ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Emre Zaim
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
3612
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
14 Mart 2009 14:32
Son Ziyaret:
28 dakika önce
Toplam Mesaj:
1648 [0.50 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
674 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Emre Zaim
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Su Ürünleri Müh/İşletme Yüksek Lisans
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Emre Zaim Emre'nin Renkli Dünyası: https://www.youtube.com/channel/UCXCrDy_rxLZJNz_Ry-il1HA

SON 10 MESAJI

Kuyruk Kökünde Ette Beyazlık
Columnaris olabileceğini düşünüyorum. Columnaris tedavisi için Sera Bactopur kullanılabilir. Ancak ilaç kullanılmadan önce, sıcaklığın 22°C'de sabitlenmesini öneririm. Flavobacterium columnare bakterisinin yaşamsal faaliyetleri, 22°C ve altında yavaşlamakta ya da durmaktadır. Sıcaklığın 22°C'de sabitlenerek balığın gözlemlenmesini öneririm.
Geçmiş olsun.
Beyaz Benek Ve Kuyruk Erimesi Aynı Anda Japon
[QUOTE=alisandokuz] Her gün 4/1 su değişimi yapıyorum ve dip çekimi yapıyorum akvaryum daha 1 aylık olduğundan eski akvaryumun kumu var içinde yani çok ince zaten ama yine de dip çekimi 3 gündür yapıyorum metilen mavisi ve tuz da kullanıyorum ama şu mikofish veya diğer ilaçları kulanırsam bunlarla birlikte birşey olur mu[/QUOTE]

Beyazbenek ilacı üzerinde belirtilen tedavi süresi bittikten sonra, Mikofish (Ben Sera Mycopur öneririm) ilacı kullanmanızı öneririm.
İçeriklerinde bulunan farklı kimyasal maddelerin, iki ilaç aynı anda kullanıldığında, toksik etki yapma olasılıkları vardır.

[QUOTE=Neontetra]Çok geçmiş olsun. Tam bende başlık açacaktım ki bu başlığı fark ettim. Bende daha geçen hafta sonu Üsküdar pet center 10'ar adet ember tetra ve werneri aldım. Aldığım bir iki gün balıklarda hiç bir şey yoktu. üstelik kıpır kıpırlardı. Fakat salı günü wernerilerden birinde beyaz benek fark ettim. Bir iki tane kadar. Hemen onu yakalayıp yumuşak pamuk ve steril bir ilaçla beyaz beneklerini ayırdım. Yarısı gün ne göreyim[:O] bir werneri ve iki ember tetram da peyda olmuşlar[:(((] Elim ayağım titriyor. Neyse ki hastalığın ilk evreleri olduğundan ve şimdilik toplamda 4 beyaz benek sayabilsemde bunlar şu an için teorik olarak 400 çıkacaklar[x(]

işin acı tarafı ısıtıcı da kullanmıyorum. Daha önce tek tük başıma gelmiş o zamanlar hayal meyal (yıllar oldu nerdeyse artık bu hastalıkla karşılaşmayalı) contra marka bir ilaç kullanmıştım sanırım. Sonunda ne oldu onu bile hatırlamıyorum[:)))] ama geçmiş olmalı diye düşünüyorum.

tedavi olarak yarım şişe akvaryumcudan hazır sulandırılmış metilen mavisi temin ettim. piyasadaki ilaçlarla hemen hemen aynı oranlarda kendimiz için kullanıyoruz dedi. Ama bana mutlaka ısıtıcıda önerdi.

Ben biraz araştırdım ısıtıcı yalnızca beyaz benekler daha hızlı gelişip bir an önce balıktan kopsun diye uygulanıyormuş. Böylece bir iki güne balıktan kopan parazit bölünerek en zayıf duruma dönüşüyor. İlaç yalnızca bu noktada işe yarıyormuş.

Birde bunlar mesela daha dün piyasa da yoktu, nasıl oldu da bir günde kocaman kocamana peyda oldu[:?] onu da anlayabilmiş değilim. Beyaz benek değil belki diyeceğim ama resmen günden güne büyüyor. Hatta daha bu sabah ember tetram üzerinde belli belirsiz seçebildiğim beyaz nokta, an itibariyle bildiğiniz kocaman etli beyaz bir noktaya dönüşmüş durumda.

Kısacası, ısıyı yükseltmeden sade metilen mavisi kullanarak bir iki hafta da olsa bu illet den kurtulabilir miyiz?

tanka 120 litre, 10 litreye iki damladan çok çok fazla uyguladım. Yanına extra mantar ve benzeri zararlı bakteri hastalıkları için olan bir ilaçta uyguladım.

