Planaria - Beyaz Kurtçuklar


Kategorideki Diğer Makaleler
 • Planarialar, birçok akvaryumda zaman zaman görülürler. Bunun başlıca nedeni fazla yemlemedir (genellikle protein ağırlıklı yemler, tetra bits gibi). Bu milimetrik kurtçuklar balıklara herhangi bir zarar vermez. Balıkların da bu kurtçukları yemesinde fayda vardır ama büyükler çok itibar etmez, yavrular daha çok sever. Bu kurtçuklar üretilerek yavru yemi olarakta kullanılırlar. Ancak oluşma nedenlerine bakarsak, dipteki yem artıkları yüksek boyutlara ulaştığından, akvaryumumuzun su dengesi bozulacak, bu durumda balıklarımızın sağlığını kötü yönde etkileyecektir.

  Durumu düzeltmek için öneriler:

  Herşeyden önce yemlemenin normal düzeyde olması gerekir. Yem, balıkların birkaç dakika içinde tüketebileceğinden fazla verilmemelidir.

  1. Düzenli dip çekimi yapılması (yapılıyorsa sıklaştırılması): dip çekimi ve nasıl yapılması gerektiği hakkında site üzerinde arama yapıldığında detaylı bilgiye ulaşılabilir.

  2. Tuz kullanımı: Türe ve akvaryum hacmine uygun miktarda akvaryum tuzu yada ayrı bir kapta eritilerek akvaryuma eklenmesi gereken kaya tuzu.

  3. Kimyasal kullanımı: Piyasada bulunan kurtçuklarla ilgili kimyasallarda kullanılabilir. Ancak doğal ve ucuz yöntemlerle çözülebilcek bir konuda kimyasallara başvurmak en son tercih olmalıdır.

  4. Akvaryum temizliği: Komple akvaryum temizliği ve su değişimi.

  Özellikle 1.maddede yazdığı gibi yeterince yem vermek ile düzenli dip çekimi ile kumları temizlemek kısa vadede bu kurtçukların sayısında azalma gösterecek ve nihayetinde bitirecektir. Kısacası en etkili yöntem su değişimidir.

  Ayrıca bazı botia türleri (makrakanta, clown gibi) bu kurtçukları yemektedir. Bu türleri koyarak birazda aç olmaları sağlanırsa kurtçukları daha kısa sürede tüketirler. Öncelikle kumda çok miktarda bulunan planarialar, cam üzerine çıkıp su yüzeyine yaklaştıkça sayılarının azalmaya başladığı anlaşılır.

  Saygılar,
  Fatih TAŞTAN

Üye Yorumları