ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
lemur
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
232
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
25 Şubat 2012 23:07
Son Ziyaret:
9 Saat 36 Dakika önce
Toplam Mesaj:
361 [0.13 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
174 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
erkut akkaya
Doğum Tarihi:
06 Eylül 1972
Yaş:
47
İl:
Antalya
Meslek:
hekim
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

KOİ BAKICISI

SON 10 MESAJI

Nokta Yosunu
Anubias yavaş büyüyen bir bitki olduğu için ister istemez alt yapraklar yosunlanıyor. Ben alt yaprakları gövdeye yakın budayarak uzaklaştırıyorum.
Koi Balığı Bakımı Ve Yaşadığı Balıklar
Koi akvaryumda bakılamaz diye bir kural yok. Uygun şartları sağlarsanız ve beklentilerinizi sınırlı tutarsanız bakarsınız.

Pangasus için ise tam tersini söyleyeceğim. Evdeki akvaryumdan açık havaya taşıdığım pangasus' larım soğuktan öldüler.

Japonlar nispeten daha az büyüdükleri için, karakter, renk ve biçim çeşitlilikleri koi'yi aratmayacağı için sizin için daha uygun olabilir.

akvaryum hacminizi en baştan belirtseydiniz, önerilerimiz daha isabetli olacaktı...[EDIT]lemur,2019-09-15 20:05:31[/EDIT]
Koi Balığı Bakımı Ve Yaşadığı Balıklar
Koi balığı akvaryumda bakılması tercih edilen bir tür değildir.Havuzda bakılması daha uygundur. Yetişkin bir koi 40 cm civarında olacağından balık başına en az 300-400 lt hacim gerektirir. Bu demektir ki alacağınız yavru koi'leri büyük bir akvaryuma koymalı ve yeterli filtrasyon sağlamalısınız. Pangasus da aynı ölçüde büyür. Dolayısıyla elinizdeki ölçüde 2 pangasus, 2 koi için 400 lt falan bir akvaryum olması balıkların sağlığı açısından iyi olur. Koi serin su balığıdır, pangasus kışın daha yüksek sıcaklık gerektirir. Sıcaklık dışında birlikte bakılmasında bir sakınca görmüyorum. Uygun hacim sağlanması koşuluyla.
Kaç Gram Yem Atmalıyım
Sorunuz net değil. Bir öğünlük yemini gramla hesaplayamazsınız. Tahmini olarak 10 gr. kuru pul yemin 2-3 hafta yetmesi lazım. Denir ki, balıkların birkaç dakika içinde tüketeceği kadar yemleyiniz. Fazla yemleme yapığınızda dipteki yenmemiş yem artıklarından anlarsınız.

Ben yazana kadar 10 dk. içinde ufak bir düzeltme yapmışsınız. Günlük miktarı da gramla saptayamazsınız. Suyu kirletecek ve balıkları çatlatacak kadar fazla yemlemekten kaçının. O kadar balığa yemeğe attığınız tuzdan az yem atsanız yeter.[EDIT]lemur,2019-09-07 21:12:26[/EDIT]
Japon Balıkları İçin Doğru Bitki Seçimi
Bitkisel ağırlıklı beslenen balıklardır. Bol bitkili bir akvaryumda verebilecekleri hasar sınırlı olacaktır. Özel bakım gerektirmeyen, sert yapraklı her türlü bitki kökleri iyi sabitlenerek kullanılabilir. Ayrıca hızlı büyüyen bazı bitkileri özellikle yesinler diye bulundurabilirsiniz. Örneğin korkunç bir büyüme hızına sahip olan Elodea'yı severek yiyorlar. Bunun dışında ara sıra haşlanmış ıspanak gibi sebzeler verenler de oluyor.
Kum Yüksekliği Ve Tabana Baskı Sorunsalı
Zaten 100lt=100kg basan akvaryumunuzda eğer cam kalınlığı yeterliyse ve silikonlarda vs herhangi bir zayıf nokta yok ise fazladan ekleyeceğiniz 3-5 kg kum eşit dağıldığı sürece sorun yaratmayacaktır diye düşünüyorum. Büyük kaya gibi sabit bir noktaya yük bindiren ağır bir dekor eklerseniz sorun olabilir.

İçinizin rahat etmesi için zemin malzemesini biraz eksiltip eklemeyi ondan sonra yapabilirsiniz. Bu da çok zahmetli olmayacaktır.
Discus'a Direkt Çeşmeden Su Vermek
Yanılgıya düşmeyelim. Şebeke suları klorlanır. Klor bütün balıklar için zararlıdır. Şebeke suyu doğrudan kullanıldığında hangi oranda klor içerdiğini bilemezsiniz ve balığınızın zarar görmeyeceğinin hiç bir garantisi yoktur. Ben yaptım oldu diyen bir şeyi eksik söylüyordur.
Ailem Balık Almama İzin Vemiyor Nasıl İkna Edeyim
Mutlaka bir evcil hayvanım olsun istiyorum deyin. Hayvan beslemek insanın sorumluluk yeteneğini artırıyormuş, psikologlar bile tavsiye ediyormuş deyin. Sudaki canlı balık kokmaz ve annenizin yatağına kadar sıçrayıp ağzına girmez.

