ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
lemur
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1674
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
25 Şubat 2012 23:07
Son Ziyaret:
7 Saat 54 Dakika önce
Toplam Mesaj:
1357 [0.43 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
365 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
erkut akkaya
Doğum Tarihi:
06 Eylül 1972
Yaş:
48
İl:
Antalya
Meslek:
hekim
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Erkut Akkaya 8.000lt/16.000lt KOİ Havuzu 110 lt Low tech bitkili tropikal 35lt Low tech bitkili Lepistes-Helena

SON 10 MESAJI

Lepisteslerim Ne Zaman Doğurur
Melek avcı balıktır. Bitkilendirme ya da rafya, ne yaparsanız yapın akvaryumunuzdaki yavruları toplar. Meleğin zarar vermemesi için bu yavruların 2 cm'den büyük olması, en az 3-4 aylık olması lazım. Yavrulukta bu kadar uzun tutamazsınız. Sonuçta yavrular öyle ya da böyle ölecek ya da sağlıksız olacak.

Bari 20-30 litrelik bir saklama kabını bitkilendirin de balıklar orada doğum yapsın. Akvaryum şart değil. Bir canlıyı besleyip çoğaltmakta kararlıysak bize düşen, gerekli minimum koşulları da yerine getirmek .

Sorduğum soruya da cevap verseniz... Şu iki balığınızdan her şey yolunda giderse 1 yıl sonra elinizde kaç balık olacak? Onları nerede besleyeceksiniz?[:?][:D]

Benim tahminim: 2 anaçtan 2x30x12=720 2. kuşak 4-6. aylarda yavrulamaya başlayacaktır. 6. ay diyelim, yavruların yarısı dişi çıkacaktır. 6. ayda elinizde 90 doğurgan dişi olacaktır. bunlar da yıl sonuna kadar doğurunca 90x30x6=16200
720+16200=16920 elinizde 1 yıl sonra bu kadar balık olabilir. Haydi hesap hatası, kayıplar vs diyerek elinizde en az 5-6 bin balık olacağını varsayabiliriz. Hazırlığınızı ona göre yapmaya başlayın. [:)))]
Birlikte Yaşar Mı
[QUOTE=Krmsrn4rr]Transgenetik tetra lepistes ve melek birlikte yaşar mı
[/QUOTE]

Yaşar. Yaşar ama, mutlu bir birliktelik olur mu? Bende trans tetra, lepistes, melek ve bunlara ek olarak neon ve corydoras, rasbora ve helena var, 1 yıldır birlikte yaşıyorlar. Öldüresiye kapışmalar olmadı. Sadece rasbora'ları ilk saldığımda melekler saldırdı. Ama rasboralar ufaktı. Melek yavru da olsa diğer yavru veya ufak balıkları avlayacaktır. Affetmeyecektir.

Geniş hacimde bol bitkili ve az sayıda balık bir arada bakılabilir düşüncesindeyim.
Japon Balıkları İçin Uygun Ortam Oluşturmak.
Yapmışken şunu 150 litre yapsaydınız keşke.[:D] Orta ve uzun vadede hacim darlığı balıklarınızın sağlığını ve gelişimini olumsuz etkileyebilir. Bir kez daha sistemi yenilemek yerine balık sayısını duruma göre ilerde eksiltmeyi düşünebilirsiniz. Bitki yemeleri doğaldır, onlara bir zarar gelmez. Olan bitkilere olur. Hatta az haşlanmış ıspanak, bezelye, brokoli, karnabahar, havuç gibi sebzeler, portakal, karpuz, kavun gibi meyveler deneyebilirsiniz. Anubias gibi sert bitkileri yiyemezler. Fakat iyi sabitlemediğiniz bütün bitkileri zemini karıştırırken köklerinden sökerek zarar verirler.

Sunsun 603b japonlar için az gelebilir. Ben de aynısını 130 litrede kullanıyorum fakat balıklarım japon değil. [:)] Belki duruma göre orta karar bir iç filtreyle takviye edebilirsiniz. Ya da düzenli dip çekimi ve su değişimiyle durumu kurtarabilirsiniz.

Akvaryumunuz güzel görünüyor. Başarılar, kolay gelsin. İyi hobiler.
Lepisteslerim Ne Zaman Doğurur
Yavruluk iyi bir şey değil. Kendinizi balığın yerine koyun, daracık plastik bir kapta günlerce bekleyerek rahatça doğum yapabilir miydiniz? Bu şekilde strese giren balık, doğuracağı varsa da doğurmaz. Bazen doğum 15-20 gün gecikebilir, yavruların bazıları sakat ve ölü doğabilir. Anneyi de kaybedebilirsiniz. kaçacak yer bulamayan yavruların bir kısmı anne tarafından yenir. Bazıları da yavruluğun dışından diğer balıklar tarafından yenir. Arkadaşların doğal saklanma yeri konusundaki önerilerine katılıyorum. Bitkilendirme yapamıyorsanız geçici olarak rafya (hediye ipi) kullanabilirsiniz.

