ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
celalabay
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
3103
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
28 Mayıs 2012 20:03
Son Ziyaret:
3 Saat 6 Dakika önce
Toplam Mesaj:
2960 [0.87 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
55 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Celal ABAY
Doğum Tarihi:
10 Şubat 1985
Yaş:
36
İl:
Istanbul
Meslek:
Bilişim, Network.
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

F1 Tropheus Moori Red Rainbow Kasanga F1 Xenotilapia Boulengeri F1 Cyprichromis leptosoma Tricolor F0 Eretmodus Marksmithi Julidochromis Marlieri F0 Compressiceps Red Fin Mbita Neolamprologus similis Lamprologus ocellatus Gold

SON 10 MESAJI

Tanganyika Fish Room İçin Start Verdik
Herkese tekrardan selamlar,

Müjdeli bir haber, similislerden ilk yavrular geldi. dün yemleme yapıp balıkları gözlemleyeyim derken kabuk içinde çekingen 6 adet minnak gördüm. Az yaklaştım, anne kabuğa geri girdi. Bu sebepten çok rahatsız etmemek adına uzaklaştım. Az palazlansınlar nasipse resim/video çekip ekleyeceğim.

Birde Meeli çiftinden yakın zamanda sürpriz bekliyorum. Dişi kabukta ve sürekli havalandırma yapıyor. Hayırlısı bakalım.
Tanganyika Fish Room İçin Start Verdik
[QUOTE=Bayulker]Celal Bey Merhaba,

