ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
GhostKoi
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
4964
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
25 Şubat 2012 23:07
Son Ziyaret:
20 Saat 39 Dakika önce
Toplam Mesaj:
2817 [0.75 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
430 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
erkut akkaya
Doğum Tarihi:
21 Aralık 1973
Yaş:
48
İl:
Antalya
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Erkut Cyprinus Carpio "KOİ" Havuzu 200 lt Carrasius auratus "Goldfish" 110 lt Low tech bitkili Rasbora, Helena, Betta

SON 10 MESAJI

Sadece Yukarıdan Yem Yiyen Lepistesler
Lepistesler zaten sığ suda yaşayan ve üst-orta seviyeden beslenen balıklardır. Bana kalırsa yemlemeyi epey azaltmalısınız. Ayrıca pul yem, kurutulmuş canlı yemler gibi yüzeyde fazla kalan hızlı batmayan yemler kullanabilirsiniz. Aç balık her seviyede yem arayışına girer. Sanırım balıklarınız yeterince acıkma fırsatı bulamıyor.
Akvaryum Süs Kokusu
Akvaryumda bir işlevi yoksa hiçbir yapay malzeme (plastik, kauçuk, epoksi, kaya, mermer, boyalı malzeme vb.) kullanmak zaten pek doğru değil. Aldığınız süs kötü koktuğuna göre anlaşıldığı kadarıyla ya geri dönüştürülmüş adi plastikten yapılma ya da uygun şekilde boyanmamış. Kullanmamanız iyi olur.

İkinci sorunuza gelince, bir balık öldüğünde bunun birçok nedeni olabilir. Sadece yapay bitkiden, gemiden şundan bundan demek çok zordur. Olası risk faktörlerini ortadan kaldırmak esastır.
Beta Balığımın Kuyruğu Kapalı
Petshop'larda satışı gecikip kötü şartlarda tutulan betta'lar çok kötü duruma düşüyorlar. Bunlar uygun şartlar sağlanmazsa genelde ölüyorlar. Sizinki de böyle. Fakat oldukça dirençli balıklar ve hızla düzelebiliyorlar. Benim de 5 aydır beslediğim böyle bir balığım var. Geldiğinde öldü ölecek gibiydi. Arkadaşların da yardım ve önerileriyle şu an gayet sağlıklı. Linkini bırakıyorum. Bol şans.

https://www.akvaryum.com/Forum/evlat_edindigim_hasta_beta_nasil_k980215.asp
Akvaryum Su Kaçırıyor A Cil Y Ardım
Fotoğrafa bakılırsa dudağına kadar doldurmuşsunuz. Bu durumda en ufak bir su hareketinde taşma olası. Suyu 2-3 cm azalttıktan sonra kurulayıp bir süre bekleyin. Hala sızıntı devam ediyorsa kaçırdığı noktayı tespit edebiliyorsanız bölgesel silikon uygulayabilirsiniz. Tespit edilemiyorsa boşaltıp komple silikonlamanızı öneririm. Her iki durumda yüzeyin tamamıyla kuru olması ve uygulamadan sonra en az 24 saat beklemeniz gerekecek.
Katil Salyangoz Açlık
Balıkların çeşidi ve besleme tarzıyla helenaların avlanmaya ve besine ilgisi arasında bir bağlantı gözlemledim. Şöyle ki, ben de yem amaçlı ramshorn ve minare salyangozu ayrı yerde besliyorum.Helena'ların 5'er 10'ar bulunduğu 3 akvaryuma her gün 2-3
ekliyorum. Tek betta'yı etçil olarak besliyorum ve burada helenalar salyangozlara illgilerini kaybettiler, 2-3 haftadır bunları tüketmiyorlar hatta bir tanesi neredeyse 2 cm çapa ulaştı. Fakat helenalar da gayet sağlıklı ve yavrular görüyorum. Bu ortamda yem artıkları fazlasıyla yetiyor demek ki.

