ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
hakanyildiz06
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1207
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
29 Haziran 2021 11:17
Son Ziyaret:
47 dakika önce
Toplam Mesaj:
1149 [1.96 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
509 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
2

BİLGİLER

Ad Soyad:
Hakan Yıldız
Doğum Tarihi:
02 Şubat 1979
Yaş:
44
İl:
Ankara
Meslek:
Memur
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Akvaryum kurmak; faydalı bakteri geliştirebilme sanatıdır.

SON 10 MESAJI

Balıklarıma Ne Oldu
Görsel (akvaryum)+daha ayrıntılı bilgi (suyu nasıl hazırladınız, su değerlerini nasıl korudunuz, yemlemeyi nasıl yaptınız, sıcaklığı nasıl sabit tuttunuz, filtreniz ne vb) gerekli.
Cikletlerim Yatıyor; Çöpçü/vatoz Yüzgeçler Eriyor
Şimdiye kadar birçok hobidaşımdan farklı balık, bitki, salyangoz, karides ve akvaryum malzemesi aldım. Hatta 10 civarında ikinci el akvaryum aldım, 2'si hariç kalanını sattım. Petshoplardan bir tane bile balık almadım. İşini layıkıyla ve bilinçli yapanlar azınlıkta maalesef. En bilinen kötü petshop canlipetshop galiba. Hobiciden alırım, hobiciye satarım. Bendeki vatoz yavrularını veya lepistes yavrularını akvaryum bölümü olan petshoplara götürsem toptan fiyata hepsini satabilirim belki, onun yerine uygun fiyatla hobicilere vatoz yavrusu satıyorum, yüzlercesini sattım, lepistes yavrularını hediye ediyorum, binden fazla dağıtmışımdır.[EDIT]hakanyildiz06,2023-02-03 23:01:17[/EDIT]
Cikletlerim Yatıyor; Çöpçü/vatoz Yüzgeçler Eriyor
Ben camcıdan ölçülerini vererek cam kestirdim, aşağıdaki linkteki vantuzlu tutacaklarla ikiye böldüm akvarumumu, yavru ve dişi lepistesler bir bölmedeler, erkek lepistesler ve yavru vatozlarım ayrı bölmedeler, lepisteslerim daha fazla üremesin diye böyle bir ayrım yaptım. Bu şekilde yapıldığında her iki tarafa da filtre gerekiyor. Bir süre sonra çıkardım camı, yavrular bol bitkili akvaryumda kendi başlarının çaresine baksın diye kendi hâllerine bıraktım. Bence bölmenize gerek yok, bu hâliyle bırakın, gözlemleyin, balıkları sabah-akşam yemleyin, fazla yem vermeyin fakat aç da bırakmayın. Bitirebilecekleri kadar yem verin, miktarını tecrübe ederek belirlersiniz.

[URL]https://www.akvaryumexpress.com/liya-dx9-2-cam-bolme-aparati-vantuzu-ikili[/URL]
Cikletlerim Yatıyor; Çöpçü/vatoz Yüzgeçler Eriyor
Pipo filtrenin asıl amacı biyolojik filtrasyon yapmasıdır, zemine yakın ya da uzak olması farketmez, zemine yakın olursa daha çabuk gözenekler tıkanacağından daha sık yıkamak gerekir, kendinden motorlu pipo filtre ile hava motoru ile çalışan pipo filtre de bu yönden aynıdır. Ben her ikisini de yüzeye yakın kullanıyorum, ikisi de çift süngerli olanlardan. Akvaryumum salonumuzda olduğundan, hava motorunun sesi bizi rahatsız etmiyor.
Kendinden motorlu filtrelerin su çıkışını tam yüzeye sıfır yapınca yüzeyde dalgalanma oluşturuyor, bu şekilde oksijen desteği de sağlamış oluyor. İç filtrenizi de su yüzeyine yakın ve yüzeyde en çok dalgalanma yapacak şekilde ayarlarsanız oksijen desteği maksimum seviyede olur. Hava kabarcıkları değil, yüzeydeki dalgalanma oksijen takviyesi yapar.
Filtreleri geceleri kapalı tutarsanız faydalı bakteriler su devirdaimi ile oksijen alamamış dolayısıyla ölmüş olurlar, belki hepsi değil fakat bir kısmı kaybolur, faydalı bakteriler uzun sürede yani yavaş ürerken zararlı bakteriler çok daha hızlı üreyebilmektedir. Sünger içerisindeki yem ve dışkı artıkları da zararlı bakteri üretecek ve kokuya neden olacaktır. Özetle pipo filtre hiç kapatılmamalı, sadece sünger yıkanacağında kapatılmalıdır. Süngeri de akvaryumdan alacağınız su ile bir kapta yıkamalısınız ki çeşme suyundaki klor faydalı bakteri kültürünüzü yok etmesin.
80 litre çok sayıda balık için yeteri değil, sürü olabilmeleri için 6 adet olmaları yerinde olur.[EDIT]hakanyildiz06,2023-02-03 01:24:52[/EDIT]
Cikletlerim Yatıyor; Çöpçü/vatoz Yüzgeçler Eriyor
Uzun vadede çok faydasını görürsünüz, yani faydalı bakteriler için iç filtre yeterli değil, pipo filtre çok daha etkili. Benim yaklaşık 200 litrelik akvaryumumda 1 iç filtre2 adet te pip filtre var. Pipo filtrelerden biri hava motoruyla sesli çalışıyor, hava motorunun titreme ile hareketini önlemek için altına sünger koydum; diğeri kendinden motorlu pipo filtre(tamamen sessiz çalışıyor). Filtreler temizlik zamanları dışında hiç kapatılmaz. Hava motoru çalışırken aynı odada uyumak zor olur. Hava taşı sadece oksijen katkısı için etkili olur, bence gereksiz, pipo filtre hem oksijen desteği, hem biyolojik filtreleme yapıyor zaten.

