ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
lemur
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
3313
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
25 Şubat 2012 23:07
Son Ziyaret:
9 dakika önce
Toplam Mesaj:
2136 [0.62 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
448 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
2

BİLGİLER

Ad Soyad:
erkut akkaya
Doğum Tarihi:
21 Aralık 1973
Yaş:
47
İl:
Antalya
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Erkut Akkaya 16.000lt KOİ Havuzu 110 lt Low tech bitkili 35lt Low tech bitkili Helena

SON 10 MESAJI

4cm 3 Japon Balığı 40litrede...
[QUOTE=....d]3japon olmaz mı ne değişir[/QUOTE]

Çok şey değişir. 3 japon değil 3 afrikalı pigme deneyebilirsiniz, onlar daha ufak. [:P]

Akvaryuma göre balık değil balığa göre akvaryum almak lazım. Bence siz 40 litrede fazla büyümeyen ve çoğalmayan balık türleriyle biraz deneyim kazanın. Bu arada biraz para biriktirip en az 120 litre bir akvaryum, filtre falan alın. Akvaryumu kurup hazır hale getirin. Ondan sonra 3 japon olayına girin. Balıklar rahat eder, siz de işin hakkını vermiş olursunuz.
Japon Balıkları Dış Mekan
[QUOTE=Beta_balik]
Peki shubunkin ve comet hakkında ne düşünüyorsunuz? Çok anlayamadım, 300 litre gibi ufak bir hacimde o varyetelerin olma ihtimali yine zor mu? Kışın içeri alma konusunu biraz düşünebilirim ama olamaz galiba. [/QUOTE]

İlle de 35 cmye kadar büyüyeceklerini varsaymayın. Bende 3 yaşında bir shubunkin var, havuzda koilerin arasında anca 18-20 cm oldu. Ona size söylediğimin tam aksini uyguluyorum, yazın üreme döneminde melezleşmesinler diye yavru koilerle beraber 3-4 ay 200 litrede ev hapsine alıyorum. [;)]

300 litrede 3-4 shubunkin sorunsuz büyütebilisiniz diye düşünüyorum. Kışın hava koşullarına göre iç mekanda tam destekli bir akvaryumda 100 litrede geçici olarak tutabilirsiniz. Kışın sorun sadece suyun yüzeyinin donması değil, bunun çeşitli çözümleri var. Buzu kırmak, lokal ısı uygulamak, suyu hareketlendirerek donmanın önüne geçmek gibi. Fakat sığ su daha çabuk donar. Ve kaynaklar +4 dereceyi bir alt sınır olarak veriyor. Suyun altı kışın her zaman daha sıcak olduğundan açık havada derinlik önemli oluyor.

Medaka'lara gelince, hiç deneyimlemedim fakat suyun yüzeyinin donmasıyla tamamen donması farklıdır. Donmuş bir su kütlesinde, tamamen buzun içinde hayatta kalabilmeleri bence olası değil.
Japon Balıkları Dış Mekan
Bazı youtube programlarında izlediğime göre japon balıkları havuz şartlarına diğer sazansıgillerden, hatta koi'lerden bile dayanıklılar. Fakat Oranda, teleskop, tülkuyruk, torbagöz gibi nispeten narin varyeteler seçmemeli.

Havuz için en uygunları shubunkin ve common (tek kuyruk) olanları. İlle de oranda düşünüyorsanız şansınızı deneyebilirsiniz.

Sazangiller +4 dereceye kadar hayatta kalabilirler. Havuzunuzun donmayacak kadar büyük ve derin olması gerek. 300 litre bunun için yeterli değil. Başka bir çözüm olarak soğuk kış aylarında balıkları geçici olarak iç mekana taşıyabilirsiniz.

