ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Oğuzhan Ölçay
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
27
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
24 Aralık 2022 19:51
Son Ziyaret:
5 Saat 60 Dakika önce
Toplam Mesaj:
137 [3.19 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
114 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Oğuzhan Ölçay
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Izmir
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Oğuzhan Ölçay

SON 10 MESAJI

Bitkinin Yaprakları Eğilmiş, Ne Yapmalıyım?
Haklısınız ne diyim ki. Ben kendim yürüteceğim sağolun. [:)]
Bitkinin Yaprakları Eğilmiş, Ne Yapmalıyım?
[QUOTE=Tesseract]Bu konuda sabır en büyük etmen. Akvaryumum 1 ay tamamen boş bir şekilde çalıştı bakteri döngüsünün oturması için. Ardından yaklaşık 3 ay sadece karideslerle devam ettim ardından balık ekledim. Şu anda beyaz bulut dağı, gün ışığı tetra, ember tetra, lepistes, kiraz barb türlerim var. Akvaryum içerisinde belki 100 e yakın lepistes yavrusu vardır. Oldukça hızlı bir şekilde çoğalıyorlar. Sadece 3 dişi olmasına rağmen.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/34913/030220232350041.jpg[/IMG]


Genelde akvaryumda sorunlar sabırsızlıktan yaşanıyor. Döngü oturması beklenmiyor, su aşılaması hızlı yapılıyor, yavrular büyümeden anaçların yanına alınıyor v.s.. Aceleye getirmeden adım adım ilerlerseniz eğer güzel bir iş çıkaracağınıza eminim.

[/QUOTE]
Bende tadını çıkarmak istiyorum aslında fakat bitkilerin ölme düşüncesi beni sabırsızlığa itiyor. Bitkileri yarın ayıracağım saksıdan ve dikkatlice arkaya dikeceğim. Ben 1e 3d şeklinde lepistes ekleyeceğim ve 2-3 ay sonrada başka bir şey balıkta sokarım sonra karides falan yada direk lepistes ve karides alırım öyle başlarım. Bakteri kültürü var zaten akvaryuma 1 ay balık almam bitkileri budamak istiyorum, neyse ben yarın su değişimi yapıp bitkileri dikeyim devamı gelir ya. Teşekkürler.
Bitkinin Yaprakları Eğilmiş, Ne Yapmalıyım?
[QUOTE=Tesseract]

Bitkilerinizi diktiğiniz takdirde kök gelişimlerine başlarlar. Ve kısa sürede toparlanırlar. İlk aşama biraz sancılıdır ancak devamında sistem oturduğu vakit btikiler hızlıca büyümeye başlarlar. Zaman içinde görsel durumda değişiklikler yapabilirsiniz. Ancak size tavsiyem bir kere balık ekledikten sonra akvaryumunuza canlı eklememeye gayret etmeniz. Her yeni canlı bir hastalık riski taşır ve fark etmekte geç kaldığınız durumda elde bulunan tüm canlıları kaybetme ihtimaliniz olur. Akvaryum döngünüz oturana kadar uzunca bir vaktiniz var bu süreçte balık türünüzü netleştirebilirsiniz.[/QUOTE]
Tamam bitkileri yarın dikeyim su değişimi sırasında umarım toprağı fazla oynatmam. Balık eklemek falan olmuyor mu bütün sistemim bozuldu [:D] Peki hem neon tetra hemde lepistes denesem? Yani 7-8 li bir neon tetra zaten muhtemelen ya bebek yada damızlık olmadan verirler bana bilmiyorum ve 1e 3d yada 2e 4d şeklinde balıklar alsam nasıl olur? Lepistesler yavru veya cinsiyetleri belli oluncaya kadar büyümüş olarak alacağım o kesin fakat neon tetra büyük gelirse onlara göre dediğiniz gibi avcı oldukları için lepistese zarar verir mi? İçimde bir neon tetra ateşi yanıyor fakat bakımıda zor ve karides ekleyene kadar baya bi yalnız kalacaklar görsel şölen olması için dediğim gibi olursa güzel olur. Her yeni canlı hastalık riski taşıyorsa bir yerde görmüştüm karantinaya alıyorlardı bir kovada fakat onun içinde filtre ve ısıtıcı lazım neyse bu dediğim olacak şey değil.
Bitkinin Yaprakları Eğilmiş, Ne Yapmalıyım?
[QUOTE=Tesseract]Bitkiler boylu bitkilere benziyor orta kısımda değil arka kısımda değerlenmenizi tavsiye ederim. Işık aldığı sürece toparlama imkanı var. Akvaryumumu ilk kurduğumda almış olduğum bir bitki vardı. İlk fotoğrafta görüldüğü üzere tamamen yaprakları gövdesi çürümüş yaklaşık 2-3 ay toprak üzerinde hiç bir şeyi kalmamıştı. Sonra birden yapraklarını çıkarttı ve şu anki haline geldi.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/34913/030220232257371.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/34913/030220232257451.jpg[/IMG][/QUOTE]
Bunları toprağa ekmeli miyim? evet uzayan bitki zeytin bitkisi onu sadece iyiye mi gidiyor kötüye mi diye önde tuttum dikçeğim zaman arkaya dikeceğim de sizce dikmeli miyim? O zaman daha hızlı mı toparlanır? Gerekirse su seviyesini biraz arttırırım şelale filtrenin akıntısınıda engellerim.

