ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Barış
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
171
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
19 Temmuz 2006 13:03
Son Ziyaret:
21 Saat 15 Dakika önce
Toplam Mesaj:
1034 [0.17 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
1 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Öztekin Barış Ot
Doğum Tarihi:
17 Temmuz 1994
Yaş:
28
İl:
Izmir
Meslek:
Elektrik&Elektronik Müh.
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Barış Ot İzmir\Bayraklı-Alsancak

SON 10 MESAJI

Ember Tetralar Hakkında Destek..
Su şartlarındaki değişim psikolojilerini tedirginliklerini uyuşukluklarını solunum sıklıklarını vs vs etkiler evet. Kısa süre içinde yaşanan bir tehdit unsuru da evet etkiler. Mesela hiç tecrübe etmeseler de birgün aniden akvaryumda yaşanan bir kepçe mesaisi. Ayrıca ışık şiddetinin değişimi de etkiler. Normalde yanlarında olmadığınız ancak onların daha tedirgin geçirdikleri saatlerde eğer akvaryuma yaklaştıydanız da böyle bir sonucu ilk defa görmüş olabilirsiniz de. Ama sebep için çok uzağa gitmeye gerek yok. Su sıcaklığının düşüşünü gözlemlediyseniz yani.
Saururus Cernuus Bitkisi Hakinda Bilginiz Varmi
Merhaba deneyimleme şansınız oldu mu acaba. Ben de düşünüyorum ama yaprakların yüksek neme mi ihtiyacı var emin olamadım.
Art Akua Yemleri Hakkında
Tetra pro algea de gerçekten balıkları cezbeden birşey var. Özellikle tazeyse, havayla çok temas etmediyse suya düştüğü anda akvaryumda ayda 1 görebileceğiniz kuhliler bile ışık altına çıkıyorlar. Daha yem suya batmamışken bile, yem çeşidinin ne olduğunu anlamayan balık, kerevit karides vs kalmıyor tank içinde. Diğer yemlere oranla daha yüksek seviyede bir hareketlilik yaşanıyor ortamda. Acaba suya salınımı da fazla mı diye düşündürtmüyor değil ama. Olabildiğince ufak parçalara ayırıp tek lokma haline getirmeye çalışıyorum ben de. Yoksa onlar parçalarken salınım daha da artıyor, gözle görülür hale geliyor. Hiç eksik etmediğim bir yem benim için de.
Karidesler Atılan Yemleri Bulabilir Mi?
Balıklardan daha bile rahat şekilde attığınız bütün yemleri en ücra köşelerden dahi bulup çıkarırlar. Sızın özen göstermeniz gereken kısım yemleri bulup bulamamarı değil fazla yem vermemek olmalı. Zeten yosunla çürümüş bitki yaprak vs ile besleniyorlardır.[EDIT]Barış,2019-01-12 17:28:54[/EDIT]
Deneyimli Arkadaşlardan Dış Filtre Tavsiyesi...
Şuan birer adet Sunsun hw303a 1400L/h ve hw603b 400 L/h dı sanırım modellerini kullanıyorum. Sunsun dan memnunum 303 ün 35w olması haricinde. 603 birkaç aylık ama 303 bir yıl üstü çıtları çıkmıyor ikisininde. Kiminin aksine su sesini sevdiğimden çıkış borusu ucu su yüzeyinin üstünde şarıl şarıl su sesi kulağımda uyurken bile. Ama benim gibi su sesi de yapmazsanız cidden filtreye dokunmanız gerekebilir çalışıp çalışmadığını kontrol için. Hw302 modeliydi sanırım 303 ün bir düşüğü 1000L/h civarı olan size yeterli gelecektir sunsun düşünürseniz.
Texas Cichlid Terör Estirdi İmdat
Emre bey balıkların uyumu ne yazık ki o kadar basit bir mevzu değil. Özellikle 'tür uyumu' değil 'balık uyumu' dedim. Çünkü değil farklı tür, aynı varyetede birey birey balıkların bile çok çok farklı huyları olabilmekte. Bahsettiğiniz türleri belki daha bile absürtlerini yarın öbür gün başka biryerde birlikte görmeniz olası o yüzden malawi izmirede çok birşey diyemedim. Sadece kesin sorun çıkmaz yerine muhtemelen sorun çıkmaz diyebilirlerdi. Yukarıda ilhan bey midas ve teksas için yaşamış muhtemelen, bir balığa takma durumundan bahsetmiş. Başka hobicilerle konuştuğunuzda başka balıklarda normalin alışılmışın çok dışında
karakterler gözlemlemiş olabildiklerini duyarsınız. Kendimden örnek vermem gerekirse ortaokul yıllarımda sahip olduğum bir dişi gt o kadar yumuşak mizaçlıydi ki yutabileceği boyda canlı doğuranlarla yaşadı uzunca süre sanırım birkaç yıl. Bu kış bir tür sinirsel rahatsizliktan kaybettiğimi tahmin ettiğim, hikayesi biraz daha uzun olan öyle mülayim 7 cm civarı bir ateş ağizim vardı ki 1 cm lik plati yavrularına ve karideslere dahi zarar vermeyen su piresini bile canlı olduğunu hissettiğinde yemeyen arkasını dönüp giden özel bir canlıydı. Amerikanlarla yapamadı bu saydiklarimla baktım kendisine. Bunların aksine yıllar içinde öyle birkaç platim oldu ki akvaryumdaki birsekilde beğenmedikleri tek bir balığa kafayı takan hiçbir canlıya agresiflik göstermeyip sadece atıyorum seçtiği bir dişi platiye vuran bunu gerçekten öldürecek sertlikte ve durmaksızın yapan.