Lepistesim ne zaman doğurur sorularına epeydir cevap veremiyordum. Bana bu fırsatı sağladığınız için teşekkür ederim. Zaten 3-4 aylıktan itibaren yetişkin bir dişi lepistes her zaman hamiledir. Sıcaklık ve bakım şartlarına göre ortalama 30 günde bir doğurur. Yani hep doğurur. En fazla artı eksi 1 hafta oynar. Yani ne zaman doğuracağını sormak biraz anlamsız oluyor. Anlıyorum, siz yavrulukta fazla bekletmemek için bunu soruyorsunuz. Bunun en güzel yolu zaten yavruluk kullanmamak.

Lepistes üreme hızıyla başa bela bir balıktır. O yüzden İngilizcede "milion fish" olarak geçer. İki balığınızdan 30 sağlıklı yavru aldığınızı ve bu balıkların her ay 30'ar tane yavru vermeye devam ettiğini ve 6 ay sonra 2. kuşağında aynı üreme kapasitesine ulaşacağını gözünüzün önüne getirin ve bana 1 yıl sonra kaç balığınız olacağını söyleyin. O kadar yeriniz var mı?[zzz][:)]
Sürü Halinde Hareket Eden Tanımsız Canlılar
Bunlar U.S:O. (Unidentified swimming objects) olabilir.[:D] Hiç bir fikrim yok. Bilen biri açıklasın lütfen.[:?]
Melek Balığı Lepistes Ve Moliyle Yaşar Mı
Melekle birlikte bu balıklardan yavru almayı düşünmüyorsanız besleyebilirsiniz. Balıkların karakteri de önemli, melekler sonradan eklenen küçük balıklara karşı saldırgan olabiliyor. Lepistes biraz daha kırılgan fakat molly ve kılıç daha uygun gibi.

Benim akvaryumumda melek, corry, rasbora, lepistes, neon tetra bir arada yaşıyor. Rasboraları ilk attığımda biraz küçüktüler(1,5 cm) anında 3 tanesini yere serdiler. Ayırdım. 3 ay sonra ellemediler. Yıllar önce 2 aylık falan yavru lepistesleri bunlar paçayı kurtardı bişey olmaz diye meleklerin yanına salmıştım, hepsini leblebi gibi gözümün önünde topladılar. Yine geçen yıl lepisteslerde nüfus patlaması vardı. 50-60 tane yavru vardı. Kontrol edebilmek için 5 tane yavru melek aldım. 1 ay içinde tek yavru lepistes kalmadı. Hala da yok. Bunları içiniz elveriyorsa birlikte besleyebilirsiniz.
Yeni Tankımda Toplu Ölümler, Ph Sebep Olabilir Mi?
Akvaryumcuda balıkların özel bir pH aralığında tutulduğunu sanmam. Genelde şebeke suyu kullanıyorlar ki, ülkemizde sular çoğunlukla 7,5-8,5 arasındadır. Balıklarınız pH değişikliklerine ani cevap veren balıklar da sayılmaz. Ölümlerin nedeninin bu olduğunu düşünmüyorum.

Anladığım kadarıyla bütün balıkları aynı anda (aynı günde) salmışsınız. Toplam 29 balık. Bence sorun buradan kaynaklanmış. Azot patlaması... Yeni kurulmuş bir akvaryuma önden 1-2 ufak balık ya da salyangoz koyup 1 hafta kadar beklemek azot çevriminin gerçekleşebilmesi için adettendir. Bir çok yeni kurulum bu yüzden çökmüştür. Konuyla ilgili forumda da güzel makaleler ve konu başlıkları var.

