ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
solaytekin
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
674
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
10 Kasım 2010 23:02
Son Ziyaret:
6 Saat 48 Dakika önce
Toplam Mesaj:
841 [0.22 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
60 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
3

BİLGİLER

Ad Soyad:
Tarık Oğuz
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

SON 10 MESAJI

Otomatik Yemleme Makineleri
Balıklar ve akvaryum hacmi nedir?
Bakım olmadan 2 ay balıklar sadece yem ile nasıl idare edecek?
125 Litre Akvaryuma Tasarım Önerisi
O akvaryum ufak ciklet olmaz.
Teleskop Balığı Gözündeki Beyazlık
Balığın gözündeki beyazlığı bilemem ama balığın formu çok kötü, teleskopluktan çıkmış. Balık bakmaya devam etmek istiyorsanız kaliteli yem ile besleyin ve bol havalandırın,ayrıca akvaryumuda büyütün.
Bakteri Oluşmuyor Ve Suda Yüzen Tanecikler
[QUOTE=gizemli16]
Filtre hesabımın doğru veya yanlış olduğunu debisini görmeden karar veremezsiniz. Filtreyi nasıl ve ne şekilde kullanarak debisinin ne olduğunu bilemezsiniz. Filtremin debisini yükseltip veya düşürdüğümü bilmeden içerisindeki canlıların savrulması demek diyemezsiniz. Pardon ama siz benim akvaryumum hakkında veya filtrem hakkında bir bilgiye sahip değilken asıl yanlış bilgiyi siz veriyorsunuz. Çok merak ediyorsanız filtreden nasıl yüksek debi alınır veya nasıl debi azaltılır bunlar hakkında bilgi vereyim. Filtrenin temizliğinde pervane ve milin üzerindeki yağların temizlenmesi debiyi arttırır. Filtrenin hortumların gereksiz yere uzun olması yerine kısaltılarak kullanılması debiyi arttırır. Hortumların içerisindeki pisliklerin temizlenmesi debiyi arttırır. Filtre içindeki malzemelerin elyaf, sünger gibi dar gözenekli malzemeler az kullanılırsa debisi arttırılır. Malzeme sıralamasında filtreye giriş kısmına elyaf veya sünger koymak yerine seramik koymak debiyi arttırır. Debiyi azaltmaya gelecek olursak bunların tam tersi olduğunda içerisini elyafla doldurup vanayı kısıp su yüzeyine verildiğinde debisi azaltılmış olur. Size başka cevap vermeyeceğim verdiğim bu cevap bütün sorularınıza cevap olmuştur diye düşünüyorum. Bırakında filtremin debisinin ne şekilde olduğunu sizin yerinize ben karar vereyim! Zaten önceki yorumumda debimin yüksek olduğunu sizlere söylemiştim. Sizlerde bana cevap vermek yerine arkadaşın konusu hakkında bilginiz varsa konu hakkındaki bilgilerinizi paylaşınız.[/QUOTE]

Sürekli benim akvaryumum benim filtrem deyip duruyorsunuz, neden anlamamakta ısrar ediyorsunuz , konu sizin akvaryumunuzda değil filtrenizde değil.
Üstte yazdım sizin akvaryumunuzu ne yapalım, ekliyorum sizin filtrenizi ne yapalım!
Komşu Ahmet amcanın 300 litrelik akvaryumu var filtresi 6-7 kere döndürüyor dense yine aynı cevabı veririm.
Karşı mahallede Mehmet abinin 500 litrelik akvaryumu var, filtresi 6-7 kere döndürüyor dense yine aynı cevabı veririm.
Ben genel konuşuyorum, hiç bir filtre fabrika çıkışı litreyi dolu iken vermez, büyük oranda yarı yarıya kadar düşer bu kadar basit.
En iyi filtreleme yavaş olan filtrelemedir,olması gereken akvaryumu saat 2-3 kez döndürebilmesidir 6-7 kere değil.
Herhangi bir filtre herhangi bir akvaryumun suyunu saatte 6-7 kez döndürüyorsa o filtre yanlış seçimdir o akvaryumda kaos olur.
Bakteri Oluşmuyor Ve Suda Yüzen Tanecikler
[QUOTE=gizemli16]
Filtremin debisi zaten yüksek bu yüzden akvaryumdaki balıklar kendilerini camdan cama vurmamaları için akvaryuma su veriş vanasını kısıp şelale aparatı ile direkt akvaryum içine vermiyorum arka camdan ön cama doğru sadece yüzeyi dalgalandıracak şekilde kullanıyorum. Akvaryumun dip veya orta kısımlarda sirkülasyon sağlamamış oluyorum. Dediğim gibi yapmadığım zaman vanayı açıp şelale aparatını direkt akvaryuma doğru yaptığımda içeride fazlaca sirkülasyon oluşup kumun hareketlenmesine neden oluyor. Yaptığım yöntemle hem filtrenin debisini azaltıyorum hem de içerisinde fazla sirkülasyon olmasını engelliyorum. Konu benim konum değil arkadaşın konusunda neden benim akvaryumum hakkında yorum yapma gereğinde bulundunuz bunu anlamadım. Ben filtreleme sistemimden gayet memnunum lütfen sizler arkadaşın konusuyla ilgileniniz.[/QUOTE]

