Sünger Deyip Geçme


lgaquaticÇevrim Dışı

Kayıt: 05/11/2021
İl: Tekirdag
Mesaj: 30
lgaquaticÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 27 Şubat 2023 12:59
Merhaba,

Bu güzel hobimizde biyolojik filtrasyon malzemesi olarak uzun süredir kullandığımız bir materyal var, adı "sünger". Öyle ki bir çok filtreleme sisteminin içinde mevcut olup, maliyeti, kullanım ömrü, temizlemesi ve iş performansı olarak bakıldığında bana göre ilk sırada yer alması gerekmektedir. Bunun nedenini sizlere açtığım bu başlıkta açıklamaya çalışacağım.

Bir de yıllar içerisinde bazı meşhur firmaların geliştirip, süsleyip, piyasaya sunduğu sözde "üst düzey" iş yapan maliyetli malzemeleri var. Çeşitli kayaçları bazı işlemlerden geçirip önlerimize sunduğu Seachem Matrix, Sera Siporax ve Eheim Substrat vs gibi. Eminim ki bir çoğumuz bu malzemelere dünya paralar harcadık, filtre sistemlerimizde kullandık (ben de dahil) yada halen kullanıyoruz.

Ben de dahil yıllardır aynı şekilde bu firmaların ürünlerini karşılaştırdık. Hangisi daha iyi bakteri yuvası olur, hangisi daha çabuk tıkanmaz, filtremizde hangi sırada kullanmalıyız, hangi cins balığa hangi ürün uyumlu vs. gibi soruların cevabını almak istedik, araştırdık, anketler yaptık.

Bir yandan sürekli daha yenisi, daha iyi iş yapan ürünler çıkan ve sonu gelmez bu ürünleri kullanırken aklımı kurcalayan bir şeyler vardı. Çünkü çevremde, sosyal medyada ve daha bir çok mecrada gördüklerim, okuduklarım, kişisel tecrübem bir yerlerde terslik olduğunu söylüyordu.

Sonra biyolojik filtrasyon için daha çok araştırmaya karar kıldım ve [URL]https://aquariumscience.org/[/URL]
sitesine rastladım akabinde yazarı mucit kimyager David Bogert ile tanıştım. (Kendisi Seachem firmasının bazı ürünlerini görevini denildiği şekilde yerine getirmediğini kanıtladığı için mahkemelik olmuş) Sitesi üzerindeki yazılarının çoğunu hayretler içerisinde okudum. Kendisinin akvaryum bilimi üzerine iddiaları öyle büyüktü ki. Özellikle filtre medyalarını tartıştığı alt başlığı ve süngerin diğer bir çok malzemeye göre "etkili yüzey alanı" olarak önde olduğunu gösterir kısmını okumanızı tavsiye ediyorum. [URL]https://aquariumscience.org/index.php/7-filter-media/[/URL]
Her şey de olduğu gibi başta şüpheci yaklaştım. Önce yazarın kendisini sonra ise sitesi üzerindeki tezlerinin dayandığı bilimsel makalelerin kaynağını bulunca, bir çok şey benim için daha mantıklı gelmeye başladı. Sayfalarca alt başlığın bulunduğu sitesi yetmedi, kendi ile özel olarak yazışmaya başladık. Aslında burada siz hobidaşlarımla tartışmayı istediğim öyle çok konular var ki...

Şu an bir çok yerli yada yabancı hobi sitesinde papağan gibi "sünger" denildiğinde direk mekanik filtreleme kategorisine sokulan, aldığımız ucuz yada pahalı filtre sisteminin içerisinde standart medya olarak gelebilirken, sistemi modifiye etmek adına filtre içerisinden çıkarıp, diğer maliyetli sözde üst düzey substartları koyan, süngerleri gereksiz görüp çöpe atan, sırf bazı yabancı firmalara yaranmak adına onlara çalışan kişi yada kurumlar maalesef mevcut.