Bunlar kitabi bilgi değildir. Havuzlarımda kışın soğuktan ölen japon görmedim. (derinlik: 110 cm)
Balığın yanması ne demek?
[QUOTE=AQUARIUM999]Neen böyle bir cevap verdinizki komik olsun diyemi dalga geçmek anlamındamı[/QUOTE]

Sorunun 2013 tarihinde sorulduğunu ve zamanında gereken doğru yanıtların verildiğini dikkate alırsanız, konunun gereksiz olarak hortlatılmasına tepki olarak ve sadece geyik amacıyla yazığımı anlamakta güçlük çekmiyor olmanız gerek. Bu uzun tümce yukardaki esprimi yeterince açıkladı mı?[zzz][:P]
120 Litre İçin Kaç Watt İç Filtre ?
Filtre gereksiniminde enerji birimi olan watt dikkate alınmaz. Genel olarak akvaryum hacmini saatte 4-5 kez çevirmesi yeterlidir. Balık cinsi ve yükü de dikkate alınmalıdır.

120 x ( 4 * 5) = 480-600 lite/saat.

Enerji tüketimi yönünden soruyorsanız, yukarda verdiğim kapasitede aynı işi yapıp 8-20 watt arası yakan çok çeşitli marka ve modeller var.
Balığın yanması ne demek?
[QUOTE=gizemçınar]Arkadaşlar balığın yanması ne anlamına geliyor? [/QUOTE]

Balık pişirirken gereğinden fazla süre ateşte kalması sonucu balığın kömürleşmesidir. Akşam yemeğinde başka bir alternatife yönelmeniz gerektiği anlamına gelir.
Uvb Lamba Nerede Satılır?
Evet konu bu şekilde dile getirilince karıştırmak doğal. Fakat internet mağazalarında şu an UVB ampul 50 tl'den başlıyor.[EDIT]lemur,2021-07-24 11:44:38[/EDIT]
Uvb Lamba Nerede Satılır?
[QUOTE=easyinthehood]Arkadaşlar internetten epey araştırma yaptım ancak UVB lamba bulamadım. Bulduklarımda 150-200 TL arası. 6 ay sonra ömrü bitecek bir lamba için bu kadar ödeme yapmak istemiyorum. Sizce uygun fiyata UVB lamba hangi sitede bulabilirim? Veya hangi mağazalarda satılır?[/QUOTE]

Lamba düzeneğini alıp kullanıp 6 ay sonra fırlatıp atmıyorsunuz. Belli markaların orijinal ya da uyumlu ampullerini çok daha ucuza alıp bitenle değiştiriyorsunuz. Alırken cihazınızın duy girişine göre alıyorsunuz. Bütün internette satılır. Örneğin jebo 36w ampul ya da eheim 11w diye yazarsınız.
Akvaryumlarinizi Nasıl Soğutuyorsunuz?
İdeal koşullardan uzaklık ve bunun ani olması yavruları daha fazla etkileyebilir. Hastalık, gelişim bozukluğu ve ölümlere yol açabilir. Fakat bu kayıplar belli bir zamana yayılan tek tek ölümlerse bunu sadece hafif bir sıcaklık artışıyla doğrudan ilişkilendirmek zor. Benim altını çizmek istediğim şu: Kalabalık ortamlarda sıcaklık artmasıyla gelişebilecek ani ve toplu ölümlerin birinci nedeni sudaki oksijen yetersizliğidir. Elbette 45 derece falan gibi anormal bir sıcaklık artışı söz konusuysa, başka metabolik faktörler de devreye girecektir. Ya da normalde balığın mücadele edebildiği istenmeyen mikroorganizmaların aşırı artışı hastalığa davetiye çıkaracaktır.

Örnek verdiğim gibi, 16-24 derece ideal sıcaklığı olan koi'lere gölgede 40 dereceye varan bir iklimde açıkladığım özel önlemlerle yazın ortalama 30 derece su sıcaklığında havuzda ve akvaryumda kayıpsız bakmaktayım. Ve havuzda yavru almaktayım. Yavruları akvaryumda boylandırmaktayım. Nazar değmez umarım.