Tamamdır ben en kötü lepistesler ile başlarım eğer memnun olamazsam neon tetra ile denerim ikiside uyum içinde olursa devam ettiririm. Haklısınız karidesler için çok erken zaten 3-4 bitki var bunlar en az 3-4 ay geçmesi lazım ki budayıp etrafa yaymam için, uzun bir süreç beni bekliyor. Böyle daha iyi oldu farklı tavsiyeler akılı açıyor insanda. Akvaryumunda kaderi güzel olur önce lepistes sonra neon tetra eğer bunlar olmazsa durgunluk dönemi sonra ikisinden birisini çıkarır karides denerim karidesler çoğalmaya başlarsa (zaten 10 tane alacağım kiraz karides) en az 3 çift olsa 5 yavru çıksa döngü sürer gibi gibi ülke yönetimi gibi bir yol izler keyifle sürdürürüm. Şimdi ilk hedefim suyu berraklaştırmak bakteri kültürünü oluşturmak fakat bu sırada bitkileri eğer uygunsa pazar veya cumartesi günü kuma dikmek..
Bitkinin Yaprakları Eğilmiş, Ne Yapmalıyım?
[QUOTE=Tesseract]Merhaba. Önceki konularınızı okumadığım için kaçırdığım şeyler olabilir ancak bu konu üzerinden bazı yanlış bilgi aktarımları olmuş onları düzeltme ihtiyacı hissettim. Karideslerinizle ne balık beslerseniz besleyin karides yavrularınız yem olur. İster lepistes ister neon tetra. O yüzden balık seçiminizi buna göre yapmayın.

Bitkilerinizi sepetlerinden çıkartıp toprakla buluşturmanız gerekiyor bu halde tutmaya devam etmeyin. Kumun suyu bulandırması bitkileriniz açısından herhangi bir sorun teşkil etmez zamanla suyun dibine tortular çöker.

Neon tetra çok zor bir balık değildir. Ben şahsen görsel olarak hep suyun üzerinde gezen lepisteslerden ziyade neon tetra,ember tetra,danio tarzında sürü balıklarını tercih ederim.

Akvaryum bakteri döngünüz oturduktan sonra çok hassas canlılar dışında herhangi bir sorun yaşamadan bir çok balığı yaşatabilirsiniz. Gerekli şartları sağlayın yeterki.

[/QUOTE]
Bitkileri çıkarttım fakat toprakla buluşturmadım yalan olmasın. Saksı biktkisi saksıda, mosslar zaten telde duruyor hemde fotosunu atayım.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/237688/030220231834501.jpg[/IMG]
Arkada yansıma gibi gözüken ama solan bir çiçek var zeytin bitkisinin arkasında onuda akıntıya koydum belki canlanır diye. Haklısınız karidesler hep yem oluyor bu yüzden hemen almayacağım alırsamda çok almayacağım ucuzlardan alacağım. Balık konusunda ben lepistes bakayım bi belki neon tetra ile denerim zaten ph ölçer var suyun derecesini ayarlayamasamda olur ben ısıtıcıyı yukarı kaldırıyorum indiriyorum belki yanlış konumlandırdığım için ısıtmıyordur kendini fikrim yok. Deneme yanılma yaparak öğreneceğim ya herkesin balığı farklı nede olsa denicem görcem umarım.[EDIT]Oğuzhan Ölçay,2023-02-03 22:54:13[/EDIT]
Bitkinin Yaprakları Eğilmiş, Ne Yapmalıyım?
[QUOTE=Maliky]
Ben lepistes ve karides besliyorum.Lepisteslere yere çökmeyecek suyun üzerinden direk yiyip bitirecekler kadar yem verince inip toprağı karıştırmıyor dolayısıyla karides yavrularını yemiyorlar ki saklanma yeri çok bende.Ancsj benim akvaryum 300 lt diye de tepeden asagi inmiyorlar.Kucuk akvaryumda nasil olur bilemem


Hocam bende 2 aylık yavru albino ful red lep. Var ama hala anlamıyorum cinsiyeti.Albino diye mi bilmiyorum siyah nokta hiçbirinde olmadığı gibi bu yavrularda da olmuyor.Erkek çoğunluğu yapacağım güzel görünüyorlar ve yavrulara az olsun diye ama cinsiyeti anlayamiyorum[/QUOTE]
Neyse ben başta lepistes ile başlarım sonra karides denerim eğer yavrularını yemezlerse veya birkaçı kurtulabilirse beslerim onuda. Bende yeşillik şuan yok ama eklicem umarım.

