Cyprichromis leptosoma (Leptosoma)


Grubun Diğer Türleri

Varyeteler:


 • Latince Adı: Cyprichromis leptosoma
 • Coğrafik Kökeni: Tanganyika Gölü
 • Yaşam Alanı: Açık su türüdür, dağınık kayalık ve kumlu diplerin orta bölgelerinde yaşar.
 • Beslenme Biçimi: Etçil (Micropredator). Birçok yemi kabul eder ama diyetinin önemli bir kısmını canlı ve dondurulmuş yemler oluşturmalıdır. Ağzının küçük olması nedeniyle doğada zooplanktonla beslenir. Özellikle tanka ilk eklendiği zaman doyduğundan emin olmak için yakından izlemek gerekebilir. Doğada binlerce büyük sürü biraraya gelerek zooplankton avlarlar.
 • Davranış Biçimi: Barışçıl
 • Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl
 • Yüzme Seviyesi: Orta - Yüzey
 • Cinsiyet Ayrımı: Erkek varyasyonuna göre renklere bürünürken, dişi renklenmez.
 • Üreme: Karma tanklarda da sıklıkla yumurtlarlar ama yüksek sayıda yavru büyütmek isteniyorsa ayrı bir tank gereklidir. Akvaryum mümkün olduğunca derin olmalıdır ve genişlik en az 50 cm olmalıdır. pH 8-8.5 ve sıcaklık 23-25°C civarında olmalıdır. Büyük gruplar halinde beslenmelidir (tankın kaldırabileceği kadar), bir erkeğe birkaç dişi düşmelidir. Açık sularda erkekler 3 boyutlu üreme bölgeleri oluştururlar. Diğer türlerin ve dişilerin bu bölgeden her zaman geçmesine izin verir, rakip erkekleri kovalar. Eğer bölgeden üremeye hazır bir dişi geçerse kovalar ve kur yapar. Eğer dişi ilgilenirse erkeğin bölgesinin merkezine doğru onu takip edecektir. Yumurtlama suyun orta bölümlerinde gerçekleşir, dişi düşen yumurtaları yakalayarak ağzına alır. Erkeğin karın yüzgecinde yumurta şeklinde benekler bulunur ve bu dişiyi cezbeder. Dişi benekleri yumurta zannedip ağzına almaya çalıştığında ağzındaki yumurtalar döllenmiş olur. 5-20 yumurtayı serbest yüzüşe geçene kadar en fazla 4 hafta ağzında kuluçkaya yatırır. Bu dönemde dişi yem yemez ve ağzında yumurta taşıdığını ağzının şişkinliğinden ve karakteristik çiğneme hareketinden anlayabilirsiniz. Dişi strese girerse yavruları erken tükürebilir veya yiyebilir, eğer dişi başka bir akvaryuma taşınacaksa çok dikkatli olunmalıdır. Bazı üreticiler kuluçkadan iki hafta sonra dişiyi kusturur ve yavruları yapay olarak büyütürler. Bu durum daha çok sayıda yavruyla sonuçlanır ama bu yaklaşım yeni başlayanlar için önerilmez. Eğer dişi yavruları doğal bir şekilde ağzından bırakırsa, yavruları kayaların arasındaki yarıkların içine tükürür. Doğada kayalar sadece koruma görevi yapmaz, yavrular bu şekilde başka türlerin yavrularının içine karışır (özellikle Lepidiolamprologus profundicola) ve diğer türler bunları kendi yavruları zannederek korumaya başlar. Yavrular serbest yüzüşe geçtikleri ilk gün artemia yiyebilecek kadar büyük olurlar. Yavrular yetişkin leptosomalarla birlikte bırakılabilir, genellikle zarar vermezler.
 • Sıcaklık: 24°C – 27°C
 • En Fazla Büyüdüğü Boy: 12 cm.
 • En Az Akvaryum Hacmi: 150 litre. Akvaryum yüksekliği en az 50 cm olmalıdır.
 • Su Sertliği: 10 - 25 °dH (Orta - Çok Sert)
 • pH: 7.8 - 9.0
 • Zorluk Seviyesi: 3
 • Genel Yorum: Hobiciler arasında favori türlerden biridir, pek çok varyasyonu vardır. Herbir varyete mavi ve sarı kuyruklu olmak üzere iki çeşitlidir. Su değerlerinin oynamasına ve yolculuğa karşı hassaslardır. Yavru olsun, damızlık boy olsun artemia ihmal edilmemeli, sık sık verilmelidir. Türler arası melezlenmeyi engellemek için bir akvaryumda bu türden birden fazla varyasyonu beslememek gerekir. Oldukça barışçıl balıklardır. Akvaryumdaki tropheus ve mbuna gibi bir birini kovalayan aktif ve agresif balıklar onları rahatsız edebilir, bu yüzden Nigripinnis gibi daha sakin ve barışçıl tank arkadaşları seçilmelidir. Akvaryumun başka bölgelerinde yaşayan Tanganyika türleri de uygun tank arkadaşıdır. Julidochromis veya Altolamprologus gibi kayalık bölge balıkları ya da kabukçullar iyi bir seçimdir. Sürü halinde yaşamayı seven bir türdür. Daima en az 8 balıktan oluşan sürüler halinde beslenmelidir, eğer tank daha fazla balığı kaldırabilecek durumdaysa sürü genişletilebilir. Büyük gruplar halinde beslendiğinde 2 veya daha fazla alfa erkeğin tam renklerini görebilirsiniz. Açık sularda yaşayan bir tür olduğu için genellikle tankın üst düzeylerinde bulunabilir, yüzme alanı boyutu dekor seçiminden önceliklidir. Çoğu hobici bu balıkları genellikle karma tanklarda besler, bu nedenle tabanda kaya yığınlarından oluşan bir dekor muhtemelen en iyisi olacaktır. Erkekler yumurtlama sırasında atlama eğilimi gösterdiği için akvaryumun kapağı sıkı kapatılmalıdır. C. leptosoma sp. “Jumbo” türünün satıldığını görebilirsiniz, bu tür biraz daha küçüktür.
 • Varyeteler:
İLAN VER

Üye Yorumları