Sizin akvaryumunuzu bizler ne yapalım!
Kendi akvaryumunuzu örnek verip konuyu açan kişiye yanlış bilgi veriyorsunuz, bende sizin verdiğiniz örneğe göre filtre hesabı yanlış diye cevap veriyorum. Başka örnek verseniz ona göre cevap verirdim.Yani konu sizin akvaryum değil, verdiğiniz bilgilerin yanlış olmasıdır.
Bakteri Oluşmuyor Ve Suda Yüzen Tanecikler
[QUOTE=gizemli16]
Akvaryumumdan bilgi vereyim. 160 litre japon akvaryumum bulunmakta. Life tech 838 dış filtre 1200l/h ( akvaryum suyunu saatte 7,5 kez çeviriyor) ve bir adet çift süngerli pipo filtre kullanıyorum. Dış filtrenin içerisinde seramik halka, biyolojik sünger, elyaf bulunmakta. Aktif karbonda vardı dediğim gibi bitkilere zararını öğrenince çıkardım onun yerine başka malzeme alacağım. Bu özelliklerde suyum gayet berraktı ama benim akvaryumum 8 aylık onun avantajı var. 8 aydır filtre temizliği yapmıyordum suyum berrak diye 19 nisanda yaptım temizliği buda aktif karbonu çıkardığım içindi. Pipo filtreyi de ayda bir temizliyordum sıkıntı olmuyordu ama bu sefer yanılgıya düştüm süngerler temiz görünse bile sıkıntı ondan kaynaklanıyormuş. Filtrem kuvvetli olduğu için akşama veya bir kaç güne suyun düzeleceğini düşünüyorum daha önce ilk kurulumda da fazla uzun sürmemişti. Filtreye birde sera crystal clear ve purigen eklesem sanırım daha da berrak olur. Sizin akvaryumunuz daha yeni ve durumun düzelmesi için acele ediyorsunuz farkındayım inanın benim akvaryumda ilk kurulumda öyleydi özellikle dere kumu var diye su bir anda tamamen bulanıklaşmıştı ve ben sizin gibi iptal edip sıfırdan kurulum yapmadım filtreme güvendim devam ettim temizlendi zamanla. Sizin gibi bakteri kültürü de eklememiştim bunun yerine 1-2 hafta akvaryumu boş çalıştırdım zamanla kendiliğinden oluştu. Bu yüzden acele etmeyin boş bir şekilde bekleyin. Bakteri kültürü konusunda bir bilgiye sahip değilim senelerce akvaryum hobisindeyim hiç kullanmadım. Belki de eklediğiniz bakteri kültürü bozuldu bilemiyorum. Siz acele etmeyin 1-2 hafta bekleyin sorununuz kendiliğinden çözülecektir diye düşünüyorum. Ayrıca akvaryumumdaki sorun çözüldüğünde buraya bildireceğim.[/QUOTE][QUOTE=gizemli16]
Akvaryumumdan bilgi vereyim. 160 litre japon akvaryumum bulunmakta. Life tech 838 dış filtre 1200l/h ( akvaryum suyunu saatte 7,5 kez çeviriyor) ve bir adet çift süngerli pipo filtre kullanıyorum. Dış filtrenin içerisinde seramik halka, biyolojik sünger, elyaf bulunmakta. Aktif karbonda vardı dediğim gibi bitkilere zararını öğrenince çıkardım onun yerine başka malzeme alacağım. Bu özelliklerde suyum gayet berraktı ama benim akvaryumum 8 aylık onun avantajı var. 8 aydır filtre temizliği yapmıyordum suyum berrak diye 19 nisanda yaptım temizliği buda aktif karbonu çıkardığım içindi. Pipo filtreyi de ayda bir temizliyordum sıkıntı olmuyordu ama bu sefer yanılgıya düştüm süngerler temiz görünse bile sıkıntı ondan kaynaklanıyormuş. Filtrem kuvvetli olduğu için akşama veya bir kaç güne suyun düzeleceğini düşünüyorum daha önce ilk kurulumda da fazla uzun sürmemişti. Filtreye birde sera crystal clear ve purigen eklesem sanırım daha da berrak olur. Sizin akvaryumunuz daha yeni ve durumun düzelmesi için acele ediyorsunuz farkındayım inanın benim akvaryumda ilk kurulumda öyleydi özellikle dere kumu var diye su bir anda tamamen bulanıklaşmıştı ve ben sizin gibi iptal edip sıfırdan kurulum yapmadım filtreme güvendim devam ettim temizlendi zamanla. Sizin gibi bakteri kültürü de eklememiştim bunun yerine 1-2 hafta akvaryumu boş çalıştırdım zamanla kendiliğinden oluştu. Bu yüzden acele etmeyin boş bir şekilde bekleyin. Bakteri kültürü konusunda bir bilgiye sahip değilim senelerce akvaryum hobisindeyim hiç kullanmadım. Belki de eklediğiniz bakteri kültürü bozuldu bilemiyorum. Siz acele etmeyin 1-2 hafta bekleyin sorununuz kendiliğinden çözülecektir diye düşünüyorum. Ayrıca akvaryumumdaki sorun çözüldüğünde buraya bildireceğim.[/QUOTE]


