ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
lemur
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
3663
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
25 Şubat 2012 23:07
Son Ziyaret:
12 Saat 39 Dakika önce
Toplam Mesaj:
2309 [0.65 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
255 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
2

BİLGİLER

Ad Soyad:
erkut akkaya
Doğum Tarihi:
21 Aralık 1973
Yaş:
47
İl:
Antalya
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Erkut Akkaya 16.000lt KOİ Havuzu 8000 lt KOİ 200 lt yavru tankı 110 lt Low tech bitkili 35lt Low tech bitkili Helena

SON 10 MESAJI

Karides Akvaryumuna Melek Balığı Olurmu
[QUOTE=hakanyildiz78]
Linkte görülebileceği gibi yunus çiklit için "En Az Akvaryum Hacmi: 300 litre" yazıyor, 1 adet için değil, yunus balıklarından oluşan bir akvaryum için genel bir miktar yazıyor. Algıyı değiştirmek gerçekten zor. Sizin linkteki 15 litre tabiri de her bir helena için değil, helenalardan oluşan bir akvaryum için. Kaldı ki ben tavsiyemde konuyu açan kişiye 1 adet helena salyangozu eklemesini söyledim, ileride üreyerek çoğalmaması için. Kendi akvaryumumda yetişkin boyutta olmayan ve çoğalmayan 4 adet helena besliyorum, 7/24 pipo filtre çalışan 10 litrelik bir akvaryum, 4 adet helena için yeter de artar bile, zeminde bilinen bir markaya ait siyah kum var ancak salyangozlar kendilerini gömmüyorlar bile, kâh zeminde, kâh bitkilerde özgürce geziniyorlar. Eğer yavru alabilirsem ve yavruları büyütebilirsem 40 litrelik akvaryumuma aktaracağım. Düşünerek, en doğrusunu öğrenmek için ve varsa tecrübelerimizle konuşmalıyız (yazışmalıyız). Saygılarımla.
[/QUOTE]

Evet, algıyı değiştirmek gerçekten zor. Daha doğru ifade "önyargıyı değiştirmek zor" şeklinde olmalı. Bir konuda haklılığımızı kanıtlamak için zorlama bir çabaya gerek yok. Örneğinizde yunus için 300 litre verilmesi orada 500 tane yunusun sağlıklı bakılabileceği anlamına gelmiyor. Canlı sayısı arttıkça birim hacmi küçültebileceğimiz doğrudur. Fakat tam olarak şöyledir örneğin: " Tek japon için 70 litre, sonraki her japon için 40 litre daha." Ana konudan epey uzaklaştık zaten. Fakat anfikir değişmedi. Bir canlı minimum standartları karşılanarak ve uygun tank arkadaşlarıyla bakılmalıdır. Helena 5 yıldır bakıyorum, yani yeterince tecrübem var. 35, 110 ve 200 litrede bakıyorum. Kum varsa başka canlı olmasa da kendilerini gömerler. Bu onların doğal davranışıdır. Kum varsa daha çok yavru alırsınız. Son cümleniz pek anlamlı olmadı.

Karides Akvaryumuna Melek Balığı Olurmu
[QUOTE=hakanyildiz78] 1 adet elma salyangozu büyüyebilir, filtrasyon var neticede. Benim elodea ve su mercimeği bitkileri olan 10 litrelik akvaryumumda 4 adet wild form karides ve 4 adet helena salyangoz var, [/QUOTE]
[QUOTE=whoami]
Helenalar daha ufaklar evet, onlardan birkaç tane konabilir ama büyüyebilen bir salyangozu sırf heves için tek başına küçücük yere tıkmaya gerek yok. Çok güzel başka salyangoz cinsleri var onlardan beslenebilir. [/QUOTE]

Linkte görülebileceği gibi Helena için minimum 15 litre önerilmektedir. Hacim hesabında canlının boyutu değil yaşam gereksinimleri dikkate alınmalıdır. 300 km çapında yaşam alanı olan bir leoparı ya da 100 kmde yaşayan bir fili 10 m2ye tıkmak gibi bir durumdur.