Aslında cevap vermeyecektim bir cevap verirken konuyu açmadan okuyan kişinin işine yaramayacak gibi hissettiğimden bazen çok üşeniyorum yazmaya ama 2. sefer bildiriminiz geldi kırmamak için vakit anca buldum ve yazmaya karar verdim. Geç cevap için kusura bakmayın. Yazacaklarımın birçoğunu zaten bildiğinizi hissediyorum yine de yazıyorum.
Silis kum inert olması, görsel olarak gülün doğasına uygun olması, bir kısım balıkların yutarak sindirim sonrası çıkarabilmesi aynı doğada ki gibi, detrivorların kumu özelleşmiş solungaç ızgaralarından süzerek kumu temizleyebilmesi gibi birçok avantajı olduğundan tabanda tercih ediyoruz genelde biliyorsunuz. Mercan kırığı kumlar ve beyaz aragonitler suyun ph, gh ve kh'ı açısından faydalı olsa da görsel Tanganyika için doğala uygun görüntü sağlamazlar ve yukarda saydığım diğer avantajları taşımadığından tabanda silis tercih ediyoruz. Ama tabanla hiç ama hiç işi olmayan balık beslenen bir tank ise ve doğaya yakın görsellik çok önemli değilse aragonit ve mercan kumları su kimyası için çok avantajlı olduğu bir gerçektir. Ama ben genelde tercih etmiyorum, sump içinde bunu çözebiliyorum veya filitreyle tabanda uygulamama gerek kalmıyor.
Ezilmiş mercanı oluşturan mercan iskeletleri, herhangi bir kimyasal kullanmadan akvaryumunuzun pH seviyesini 7,6-7.8'e yükseltmeye yardımcı, bu değerden alta düşmeye su çalıştığında da çözünerek engel olur, bunu sağlayan içindeki kalsiyum karbonat kimyasal kinetiğidir. Akvaryumun ph gh ve kh'ı hep düşme eğilimindedir. Ph 7.6-7,8 altına düştüğünde bu ürünler çok agresif etkisini gösterir.
Burada benim çözümüm dışardan ekstra müdahale etmeden ph kh ve gh da istenilen seviyeleri stabil tutmaktır.
Ben filtre ve sump içinde kasiyum karbonat için mercan kırığı, liemstone ve makarna kaya parçaları vb. örneğin show akvaryumumda bunların hepsi var ayrıca genel sertliğe magnezyum açısından yardımcı olmak için dolomit kum kullanıyorum fileyle, bu benim rutinim her akvaryumumda uyguluyorum. Hatta aynı şey su depomda da geçerli. Su depomun dibinde mercan kırığı ve fileyle dolomit kum var.
Doğada stabil şartları kimyasal kinetikler sağlar. Bizim Tanganyika için kullandığımız bu ürünlerin amazon için kütük, catappa yaprağı, peat gibi alternatifleri var oradaki amaçta ayrı kimyasl kinetiği kullanarak ph’ı istenilen değerlerde olabildiğince sabit tutmaktır. Balıkları Tanganyikada ph 9 ph lara çıkıyor diye bir kaç gün 9 ph ları yaşatmak sonra sert düşmesi vs. balıkları mutlu edeceğine bilakis mutsuz eder biliyorsunuz. Bunu yapanların birçoğunun akıbeti başarısızlık oluyor maalesef.
Silis kumlu ve filtrede hiçbir doğal mineral desteği olmayan bir akvaryum da ph kh ve gh ş serbest düşüş yaşayacaktır. Uzun dönemde su değişimi bile bunu durduramayacak kimyasal katkısı zaruri hale gelecektir.
Ben kimyasal katkı olmadan tüm balıklarımı ph gh ve kh olarak mutlu edebildiğimi düşünüyorum. Bu arada bende de 3 litre tanganyika buffer var ama çok ucuz fırsat yakalayıp almıştım genelde kullanmıyorum, çok nadir su değişimlerinde su depoma atarım nazik şekilde ekstra takviye ederim. Buna ek olarak magnezsyum sülfat, sodyum bikarbonat da var çok nadir su depoma atarım ekstra takviye yaparım. Sizde ara sıra takviye edeyim derseniz bu şekilde yaparsanız balıklar daha mutlu olur.
Ama yukarıda yazdığım gibi uzun süreler hiç ek katkı kullanmadan geçirdiğim oluyor ve hiç bir sıkıntı yaşamıyorum. Çünkü kullandığımız bu doğal mineral formasyonları ph belli bir değerin altına düştüğünde de çözünmeye başlar belli bir değere gelince durur. Aslında bizim ölçüm yaparak çok hassas çalışıp yapabileceğimiz şeyi aslıdan doğanın dengeleri kendi yapar. Tanganyika gölünde bunu yapanda bu kimyasallardır, göl dibinde sediment bölümü var ve çok da derin şekilde bu formasyonlar mevcut. He tanganyika neden PH daha yüksek peki derseniz bizim doğal ve ucuz olarak alıp kullandığımız bu ürünlerin içinde olmayan farklı kalsiyum ve magnezsyum tuzlarının olmasıdır ki onların kimyasal ph kinetiği suda daha agresif olduğundan PH daha yüksek gölde. Her tanıdığıma hep dediğim stabil sağlıklı şekilde durmadan ölçüm yapıp ph ile oynamadan sağlayabileceğin en yüksek ph neyse onu yap suyla oynama çünkü bu değerlerle durmadan oynamak hep başarısızlık getirir derim.
Trace elementlere gelince hiç bir zararını görmezsiniz bende kullanıyorum, bilakis hep yararını görürsünüz. Ben çok az ve nadir kullanıyorum. Trace elementlerde anahtar kelime yoksunluk giderme bence, çünkü yemlerimizde birçok trace zaten var. Olmayanlarını da ara sıra kullanıp tamamlamış olursunuz özellikle yavru balıklarda bence çok değerli.
Su değişimim rutinim haftada %10 veya %20 ama hiç bir hafta atlamam.
Su deposu bence de olmaz ise olmaz olmadan çok sıkıntı çektim, alabileceğiniz maksimum büyüklükte su deposu alın hep yararını görürsünüz. Ben su depoma çeşme suyu koyup dinlendiriyorum. Ekstra bir filitrasyon yapmıyorum. Hele RO ile depo doldurmak hem gereksiz hem doğayı ve kaynağı boşuna kullanmak olur. RO 'nun konsantre atık su hattından giden o kadar su heba olacaktır. Tanganyika için su deponuzu RO ile doldurmanıza hiç gerek olduğunu düşünmüyorum. Eğer dinlendirme yapılacaksa da karbon filtreden geçirilmesine gerek olduğunu düşünmüyorum. Çeşme suyuna 48 saat dinlendirme misliyle yeter.