Sonumuz hayırola
[/QUOTE]

Sıcaklığı yükseltmenin amacı, beyazbenek parazitinin üreme süresini kısaltarak, kistler oluşturup bir an önce balıktan ayrılmalarını sağlamaktır. Günlük dip çekimi ile, tabanda bulunan kistler, mekanik olarak uzaklaştırılırken; kalan kistlerden çıkan larvaların beyazbenek ilacı (Sera Costapur etkili bir ilaçtır) tarafından öldürülmesi amaçlanır. Isıtıcı kullanılmadığında bu süreç, uzayacaktır. Sürecin uzaması, balığın üzerindeki parazit miktarına bağlı olarak ölüm riski içerebilir.
Apistogramma Paucisquamis
Harun, balıkların hayırlı ve bol yavrulu olsun.
Akvaryumlarında rahat edeceklerinden eminim.[:iyi:]
Keyifle büyümelerini dilerim.
Beraber Yaşayabilirler Mi?
[QUOTE=s.burus]Betanın gambusyaya zarar vereceğini düşünmemiştim. Tam tersi gambusyanın betanın yuzgeclerine zarar verebileceğini düşünüyordum.[/QUOTE]

Muhtemelen gambusyalar, bettanın yüzgeçlerini yiyerek ölümüne sebep olacaklardir.
Gambusya, aç gözlü bir avcıdır.
Ayrıca 24°C altındaki sıcaklık, bettanın yaşaması için uygun değildir.
Beyaz Benek Ve Kuyruk Erimesi Aynı Anda Japon
Beyazbenek tedavisinde, ilaç tedavisi kadar önemli bir uygulama, günlük dip çekimi yapılmasıdır. Beyaxbenek kistleri, zeminde birikirler. Dip çekimi ile mekanik olarak uzaklaştırılmazlarsa, açılan kistlerden serbest kalan beyazbenek larvaları, yeniden balığın vücuduna yerleşecektir.
Dip çekimi ile yenilenen su, kuyruk çürümesine de iyi gelecektir.
Geçmiş olsun.
Betta Leke
Alptekin Bey, merhaba,
Arama motoruna "Hexamita" ve "kafada delik hastalığı" yazarak konuları incelemenizi öneririm.
Su değişim sıklığını arttırmalı ve yenmeyen yemleri akvaryumdan almalısınız. Genelde kötü su koşullarının balığın bağışıklık sistemini baskıladığı durumlarda görülen bir hastalöktır.
Geçmiş olsun.
Amazon Düşleri: Amazon Kızılderili'leri Diskuslar
Akvaryumuma gelişlerinin ikinci ayında, ilk çiftimizin romantik anlarına şahit oldum.
Genç çiftimize, bir ömür boyu aşk, uyum ve mutluluklar dilerim.[:3]
[VID]https://youtu.be/TS-pDtlSnb4[/VID]
[:nazar:]
Sualtı Belgeselleri
Malawi Gölü'nden bir dikenli yılan balığı (Tarak kuyruk) türü: Mastacembelus shiranus.
[VID]https://youtu.be/1WSd8abtSsQ[/VID]
Japon Balığımdaki Beyaz Şişik:((
[QUOTE=ZMelike]
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim geçmişimde başarılı japon üretimi yapmış biriyim ev ortamında bu hafta ilk kez çocuğum için tekrar döndüm hobime sorumluluk ve hayvan sevgisi için gerekli gördüm bu gün sularını %100 değiştirdim genelde %25-50 değiştiriyordum dün bezelye günleriydi ve akşama doğru diğer balığımın başında ismini bilmediğim birşey gördüm iki taraflı 6 adet parazit veya beyaz benek gibi fakat minicik uzunlar hafif sallanıyor gibi gördüm ne olduğunu bilmiyorum.Eski yıllarımda hiçbir hastalıkla karşılaşmadım.Bir bilginiz varsa tecrübe paylaşımı iyi olacaktır.[/QUOTE]

Öncelikle, hobiye dönüşünüz, hayırlı ve keyifli olsun. Bahsettiğiniz belirtilerden net bir sonuca varamadım. Beyaz oluşumları net olarak gösteren fotoğraf ya da video eklemeniz durumunda, bilgim dahilinde yardımcı olabilirsem, memnun olurum.
Keyifli hobiler.
Comet Japon Balığımın Yamyamlık Alışkanlığı! Help
[QUOTE=alisandokuz]
Orandanın kuyruğuna bahsettiğiniz gibi saldırıp küçük ve büyük yırtıklar oluşturdular resimlerde pek gözükmüyor ancak diğerlerinde de var ve bunu yapan balık diğerlerine de saldırıyo ancak çiftleşme belirtisi olması için karnına da vurması gerekiyor diye biliyorum böyle bir davranış sergilemeden direkt kuyrukları hedef alıyor kerata ne yapacağımı bilemez hale geldim
[:((] [:'(][/QUOTE]

Orandaya saldırmasını anlayabiliyorum: Maalesef sürüdeki hasta ya da zayıf düşmüş balıkların kuyruğunu diğer balıklar yiyebiliyorlar.
Ancak diğer balıkların kuyruklarına saldırması, alışılagelen bir davranış değildir.
Verilen yemlerdeki nitelik ve protein miktarı düşük ise, protein ihtiyacını karşılamak için diger balıkların kuyruğunu hedef alıyor olabilir ya da baskınlık gösterisi olabilir. Yem diyetine, New Life Spectrum Goldfish Formula, Hikari Fancy Goldfish, JBL Goldpearls gibi kaliteli Japon Balığı yemleri eklemek, belki, diğer balıkların kuyruklarına saldırma davranışını durdurabilir.

GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,586,607 Mesaj
  • 379,697 Konu
  • 91 Forum
  • 131,098 Forum Üyesi
  • 1,399 Özel Forum Üyesi
  • 27 Kıdemli Akvarist
  • 1,978 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.