ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
celalabay
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
2716
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
28 Mayıs 2012 20:03
Son Ziyaret:
22 Haziran 2020 13:33
Toplam Mesaj:
2830 [0.93 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
2 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Celal ABAY
Doğum Tarihi:
10 Şubat 1985
Yaş:
35
İl:
Istanbul
Meslek:
Bilişim, Network.
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]https://www.akvaryum.com/Forum/imzalar/130008.jpg[/img]

SON 10 MESAJI

83x38x40 130litre Akvaryumda Discus
Bu hacimde Discus beslenir, büyütülür fakat bakımı zor olur. Hacim küçük, sayıya göre kirlilik hızlı artacak. Su kalitesi ne kadar düşerse balıkların sağlılğı ve boylanması da buna paralel maalesef düşecektir.
Yerli Discusta Bakteri Çakışması Olur Mu
Selamlar,

Yerli Discus ithal discus hiç fark etmez. Farklı kaynaklardan gelen farklı discuslarda bakteri çakışma riski her zaman vardır. Birisi tubifex ağırlıklı beslenmiş, Tubifex sebepli de antibakteriyal materyaller kullanılmış (üreticilerde bunları yapanlar mevcut) akabinde bir diğer ev üreticisinden gelen balıklarla aynı ortama girdiğinde, üreticiden gelenler resmen taşıyıcı rolünr bürünüp diğer balıkları hasta edebiliyor. Maalesef tecrübe ile sabittir.

sağlıklı balıklar dilerim.
Bitkili Discus 120/60/50h - (sump110/55/45h)
Önceliklee maşallah diyelim :) Tebrik ederim güzel balıklar. Şöyle bir iki örnek daha görürsem ben tekrar kurarım tankı [:P]
Discus Sabit Bir Şekilde Duruyor Yem Yemiyor
Finler kısılmış, köşeye çekilinmiş. Yem alma durumu sıkıntılı. Muhtemelen iç parazit durumu var... Bunun için de tedavi yöntemleri çok çeşitli olup genelde olumlu sonuç alınamıyor.
Forumda aratırsanız bolca tedavi yöntemi bulabilirsiniz.
Discus Ta Pigment
Ortama alışmış ve dediğiniz gibi sizi görünce saldırıyorlar ise sorun yok demektir :) Işık olayına bakarsınız artık ne kadar fark ederse. [:)]

Pigment atmak bir hastalık değildir, ilerlememesi için elden geldikçe önlem almakta fayda var. Bunun haricinde takmaya çok da gerek yok[:iyi:]
Discus Ta Pigment
Merhaba Ahmet Bey,

Öncelikle tankınız yer seviyesinde olması sebebi ile zaten bir stres durumu mevcut. Birde üzerine pigeon ırktan gelen türler besliyor olmanız bu durumu tetikliyor maalesef. Balıklarınızda resimlerde gördüğüm kadarı ile öyle dert edecek kadar pigment görünmüyor. Tamamen kaybolmasını bekleyemezsiniz fakat daha fazla olmaması için aydınlatmada gün ışığına yakın tonlar kullanabilirsiniz. Bunun haricinde o hacimdeki bir tankta ne arka plan ne de zeminin rengi çok fazla sorun teşkil etmez. Zaten içi aydınlanan tankta zeminin yeşil strafor olması bence önemsiz bir detay.
Discus Su Değişimi
Cengiz Bey güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim [:)] İş yoğunluğu sebepli bu sıralar çok aktif paylaşım yapamıyorum. Şans bambusu için uygulama yapmadım fakat kullananlardan olumlu yorumlar duymuştum.

Nitrat için suyu çok bozmadığınız sürece zaten dert etmeye de gerek yok. Sayılar çok fazla olmadıkça nitrat sorun olmayacaktır.

Sağlıklı balıklar dilerim.
Discus Su Değişimi
Merhaba Cengiz Bey,

Discus da su değişimi tamamen beslenme ile doğru orantılıdır. Yavru sayısı ne kadar artarsa su değişimi oranı da paralel olarak o derece artacaktır. Bahsettiğiniz ölçülerdeki bir tankta, 10 adet 5 cm discus ile normal besleme durumunda günlük %10 kesinlikle yeterli olacaktır. Maksat dipte kalanları temizlemek ve azalan suyun yerine yenisini eklemek.

Discus sayısı 30 olur ise yemleme ve buna paralel dışkılama da o derece artacak. Bu da direk nitratı tetikleyecek ve su değişimi olmaz ise balıkların gelişimini olumsuz etkileyecek.

Bahsettiğiniz ölçülerde normal beslenme (kuru yem ağırlıklı günde 1-2 defa dana yüreği) ile sorun yaşamazsınız. Dikkat etmeniz gereken bir nokta da sump çıkışı çok fazla suyu hareketlendirmesin, ne kadar durgun o kadar iyi [:)]
Yavrudan Büyüttük, İlk Yavruları Aldık 😃
RGD nin dişi çıkması ciddi bir şaşkınlık yarattı bende [:O] Maşallar çok güzel bir dişi [:)] Tankta erkek olmayınca diğer dişiler de erkek gibi dölleme yapmaya çalışabiliyor. Bu üreme seansında dikkatli bakıp yumurta dizen dişi ile dölleyen erkeğin altına bakın. Dişi yumurta dizerken küçük uçlu pipet gibi olurken, erkeğin üreme organı sivri olur.
Yavrudan Büyüttük, İlk Yavruları Aldık 😃
[QUOTE=alemadam]

Üstad, öncelikle değerli yorumunuz için teşekkür ederim.
Büyük olan RGD erkek demişsiniz, pigeon sürekli ona kur yapıyor, şayet hiç kur yapmayan balık erkek olabilir mi?
Yada dişi ona kur yapıyor olabilir mi? Pigeon erkekdir diye düşünüyorum hep çünkü akvaryumda en baskın balık o, dişilerin önüne gidip, kur yapan, sürtünen hep o üstelik RGD ye yapıyor en fazla kuru.
[/QUOTE]

3 numara form ve yapı bakımından Erkek gibi duruyor. Kafa yapısı bu yönde ipucu veriyor. Video 1 de kıpraşan kurlaşmanın dibine vuran 3 numaralı balık değil mi? Erkekler o şekilde dişileri teşvik eder. Sizin kurdan kastınız nedir?

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.