Hobi odanızda çok zevk almanızı dilerim. Her şey gönlünüzce olsun.

[/QUOTE]

Öncelikle nazik cevabınız ve zaman ayırıp bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim. Bahsettiklerinizin çoğu zaten benim sump sistemli akvaryumumda uyguladığım yöntem ile aynı. Sump içerisindeki materyaller ile bunu sağlamaya çalışıp PH adına sıfır katkı ile bu güne kadar sıfır kayıp ve bana göre maksimum verim ile döngüyü çeviriyoruz. Kabukçul tanklarım küçük ve bir pipo ile bir askı filtreye sahipler. Askı filtrelerde gereksiz gördüğüm kartuşu çıkartıp bunların yerine alabildiği kadar kalın taneli mercan kırığı koymak istiyorum. Şu durumda sanırım en faydalısı o olacaktır. Tanganyika buffer kullanımı henüz gündemimde yok. Sizin anlattıklarınızla da pekiştiğinden eser miktarda trace kullanmaya devam etmekte fayda olduğuna inanıyorum.

Su olarak hali hazırda sadece sediment+karbondan oluşan bir sistemden geçirdiğim suyu 4-5 gün dinlendirip haftalık değişimde kullanıyorum. RO dan geçirip 0 ms suya element ekle, yükselt işini plandan çıkartıyorum. Zaten pek efektif de değildi, fikir için sormuştum, cevabınız için tekrar teşekkür ederim. 120 Litre dinlendirme tankım var, buna bir file içerisinde yine kalın mercan kırığı ekleyebilirim, daha doğal olması muhtemel.

Tekrar teşekkürler, selamlar.
Kurulum
[QUOTE=BSN41]
İlk akvaryum maceram acemiliğimi attıktan ve biraz daha bilgi edinip farklı türlere geçmeyi düşünüyorum. İcemanları o yüzden seçtim büyütüp ilerleyen zamanlarda duruma göre hareket edicem artık. Normalde renkleri çok iyi ama telefonda karanlık çıkıyor sanırım odakla alakalı. Çok teşekkür ederim keyifli hobiler :)[/QUOTE]

Iceman'lar mbuna larda en bğendiğim türlerdendir. Fakat siyah arka fon, nispeten karanlık bir tabanda, göz ile görülen spectrum telefonla çekerken farklılık gösterebiliyor. Bu gibi durumlarda DSLR makineler ve RAW çekimler yaparak sadece ışığın şeklini değiştirerek gerçek görsele ulaşabiliyorsunuz.

Tekrardan keyifli hobiler dilerim [:nazar:]
Aqua Led Aydınlatma
Bitki konusunu bilmiyorum fakat Tropheus ve kabukçul tankalrımda kullanıyorum, aydınlatmadan memnunum. Hatta dimlenebildiği için aşırı memnunum. Fakat 90cm den uzun armatürlerde üst ve alt kapaklar plastik. Direk yamuluyor atıyor. Hatta her iki uçta bulunan bu yükseltme/genişleme ayakları bu plastiklerden destek aldığı için direk armatür tanka düşüyordu. Plastik klips ile sıkarak o işi hallettim. Sonrasında ilk işim üstte yapışan aqualed parçasını da direk söküp attım. Kendileri ile telefonda görüştüm, 90cm üzerinde bu tür plastik malzeme kullandıklarını bildirdiler.
Kurulum
Iceman lar için lüks bir tank olmuş :) Fon Icemanların biraz karanlık görünmesine neden olmuş sanki. Ama gen görünüm çok hoş. Tebrik ederim. Birde nazar boncuğu [:nazar:][:nazar:][:nazar:]
Tanganyika Fish Room İçin Start Verdik
[QUOTE=MertA]Merhaba ,

Bildirim için teşekkür ederim. Çok hızlı bir şekilde göz gezdirdim.
Su değişimleri ve parametreleri sabit tutmak adına sana tavsiyem dinlendirme tankı/bidonu edinmen. 3lü kartuş filtre ile beklemeye alacağın suya hangi katkıları eklemek istiyorsan ekle. Her su değişiminde bu miktarları sabit tutarsan sürekli aynı kalitede su ile değişimi yapmış olursun.