Umarım bu 60 litrelik akvaryumu güzelce bir döngüye bağlarımda ikinci akvaryuma geçecek cesareti bulurum 1 yıl sonra falan. 25x25x25 yada 30x30x30 beta akvaryumu kurasım var bide eğer yaşarsa yere cüce vatoz koymak isterim yaşam olarak fakat olmazsa sorun olmazda belkide bu 60 litrelik akvaryumda herşey kötü gidecek ve sıkılacağım buda olabilirde çoğu önlemi aldım umarım sorun olmaz...
Bitkinin Yaprakları Eğilmiş, Ne Yapmalıyım?
[QUOTE=Maverickse]

Dostum bu yemi ezmeden verirsen yiyemezler, nokta haline getirmen lazım. Ayrıca bu chiclid yemidir. Lepistes için en uygunu en sevdikleri artemia ve pul yemler.[/QUOTE]
Tamam ezeceğim bunları. Peki internette bulamadığım bir şey var. Bende Aquael Heater 75W ısıtıcısı var ısıtıcı kendisini 27ye ayarladı ve ısıttı kendisini normalde kendisi 27 derece olmayınca kaç derece ise onu gösteriyor ve 27ye çıkıyor animasyon oluyordu şuan 27de fakat su ılık ile soğuk arasında. 20-21 derece arası gibi, öğlen ılıktı 23-24 gibi geldi bana fakat şuan soğuk sabaha ve öğlene göre. Nereden ayarlicam bunu? ısıtıcının üstünde buton şeklinde "SET" yazıyor basıyorum bir şey değişmiyor, su soğuk olduğu için ilk ısıtmak zordur diye umursamadım fakat öğlen ılık olup şimdi ılık-soğuk arası olması şüphe uyandırdı, kullanım kılavuzuda türkçe değil ingilizceyide ne kadar çevirsem düzgün bir yazı çıkmadı biliyor musunuz neden olduğunu?
Bitkinin Yaprakları Eğilmiş, Ne Yapmalıyım?
[QUOTE=Maverickse]

Tetra min ve tetra pro'yu sarımsak ezer gibi iyice ez. Nokta kadar olsun öyle ver, yoksa yiyemezler.
Rotfish kabuksuz artemia'da kırmızı pul biber gibi aynı, uğraşmana gerek yok direk veriyorsun. Senin dediğin ''canlı artemia'' onu çıkarmak uğraştırır, ben sana kurutulmuş modelini öneriyorum.

Mutlaka al bunu. Lepistesleri çok hızlı büyütür ve renklerini canlandırır, parlaklaştırır, bu yeme bayılıyorlar yerken savaş çıkıyor.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/237453/030220232044291.jpg[/IMG][/QUOTE]
Anladım direk veririm ozaman akvaryuma girince 2. haftadan, ölürlerse en azından yaşayanlar faydalansın kafasındayım :) Bu arada Tetra min ve tetra pro zaten kum gibi hagen kumu boyutunda ezmeme gerek yok fakat yiyemezlerse sonraki gün ezerim hepsini deneme yanılma yapacağım. Bende yere batan bir yem var o küçük yaprak şeklinde;
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/237688/030220232050291.jpg[/IMG]
Bu yemi gerekirse kullanmam fakat ezmek lazımsa ezerim (toplam 3 yemim var bu dahil) Senin bahsettiğin yemide alacağım bir süre sonra eğer akvaryumcuda varsa alırım direk fakat internetten almak zorunda kalırsam en az 2 hafta sonra alırım, neyse alırım ama.
Bitkinin Yaprakları Eğilmiş, Ne Yapmalıyım?
[QUOTE=Maverickse]

Bunların ikisi pul yem

Tetra Min Flakes
Tetra Phyll

Buda lepisteslerin en sevdiği menüsü
Rotfish Kabuksuz Artemia

Bunlardan al. Sendeki min flakes mi?[/QUOTE]
Hayır değildi bir tanesi batan yemlerdendi diğeri tediğim gibi tetra pro algae ve tetramindi. Artemia evet onuda yapacağım ama 3-4 ay bu pul yemler ile geçirmek istiyorum biraz daha deneyim kazanmak için. Rotfish ne olduğunu bilmiyom onu araştırırım yapılması kolaysa yaparım veya alırım.
Bitkinin Yaprakları Eğilmiş, Ne Yapmalıyım?
[QUOTE=Maverickse]

İnce gövdeli, ince belli, renkli olanlar erkek, iri ve rengi soluk olanlar dişi. Çok rahat anlarsın. Dediğin yemlerin hepsini lepistes yer. Pul yemlerin hepsi lepistese uygun zaten.[/QUOTE]
Tamam son olarak 2e 4d lepistesler alacağım bitkiler daha sağlıklı olsun diye her gün %25 su değişimi yapacağım. Bakteri kültürünü bitkiler toparlanmaya ve öndeki mosslar büyümeye başlayınca başlarım. Bitkiler toparlanınca saksıdan çıkarıp koyacağım zemine sokacağım. Teşekkürler her şey için. Bir sorun çıkarsa konu açarım zaten, teşekkürler.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.