İthal Balık Adaptasyonu


Kategorideki Diğer Makaleler

 • Merhabalar,

  Ülkemizde satılan akvaryum balıklarının büyük bir kısmının ithal olduğundan yola çıkarak bu paylaşımın faydalı olacağını düşündüm.

  Malum ülkemizde bulunmayan bir çok türü bende ithal gelen balıklardan aldım ve yetiştirdim.Bu dönem zarfında ilk önceleri çok fire veriyordum.Bazen bu fireler o kadarçok oluyorduki,neredeyse aldığım balıkların yarısını kaybettiğim oluyordu.Bütün tecrübeme rağmen bu ölümlerin önüne çoğu zaman geçemiyordum.Bu konuda sıkıntımı paylaştığım akvaryumcu olsun,ithalatçı olsun,bu işin ticaretini yapan insanların çoğuda bu ölümlerden müzdaripti.Takii Mr. Teo ile tanışana dek.Mr.Teo uzakdoğudaki ithalatçılardan birisidir.Türkiye'ye geldiği bir dönemde kendisi ile tanışma fırsatım oldu.Çok sevecen ve cana yakın bir insan kendisi.Ona bu ithal balıklardaki yaşadığım kayıpları anlatınca bana bazı tavsiyelerde bulundu.Bende bu tavsiyeler ve kendi tecrübelerim ile kendimce bazı yöntemler geliştirdim ve çok şükür artık ithak balıklarda kaybımı neredeyse sıfıra indirdim.


  Herşeyden önce şunları söylemek istiyorum.Sizlere anlatacağım yöntemi daha çok Malawi türleri üzerinde denedim ve az miktarda da Tanganyika,canlı doğuranlar ile ilgili bir tecrübem olmadı bu konuda.

  İthal balıklarda kaybın en büyük sebebi kuşkusuz Bloat'tır.Bloat'ın en büyük tetikleyicisi ise stres ve beslenme bozukluklarıdır.

  Bloat'ın sebepleri ve tedavisi konusunda Ümit hocamın (HOCA)çalışmaları var.Umarım bizlerle paylaşır.


  Gelelim ithal balık adaptasyonuna;Öncelikle ithal balıklarda yaşanan kayıplar daha çok uzak doğu menşeeli balıklarda görülmektedir.


  Aldığımız ithal balıklarda kaybı en aza indirebilmek için öncelikle yapmamız gerekenler şunlardır;


  1)Akvaryum ısısı;Hangi mevsimde olursa olsun alacağımız ithal balıkları ilk 10-15 gün boyunca 30-32 derecelik ısıda beslemeliyiz.Bu yüksek ısıyı kademeli olarak yaklaşık 1-1,5 ay gibi bir süre zarfında 26-27 derecelere indirmeliyiz.Bu çok önemli bir unsurdur.

  2)Akvaryum suyu;Bizler bazı dönemlerde beslediğimiz balıklara şebeke suyu eklemekte bir sakınca görmeyiz.Bunu zaman zaman bende yapardım ama ithal balıklarda en azından ilk 2-3 ay kesinlikle şebeke suyu kullanmayınız.Mümkün olduğu kadar dinlenmiş içerisinde klor olmayan su tercih ediniz.

  3)Akvaryum hacmi ve balık sayısı;İthal balıklarda yukarıda da söylediğim gibi en büyük kayıp stresten oluşuyor.Akvaryum kapasitesinin üzerinde balık sayısı inanılmaz kayıplara sebep olabiliyor.Ben çok sıkıştığım bir dönemde bu şekilde 350 adet balığı 4 gün gibi bir sürede kaybettim.Kesinlikle bu işin olmazsa olmazı bana göre balık sayısı.Uygun olmayan akvaryum şartlarında o kadar hızlı balık kaybedersinizki,ne olduğunu anlayamazsınız.Mümkün olduğu kadar akvaryum hacmini geniş,balık sayısını az tutun.

  4)Beslenme;İthal balık adaptasyonunda bir diğer önemli faktörde yemleme.Ben bu sorunu şu şekilde hallettim.

  Yeni aldığım ithal balıkları ilk 1 hafta,10gün sadece bitkisel yemliyorum. (zaten tüm akvaryuma yeni eklenen balıklar gibi ilk 2 gün yem vermeyin)Bu sürenin bitimindede iki gün bitkisel,bir gün protein ağırlıklı yemleyebilirsiniz.15-20 günden sonra balığın türüne göre gereken yemleme şekline geçebilirsiniz.


  Yukarıda saydığım yapılması gerekenlere ilave olarakta,mutlaka iki günde bir % 10-15 gibi su değişimleri ile balıkların adaptasyon süresini kısaltabilirsiniz.

  Tüm bu saydıklarımı yaptığınızda 5-6 ay gibi bir süre sonunda artık balıklarınız tamamen yerli üretim balık gibi olmasada,ülkemiz şartlarına oldukça adapte olmuş bir hale geliyorlar.

  Hepinize kayıpsız hobi dilerim.

  Saygılar...

  Yazar: Ü. Uğur Tunç

Üye Yorumları