Mercan kırığının Ph'a etkisi vardır bu yadsınamaz ben sumpa filtre ekipmenı gibi file içerisinde koydum. Ancak bu mükemmel bir çözüm değildir sadece katkısı olur.
İlk fotodaki kabuklar uygun değil. Gerçi en sonda değiştirmişsin zaten . Ülkemizde bulabileceğin en uygun kabuklar kara salyangozu escargot kabukları.
Similislerin cama ulaşana kadar kumu kazmaları ve zamanla camın ortasında kabuk bırakmaları benim için sinir bozucuydu. Ben düz kayrak taşına kabukları yapıştırarak buna çözüm buldum. Çok doğal durmasada camı görmekten daha iyidir dedim.
Keyifli hobiler. [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/6691/140920211432021.jpg[/IMG][/QUOTE]

Hızlı dönüş için teşekkür ederim. Büyük tankımda Sumpda 2 kg. büyük parçalı mercan kırığı var, faydasına da inanıyorum. Fakat bu küçük tanklarda zeminde 3-5kg kumda sadece 0.2 fark yarattı. Haliyle tercih edip etmeme konusunda kararsız kaldım.

Zamanında discus üretirken 2 adet 100 litrelik bidona kartuş filtreden dolum yapıp kimyasalları ekliyordum. Bana çok yabanci-ı bir yöntem değil ama odaya öyle birşey konumlandırabilmek biraz sıkıntı. Dur bakalım, ona da bir çare buluruz elbet :)

Similisler şu an zemine inmiş durumda, bahsettiğiniz gibi ciddi anlamda sinir bozucu.. Biraz otursun koloni, keyifler düzelsin bir çare de ben bulabilirim. Bahsettiğin salyangoz kabuklarına bakacağım. Mevcuttaki kabukların adet fiyatı biraz pahalı olmasa onu da kullanırdım ama pahalı işte.

Hızlı cevap için tekrar teşekkürler, esenlikler dilerim.
Tanganyika Fish Room İçin Start Verdik
Bu gün yaptığım testlerde dikkatimi çeken bir konuyu sizinle paylaşmak istiyorum.

1. ve 2. tank aynı ölçülere sahip (60x33x50) tabanda silis kum bulunuyor.
3. tank 33x40x50 ölçülerine sahip ve tabanda 2-3 cm mercan kırğı kum bulunuyor.

Her iki tanda da PH testi yaptım;

1. ve 2. tankda PH 8.1 çıktı (ısı 27 derece sabit)
3. tankda PH değeri 7.9 çıktı (ısı 27 derece sabit)

Hal böyle olunca mercan kırığı zemin ile yapılan tankların aslında PH üzerine çok bir etkisi olmadığı görülüyor. Alt kırılımlarda farklılık varsa bilemiyorum tabii.

Kabukçul tanklarımda araştırma ve örneklerden yola çıkarak silis kum kullandım. içerisinde yaşayan canlılar için PH değerini biraz daha yükseltmek ve sabit bırakmak istesem de zor olması ve dalgalanması halinde getireceği olumsuzluklar sebebi ile kimyasal kullanmadan maksimum seviyede tutmaya çalışıyorum.

Şimdi gelelim sadede; (Bu türlerde ciddi tecrübe sahibi olan arkadaşlar var. Kendilerine de bildirim göndereceğim. Umarım fikir paylaşırlar ve herkes nasiplenir [:)] )

1- Filtrasyon için kullandığım askı filtrenin içerisine, alabildiği kadar iri taneli mercan kırığı koysam, PH etkisi sebebi ile periyodik su değişimlerimde dalgalanma olur mu? Yani aşırı bir katkısı olacağını düşünmesem de PH yükseltip, su değişiminde dinlenmiş şebeke ile aşırı bir düşüş yaşar mıyım? Bu arada tanklarımda aynı zamanda kendinden motorlu sünger(pipo) filtreler bulunmakta.
2- Deniz kabukları kalsiyum karbonat içermesi sebebi ile, kabukçul tanklarında PH üzerinde olumlu etki edebilir mi? (Salyangoz kabuklarından daha ağır olmaları ayrıca bir avantaj gibi)

Bu madde PH dan bağımsız olduğundan ayrı bir madde olarak eklemek isterim.