Bana ve diğer bir çok bilim insanına göre ise durum kesinlikle öyle değil. En başta şuradan [URL]http://www.swisstropicals.com/library/swisstropicals-poret-foam/[/URL] hakir görülen sünger/köpük nedir, materyal olarak özellikleri ve bakteri tutuşu nasıl oluyor bilmemiz gerekli. Site sahibi ve amazon dergisi [URL]https://www.amazonasmagazine.com/[/URL] yazarı İsviçreli bilim insanı Stephan M. Tanner ile de özel olarak bu durum hakkında yazıştık. Her kişi yada kurum kendi ürününü haliyle över ama önemli olan bilimsel temellere dayandırabilmektir. Gerçeği arayışım da Dr. Stephan bana "Temporal and Spatial Stability of Ammonia-Oxidizing Archaea and Bacteria in Aquarium Biofilters" adında makaleyi yolladı. Bu yazıda akvaryum ortamında azot döngüsünü sağlayan bakteri ve arkelerin çalışma şeklini ayrıca filtrede tutunmayı tercih ettikleri medyalar sıranlanmış ki sünger burada da başı çekmekte. Bu ortama yüklemeyi başaramadığım makaleyi isteyen arkadaşlara özelden yollayabilirim.

Bunun dışında Seachem sponsorluğunda çalışan KaveMan_Aquatics rumuzlu akvarist youtuber arkadaşımızla da görüştüm. Bana söylediği "Dış filtresinde 1 sene boyunca sadece ve sadece sünger kullanarak verim aldığı ve videolarını kanalına yüklediği ayrıca matrix ile karşılaştırmasında ise [B] süngerin en az matrix kadar iyi çalıştığı fakat nitratı yok etmediği [/B]" şeklinde bir açıklaması oldu.

Bu işi yapan görüştüğüm yerli ve yabancı kişi yada kurumların açıklamaları bir yana kendi kişisel tecrübe ve düşüncelerime gelecek olursak; özel firmaların kendi yaptığı ve bilimsel dayanakları olmadan raporladığı sonuçlara şahsen güvenmiyorum. Herkes kendi ürünü ve sonraki çıkan modelini met edip, bunlardan ticari kazanç sağlamaya çalışıyorlar. Yıllardır filtre olarak sorunsuz bir şekilde hem bizlerin hem de nice üretimhanenin kullandığı pipolar, tepe/şelale filtreler, basit süngerli iç filtreler, Hamburg tipi filtreler, hatta bir dönem benimde kullandığım biolife filtre sistemleri olsun bunların siporax'ndan ve matrix'ten daha verimli çalışabilmektedir. Mevcut dış filtremde daha önce kullandığım tüm o pahalı medyaların sudaki amonyak yada nitratı absorbe ettiğini düşünmüyorum ki düzenli olarak su değerlerimi test edip belli bir periyotta su değişimlerini yapan biriyim. Şu an mevcut tankımda kristal berraklığında bir suda discus besliyorum. 5 sepetli dış filtrem içerisinde ön filtreleme kısmı da dahil 10-40 ppi gözenek aralığında sadece ve sadece sünger kullanıyorum ve çok memnunum.

İşin özeti hayat pahalılığının zirvede kayak yaptığı bir dönemde bütçemizi zorlayan diğer medyalara değil de sadece sünger ile bu hobiyi sağlıklı olarak sürdürebileceğimize inanıyor ve bu konuda siz değerli arkadaşlarımın görüşlerini merak ediyorum.

Sağlıklı hobiler.[EDIT]lgaquatic,2023-03-02 12:49:13[/EDIT]

Beğenenler: [T]222968,ahm335[/T][T]168305,Yas400[/T][T]185349,cilbay06[/T][T]238618,Melodyshome[/T][T]214108,batuhan_24[/T][T]236270,HOPPALA[/T][T]71002,The Last Samurai[/T][T]203472,emregkts[/T]
Teşekkür Edenler: [T]222968,ahm335[/T][T]168305,Yas400[/T][T]238618,Melodyshome[/T][T]71002,The Last Samurai[/T]
+1: [T]238618,Melodyshome[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

Yas400Çevrim Dışı

Kayıt: 24/11/2014
İl: Ankara
Mesaj: 3936
Yas400Çevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 27 Şubat 2023 14:43
Yıllarca düzenli su değişimi sıvacı süngeri ve elyafla hiç sıkıntı yaşamadan akvaryumlarımı idare ettim. Sünger denitrifikasyon yapmıyor ama azot döngüsünün nitrata dönene kadar olan aşamalarında gayet başarılı. Bu demek değil ki diğerleri işe yaramaz. Canlı yükü sünger için temel etken aşırı yüklenmede yetersiz kalacaktır.[EDIT]Yas400,2023-02-27 14:43:38[/EDIT]

Bunun en güzel örnekleri de hamburg ve pipo filtreler aslında.

