ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Emre Zaim
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
3087
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
14 Mart 2009 14:32
Son Ziyaret:
5 Saat 49 Dakika önce
Toplam Mesaj:
1400 [0.43 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
599 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Emre Zaim
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Su Ürünleri Müh/İşletme Yüksek Lisans
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Emre Zaim

SON 10 MESAJI

Ramirezin Türü Ve Cinsiyeti Ne?
Karındaki pembe renk, dişi ramirezilerin en belirgin özelliğidir. Bu yüzden, iki balığınız da dişidir.
İlk fotoğraflardaki balığın baskın davranışları, erkek olduğu anlamına gelmez. Dişiler arasında da baskınlık mücadelesi vardır.
Yeni Ateş Ağız Ve Gurami Kurulumum
Sedat Bey,
Cinsiyet belirlemek için biraz erken ve balıklar adaptasyon sürecinde olup renklerini tam olarak gösteremediklerinden yanılma payı olsa da, 4 numara yakışıklı bir erkek. Mert Bey'e katılıyorum.
Mevcut aydınlatmanızla, Anubias, Cryptocoryne, Ceratophyllum, Microsorum ve moss türleri besleyebilirsiniz. Gelişim hızları yavaş olarak düşük ışığı tolere edebilecek ve low tech koşullarda yaşayabilen, oldukça dayanıklı bitkilerdir.
Anubias ve Microsorum'ların rizomları, kuma gömülmemelidirler. Bu yüzden bu bitkileri, kaya ve köklere sabitleyerek daha iyi verim alınabilir.
Apistogramma Ve Karides
Apistoların en sakin türü borelli'dir. Fakat o da bir Apistodur. Zaman zaman agresif davranışlar gösteren bir mikropredatördür. Sakinlikten kastımız, türdaşlarına, diğer Apistolardan daha toleranslı olmalarıdır. Tam olarak masum sayılmazlar.
Macmasteri, orta düzeyde agresyon sergileyen bir Apisto türüdür. Borelli ile kıyaslandığında, macmasteri daha agresiftir.
50L. hacminde, arı karideslerimin (Caridina serrata) bulunduğu, bol saklanma alanlı, bol bitkili, zemin ve kökleri Java yosunu kaplı akvaryumumda, bir çift borelli besledim. Karides yerken görmedim. Ancak yakalayabildikleri yavruları yediklerinden eminim. Karideslerin yakınına sokularak birkaç saniye izledikten sonra, atak yaparak karidesleri zıplatıyorlardı. Karideslerimin huzuru kalmadığı ve zamanlarının çoğunu gizlenerek geçirdikleri için, borelli çiftimi başka akvaryuma almıştım.
Arkadaşım Apisto
[QUOTE=oceanmist]


Teşekkür ederim Emre bey, kafaya takmayım o zaman, diğer türlü sorun oluyor. F0 demişken ithalat ile Avrupa' dan gelen balıklar ne oluyor?[/QUOTE]

Ben, kafayı takmıyorum ve balıklarda da sorun gözlemlemiyorum.[:)] Ortam koşullarının değişimi / stabil olmaması, balıklar için stres faktörüdür.
Bildiğiniz gibi, F0 doğadan yakalanmış balıktır. Zaten kirlilik ve aşırı avlanma, vb... sorunlarla boğuşan doğal balık stoklarının bir de hobi için tüketilmesini ve doğada milyonlarca litrelik hacimde yaşayan balıkları, akvaryumların sınırlı hacmine hapsetmeyi etik bulmuyorum. Üstelik doğadan yakalanan balıkların, çoğu, yolda, toptancıda, satıcıda ve hobicinin akvaryumlarında stres ve adaptasyon sorunları sonucu ölmekteler.
Avrupa'dan (Örn. Çekya, Almanya) ve Asya'dan (Örn. Endonezya, Singapur, Tayland) ithal edilen balıkların büyük bölümü, akvaryum ortamında ve balık çiftliklerinde nesillerdir üretilen yavrulardır. Birçoğu da dinlendirilmiş çeşme suyu ile üretilmektedir (Özellikle Avrupa'da üretilenler). Daha spesifik koşullar gerektiren balıklar, RO su ile üretilmektedir.
Mücevher Kafasında Beyaz Kist Çıktı
Siyah beneklerin görünüp kaybolması normaldir. Mücevher çiklitlerde bu siyah benekler, doğal olarak bulunmaktadır. Balığın stres durumuna göre rengi değişebilir.
Mücevher çiklitler, zaman zaman kuyruklarını büzebilirler. Sağa sola sallanma durumu (Costia belirtisidir) yoksa, endişelenmeye gerek yoktur.
Arama motoruna "Hexamita" ya da "kafada delik hastalığı" yazarak konuları incelemenizi öneririm. Sorunun tam olarak bu olduğundan emin değilim. Baş bölgesinde bir tümör de olabilir. Eğer tümörse, su kalitesi ve yem kalitesini arttırarak balığın bağışıklık sistemini güçlendirmekten başka bir çare yoktur.
Balıklarınızın karnındaki hafif şişlik bloat başlangıcı olabilir. Su değişim sıklığını arttırmanızı öneririm.
Icemanlerin ve özellikle geceleri vatozların balıklarınızı rahatsız etmediklerinden emin olmanızı öneririm.
Danayüreği Betaya Zarar Verir Mi?
[QUOTE=Muhammed Ali AYA]3 günlük tedavi amaçlı aç bırakıp ayırmıştım, balık tamamen düzeldi. Tekrar akvaryuma koyunca 1 gün içinde yine eskisi gibi yiye yiye şişti. En sevdiğim balığım bu olduğu için ölmesine göz yumamam dediklerinizi uygulayacağım inşallah. Çok teşekkür ederim değerli önerileriniz için. [/QUOTE]

