Yumurta Aktarımı Nedir? Nasıl Yapılır? (Corydoras metae)


 • Yumurta aktarımı


  Hobide elde etmek istediğimiz canlıların önündeki engellerden birisi de şüphesiz ki nakliye safhasıdır. Uzun yollar, otobüsle gönderilen kargolar, taşıma yapacağımız kapların oldukça büyük yer kaplaması, yolculuk sırasındaki sarsıntı, soğuk günlerdeki gönderimlerde sıcaklığın çok düşmesi gibi etkenler balık taşıma işlemini canlılar açısından zora sokmakta ve kimi zaman da bir eziyete dönüştürmektedir.

  Hepimiz balık gönderimi yapacağımızda bir dizi hazırlıkla uğraşırız. Büyük balık poşetleri, oksijen ilaveleri, torbalar çok sarsılmasın diye kutu veya strafor içinde sabitleme çalışmaları vs. hem zaman alır hem de paketleyip otogara götürme süreci emek ve maliyet ister. Üstelik küçük balıkların da yolculuğun getirdiği strese dayanma şansları da daha azdır. Bu nedenle daha büyük balık daha büyük yer ihtiyacı demektir.
  Dolayısıyla iş daha da zorlaşır.

  Balık hayatının konu alındığı filmde, filmi en geriye sardığımızda henüz hücre bölünmeleri yeni gerçekleşen, organların oluşma safhasında olduğu bir canlıyla karşılaşırız. Yumurta! Yumurtanın içindeki canlı dış dünyadan korunaklı bir şekilde hummalı inşasına devam eder. Su soğursa işçiler mola vermeye başlar ve inşaat yavaşlar. Su ısındığında ise kaldıkları yerden devam ederler. Eğer su çok uzun süre soğuk kalırsa bu sefer işçiler işi bırakır ve inşaat terk edilme tehlikesiyle karşı karşıya kalır.

  Hal böyle olunca yumurtanın da gönderiminde bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Buna rağmen yumurtanın kuruması, ezilmesi ve mantarlaşmasına karşı önlemler almak hiç de zor değil.

  Yumurtalar aktarıma nasıl hazırlanır?

  Konu başlığından da anlaşılacağı gibi bu çalışmada corydoras metae kullanılmıştır. Corydoras metaelerin mopa yumurtlamasıyla beraber kargo çalışmaları başlamış oldu.

  1-Yumurtaların toplanma zamanı: Yumurtalar eğer şartlar uygunsa toplanmak için iki gözlü evreye ulaşmalıdırlar. İki gözlü evrede aktarımın avantajı yumurtanın dış ortama karşı daha korunaklı hale gelmesidir. Bulunduğumuz şartlar( balıkların yumurtaları yemesi vb.) iki gözlü evreyi beklememizi olanaklı kılmıyorsa yumurtaları hemen de sevk etmek mümkündür.

  2-Yumurtaların toplanması: Eğer mop gibi bir aparata veya bitkilere yumurta yapıştıran bir türe sahipseniz ilgili bölgeleri kesmek suretiyle kargolamanız mümkün. Eğer yumurtalar serbestçe ortamda dolaşıyorsa sifonlamanız mümkün.

  3-Kargonun hazırlanması: Aslında yapacağımız işlem çok basit bir pet şişe veya benzeri bir kaba yarı yarıya su ve hava olacak şekilde yumurtaları aktarıyoruz. Sızdırma olmaması için sıkıca kapatıyoruz. Pet şişe kullanıyorsak kapakla şişe arasında daha sıkı kilitlenme için araya bir streç koyulup öyle kapatılması düşünülebilir. Aynı düşünce cam kavanozlar için de geçerlidir.

  4-Kargonun gönderimi: Hazırladığımız pet şişeyi korunaklı hale getirebilmek için etrafına kalın karton kolilerden kaplama yapmak mümkün. Bu şişeyi kargoda olası ezilmelere karşı koruyacaktır. Daha sonra da kargoya gönül rahatlığıyla verebiliriz. Bizim çalışmamızda bir günlük kargo süresi baz alınmıştır. Daha uzağa gönderim yapılmadığı için 2 günlük süreyi deneme imkanımız olmadı.


  Kargodan bana ulaştıktan sonra ayırdığım yumurtalar. 30 yumurta gönderilmişti ve fotoğrafta da sayabileceğiniz üzere 27 si sağlamdı. Ancak 3 tanesinin gönderilirken mi yoksa yolda mı mantarlaştığı tam olarak bilinmiyor. Kargoyu açtığımda gördüğüme göre yumurtalar çoktan mantarlaşmış gibi dursa da biz başarı oranımızı %90 kabul edelim. Keza, yumurtaların da hepsi açıldı. Açılan yavrulardan sadece birisinde omurga problemi vardı, geriye kalanlar sağlamdı. Bu süreçte yavruları büyüttük ve bunlar da yavrulardan bazı kareler.  Yumurta naklinde gördüğünüz üzere oldukça başarılı bir sonuç elde ettik ve en büyük avantajı da balık elde etmek veya satışı için oldukça uygun bir yöntem olması.

  Yumurta naklinin avantajları
  Maliyeti azaltıyor, canlıların yolculukta zarar görme şansı çok düşük ve yüzer konumda olmadıklarından strese girme şansları yok. Başlangıçtan itibaren yavruyu bizzat yetiştirme şansı bulabiliyoruz. Aktarım sırasındaki sıcaklık değişimlerinden canlı balıklara göre çok daha az etkileniyorlar. Üretimi yapan kişi bu sayede yavru yetiştirmeye fazladan akvaryum ayırmak zorunda kalmaz.

  Dezavantajları
  Gönderen kişi yumurtanın birçok tür içinden hangi türe ait olduğunu anlayamayabilir. Gönderilen yumurtalarda gün farkı olabilir.

  Teşekkür: Çalışmayı gerçekleştirebilmemiz için yumurta teminini sağlayan Birol Gep(hersanli) ve fotoğraflar ve sahiplenme için Zahit Çiftçi(zahitciftci) 'ye teşekkür ederiz.

  Yazan: Onur Şahin
  Şahsımın veya akvaryum.com izni olmaksızın bu yazı başka yerde yayınlanamaz.

Üye Yorumları