Yıkıcı eleştirilere takılmayın, bu tür forumlarda oluyor bazen. Olabildiğince eleştirilerdeki haklılık paylarını araştırmaya gayret edin.[EDIT]hakanyildiz06,2023-02-02 22:30:28[/EDIT]
Cikletlerim Yatıyor; Çöpçü/vatoz Yüzgeçler Eriyor
Mevcut çakılların üzerine silis kum dökebilirsiniz, ince kumların üzerine düşen yemleri görüp yiyebilirler, kayalarla mağara şeklinde saklanma alanları yapın. Doğal ortamları gölün kayalardan oluşan zemini, o nedenle ne kadar çok kaya o kadar iyi olur. Ciklet akvarumu görsellerine bakın arama motorundan, dekorasyon için fikir verir. Arka planı koyu tonlu bir fon ile kapatın, hazır arka fonlar satılıyor, koyu mavi tonları tavsiye ederim. İç filtreyi su yüzeyine yakın tutun ki su yüzeyinde daha fazla dalgalanma yapsın, ne kadar çok dalga, o kadar çok oksijen demek. Hızlı yapıştırıcı (Japon yapıştırıcısı) ile dekor veya bitki yapıştırılıyor, balıklara zarar vermez. Akvaryum için özel üretilen jel hâlinde satılanlar var, onlardan da kullanabilirsiniz, ben hem onlardan hem de sıvı formdaki hızlı yapıştırıcılardan kullandım, farkları yok bence. Duyarlı bir akvarist olma yönünde ilerliyorsunuz, umarım akaryumunuzda herşey yoluna girer.

Tavsiye YouTube kanalları:
* [URL]https://www.youtube.com/@ilhamikul[/URL]
* [URL]https://www.youtube.com/@GreenAquaShop[/URL]
* [URL]https://www.youtube.com/@MDFishTanks[/URL]
* [URL]https://www.youtube.com/@Tropictank[/URL]
* [URL]https://www.youtube.com/@tropicalsoul-mustafatekeli3429[/URL]

Tavsiye makaleler:
* [URL]https://www.akvaryum.com/yeni_tank_sendromu_ve_azot_dongusu_makaler_21_5823.asp[/URL]
* [URL]https://www.akvaryum.com/akvaryum_ve_su_kimyasi_makaler_21_183.asp[/URL]
* [URL]https://www.akvaryum.com/hangi_baligi_beslemeliyim_makaler_21_1673.asp[/URL]
* [URL]https://www.akvaryum.com/balik_uyum_tablosu_makaler_21_1011.asp[/URL]

https://www.akvaryum.com/genel_kategorisi_21.asp[EDIT]hakanyildiz06,2023-02-02 20:21:02[/EDIT]
Cikletlerim Yatıyor; Çöpçü/vatoz Yüzgeçler Eriyor
Görsellerde sadece kumla ilgili sorun olabileceğini görüyorum, eğer çakıllar boyalı ise salınım yapıyor olabilir. Onun dışında su değerlerinde bozulma veya hastalık hâli ihtimalleri aklıma geliyor, büyük su değişimi yapmanızı öneririm.
Akvaryum Bitki Su Değişimi
[QUOTE=Maliky] Peki dip çekimi şart mıdır sizce su değişirken.Nitrat birikmesi açısından.[/QUOTE]
[QUOTE=Maliky] Kalan yemler ve ölü bitki yaprakları için nerite almayı düşünüyorum ancak yumurtaları zamanla camlara yapışıp çıkmıyor ve çoğu kişi jiletle resmen kalıyoruz ancak iyi is yapıyorlar diyor. Ne düşünüyorsunuz.[/QUOTE]

Dip çekimi eğer faydalı bakteriler çok fazlaysa şart değil, ancak bundan emin değilseniz veya akvarum yeni ise dip çekimi yapılması iyi olur. Faydalı bakteriler biyolojik filtreleme ile çoğalır. Ben ayda bir dip çekimi yapıyorum. Yeni akvaryumlarda haftada bir yapılabilir.

2 adet boynuzlu nerite salyangozu besledim, Sanırım ters dönüp düzelemedikleri için öldüler. Nerite salyangozlarıın böyle bir dez avantajı var, takip etmek gerekiyor, camdan veya bitki-dekor üzerinden zemine düştüğünde ters durmuşlarsa düzelemiyorlar. Bendeki neriteler hiç yumurta bırakmadı, keşke bıraksa ve yavru alabilseydim, yaklaşık 1 yıl besledim, bir tane bile yumurta bırakmadılar. Zaten akvaryumda yumurtalardan yavru alınmıyor, o nedenle kontrolsüz çoğalma riski yok.[EDIT]hakanyildiz06,2023-02-01 21:39:40[/EDIT]
Sarı Prenses
[QUOTE=Akvaryumis]
Hocam oda biraz abartı olmamış mı ?
O zaman 1200 litreye anca 10 sp mi koyacağız [:geek:][/QUOTE]

Hayır, her balık için 120 litre önerilmiyor, 1 balık için önerilen 120 iken, 2 balık için önerilen hacim biraz daha artıyor, örneğin 200 litre için 1 erkek 5 dişi olabilir.
Ayrıca balık boyutu ile akvaryum uzunluğu doğru orantılı artmalı ki balık rahatça yüzebilsin.
Şu linkteki bilgiler yol gösterebilir: [URL]https://www.akvaryum.com/Hesaplayici/balikmiktari.asp[/URL][EDIT]hakanyildiz06,2023-02-01 16:22:31[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.