Özet geçmek gerekirse balık uyumunda genellemeler yapıyoruz bu genellemeleri fikir vermesi için kullanıyoruz buna göre birbirimize öneriler de veriyoruz bunlarda sorun yok ama esas olan iyi gözlem ve spesifik olarak eldeki canlının karakterine hakim olmaktir bana göre. Ki teksas beslememiş biri olarak çok sert çıkabilen canlılar olduğunu biliyorum. Özellikle yeni balık eklediğinizde canlılar uyumlu adlediliyor bile olsa, birkaç gün(o da bazı balıklar tanka geç alisabiliyor diye. Kimisi 5 dakikada bile alışabiliyor yine karakter ve tür meselesi) dikkatli gözlemlemeniz bu tür kayıpları yaşamanızı büyük ölçüde önleyecektir. Bu arada bahsettiğim mesele balıkların şu şartları uyumu değil sadece birbirlerine karşı tutumu.

Aralarında sorun yoksa yeni 300 litrelik akvaryuma teksas ve ateş kafayı geçirip, astronotları sorun çıkmadığına emin olduğunuz diğer balıkların arasına eski tanklarına da koyabilirsiniz.
Sağlıklı balıklar.
Buharlaşmanın Faturaya İnanılmaz Etkisi
Smd ve power kullanmaktayım akvaryumlarda. Beni yanlışlıkla mı alintiladiniz emin olamadım ama teşekkürler.
Buharlaşmanın Faturaya İnanılmaz Etkisi
Florasanın direk elektrik faturasına yaptığı etkinin yanında, suya vereceği ısının yapacağı artı pek kıyas kabul etmez tasarruf hedefleniyorsa. Ki o bahsettiğiniz yüksek ısı yayımı da görevi aydınlatma olan meretin extradan harcadığı enerjiye kanıt denilebilir.
Sajica Tankında L144 Yavrulamış
Isıtıcılar termostatlı olduğu için yararları olur zararları olmaz yazın dahi. Gece olabilecek sıcaklık düşüşünü engellemiş olurlar(ayarlanan seviye için). Tek ısıtıcınız varsa extra önlem olarak daha hassas canlıların yani yavru vatozların olduğu tanka aktarabilirsiniz. Hem sizin hem erkek vatozun ilk deneyimi oluyor bu batın. Umarım sağlıklı şekilde buyutursunuz. Ama sıkıntı da olsa vatozlarınız mütemadiyen yumurtlamaya devam edecektir.
Sağlıklı balıklar.

Gece gece sorulardan birini atlamışım onu da bildiğim kadarıyla cevaplayıp yatam. Yemleme işi biraz mühim. Dibe batiracaginiz pul yem dip yemi vs verebilirsiniz. Mühim olan kısmı ne verdiğinizden evvel miktarı. Çünkü yavrular hassas olduklarından çok yemden ötürü suyun kirlenmesinden etkilenebilecekleri gibi temizlemek için yapacağınız su değişiminden de etkilenebilirler. Özellikle sıcaklık değişimine duyarlılar o sebeple ısıtıcıyı aktarmanızı önerdim zati ne olur ne olmaz diyerekten akvaryum esen biryerdedir vs. En azından birkaç hafta su değişimlerini az yapmak hatta pek yapmamak için yemlemeye dikkat etmek gerekiyor bu yüzden. Su değişimi yapacaksanız birkaç gün dinlenmiş olmasına ve az miktarda mümkünse zamana yayarak su ilavesi yapmaya dikkat ediniz. Babanın yavrulara zararı olmayacaktır aksine artan yemleri halledeceginden kalmasında yarar var fazla yemleme durumunda yemleri tekrar çekme zahmetinde bulunmamak için. Ayrıca ana tankinizda vardiysa yavruların olduğu tanka mangrove kökünü de aktarabilirsiniz. [EDIT]Barış,2018-08-03 03:58:45[/EDIT]
Sajica Tankında L144 Yavrulamış
Küpü testisiyle birlikte yavruları ve babayı ayırırsanız hele de kendi akvaryum sularıyla yaparsanız çok uygun olacaktır.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.