Diğer akvaryumlarda balıkların özelliğine uygun bitkisel ağırlıklı karma yemler kullanıyorum. Helenalar buralarda diğer salyangozları biriktirmeden temizliyorlar.
Sessiz Sump Motoru Önerisi
Sump(devridaim) motorları zaten genelde sessiz çalışır. Elektrik tüketimini watt olarak dikkate almanız yerinde olur. Eheim bu açıdan iyidir. Verdiğiniz ölçülere göre brüt 140 litre hacim var. 170 litreye önerilen motor fazla gelmez. Bazı modellerinde debi kısma ayarı vardır. Ya da siz çıkışa bir vana koyabilirsiniz. İhtiyacınız olan debi beslediğiniz canlılara göre değişmekle birlikte hacminizin 3-5 katıdır. Dolayısıyla alacağınız motor saatte 425-800 litre aralığında çevirse yeterli gelir.
Canlı Doğuranlarda Suni Tohumlama
[QUOTE=Akvaryumcu Adam]Arkadaşlar garip gelebilir ama merak ediyorum, daha hızlı üremesi için lepisteslerde şırıngayla suni tohumlama yapılabilirmi. Balığa zararı olurmu?[/QUOTE]
Lepistes= milion fish. Zaten çok hızlı üreyen bir balıktır. Daha hızlı üremesinin hem kendine, hem topluma hem de doğaya zararı olur. Sunni tohumlama ise gereksiz bir fantazi. Bütün dişi lepistesler eğer kısır değillerse ve erkekle karşılaşmışlarsa 3 aylıktan itibaren hamiledirler. 3 kuşak yavruyu aynı anda karnında taşır. Ölene dek böyle devam eder.
Akvaryumda Çeşme Suyu Kullanabilir miyim?
Belediyenin verdiği rakamlar doğrudur. Bütün şebeke sularında son noktada 0,5-1 5 (birimini bilmiyorum) oranında klor hedeflenir. Bu miktar mikrop öldürücü etki için gereklidir. İnsan duyuları 0,5 üzerini algılayabilir. Fakat bunun çok altındaki değerler balıklar için zararlıdır. Suyu ya dinlendirmek ya da klor giderici kullanmak gerekir. 2 gün dinlendirince klor uçuyor zaten. Kloraminlerle ilgili herhangi bir önlem almıyorum, zehirlenme ya da herhangi bir olumsuz etki gözlemlemedim yıllardır. Belki aşırı duyarlı türlere zarar verebilir ya da uzun vadeli olumsuz etkileri olabilir düşüncesindeyim.
Sorun Ne (helena Katil Salyangoz)
1 haftadır hiç hareket etmediyseler ölmüşlerdir. Zemin kendilerini gömecek kadar uygun olmasa bile üzerinde yer değiştirebilirler, hatta camda yukarlara kadar tırmanabilirler. Yeterince hızlı yer değiştirebilen canlılardır.[EDIT]GhostKoi,2022-05-17 10:08:33[/EDIT]
Çöpçü Balığı Garip Hareketler
[:P][QUOTE=Cem Altay]
O zaman tekrar yanlışı düzelteyim..
Corry değil Cory [:)]
Bakınız:CORYdoras Panda
[/QUOTE]

Konuya espriyle gireyim derken aksanımın kurbanı oldum hocam [:P]

Yaşamak var, bir de keyifli yaşamak var. Tek beslediğinizde ve kalabalık beslediğinizde aradaki fark belirginleşiyor. Ürkek davranmıyorlar, köşe bucak saklanmıyorlar, bir köşeye pusup saatlerce kıpırtısız durmuyorlar. Hatta forumda ilgili bir yazıda doğada akarsuda cory sürüsü videosu vardı sanki. (buldum, ekleyeyim hemen: https://www.akvaryum.com/cory_korkulugu_makaler_18_6086.asp) Akvaryumlarda sayının az tutulmasının temel nedeninin yanlış anlaşılmayla çöpçülük görevinin yüklendiği yardımcı balık gözüyle bakılması olduğu düşüncesindeyim.

Google'da ilk taramada bile benzer öneriler çıkıyor.
cory catfish
Kullanıcılar bunları da sordu

How many cory catfish should be kept together?
six corydoras
As a relatively small fish, they crave safety in numbers, so a group of six corydoras or more (all of the same species) is highly suggested. These peaceful bottom dwellers can be kept with pretty much any community fish that won't eat or attack them.

Can I have 1 cory catfish?
No, you can't have a single cory catfish. Cory catfish are schooling fish and thus, feel happier with other corys around. A single cory catfish will feel lonely and stressed.

Is 2 cory catfish enough?
Is 2 Cory Catfish Enough? Well, two Cory catfish is not enough. Since these are schooling fishes, they prefer to stay in groups. They can survive in an aquarium easily even if you keep only two of them together. [K](eğer içinde sadece 2 cory bulunan özel bir akvaryum kurarsanız onları orada birlikte dengede yaşatabilirsiniz)[/K] Umarım burada da düzeltme yemeyiz.[;)]

How do I know if my cory catfish is happy?
A happy, healthy Cory Catfish will uniquely dance around the tank. In schools, these fish tend to stay together at most times. If you notice your Cory off and alone in your tank, this can signify that they are unhappy or lonely.

Kusura bakmayın, Türkçe'ye çevirmedim. İstek durumunda kör topal çevirebilirim.
[EDIT]GhostKoi,2022-05-16 21:23:36[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.