akvaryum.com/anentome_helena_katil_salyangoz_tatlisur_9_5587.asp
Akvaryumda Elektirik Var
Balıkların ölümü başka bir nedene bağlı olabilir. Aynı teldeki kuşları elektrik çarpmaması gibi. Aletlerde olduğu gibi çoklu prizinizde bir sorun olabilir. Evdeki panonuzda çalışır durumda bir kaçak akım rölesi varsa sizi bu tür tehlikeli çarpılmalardan koruyacaktır.
Dik Çizgili/half Color (?) Yeni Bir Varyete?
Güzel bir soru. Helena'lara ilgim dolayısıyla ben de fikir yürütmeye çalışacağım.[:?] Bu ve benzerlerini bir araya toplayıp seçici üretimle bir varyete oluşturulabilir düşüncesindeyim. Dikine tek şerit oldukça ayrıksı bir durum. 5 yıldır falan helena bakıyorum, böyle örneklere hiç rastlamadım. Diğerlerinden ayırarak kendi aralarında çoğalttığınızda belli oranda (%10 bile olabilir) aynı özellikleri koruyorlarsa ilk adımı attınız demektir. Elinizdeki soy hattında bu özellik varsa ilerde klasik helenalarınızdan yine böyle yavrular çıkabilir. Onları da esas gruptan ayırabilirsiniz. Bunun aktarılabilir bir özellik olup olmadığını anlamanın yolu üretimden geçiyor.

Varyetenin kesin tanımını bilemiyorum. Sonuçta farklı görünüme kavuşsalar da türünün diğer bireyleriyle normal şekilde üreyebilmeleri lazım. Ve türünün genel özelliklerini koruyabilmeleri lazım. Atla eşek birleşimi katır bir varyete değil melez örneğin. Koi-shubunkin birleşimi de aynı şekilde.

Sadece renk-desen farkı da bence varyete değil. Bir tülkuyruk japonun siyah, turuncu, emprime desenli olması da bence varyete değil. Ama bu balık teleskop ya da aslanbaş ise varyetedir kanaatimce. Fakat lepisteslerde kılıç kuyruk, çit kılıç, lir kuyruk, leopar desen gibi örnekler bence varyete. Koilerde kelebek, tülkuyruk, doitsu (pulsuz), gin-rin (sedefli pullar) da varyete. Ama gri-yeşil bir koi gördüğümde bunun atasal forma dönüş (kaba tabirle yozlaşma) olduğunu düşünürüm.

Mesela insanda dalgalı saç bir varyete midir? Saçın ana renginden farklı bir tonda tutam taşımak varyete midir?
Denemek lazım.[:iyi:]


Dişi Lepistes Yavruluğa Erken Alınırsa...
[QUOTE=AquaBR] Dün bazı gebelerim (2-3 tanesi) doğurdu. 52 sağlıklı yavru aldım. Daha 10-15 tane daha yavru var ama taş aralarından alamıyorum. Artık doğal seleksiyon [:)] Güçlülerse kurtulacaklar. Bu arada ayrıca 50 cmlik yavru akvaryumum var hemen diğer tarafa aktarıyorum ki doğumhanedeki aç analara yem olmasınlar [:lol:] Şu an bu yöntemi yeni deniyorum. Yaptığım yanlış olabilir. Daha 3-4 aydır akvaryum sahibiyim. Deneme yanılma ile öğreniyorum. [/QUOTE]

İyi niyetli güzel bir yöntem. Fakat benden söylemesi, bu hızla giderseniz 1 yıl sonra birkaç binden fazla balığınız olacak. Hesaplayalım isterseniz.

Bir dişi tek batında 20-50 arasında yavru yapar. Ortam şartlarına göre 20-40 gün aralarla doğurur. Yavrular 4-6 ayda erişkin olur ve yarısı dişidir. Yuvarlayalım.

Bir dişiden 20 yavru alsanız, yarısı dişi olsa, +10 dişi. İlk balığınız 1 yıl sonra 120 dişi yapacak. 6 aydan sonra ilk yavrular da yavrulamaya başlayacak. (10x10=100x6 ay=600. 7. ayda 2. grup yavrulamaya başlayacak, 10x10=100 x5 ay= 500.....

120+600+500+400+300+200+100= 2120 Bu firesiz 1 yıl sonra elinizde olacak minimum dişi sayısı. Bir o kadar da erkek olacak. 2120x2=4240. Ve bu hesap tek balık için. 35 balık için değil.

Boşuna yabancı literatürde guppy'e "milion fish demiyorlar. Kolaylıklar diliyorum[EDIT]lemur,2021-10-21 17:28:21[/EDIT]
Yem Önerisi Yapar Mısınız ?
Batan granül yemler yerine yüzen stick/pond yem vermeniz daha yerinde bir davranış olur. Hava yutmaları gibi bir durum söz konusu olmadığı gibi, yutsalar da tehlike yaratmaz. Sizin yemek sırasında hava yutma olasılığınız neyse balığınki de odur. Ek olarak yüzen yemin fazlasını toplamanız kolay olur. Esas tehlike kabızlıktır. Bunun önüne geçmek için arada haşlanmış ıspanak, bezelye gibi sebzeler verilebilir. Meyveleri de afiyetle yerler. Haftada 1 falan kurutulmuş canlı yem verilebilir. (çeşitli yemle beslenen balıklar için şart değil.) Çiklit yemleri çiklitler içindir. Bütün japon yemleri zaten bitkisel ağırlıklıdır. Genelde protein Oranı %30'u geçmez. %45 üzeri protein içeren yemler sürekli verildiğinde hastalıklara yol açar ve bu balıklar için uygun değildir.[:iyi:][EDIT]lemur,2021-10-20 23:06:07[/EDIT]
Tetra Dış Filtre Sızdırma Yapıyor Mu?
Hangisi olursa olsun, bu tür tanınmış markaların sızdırma yapması için,

