevrim Dışı

özgür_özerdemÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 04 Ocak 2010 00:17
Teşekkürler enazından kendimizi alıştırdık Sikkin evdekiler görmeden ; enazından bu soğuk havalarda faturayı imha etmemiz gerekiyormuş Göz%20Kirpma yasasın otomatık odeme talımatı Alkis ellerıne seglık 

Dj_ReXÇevrim Dışı

Özel Üye
İl: Mugla
Dj_ReXÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 04 Ocak 2010 01:28
[QUOTE=OrdiBuko]Herkesin sürekli olarak merak ettiği ve yardım aldığı bir konuya kesin çözüm bulmuşsunuz teşekkürler [/QUOTE]

Kesin çözüm malesef mümkün değil, bu konuda akademik bilgiye de sahip olsanız kesin bir sonuca varamazsınız. Dışarıya bağlı bir sürü etken var basit bir deyişle. Hangi koşullarda ne kadar çalışır nasıl bilebilirsiniz ki ? Camın sudan çektiği enerji (ya da ortamdan suya çekilen enerji), ortamın sıcaklığı , yalıtım , suyun sıcaklığı ... gibi bir çok etken var. Ancak arkadaşın da yaptığı gibi ortalama bir hesap çıkar. Tabiki kendisi kaç watt ısıtıcı için bu sonuçlara ulaştığını açıklarsa bir anlam ifade edecek yazılanlar. Isıtıcı iki saatte bir saat kadar çalışır demiş, fakat 1000 wattlık ısıtıcı mı 10 wattlık mı belirtmemiş.

Yapılabilecek ortalaması en doğru sonuçları alabileceğiniz cihaz elektrik güç ölçüm cihazıdır. Basit bir şekilde sizin için güç hesabı yapabilir bu alet .(Aylık şu kadar watt elektrik tükettiniz bu aleti kullanarak gibi...) Anlık tüketimleri de görebilirsiniz hatta.

İşlem çok basit, ısıtıcınızın fişini aldığınız elektrik tüketim ölçüm cihazına bağlayıp ay sonunda alacağınız değerleri not edeceksiniz. 

Doğruya en yakın ölçümleri yapmak için birkaç önemli husus var. Ölçüm yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli noktaları sıralayacak olursak;

1) Deney yapacağınız ay boyunca ortamın sıcaklığını stabil tutun. 25 C ise hep 25 C kalmasına özen gösterin. Çok fazla sapmasın ve uzun süre hava akımına maruz kalmasın akvaryumun bulunduğu oda.

2) Akvaryumda su değişimi yaparken sıcaklığı akvaryum su sıcaklığı ile eşitlenmiş su koyun ki ısıtıcı suyu ısıtmak ya da soğutmak için fazla ya da az çalışma gibi durumlarla karşılaşmasın.

3) Akvaryumunuzda her hangi bir dekor değişikli yapmayın bu süreç içerisinde. Su miktarını etkilemesin anlayacağınız yapacağınız işlem. Kütle-ısı prensibi vardır diyebiliriz buna kısaca. 100 L su 300 L sudan daha çabuk soğur aynı koşullarda. Bu yüzden su seviyenizi günlük kontrol edip eksilen suyu da sıcaklığı eşitlenmiş bir şekilde tamamlamayı ihmal etmeyin. 

4) Buhar camı kullanın ki , fazla su buharlaşmasın sistemden, bu ısıtıcının gereksiz yere fazla çalışmasına sebebiyet verecektir.

5) Günlük-haftalık-aylık rutinlerinizi bozmayın. Işıklandırmanızı, su değişimlerinizi, bakımınızı yapın yine.

Unutmayın ki ısıtıcının teorik olarak ne kadar çalışacağından çok akvaryumunuzun bulunduğu oda şartlarında ne kadar çalıştığı önemlidir. Bu herkese göre değişebilir.

Bu şartları sağladıktan sonra bir ay sonunda çıkan sonuncu not edin. Çıkan watt değerini kilowatt a çevirin (sayaçta yazan değeri 1000 e bölerek.) Değer kilowatt olarak yazıyor ise çevirmenize gerek yok, sonrasında,

Hesaplama formülümüz ise şu ;

(Isıtıcının gücü {watt}) x (Günlük Çalışma süresi{saat}) x 30 / 1000 = Aylık tüketim(kilowatt*saat)

Buradan bilinmeyeni çekersek ;

Günlük çalışma                     Aylık tüketim(kW) x 1000 
     süresi  (saat)        =        -----------------------------
          30 x Isıtıcının Gücü(W)

Bir örnek verelim: Isıtıcımızın gücü 300 watt ve de aylık tüketimimiz 27 kW*sa(27 000 watt*sa) olsun. Günlük sarfiyatı hesaplayacak olursak;

Günlük çalışma                    27 (kW*sa) x 1000
      süresi(saat)      = -----------------------  = 3 saat
30 x 300 (W)

Edineceğiniz bu tarz bir elektrik ölçüm cihazı ile kolayca ölçüm yapabilirsiniz. Eğer şartları dediğim gibi mümkün olduğunca az değişken tutarsanız, ısıtıcının o sıcaklıklarda günde yaklaşık kaç saat ortalama ile çalıştığını bulabilirsiniz. Özellikle 4 mevsim ev sıcaklıkları aynı kalan yerlerde bu senelik hesap olarak da kabul görebilir. Yaptığınız deneyin sonucunun 1 derecelik sıcaklık farklarında bile çok daha farklı olacağını unutmayın.(tabiki 1 aya yayılırsa, yoksa gün içindeki değişiklikler kısa süreli olursa çok fazla etkilemeyecektir ortamı)

Deneyin sonucu kişilere mahsustur," Şu kadar çalıştı bende, siz de de şu kadar çalışır demek yanlış olabilir." 

Yazılan hesaplamaların hiç birinde kesin sonuç alacağınızı iddia etmiyorum, edemem de. Eğer bu tarz, ölçüm yapan cihazlara sahip olursanız sürekli değişen şartlarda en azından ne kadar enerji tükettiğinizi görürsünüz. Diğer türlü içinden çıkılmaz hesaplarla boğuşup durursunuz. 

"Bu işin bilimi oda koşullarında değil, özel koşullarda işe yarıyor unutmayalım."

Not: Elektrik tüketim ölçüm cihazlarını gittigidiyor(resimler de sitedeki ürünlerden alıntıdır) gibi platformlardan satın almanız mümkün, pek çok ürün var , hepsi birbirinin muadili sayılır işlev bakımından, fiyatlarda değişiklikler olabiliyor tabi kaliteye göre. 30 TL den başlayıp 90-100 TL ye kadar almak mümkün bu aletleri. Merak edilen her elektronik aletin harcadığı gücü ölçebilirsiniz bu şekilde. 

Yeri gelmişken; EKOL serisi filtrelere üzerinde yazana göre daha fazla elektrik tüketiyor diyen arkadaşlar, bu testi gönül rahatlığı ile yapıp , sonuçları kendi gözleriyle görebilirler. Dışarıdan sallamakla olmuyor bazı şeyler.Göz%20Kirpma

Saygılar.