Beğenenler: [T]232811,lgaquatic[/T][T]71002,The Last Samurai[/T]
+1: [T]71002,The Last Samurai[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

WolreaNÇevrimiçi

Kayıt: 24/12/2022
İl: Izmir
Mesaj: 264
WolreaNÇevrimiçi
Gönderim Zamanı: 27 Şubat 2023 14:55
Ben sünger yerine Elyaf kullanıyorum. Elyaf ile çok memnunum fakat süngeri de deneyeceğim.

Beğenenler: [T]232811,lgaquatic[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

MelodyshomeÇevrim Dışı

Kayıt: 28/02/2023
İl: Tekirdag
Mesaj: 1
MelodyshomeÇevrim Dışı
Gönderim Zamanı: 28 Şubat 2023 21:07
Ne varsa eskilerde var zaten. Sonuna kadar katılıyorum 👍

Beğenenler: [T]232811,lgaquatic[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir

The Last SamuraiÇevrim Dışı

Özel Üye
Kayıt: 14/03/2009
İl: Istanbul
Mesaj: 4433
The Last SamuraiÇevrim Dışı
Özel Üye
Gönderim Zamanı: 15 Mart 2023 21:52
Değerli Dostum Levent,
Harika makalen ve nazik davetin için, teşekkürler.[:)]
Yazdıklarına katılıyorum.
Nitrifikasyon için, su akımınin kontrollü olarak dolaşımda olduğu porozif yüzeylere; denitrifikasyon için, O2'nin olmadığı non porozif yüzeylere ihtiyaç duyulur.
Nitrifikasyonun son ürunü nitrattır ve sünger ya da substratla yok edilmez. Bitkiler, nitrratı besin olarak kullanırlar ve tüketemedikleri miktarı da su değişimi yaparak uzaklaştırırız.
Süngerin porozitesi, dansitesine göre değişir. Sünger, harika bir nitrifikasyon materyalidir.
Fakat kullandığım filtrelerde, substrat da bulundururum. Çünkü, substratlar, porozif yapıları ile, dar hacimde çok büyük nitrifikasyon alanına sahip olmanın yanında; süngerin sahip olmadığı bir avantaja sahiptirler: Substratlar, genelde, oval, elips ya da küresel geometrik şekillere sahiptirler. Üst üste konulduklarında, temas yüzeylerinde, su akımının olmadığı noktalara sahiptirler. Bu kör noktalar, denitrifikasyon için uygun ortamlardır.
Bu bakımdan, süngerde başarılı bir nitrifikasyon mümkünken; substratta hem nitrifikasyon, hem denitrifikasyon mümkündür.
Bir diğer husus, süngerin gözeneklerinin tıkanması ile birlikte debi düşmektedir. Bu yüzden, sünger yıkanılarak partiküllerden arındırılırken, nitrifikasyon bakteri populasyonunda kayıplar olabilmektedir.
Kirli su girişinde önüne sünger konulan substratlar, yıkamaya gerek olmadan kullanılabilmektedir. Öndeki süngerin zaman içerisinde yıkanması, yeterlidir.
Benim tercihim, sünger + substrat kullanımıdır.
Tabii ki, doğada ve akvaryumda, birden çok doğru vardır ve sağlıklı canlıların yaşadığı her sistem, başarılıdır.[:iyi:]
Keyifli hobiler. [:)]

Beğenenler: [T]214205,Aqua Discovery[/T][T]17533,egedin[/T][T]168305,Yas400[/T][T]232811,lgaquatic[/T][T]214092,Nursun[/T][T]137418,MertSoyumert[/T][T]203472,emregkts[/T]
+1: [T]168305,Yas400[/T][T]214092,Nursun[/T]

Üye imzalarını sadece giriş yapan üyelerimiz görebilir