Pantanal

Bu bölüm hazırlanma aşamasındadır. Önerilerinizi ve gördüğünüz eksiklikler ile hataları buraya tıklayarak bize yazabilirsiniz.

Brezilya -
2550 km uzunluğu ve 984.000 km² su toplama havzası ile Bolivya, Brezilya ve Paraguay ülkelerinden geçer. Rio Miranda, Rio Taquari, Rio Piquiri, Rio Cuiabá, Rio Aquidauana, Rio APA, Río Ypané ve Río Tebicuary nehirleri ile havzayı oluşturan Paraguay nehri Brezilya Kalkanındaki ölü volkanik araziyi aşındırıp bir iç delta olan Pantanal'ı oluşturmaktadır. Buradaki killi ve kireçli arazinin üzerine volkanik sedimentleri bırakır. Ortalama su sıcaklığı 20 ila 26 ºC arasında değişen Paraguay'ın suyu biraz asidiktir (pH 5,8-6,5).

Orrinoco kadar zengin bir sucul bitki örtüsü olmasa da Pantanal da berrak ve serin suları ile bitki gelişimine müsaittir. Cabomba, limnophila, bacopa, myriophyllum, najas, echinodorus, eochornia, eleocharis türleri ile nilüfer ve su üstü bitkilerine ev sahipliği yapar. Pantanal'ın bataklıklarına yaklaştıkça nilüferler ve sazıklar artar.

Paraguay'da şuan 344 civarında tanımlanan tür bulunur. Bunların 80'i endemiktir. Tüm Güney Amerika için tipik olarak, bu türlerin yaklaşık% 80'ini oluşturan Characiformes ve Siluriformes'tir. Bunun haricinde Güney Amerika killifishleri bu nehrin kollarında yaşar. Balık çeşitliliği Rio Guapore ile benzerlikler göstermektedir. Serpae tetra, bandtail tetra, ember tetra, kırmızı göz tetra ve kankuyruk tetra en yaygın tetra türleridir. Tüm Amazon'da olduğu gibi piranalar da boldur (Özellikle natteri ve benekli piranha). Ayrıca kurt balıkları (Hoplias malabaricus) ve altın dorado (Salminus brasiliensis) bölgenin büyük yırtıcılarıdır. Nehir vatozlarının beş türü bu havzada yaşar (Potamotrygon brachyura, castexi, falkneri, hystrix ve schuhmacheri). Apistogramma trifasciata, borelli, laetacara dorsigera nehrin en bilindik cüce cichlidleridir. Ayrıca Bolivyan ram da bu bölgede yaşar. Pantanal'ın kumluk alanları tatlı su dil balıklarına (Branchyhypopumus sp.) ev sahipliği yapar. Corydoras hastasus ve geryi en bilinen cory türleridir. Ayrıca kıl kuyruklu kedibalığı olarak yavaş yavaş ülkemizde de tanınmaya başlayan farlowella türleri de bulunur.

Paraguay'ın yavaş akan sığ kıyıları biyotop akvaryumu açısından oldukça iyi bir kaynaktır. Az miktarda taş ve dallarla desteklenmiş bir tasarımın tabanı ince taneli dere kumu ve kuru yapraklar ile oluşturulabilir. Zevke göre geniş bitki yelpazesinden bir kaç tür ekilerek bir çift trifasciata, bir grup tetra ve corydoras hastasus ile orta hacimli güzel bir biyotop oluşturulabilir. Pantanal kısmı havzucukları için nilüfer ve su sümbülü gibi bitkiler tercih edilebilirken daha iç kısımlar için daha ufak akvaryum bitkileri seçilmelidir.

Biyotoptan Görüntüler

Örnek Akvaryumlar

Biyotoptaki Balıklar

Kaynakça:
- Bleher's Biotope's
- Tanganyikan Cichlid in Their Natural Habitat
- Malawi Cichlid in Their Natural Habitat
- Chris Lukhaup
- Peter Barnes
- Hans van Heusden
- Monga Bay Biotopes

Üye Yorumları