a)- imalat hatası b)-kullanıcı hatası c)-kullanılmış filtreyi uygunsuz şartlarda kuru saklama (conta problemi) d)- çok uzun süreli kullanımda hassas parçaların yıpranarak bozulması gerekir. Normalde arkanıza bakmadan 2 yıl kullanırsınız. 10 yıl bile kullanabilme olasılığınız var. Bu markaların her türlü yedek parçası da bulunabiliyor.

Sunsun 603 b gibi ucuz bir filtreyi ben hiç sorun yaşamaksızın 6-7 yıldır kullanıyorum. İlk çıktığında o kadar ucuzdu ki, 3 tane birden aldım. Akvaryum kapağının düşerek filtre kapağını kesmesi sonucu biri devre dışı kaldı.

Çok güzel son moda bir eheim filtrem vardı. Mekanizmasına adapte olamadığım için 4. ayda temizlik sonrasında zorlayarak kutusunu çatlattım. Halen çöp kutusu olarak görevini sürdürüyor.

Şu an sunsunlar yanında sobo uv. 1000 l/h kullanıyorum fena değil. 800 tl civarında aldım. Bir filtreye 2-3 bin tl vermemeli bu devirde.
Karides Akvaryumuna Melek Balığı Olurmu
Melek zaten herhangi bir ufak canlıyla beslenemez. Nedenini herkes söylemiş zaten. Karma akvaryum istiyorsanız ise önce hacmi büyütün. Seçenekleriniz birden çoğalacaktır. 50 litre ve üzeri bir kurulum çok zor değil. Ansiklopedideki türlerin gereksinimlerini azıcık incelerseniz kafanıza göre bir şeyler bulursunuz. [:geek:]
Dişi Lepistes Yavruluğa Erken Alınırsa...
[QUOTE=tanklover]
rafya ip nerden buldunuz ben ariyorum ariyorum bulamiyorum…[/QUOTE]

Kırtasiyelerden ya da ambalaj malzemesi satan yerlerden makarayla alabilirsiniz. Fazla ihtiyacınız olmayacağından bunu her zaman kullanan pastane, market gibi yerlerden rica edebilirsiniz. ihtiyacınız 2 metreyi geçmeyecektir.
Albino Oscar Astronot
[QUOTE=BeyzPl]Oscar ların yalnızlıktan ne derece etkileneceğini bilmiyorum. [/QUOTE]

Forum ansiklopedisi güncellenmediği için artık fazla itibar görmese de değerli bir kaynaktır. Şöyle yazıyor: "Üreme: Düz kaya gibi yüzeylere, yumurta dökerler. Üretilmesi geniş akvaryumlarda mümkündür. Dişi erkek ayrımı zor olduğundan 8-10'arlı bir grup alınıp eş tutmuş balıkları ayırarak üretim yapılabilir."

Bir güney amerika çiklidi olarak eş tutan, son derece zeki olup ilgi görmediğinde sahibine küsebilen bu balık elbette yalnızlıktan olumsuz etkilenecektir. Doğada yaşamını yalnız sürdüren bir çok yırtıcı da çok geniş alanlarda gezinmelerine rağmen eşlerini buluyorlar. Başka türden canlılarla da etkileşime giriyorlar. Kar leoparı yaşam alanı 3 ülke sınırlarını kateden bir daire çizer örneğin.(eğer ülkemizde hala kaldıysa...) Köpek balıkları temizlikçi ufak balıklarla birlikte yaşar. Hipopotamlar dişlerini kuşlara temizletirler. Tek bakılabileceği düşünülen betaların bile uygun tank arkadaşlarıyla daha mutlu olabileceğini hesaba katmalı. Şu an insan için bile en ağır ceza "ağırlaştırılmış müebbet" adı verilen ömür boyu hücre hapsidir. Bir canlıya verilebilecek en ağır ceza da budur. Hele de hiçbir suçu yoksa, sadece bizim keyfimizin tutsağıysa.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.