Discus Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler


FerhatKayaÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 09/05/2010
İl: Istanbul
Mesaj: 690
FerhatKayaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Şubat 2020 21:25
Ben ilk 2 videoyu izledim, doğru tavsiyeler vermiş, şahsen tanımasam da iyi bir üretici sanırım. İnşallah size de güzel yavrular verir.
Yalnız yazmayı unutmuşum, sizin şartlarınız için; bence ince hortumla dip çekip günlük %10'u geçmeyin, hatta testlerle ölçüp mümkün gözüküyorsa günlük %5 daha iyi olur.

Dip çekimi +su değişiminin toplamı %5 yada %10 oranında tavsiye ediyorsunuz dimi? Genelde günlük yüksek oranlarda(%20-%80 arasında)su değişimi öneriliyor yavru büyütmede.


Beyaz dışkı son aşamadır, özellikle discusda iştahsızlık durumunda hemen müdahale etmek gerekir.
Kuru yemi sevdiklerinden ya da çok faydalı olduğundan vermiyordum. Biri burun kıvırdımı hemen yakalayıp tedavi ediyordum, kontrol amaçlı veriyordum yani.
İştahsız discus, discus değildir, tedavi edilmesi gerekir :)

Kuru yeme burun kıvıran discus olduğunu fark ettiğiniz zaman normal sürede uygulanan tedavi uygulanmalı dimi? Hastalık erken fark edildiği için tedaviyi kısa süreli yapmamız gerekmiyor yani? Paraziquentel mi önerirsiniz bu tedavide yoksa metronidazol mu? Bildiğim kadarıyla paraziquentel daha fazla çeşit parazit üzerinde etkili.

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Ulvi ÖzuğurÇevrim Dışı

Yönetici
Kayıt: 10/08/2012
İl: Istanbul
Mesaj: 945
Ulvi ÖzuğurÇevrim Dışı
Yönetici
Gönderim Zamanı: 09 Şubat 2020 22:05
[QUOTE=FerhatKaya]Dip çekimi +su değişiminin toplamı %5 yada %10 oranında tavsiye ediyorsunuz dimi? Genelde günlük yüksek oranlarda(%20-%80 arasında)su değişimi öneriliyor yavru büyütmede. [/QUOTE]Evet o oranlarda hatta %90 değişimleri, kendim de yapmıştım.
[IMG]http://www.hedefinternet.com/akv/discus-su-degisimi.jpg[/IMG]
(Bu arada pipo filtre hizasında bantları çok belli olan canlı, bu sayfada beğendiğiniz mavi erkeği)

Ama sizin ölçüler ve canlı sayısı/boyları, adaptasyonu düşünüldüğünde ve yine tank yeni olacağından, ilk etapta ince hortumla %5 yeterli olur. Balıklar boylandıkça ve ihtiyaç hasıl oldukça arttırıma gidebilirsiniz.[QUOTE=FerhatKaya]Kuru yeme burun kıvıran discus olduğunu fark ettiğiniz zaman normal sürede uygulanan tedavi uygulanmalı dimi? Hastalık erken fark edildiği için tedaviyi kısa süreli yapmamız gerekmiyor yani? Paraziquentel mi önerirsiniz bu tedavide yoksa metronidazol mu? Bildiğim kadarıyla paraziquentel daha fazla çeşit parazit üzerinde etkili.[/QUOTE]Flagyl (metronidazol) kullandım hep, yem yiyorsa ilaçlı dana yüreği ile, yemiyorsa ağızdan şırınga ile. Kuru yemi de sarımsak emdirerek veriyordum. İç parazit tedavi başlığında teferruatı var. Bazıları tenikur kullanıyor (paraziquantel) ama denemediğim için bir şey diyemiyorum...[EDIT]Ulvi Özuğur,2020-02-10 00:23:47[/EDIT]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

FerhatKayaÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 09/05/2010
İl: Istanbul
Mesaj: 690
FerhatKayaÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 09 Şubat 2020 22:11
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim kafamdaki soru işaretlerini giderdiniz. Umarım sağlıklı ve “tabak” formunda discuslara sahip olabilirim [:)]

Son bir sorum olacak. Şunu sormayı unutmuştum size 😕 Acaba sadece taban camını örtecek kadar( yarım cm kadar) beyaz ince taneli silis kum kullansam su kalitesini ve dip çekimi kalitesini etkiler mi sizce? Çünkü çoğu hobici gibi bende cama cam akvaryuma pek hoş bakamıyorum.[EDIT]FerhatKaya,2020-02-10 00:35:55[/EDIT]

Beğenenler: [T]133013,Ulvi Özuğur[/T]
Teşekkür Edenler: [T]133013,Ulvi Özuğur[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Ulvi ÖzuğurÇevrim Dışı

Yönetici
Kayıt: 10/08/2012
İl: Istanbul
Mesaj: 945
Ulvi ÖzuğurÇevrim Dışı
Yönetici
Gönderim Zamanı: 10 Şubat 2020 04:17
[QUOTE=FerhatKaya]Son bir sorum olacak. Şunu sormayı unutmuştum size 😕 Acaba sadece taban camını örtecek kadar( yarım cm kadar) beyaz ince taneli silis kum kullansam su kalitesini ve dip çekimi kalitesini etkiler mi sizce? Çünkü çoğu hobici gibi bende cama cam akvaryuma pek hoş bakamıyorum.[/QUOTE]Zorlaştırır ama istersen 10 cm ser, yalnız sıfır no ser -ki yem artıkları derine kolayca inemesin, baktın baş edebiliyorsun faydası olur en azından, deneyebilirsin yani.
En kötü canını sıkarsa suyla birlikte çekersin olur biter, bu kadar okumaya bu soruyu soruyorsan mutlaka tecrübe et bence :) Heves bu, başa bir şey gelmeden kolay kolay geçmez :)
Başarılar, rica ederim, yardımcı olabildiysem ne mutlu...[EDIT]Ulvi Özuğur,2020-02-10 04:24:55[/EDIT]

Beğenenler: [T]93087,FerhatKaya[/T]
Teşekkür Edenler: [T]93087,FerhatKaya[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir