ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
GhostKoi
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
5134
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
25 Şubat 2012 23:07
Son Ziyaret:
21 Saat 45 Dakika önce
Toplam Mesaj:
2906 [0.75 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
162 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
erkut akkaya
Doğum Tarihi:
21 Aralık 1973
Yaş:
48
İl:
Antalya
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Erkut Cyprinus Carpio "KOİ" Havuzu 200 lt Carrasius auratus "Goldfish" 110 lt Low tech bitkili Rasbora, Helena, Betta

SON 10 MESAJI

Balığım Kör Oldu
[QUOTE=Legoist]
Akvaryuma yeni erkek kılıç kuyruk aldım ve 30 dk sonra erkek moli balığının gözleri şişti ve gözleri gri gibi oldu cama vuruyorum tepki vermiyor yanına fileyi yaklaştırıyorum kaçmıyor kör olmuş olabilir mi tedavi edilir mi [/QUOTE]

Böyle bir durum bir enfeksiyon hastalığını düşündürüyor fakat, bu 30 dakika gibi kısa bir süre içinde ortaya çıkmaz. Akla allerji ya da kimyasal maruziyet gelebilir. Balığın gözündeki durum daha önceden mevcut olup diğer balıkları eklediğiniz zaman dikkatinizi çekmiş olabilir. Yüzeydeki tanecikler yem ise fazla yemleme yapıyorsunuz demektir, bu da su kalitesini bozar ve mikrop üremesine de zemin hazırlar. Su değişim miktarını ve sıklığını bu süreçte artırabilirsiniz. Haftada 2 kez olmak üzere haftalık toplamda % 30 uygundur. Stres azaltıcı sanital benzeri tuzlar uygun dozda uygulanabilir. Diğer balıklarınızda da benzer belirtiler varsa hasta olanları ayırıp genel durumlarına göre karar vererek antibiyotik başlayabilirsiniz. Balık tedavisinde kullanılan çeşitli ilaçları internetten temin edebilirsiniz.
Dış Filtre Debisi Neden Çabuk Düşüyor
Filtrenizi temizken çalıştırıp fabrika verisini ne kadar gerçekleştirdiğini saptayabilir, sonrasında tekrar ölçerek ne kadar zamanda debinin ne kadar azaldığını net bir şekilde öğrenebilirsiniz.
Malzemeleriniz arasında tıkanarak debiyi en fazla düşürecek olan elyaftır. Bence 3 kat değil, çıkış yönünde en sona konacak tek kat elyaf yeterli olacaktır. Bunun filtrenin fonksiyonuna da pek bir olumsuz etkisi olmayacaktır.
Akvaryum Isıtıcısı
[QUOTE=aliytrklkmz]
Onu da denedim maalesef yukarıdan düşen sudan bile rahatsız oldu. 2 yıldır aynı yerde. İlk defa bu kadar soğuk olmaya başladı o yüzden ısıtıcı alacağım. Yoksa diğer ürünler var yok değil ama balık bir türlü sevemedi. Zaten o yüzden sordum ısıtıcı için hareketli şu şart mı diye :) [/QUOTE]

20 litre gibi küçük bir akvaryumda ısının eşit dağılması için suyu hareketlendirmek gerekmez. 100w ısıtıcı daha ucuz ise aynı işi görür fakat ebat olarak büyük olacağından akvaryumunuza uygun şekilde yerleştiremeyebilirsiniz. Onun yerine daha ufak olan 50w hatta 25w tercih ediniz. Dışardan ısıtma için yollar önerenler de var, bilgim olmadığım için yorum yapamayacağım. Evet iç filtre akıntı yönünden betta'ya uygun değil. Şelale filtrelerin çoğunlukla debi kısma ayarı vardır. Ya da içine elyaf vb malzeme yerleştirerek debiyi istediğiniz kadar düşürebilirsiniz. Elinizde hava motoru da olduğuna göre, arzu ederseniz buna basit plastik bir kontrol vanası(musluk) ekleyip ucuna da bir sünger/pipo filtre bağlayabilirsiniz. Bu vanalar internetteki akvaryum sitelerinden kolayca temin edilebilir. Filtre her akvaryumun kalbidir. Filtresiz sürdürmenizi önermem.
Petshoplar Ve Balıklar
Bu konu üzerinde çok konuşuldu. Bilgiye ulaşmanın binbir türlü yolunun olduğu bu çağda petshop'tan doğru bilgi almaya çalışmanın bir mantığı yoktur.

İçeri adımınızı attığınızda kedi köpek maması ve malzemesi yığılıysa, iki tane akvaryumda silme japon balığı doluysa, bir kenarda bardak içinde üç beş tane betta duruyorsa, hayvanlar can çekişiyorsa, başına da işten anlamayan bir tezgahtar dikildiyse ne sorsanız zaten doğru yanıt alamayacaksınız. Bunları küçümsemek için söylemiyorum. Bu insanlar revaçta olan hayvan sevgisi üzerinden ticaret yapıyorlar. Petshop'ların %90'ı böyle. Bu tarz bir işletme açabilmek için 1-2 sene balık baksanız, forumlara girip çıksanız yeter. O kadar bilgiyle siz daha iyisini açarsınız.

Çekirdekten yetişme, yıllarını bu işin içinde geçirmiş kişiler de var, bu işin okulunu okumuş kişiler de var. Onları ayrı tutmak lazım. Zaten dükkanlarına girince aradaki farkı anlarsınız. Hiçbir bilgi kaynağının olmadığı 30-40 yıl önce gerçek anlamda esnaflık yapan ve bizi hem bilgilendiren hem de bu işi sevdiren akvaryumcu abilerimizi şükranla anarım.
5mm'lik Camdan Akvaryum Olur Mu
Fire vermeden 97 santimi kullanamazsınız. Hadi elinizdeki ölçüye göre yükseklik 34 cm olsun, akvaryumun kısa kenarları için isteğinize göre 2 adet yüksekliği 34 cm cam bulmanız lazım.
Bu durumda 97x?x34 ebatlarında bir akvaryumunuz olur. Riske girmemek için enini 30 cm yaparsanız 98 litre yapar. ama önce 30x34 ebatlarında 2 cam daha bulmanız lazım. Benzer ölçülerde 5 mm cam kalınlığında bir akvaryumu ben yıllardır kullanıyorum. Patlama çatlama olmadı. Sadece sızdırmadan dolayı 1 kez silikonlarını yeniledim. Olur yani. Bu işin başka püf noktalarını da hatırlamak lazım. Kurulumda aşırı kum, kaya kullanmamak lazım. Akvaryumu sağlam bir yere kurup yerini pek değiştirmemek lazım. Altına strafor, havlu gibi darbe emici bir destek koymak lazım. Aklıma gelenler bunlar.
180 Litre Discus
Discus'un bir alt türü varmış, 150 litrede 1 çift bakılabiliyormuş. Bulursanız beslersiniz. Yoksa 400 litre lazım. Forum ansiklopedisinin yalancısıyım.
Beslersiniz beslemesine ama, hem balık hem de siz keyif alamazsınız.
https://www.akvaryum.com/symphsodon_aequifasciatus_discus_tatlisur_4_323.asp
https://www.akvaryum.com/symphysodon_discus_heckel_discus_tatlisur_4_4095.asp
5mm'lik Camdan Akvaryum Olur Mu
[QUOTE=Umutt0]Elimde 3 tane 5mm kalınlığında 97x34 lük cam var
Akvaryum yada teraryum vs. olur mu[/QUOTE]

Bu ölçülerden çıkarabileceğiniz herhangi bir akvaryumda sorun yaşamazsınız. En x boy x yükseklik= 30x48x34= 50 litre falan gibi ufak bir akvaryum çıkar. Önce boyutlara karar verin sonra da camı ona göre kesin ya da kestirin. Yükseklik 40 cm'ye kadar kurtarır.
Pea Puffer (cüce Balon Balığı)
Bulamamanız daha hayırlı olur. Çünkü soyu azalan koruma altındaki türler arasındadır.
Korunma durumu: Hassas (Soyu Azalan) Encyclopedia of Life

Conservation status
Several researchers have considered the species endangered, though with no rationale provided.[29][30][22] The dwarf pufferfish is officially classified as vulnerable on the IUCN Red List due to declining populations because of damming, indiscriminate deforestation for agriculture, pollution from wastewater, and, primarily, overfishing for the aquarium trade.[1][21] In 2010, some researchers estimated that the population would decline by 30–40% from 2005 to 2015,[1][29] while others estimated it had already declined by the same amount between 2005 and 2010.[31] Wikipedi eng
https://en.wikipedia.org/wiki/Dwarf_pufferfish
Dış Filtremde Hep Karides Çıkıyor
[QUOTE=Fahrenheit] (Canlılar, discus ve karides) Dış filtreyi temizlemek için açtığımda yaklaşık 10-12 tane karides yavrusu buldum. Hemen alıp akvaryuma attım. Bakmak için 1 ay sonra tekrar kontrol ettiğimde 2-3 tane daha buldum. Benim dış filtre, karides kuluçka makinesi gibi oldu. 3 ay içinde 20 civarında yavru karides aldım. Bu yavruların filtre emiş borusundan gittiği kesin. Üstelik emiş borusunda siyah geniş gözenekli sünger de var (Tetra'nın orjinal emiş süngeri).
[/QUOTE]

Akvaryum karides odaklı kurulduysa en uygun seçenek düşük debili pipo filtredir. Discus'ları ekleyerek her yönden dengeyi bozmuşsunuz. Bu açılardan Hakan Yıldız Bey'e katılıyorum. Dış filtrenin yavru balıkları çekmesi çok sık rastlanan bir durumdur. Emiş borunuzdaki geniş gözenekli orjinal sünger yeterli gelmediğine göre ince gözenekli tül benzeri bir malzeme bağlayabilirsiniz. Dış filtrenin temel görevi kaba pislikleri uzaklaştırmak olmadığından bir sorun yaratmaz. Ciddi anlamda debi düşüşüne yol açmaz.

[QUOTE=Fahrenheit]
Şu anda discuslar sorun yaratmıyor. Zaten akvaryumda önce karidesler vardı. Discuslar sonradan geldi. Dip temizliği konusunda hiç sıkıntı yaşamıyorum. Kumun florasını karıştırarak bozacak diye, bir de yumurtaları yemeleri konusunda çöpçü balıklarını pek bulundurmak istemiyorum. Hiç dip çekimi yapmam, buna rağmen kumun yüzeyi gayet temiz duruyor. Bu arada dış filtrem 2 adet (Bir birine seri bağlı)[/QUOTE]

Bir çelişki içersindesiniz. Hem karideslerin üzerine discus eklemişsiniz, hem balıklarınız küçük ve şu aşamada yavru almayı da hedeflemiyorsunuz, hem de söz ettiğiniz nedenlerle corydoras eklemekten kaçınıyorsunuz ki anlamsız. Sizin için ön planda olmadığına göre karidesleri bugün olmasa bile yarın canlı yem olarak görebilirsiniz.

Tanım olarak Flora bir ortamın bitki varlığıdır. Fauna hayvansal varlığıdır. Dolayısıyla kumunuzun başlıbaşına bir florası olmaz. Kum için kastettiğiniz şey "yararlı bakteri popülasyonu" olsa gerek. Bu da herhangi bir balığın kurcalamasıyla zarar görmez. 2 tane dış filtreniz olduğuna göre esas depo oradadır.
Doğadan Alınan Kök
İlgili konuya göz atın : https://www.akvaryum.com/Forum/akvaryuma_hangi_agaclar_nasil_konur_k880420.asp

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.