ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Emre Zaim
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1838
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
14 Mart 2009 14:32
Son Ziyaret:
6 Saat 9 Dakika önce
Toplam Mesaj:
775 [0.25 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
512 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Emre Zaim
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Su Ürünleri Müh/İşletme Yüksek Lisans
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Emre Zaim

SON 10 MESAJI

Stres Sorunu
[QUOTE=tascialper]

2 kere yumurta dökmüş birinde yavruları 3 gün yaşamış çiftim. Benim acemiliğimden dolayı anne baba tarafından yenildi yavrular. Açıkçası tetra grubunun olduğu akvaryumdan bilerek ayırdım bunları ve 40x40 biotope tarzında dekore ettiğim akvaryuma aldım. Akvaryum küçük olduğundan yanlarına 2 adet pigme cory koydum. Erkekte de tedirginlik ve saklanma vardı ama coryler gelince alıştı ortama ama dişi maalesef tamamen rengini kaybetmiş durumda. Ahşap 2 katlı evde oturmaktayım ve akvaryumlar üst katta. Ufak tefek sallanmalar oluyor ve ben stresini biraz buna bağlıyorum. akvaryumları yarın alt kata taşımayı düşünüyorum ama balık bu haldeyken daha kötü yaparmıyım diye düşünüyorum.[/QUOTE]

Maalesef cüce çiklitler, sabit koşullar isteyen balıklar. Akvaryum değişimi onlar için bir stres unsuru olabiliyor.
Ufak sarsıntılara balık, zamanla alışacaktır.
Şu aşamada, akvaryumun yerini değiştirmenizi önermem. Hiçbir değişiklik yapmamanız ve zamana bırakmanız, bence, daha iyi olur. Eşinin ve pigme çöpçülerin etkisiyle, balığınız, zamanla stresten kurtulacaktır.
Geçmiş olsun.
Stres Sorunu
Alper Bey, merhaba,
Balığınız düzelene kadar, akvaryuma, günlük yem verme ve su değişimleri dışında müdahale etmeyin.
Erkek, dişiye zarar vermiyorsa, akvaryumda kalsın.
Neon tetra, ember tetra, pengien tetra, kalem balığı, vb... barışçıl tetra türlerinden birinden oluşacak küçük bir sürü eklemeniz, balığınızın tedirginlik seviyesinin azalmasına katkıda bulunacaktır.
Eğer balığınızın sorunu, stresse, hiçbir kimyasal kullanılmamalıdır. Stres içerisindeki balıklara, sakin ve değişimin olmadığı bir ortam sağlanmalıdır.
Yunus Gövdesinde Büyüyen Yara
Can Bey, merhaba,
Balığınızın başında bir oyuk gördüğünüzü ve yayıldığını belirtmeniz, hastalığın "kafada delik hastalığı (Hexamita)" olabileceğini gösteriyor.
Koray Bey'in belirttiği tedaviye ek olarak balığınıza New Life Spectrum Hex Shield ya da Sera Bactotabs yemlerinden birini vermenizi öneririm. Hexamita, balığın bağırsaklarına yerleşen, su koşulları kötü olduğunda, bağışıklık sistemi zayıf balıkların baş bölgesinde, delikler, açık yaralar oluşturan bir hastalıktır. Yukarıda adını belirttiğim yemlerden birini, kullanım talimatında belirtildiği şekilde balığınıza yedirerek, bağırsaklara yerleşen hastalık unsurlarını öldürebilirsiniz.
Hexamita ya da kafada delik hastalığı yazarak arama yapmanızı öneririm.
Geçmiş olsun.
Melek Balığımdaki Kırmızı Benek
Kerem Bey, merhaba,
Balığın solungaç kapağı üzerindeki kızarıklıktan bahsediyorsanız, bazı koi melek balıklarının solungaç kapakları şeffaftır ve solungaç kapağının altındaki kılcal damarların kızıllığı görülebilir.
Balığınızı birkaç markanın discus yemleri (New Life Spectrum Discus Formula, Tropical D50 plus, Tropical Wild Discus, Tetra Discus, Sera Discus Granulat gibi) ile besleyerek güç kazandırıp, sık su değişimi ile (Haftada iki ya da üç kez %25 oranında su değişimi gibi) hareketli duruma getirebilirsiniz.
Bununla birlikte, balığınızda iç parazit ihtimaline karşın New Life Spectrum Hex Shield ya da Sera Bactotabs yemlerinden biri ile besleyebilirsiniz.
F1 Peruvian Rio Nanay Yavruları
Hayırlı olsun Fikret Bey. Güzel balıklar, emin ellerde.[:iyi:][:nazar:]
İleride yavrularını da görmeniz temennisi ile.
Mantarlasma
Kakadu çiftinizin ilk yumurtaları mı? Kaçıncı batım yumurta alıyorsunuz?
Bazı Apisto çiftleri, ilk iki batım yumurtalarını deneyim eksikliğinden dolayı yeterince havalandıramadıklarından, yumurtalar, mantarlaşabiliyor ya da yumurtaları yiyebiliyorlar. Sonraki batımlarda, çift (Özellikle de anne), deneyim kazandıkça, duruma çözüm buluyorlar ve sonraki batımlarda yavru görülüyor.
Dınlendirilmiş çeşme suyu ile, haftada bir %25 oranında su değişimi yaptığım, 110L. hacmindeki akvaryumumda, agassizii çiftimin ilk yumurtaları, mantarlaştı. İkinci batım yumurtalarını yediler. Üçüncü, dördüncü ve beşinci batım yumurtalarda, yavru gördüm.
Yukarıda, Apisto çifti davranışı ile ilgili deneyimlerimi paylaştım. Kakadularınızın ilk yumurtaları değilse, sorunun kaynağı, çiftin davranışları değil, su koşullarınız olabilir. Erdem Bey'in belirttiği gibi, su koşullarını en iyi seviyede tutmanız, kakadularınızın sağlıklı ve uzun bir ömür yaşaması ve yavru görmeniz açısından faydalı olacaktır.
Bol yavrulu günler dilerim.
Vahşi Yanım: Emre Zaim Vahşi Yaşam Portfolyo
[QUOTE=WLFcATA]martı fotoğrafa çok ayrı bir değer katmış [:iyi:][/QUOTE]