Soğutucu gereksinimi için bu başlıkta iki şey dile getirildi: 1)- bitkilerin deforme olması 2)- yavru kayıpları. Bu savların bilimsel olarak yeterince açıklanamadığı düşüncesindeyim. Fakat örneğin forumda birçok yerde panda corry'lerin sıcaklık artışına diğer corry'lerden daha hassas olduğuna dair notlar var. Bu, deneyime dayalı bir kanıt sayılabilir. Yine fakat, bu veriler soğutmanın zorunlu bir gereksinim olduğu yönünde yanıltıcı bir genellemeye yol açmamalı.
Koi Balıklarım Yem Yemiyor
[QUOTE=balikustasi]Herkeze meraba abilerim ben yalan söylemiyorum akvaryumcu balıklarımı almadı ama ordaki bir müşteri bana ver dedi babamda ona verdi balıkları adam da oda bana beta diye bir balık hediyeetti buna bakarsın dedi.yemi iyade etdik onun parasıyla dikdörtgen akvaryum kum filanda aldık büyük boylu ona beta koydum, bide koi balıklarımı alan abi ısıtıcı vefiltre da al dedi onuda aldık iyi yapmışmıyız yoksa kötümü yapmışız
Bendenresim istiyorsunuz ama benimtelefonumyok[/QUOTE]
[QUOTE=alpi0120]
Ben sana inanıyorum genç adaşım sorun yok, öncelikle şu dediklerimi yapmayı unutma;
Arkadaşlar bence anlattığı olayların gerçek olmaması için bir neden yok, çocuk uzaya çıktım dememiş sonuçta. Bence anlamayan birinin başına gelebilecek durumlar bunlar.[/QUOTE]

[QUOTE=lemur]Ben kendi adıma 9 yaşındaki bir çocuğun zeka düzeyine uygun eleştiriler yaptığım düşüncesindeyim. . ... Fakat sunulan durum ya hayal ürünü ya da petshop ciddi bir şekilde dolandırmış bu kişiyi.

Nasıl mı? Hiç bir aklı başında petshop koi'yi fanusla beraber satmaz, en kötü ihtimalle japon verir. Yanında betta yemi vermez. 10 cm 2 ortalama koinin piyasa değeri 300 lira değil, taş çatlasa 40-50 liradır. Sera granured koi yemi değil, çiklit yemidir ve 180 tl değil 1000 ml/500 gr açık yem olarak 80 tl altında bulmak mümkündür. Aynı miktar koi yemini 30-40 liraya almak mümkündür. Bilmeyeni böyle kazıklarlar, kazıklayan da kör cahildir üstelik.
Bir çırpıda balıklara 300 yeme 180 tl harcayabilen bir kişi 1000 tl daha harcayıp tam teşekküllü bir akvaryum kurabilir. Parasızlık bahane değil.
Bu hikaye gerçekse, ki bence gerçek, olan balıklara olur. Sizin kaybettiğiniz paranın bir önemi yok. Herkese buradan önerim. Hobinin giderek pahalılaştığı bu günlerde iyice araştırmadan hiçbir adım atmayın.[/QUOTE]

Ben anlattıklarına inandığımı söyledim zaten kardeşim. Ama petshopçu hem seni dolandırmış hemde su katılmamış bir cahilmiş balık konusunda. Ve esnaflıktan zerre kadar nasibini almamış ayrıca. Uygun balık ve ona göre ortam sağladığına göre sorun çözülür umarım. Buraya üye olup yazmayı başarabildiğine göre araştır biraz şimdi. Bu sana ders olsun.

Eğer aynı şehirde olsaydık ve 2 tonluk bir havuz yapabilseydin 300 lira verdiğin 10 santimlik koilerden istediklerini ben sana hediye ederdim.[;)]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.