- Kabukçullarda mineral katkıları eklediğimde faydasını gözle görülür şekilde gözlemledim (reeflower cichlid trace kullanıyorum)Aynı ürünü uzun zamandır tropheuslarımda da hali hazırda kullanıyorum. Bu ürün iletkenliği 500ms lerden 800-900ms lere kadar çıkartıyor. Su değişimlerini kısmi ve azar azar yapıyorum, problem yaşamadım. Kabukçullara verdiğim artemiaları ne kadar süzüp yıkasam da her defasında iletkenlik 40-50 ms daha yükseliyor. Bu sebepten su değişimine gidiyorum.

Soruya gelecek olursak;

Madem cichlid trace kullanıyorum, suyu RO dan alıp (0ms) mineral katkısı ile 500ms lere çekip bu şekilde değişim yapmak daha faydalı olur mu? Yoksa şebekeden al, eklentiyi yap 800 ms lerde sıkıntı olmaz diyebilir miyiz?

Peşinen teşekkürler...
Hepimiz Kabuğumuza Çekilince Olanlar
Ne güzel kabukçul kabukçul gidiyorduk :) güncelleme isteriz.

Selamlar
Tanganyika Fish Room İçin Start Verdik
Similisler ile bir güncelleme yapalım.

Üretici bir abiden 2E3D şeklinde bir similis kolonisi kurdum. Tan 33en,60 uzunluk ve 50 yükseklik şeklinde.
Tabanda silis kum, kaya ve deniz salyangozu kabuğu bulunuyor.
Filtrasyon Dolphin SFP34 ve Dolphin H500 askı filtre. ilerleyen zamanlarda SFP34 çıkacak. Bu filtre eski tanklardan birisnde aktif kültüre sahip olduğu için, yeni gelen H500 ile bir süre çalışması için konuldu.
Işıklandırma gün ışığı taklit sistemli LED (sabah 06:00 da yanıp 10:30 da dimli şekilde ilk döngüyü tamamlıyor. Akşam 17:00 da dimli yanıp 00:00 da sönüyor)

Canlı artemia harici severek tükettikleri bir yem maalesef henüz görmedim (NLS Grow formula, Tropical granül, Sera San denediğim yemler)

Ciddi anlamda inşaat işindeler.. Kabukların altını resmen oydular. Bir sonraki paylaşımda onları da çekmeye çalışacağım. Resimleri uzaktan çektiğim için netlik vasat, idare edin.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/130008/130920211000361.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/130008/130920211000521.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/130008/130920211000541.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/130008/130920211000561.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/130008/130920211000591.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/130008/130920211001021.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/130008/130920211001051.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/130008/130920211001071.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/130008/130920211001091.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/130008/130920211001351.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/130008/130920211001461.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/130008/130920211001571.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/130008/130920211002071.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/130008/130920211002171.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/130008/130920211002271.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/130008/130920211002361.jpg[/IMG]

Türde yeni olduğum için her türlü öneriye açığım.
Tanganyika'ya Giriş Neolamprologus Similis
[QUOTE=ornies]
Karındaki çökmenin sebebi iç parazit midir?
[VID]https://youtu.be/V1qZNnZggwU[/VID][/QUOTE]

Similis erkeklerde karın yapısı genelde böyle olmuyor mu? dişilerde bu durum görülmese de erkeklerde benim bildiğim kadarı ile durum bu. Bu arada kurulumunuz hayırlı olsun :) Bende geçen hafta kurdum, müsait zamanda paylaşacağım. Bendeki erkekler de böyle. [EDIT]celalabay,2021-09-09 14:22:30[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.