Filtre kapasite hesabını yanlış yapıyorsunuz. Hiç bir filtre fabrika çıkışı litreyi içi dolu iken vermez, oran yarı yarıya kadar düşer.
Dediğiniz gibi filtreniz 160 litreyi saatte 7,5 kez döndürüyor olsa 8 dakikada 1 kez döndürür,buda 3 saniyede akvaryuma 1 litre suyun girmesi demek olurki, o akvaryumdaki balıkların hepsi sirkülasyondan kendini camdan cama vurur.
Filtrenin çıkış hortumuna 1 litrelik cola şişesi veya benzer ölçen bir şey varsa koyup kaç saniyede doldurduğunu sayıp saatte kaç litre çevirdiğini bulabilirsiniz.

Bakteri Oluşmuyor Ve Suda Yüzen Tanecikler
3 kat kum atmışsınız elbet sis-toz-partikül olacak ,bu olaya gereksiz yere takmışsınız.
Bakteri Oluşmuyor Ve Suda Yüzen Tanecikler
Sakin olun hiçbir sıkıntı yok.
Yeni Dış Filtre Kurulumu - Atman Ef-3
Su giriş ve çıkışı aynı yere konmaz, konarsa akvaryum devir daim yapamadığı için suyun çoğu filtrelenemez. Giriş çıkışların olduğu yerdeki su filtrede döner durur.
Discus İçin Osmoz Suyu Yapacağım
Diskus bakarken bende de 3 lü kartuş filtre sistemi vardı.
1micron sediment, gac karbon ve cto karbon filtreleri bulunuyordu.
Reçine filtre kullanmadım, daha sonra yavru alrım diye su arıtma cihazı aldım onda da reçine filtre yoktu, o sebeple o konuda bilgim yok.
Verdiğiniz linkteki sistem uyar, nalburlarda hortum bağlamak için vs. aparatları var.
İyi filtreleme yapması için debi ne kadar az olursa o kadar iyi olur.
Büyük ihtimal kombiden hat alıp ılık su basacağınız için onunda belli bir debide olması lazım, debiyi ayarlayabilmek ve akvaryuma 30-32 derecede su basabilmek önemli.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.