Günbatımı fotoğrafı çekerken, martı, gönüllü fotomodellik yaptı ve fotoğrafa bambaşka bir anlam kazandırdı. Uçup gitmeseydi, ıslatılmış ekmek ya da köpek maması vererek teşekkür edecektim kendisine.[:3][:nazar:]
Vahşi Yanım: Emre Zaim Vahşi Yaşam Portfolyo
Günbatımı...[:3]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/71002/180820171916031.jpg[/IMG]
Balığımın Kafasında Boşluk
[QUOTE=MehmetC99]İlginiz için teşekkürler.
Dün %30 civarında bi su değişimi yaptım.
Stresleri daha az seviyeye inmiş gibi görünüyor.
Ambalajlı kapalı pakette yeni bir yem satın aldım ve dirençlerini geliştirmek için sarımsak suyu karıştırmayı düşünüyorum.

Sera Bactopur için kullanım talimatı nedir?[/QUOTE]

Rica ederim. Bir miktar Sera Bactopur'u pamuğu ıslatacak şekilde, pamuğa damlatıp, deriyi tahriş etmeden yaraya sürebilir ya da direkt yara üzerine bir iki damla damlatabilirsiniz. Bu, sadece baştaki yaranın kapanması içindir. Balıkların iyileşebilmesi ve sonrasında sağlıklı yaşayabilmeleri için, suyunuzun çok temiz olması gerekir.
Balıklarınıza, New Life Spectrum Goldfish Formula, Hikari ve Dainichi markalarının Japon balığı yemleri, Sera Goldfish, Tetra Goldfish, New Life Spectrum Thera A+, Tetra Pro Algea, Tetra Discus gibi yemlerin birkaçını dönüşümlü olarak verebilirsiniz.
Cüce Amerikan Dünyası
[QUOTE=ryzend]Üremeyen hongsloilerimin akvaryumuna küçük bir güncelleme, hayvanlarda tık yok yav.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/174072/150820172353261.jpg[/IMG][/QUOTE]

Bu güzel ortama kayıtsız kalıp ürememeleri zor görünüyor. Yakında, yumurtaları görürsünüz. Bu muhteşem tür için biraz daha sabır.[:3][:nazar:][:iyi:]

GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,488,619 Mesaj
  • 366,113 Konu
  • 91 Forum
  • 124,781 Forum Üyesi
  • 1,345 Özel Forum Üyesi
  • 27 Kıdemli Akvarist
  • 1,746 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.