Güney Amerika Cichlidleri \ Pterophyllum scalare (Melek)

Arama Balık BulucuResim 1- 2- 3- 4- 5- 6- 7- 8- 9- 10- 11- 12
Bu Türü Besleyen Üyeleri Gör
Yeni Tür Önerisi - Hata Bildirme
Latince Adı: Pterophyllum scalare

Coğrafik Kökeni: Kolombiya, Surinam, Fransız Guyanası, Peru ve Brezilya. Rio Oyapock, Rio Essequibo, Rio Ucayali, Rio SolimÃμes ve ana Amazon havzası dahil olmak üzere çeşitli nehir sistemlerinde bulunur. Ayrıca Brezilya'nın Amapá bölgesindeki çeşitli nehirlerde de bulunur.

Yaşam Alanı: Bataklıklar veya sular altında kalmış alanlar, sucul veya nehir kıyısı bitki örtüsünün yoğun olduğu temiz veya killi sularda yaşarlar. Temiz sularda renkleri daha koyu olur.

Beslenme Biçimi: Hem etçil Hem otçul. Doğada Zoobentosa gibi küçük kabuklular ve suda yaşayan diğer omurgasızlarla ağırlıklı olarak beslenirler. Akvaryum ortamında yetiştirilmiş melekler atalarının aksine pul ve granül yemleri kabul ederler. Canlı ve dondurulmuş yemleri de beğenirler.

Davranış Biçimi: Orta derecede agresif

Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif

Yüzme Seviyesi: Orta - Yüzey

Cinsiyet Ayrımı: Cinsiyet ayrımı yapmak zordur. Erkeklerin kafaları daha hörgüçlüdür. Tüp çıkarma zamanında kesin ayrım yapılabilir. Ekeklerin tüpü daha ince ve sivri; dişilerinki daha kalın ve yuvarlak uçludur.

Üreme: Dik bir yüzeye, büyük bir bitki yaprağına düz yumurta dökerler, anne ve baba yumurtaları beraber korur. Üreme için 10-15 balığı bir araya koyup aralarından eş seçtirmek başarı olasılığını arttıracaktır.

Sıcaklık: 24°C - 30°C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 10 cm.

En Az Akvaryum Hacmi: 150 litre, akvaryum yüksekliği en az 40 cm olmalıdır.

Su Sertliği: 0 - 15 °dH (Çok Yumuşak - Sert)

pH: 6.0 - 7.4

Zorluk Seviyesi: 2

Genel Yorum: Gösterişli balıklardır. Çoğu hobicinin akvaryumunda bulunmaktadır ya da bulunmuştur. Avlayamayacağı boydaki balıklar için tehlikesizdir. Büyük Melekler, Neon gibi küçük balıkları yutarlar. Çok farklı renklerde ve vücut formlarında melekler bulunmaktadır. Lepistes, Japon Balığı gibi türlerle beraber bakılması uygun değildir. İyi bakıldığında çok hızlı gelişirler. Discusla beraber beslenmesi önerilmez. Discusun bağışıklığı olmadığı mikroplara karşı bağışıklığı vardır. Discusa mikrop taşıyıcılığı yapabilir. Akvaryumlarına Echinodorus gibi bitkiler ekilebilir. Az akıntılı suları tecih ederler. Standart silver varyetesine ek olarak black, gold ve koi gibi bir dizi varyetesi mevcuttur.

İlgili Makale:
Melek Balığı - Jay Show
Melek Balığı (Pterophyllum Scalare)
unreats
Forum Üyesi
02/03/2013 19:33:48
Son zamanlarda ülkemizde de bu güzel türün bir çok varyetesi hobici arkadaşlarımız tarafından başarı ile üretilmekte ve haliyle bir zamanlar el yakan fiyatları da tarihe gömmüştür.Bunun neticesi olarak ta bu nadide tür hak ettiği değeri görerek akvaryumlardaki yerini almaktadır.Bu güzel balık ile alakalı olarak söylenecek çok şey var ancak en önemlisibakıldıkları akvaryum yüksekliği en az 45 cm olmalı ve su değişimlerine dikkat edilmelidir.
Tufan PAMUK
Justice Ju-On
Forum Özel Üyesi
17/04/2012 16:57:54
Çok sakin balıklar ve aşırı akıllılar!Seyretmesi çok zevkli oluyor ve size alıştığında dost hissediyorsunuz..Çok agresifte değiller yani farklı türlerle bakma şansını veriyor size bu balık harika bence favorilerimden.. :)
Süleyman Süzen
zorroBlack
Forum Üyesi
08/12/2011 15:04:09
Bakimi bence lepistes kadar kolay bir tur. Yavru almak icin hassasiyet gerekebilir. Asi görünmesine rağmen keyifli ve eğlenceli bir balik diyebilirim. Alışma sürecinde cok panik olduğu dogru. Bence balik alırken en önemli nokta sağlıklı balik olması sağlıklı melek alırsanız hem siz hem balığınız huzurlu olursunuz
Koray Ersin
aycan kurt
Forum Özel Üyesi
24/02/2011 02:07:42
Hobiye yeni başladığımda favori balıklarımdı. Ta ki bir gün 1 yıl boyunca beslediğim ve küçücükken büyütttüğüm meleklerim ölünceye kadar. Olaya anlma verememiştim akvaryumda sadece melekler öldüğü için hem de aynı gün sırayla. Uzun lafın kısası hassasiyetlerini anlamak güç. Görselliğe önem verenler için biçilmiş kaftanlar. Kişisel önerim en az 60 cm yüksekliği olan akvaryumlarda beslenmeleridir.
Aycan Kurt
OrdiBuko
Forum Özel Üyesi
19/12/2010 04:06:49
Avcı bir balık olduğunu ve otçul da beslendiğini unutmamak gerek. Melek de türün yanı sıra balığın kendi karakterinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Sert yaprak, kalın yaprak dinlemeden bitkileri yemeye çalışan meleklerim de oldu tilki kuyruğuna dokunmayan da. Sık su değişimi ve canlı yem ile hızlı ve sağlıklı büyüyor. Deformasyon sorunları oluşmaya başladığı an önlem alınmalı ihmal edilmemelidir. Canlı doğuran, japon, neon gibi balıklarda uyumsuzdur. İlla neon eklenecek ise kardinal eklenmelidir.
Sercan inal
1 2 3 4 5
Yorum eklemek için tıklayınız.