Canlıdoğuranlar bakteri çakışmasına en hassas canlı gruplarından biridir. Dolayısıyla yeni canlı eklemek risklidir. Şu anki ölümlerin nedeni bakteri çakışması olabilir.
Akvaryum Suyunu Tamamen Temizlemek
[QUOTE=S4met4ksoy]Japon balıkları var 200 litre akvaryum 17 tane japon var oranda teleskop vs su degisimi falan yapiyordum ama dedigim gibi hastalik var ve ilac kullaniyorum[/QUOTE][QUOTE=S4met4ksoy]Arkadaslar haftalardir baş edemediğim bir beyaz benek ve kuyruk erimesi hastalığı var Japonlarımda. İlaç kullanıyorum ısıyı yükselttim tuz attım ama hala gelişme yok anlamadım acaba ya şimdi yada hastalıktan sonra akvaryumu kompile bi temizlesem mi? Yedek 2-3 tane akvaryumum var. [/QUOTE]

Bu hastalıkların nedeni dar alanda yeterli bakım alamamış olmaları olabilir. Madem yedek 2-3 akvaryumunuz var, balıkları akvaryumlara dağıtın da biraz rahatlasınlar.
Yüzeyde Yüzen Balık
Sorduğunuz sorunun doğrudan yanıtı olmasa da, burada yazan herkes şu ya da bu şekilde size yardımcı olmaya çalıştı. Bence onlara da teşekkür etmelisiniz. Kimse sizi dışlamadı, ağır sözler de söylemedi. Zaten forum kuralları buna izin vermez. Sadece hoşunuza giden yorumlar olmayacak her zaman. Alınıyorsanız, hata sizde olabilir. Farkında olmadığınız sorunlar ortaya çıkmış oldu. Aydınlatma, su seviyesi, dekor, filtre kapasitesi ve konumu, zemin... Bunları isterseniz çözebileceğinizi düşünüyorum.
Lepistesin Damağında Kalan Yem
Lepisteslerde ben de ilk görüyorum. Yem yumuşayınca ondan kurtulma ihtimali var. Bu dediğim gerçekleşmezse balığı ürkütüp, bırakmasını sağlamayı deneyebilirsiniz. Bu da olmazsa kepçeyle yakalayıp nazikçe çıkartmayı deneyebilirsiniz.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 346 Online Kullanıcı, 188 Üye

Online Kullanıcılar

Kaangzkr, Nursun, egultekin, fatihkaraman, WaveRider, 1030esat, ssakar, bicerilker, cizgi, orcun96, ozkara19, Furkann66, Horace, peace41, MuratKRMN, dmond2, wallece, hanil, Emr35, morisbr75, biacar, koz26, capp, jueJ., melektrikci, psykhe, HarunYldrm, CGDSNLR, Acz, Leontheprof., Cagdaas, ErtanGulen, FISHERMAN01, Kınayu, MalawianKeeper, Fatih1903, Soul, By_KadircaN, Ejder Günaydın, GETz READY, erdem28, titan006, Valkyrja, Arapaima, rikifat, Bisnev99, mosquit0, hasancn, ootkn, monoblane, karadenizm, darkaura, GodlessTuna, mehmetaksel, MiSoSiKiaN, wgandalf, yabulahan, muratyuce58, teskere, mmemati, turgay53, Balikcionur, tanerberkgulec, OrkosBetta, MetinSungu, discus33, K3r3m, darkandcold, ternapi, sarıyerli 1970, chdszc, FerKan, eyupozkan, denizb12, vendetta99, Gökler06, 25at42, wmelontr, tatar06, Serkanjb, zamorano, Noyes, lebowskia, praksis, burkiatalay, inkaakvaryum, kuzeyyildizi, emreemin, jjmuzo, yasinenes, dream7, giyotyn, soulofblueshark, Burak Dişli, diaslayt, Ibrahim90, serkan3536, Woland, Erten, KadirBulut, replacka, indianaconz, emretez, Aktasefe, Faruk585, hakancez, magnificentkng, imuhendisi61, AhmedVural, CrazyRipper, Discusss78, mertcan_60, simsek1443, ss23, MKA1923, Thldrn, Jawaes, sirhill, BURAK15, HamzaAras, erakay, YAYD06, umutsb, SemihSarısoy, Ogretmen, vet_baha, Arifhb, Engin BOZKURT, secaflex, flowerhrn, Süper akvarist, byigrik, aXarayli, .mono, Ahmtkr, Acemi_34, muzaffer_81, SubBaRcA, halilyildizz, Cengizhan06, Keremkurt34, yaşar3428, SDogusK, Kagan, TuncayUslu8629, Mkaplan92, Sheyda27, goldfishlove, Redmi, engin045, Kuti147, Zeynep kervancıo, Aytekeli, Mithrandir, Altispinoza, stonemage, Eneskahramanoglu, tuncali, Eski japoncu, omerkoylu, recep4294, batas, Impheatus, Xcancan, Gihot, emree06, IraArel, erkan özden, FazgeR, okan169, Enestalha, Tebery, SmallCandyThing, independent, metsi, reverse, Aras5434, Kemalk41, Blackpearl34, Bysam, Yurt71, Emre0012, zmrc, etotek, KeremUlaş, nzm06, samato, Bodurcan, Shaggi,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.