Balığınızın sağlığı için özen göstermeniz, takdire şayan..[:iyi:]
Balıklarınıza sağlıklı ve uzun ömürler dilerim.[:nazar:]
Arkadaşım Apisto
Daha önce, dinlendirilmiş çeşme suyu ile, macmasteri, borelli "Yellow head", agassizii "Tefé blue", cacatuoides türlerinden yavru; Nannacara anomala'dan yumurta aldım. Suyun pH'ı, mevsimsel olarak 7,2 - 7,5 olarak değişiyor.
Balık, F0 değilse, temiz olmak şartı ile, yavru almak için, mevcut su koşullarınızın yeterli olduğu görüşündeyim.
Danayüreği Betaya Zarar Verir Mi?
[QUOTE=Muhammed Ali AYA]Cevap için teşekkür ederim, dediklerinizi kafamda netleştirmek adına soruyorum, japon balıkları gibi doyma hissi olmayan balıklar değil bunlar, doyarlar ama yedikleri yem sağlıklarına uygun değil mi demek istiyorsunuz?
Doğada gıda bulduklarında da bu şekilde değil mi beslenmesi?, düzenli dışkısını yapıyor sindirim sorunu ihtimalini kafamda elemiştim direkt ama siz daha iyi bilirsiniz.Balık sindirim sıkıntısı olayı mı bu yoksa fazla yeme olayı mı acaba?[/QUOTE]

Estağfurullah, hepimiz, her gün yeni bilgiler ediniyoruz forumda.
Bettalar, doğada, su üzerindeki sivrisinek larvaları ve böceklerle beslenirler. Dana yüreği ile değil.
Etçil bir balık olan betta, dana yüreği gibi bir protein kaynağı bulmuşken kuru yemi red etmesi de doğaldır.
Fakat, bettanızın karnının şiş olması, aynen göbekli insanlarda olduğu gibi, obezite başlangıcı demektir. Düzenli dışkılaması da obezitenin yol açacağı sorunları, önlemez.
Betta için bir kibrit çöpü başı kadar dana yüreği, günlük beslenme ihtiyacını karşılayacaktır. Balık başına bir kibrit çöpü kadar dana yüreği verildiğinde, discuslar aç kalacaktır. Discusların doyacağı miktarda dana yüreği verildiğinde, betta obeziteye doğru giden bir süreç içerisinde olacaktır. Sorun, sindirim probleminden ziyade, bettanın vücudunda aşırı yağ birikimi olmasıdır. Karnındaki şişkinlik bunun belirtisidir.
Tüm balıklarda doyma hissi vardır. Ancak balıklarda, yem bulduğunda, payına düşenin en fazlasını yeme içgüdüsü de vardır. Doğada her gün av bulamadıklarından, genetik olarak sahip oldukları bu içgüdü sayesinde, akvaryum ortamında buldukları yemin ihtiyaçlarından fazlasını da yerler. Bu da betta gibi küçük balıklarda aşırı kiloya bağlı sorunlara sebep olur.
Bu yüzden bettanın başka bir akvaryumda beslenmesini önermekteyim.
Nerita Salyangozları Neden Ölür?
[QUOTE=turkaslan]
Mikro elementler öldürüyor sanırım dediğiniz gibi. Teşekkür ederim bilgilendirme için. Benim merak ettiğim bir çok kişi bitkili akvaryumlarında nerita bakıyor gübreleme yapmıyorlar mı yada nasıl yaşatıyorlar?[/QUOTE]

High tech akvaryumlar hakkında teorik bilgiye sahibim. Ben, low tech bitkileri tercih ediyorum.[:)]
Fakat omurgasız beslenen high tech tanklarda kullanılan gübrelerde, bakır içeriği olmayan ya da çok çok düşük miktarda bakır içeren gübreler kullanıldığını okumuştum. Bakır, omurgasızlar için, ölümcüldür. Muhtemelen bu yüzden kayıplar oldu.
Nerita Salyangozları Neden Ölür?
Ali Bey, merhaba,
Neriteler, alkali ve sert su seven salyangozlardır. Hatta üremelerini acı suların tuzlu ortamlarında gerçekleştirirler.
Bitkili akvaryuma verilen CO2 miktarına bağlı olarak pH düşüşü, gübrelerin içerdiği kimyasallar nerite ölümlerinin olağan şüphelileri. Gübre içeriklerinde bakır (Cu) varsa, nerite ve pek çok omurgasız için direkt ölüm sebebidir.
Geçmiş olsun.

GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,562,666 Mesaj
  • 376,291 Konu
  • 91 Forum
  • 129,517 Forum Üyesi
  • 1,393 Özel Forum Üyesi
  • 27 Kıdemli Akvarist
  • 2,351 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.