Daha da olmazsa kedi ya da köpek beslemek istiyorum o zaman, hatta kuş bile olabilir diye alternatifler sunun. Eminim ki balığa izin verecektir. [:iyi:]
Ters Giden Birşeyler Mi Var?
Balık kokar. Yosun kokar. Yem kokar. Su kokar.

Anormal bir koku yok demek ki. [zzz]
Ters Giden Birşeyler Mi Var?
Şelale filtre kullandığınız gözümden kaçmış. Dış filtre kullanıyorsunuz diye düşünmüştüm. Şelale fİltre suyu çokça kirleten türler için yetersiz kalabilir.

Kum sorunun bir parçası değil. Bolca bitkilendirilmiş bir akvaryumda hem biyolojik denge yerine daha kolay gelirdi hem de kumla ilgili bir sorununuz olmazdı. Balıklarınızın hızlı büyümesi için de daha fazla yere ihtiyacınız var. Ama bu hacimde de bakılabilir. 15 cm olmasını istiyor musunuz gerçekten? Bu daha fazla kirlilik anlamına gelir.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 344 Online Kullanıcı, 187 Üye

Online Kullanıcılar

MRTMRT, muratlart, brucelee44, undertaker312, genckanat, ibrhmcrk, Buğra Divrikli, Burak Dişli, Tropicall34, teksel, Salihk117, devrimdpt, ManowaR, aldemirgen, Kutay20, indianaconz, namsada, Repoer, omarfako2, exden, Picky, Geyikomet, Kınayu, Ejderhan Üstüner, AEfe, Cihat Mızrakçı, erensimsek, H. KAYA. GEMLİK., madrugada, Shotofok, Zen Betta, Street Parrot, 06bora34, faruk7481, Umitunver, seycindaa, MalawiTank, Celtic, CgnEmree, Ejder Günaydın, kinikli, lepistea04, Byknss97, CagriSindirac, ali ünlü, HobiKaan, Jawaes, MiSoSiKiaN, Aqua Discovery, MURATKARAGOZ, sinanb85, diper, BARKA52, Ozcandemirr, FerKan, ScorpionT, Eflatun61, lazarusv20, eozen81, icelebi, ErenBugra, YASİN K., keita06, ngokkaya, Delta Hoby, jaws78, Ulker, Fragant, neşet69, elnino13, Nursun, hıdır sever, Kamil009, ffeytt, k.furkan1977, Suat06, Supervenenis, ftahtaci, sbilgic82, By_KadircaN, onurozgen, capo di capi, KadirSpmz, Eseyemidi, bymalavi, enginm2000, Noeldayi, Hamza Özel, intelcorei5, Sirri42, ankara0606, SalihNarci, dusumsel, Yasarozen, KILLIFISH, bcirav, Engindmn, bugra_81, Bonzi, Ozden73, Akvrst27, FurkanKöse59, bleckriza..., Arifhb, Aspet, Shateiel, ers1905, Hakanm_, BULENTKARABULUT, Hak@N, Ronay, nvrkcy, Mhurt1, barxbull, noobhodja, lojistisyen, telatihtiyar, shiroii, m.aydin93, Canberk18, Ayby, totaku, zatonica, TSevil, Ufukbirdal, Theımam, LostSoulFB, Adnan53, Megline, halil05, texas_selim, mahmut1905, anchor, Mtndgn, erdalakçay, pilotx, Csumer, Kenan ateş, Cüneyt sönmez, yüceL34, Saraylı, hacivat, nlrdgn, sedat s, aybas, BoraAquascaping, FurkanYnk, murataslan, ludwigia, PüskütünAnnesi, gbolun, SmallCandyThing, Sheyda27, burakcingiz, esmerr, sarı2604, brkygt, can2124, Sinandmrt, sina00, Beta_balik, Eren88, denizim20, Fatihs, devito, celu, DiscusFan, Meteor71, Emre Zaim, ayseghoul, ferdiusta, su dünyası, esensml, bkartal, Alcynone, Splendor, Özgür1978, erdmbzkrt, ÖZGÜR İNCE, metamorfiksist, melankolia5, hkavkaci, EBardak, kursatufukcoskun, iamthezeus, hepatik, darkaura, egedeveli1,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,761,753 Mesaj
  • 403,916 Konu
  • 91 Forum
  • 142,983 Forum Üyesi
  • 1,450 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,714 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.