Kuzey Avustralya Nehirleri

Bu bölüm hazırlanma aşamasındadır. Önerilerinizi ve gördüğünüz eksiklikler ile hataları buraya tıklayarak bize yazabilirsiniz.

Caboolture River -
Avustralya bulunduğu bölge itibariyle çevresiyle çok az etkileşime girmiş bir coğrafyadır. Oldukça büyük olan bu ada devleti genel olarak kurak ve yarı kurak bir iklime, aynı zamanda büyük çöllere sahiptir. Ülkenin en nemli kısmı Tropikal kuşakta yer alan kuzey kıyılarıdır. Akvaryum hobisinde yer edinen Avustralyalı balıkların büyük bir çoğunluğu da bu bölgeden çıkmıştır. Güneye gidildikçe aquatic bitki ve hayvan çeşitliliği azalmaktadır.

Avustralya nehirlerine genel olarak taş ve kök benzeri unsurların az olduğu bitkili ortamlar diyebiliriz. Blyxa,salvinia, elodea, demersum, najas, nypmhaea, vallisneria, ranunculus, glossotigma, eleocharis, potagemeton, alternanthera, bazı kozmopolit mosslar ve bazı fern çeşitleri bu bölgede görülür.

Canlılar ise kuzeydeki komşuları kadar zengin olmasa da onları anımsatır. Avustralya arowanası olarak bilinen scleropages jardini ile arius ailesinden kedibalıkları bölgenin baskın yırtıcılarıdır. Esas akvaryum açısından önemli olan türler mavi gözler, gökkuşakları ve gobilerdir. Pseudomugil ailesinden signifer, cyanodorsalis adadaki en yaygın mavi göz türleridir. Melanotaenia ailesinden pygmeae, australis, maccullochi, splendida ve trifasciata en yaygın gökkuşağı türleridir. İmparator gobi ile elegans gobi ise en yaygın görülen gobi türleridir. Bölgedeki pek çok tür tuzlu ve acı suya karşı dirençlidir. Magrowe bölgelerinde okçu balıkları görülür.

Avustralya'ya ait bir biyotop akvaryumu yapmak istediğimizde öncelikle bu kadar büyük bir adada ortam farklılıkları olacağını unutmamamız lazım. Biyotobu yapılacak nehire uygun kum ve kaya seçmeliyiz. Genelleme yapmak gerekirse bej rengi silis ya da renk ve unsur bakımından benzer bir kum Avustralya tankımız için idealdir. Taş ve kök unsurları az olacak şekilde kullanabiliriz. pH aralığı doğal ortamda 6,5-8,5 olsa da akvaryum ortamında 7 civarı idealdir. Sıcaklık değerleri ise doğal ortamda 25-30°C arasında olsa da akvaryum ortamı için 27°C idealdir.

Biyotoptan Görüntüler

Örnek Akvaryumlar

Biyotoptaki Balıklar

Kaynakça:
- Bleher's Biotope's
- Tanganyikan Cichlid in Their Natural Habitat
- Malawi Cichlid in Their Natural Habitat
- Chris Lukhaup
- Peter Barnes
- Hans van Heusden
- Monga Bay Biotopes

Üye Yorumları