ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Astronotus
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Kullanıcı Başlığı:
[C]2,1,131983[/C]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
2688
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
16 Temmuz 2012 11:06
Son Ziyaret:
3 Saat 29 Dakika önce
Toplam Mesaj:
928 [0.29 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
64 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ahmet UZUN
Doğum Tarihi:
29 Mayıs 1987
Yaş:
34
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/131983/281020182021031.jpg[/IMG] Ahmet UZUN

SON 10 MESAJI

Küp S.2 B.1
[QUOTE=reverse]Paylasimini yapmak isterim. Dediginiz gibi aliskanlik meselesi iste.[:devil:]

Yalniz su anda evde degilim tam kapanma oncesi yazliga kactik.
Akvaryum otomatik su tamamlama unitesi ile kendi halinde takilacak 17sine kadar. İcinde 2 adet conch var. 2 adet ocellarisi malesef yasadigim problemlerden dolayi kaybettim. O süreç bayagi problemli oldu. Baliklar ilk gunden itibaren yem kabul etmedi vs... Herneyse bir tanitim konusu acarsam hepsinden bahsederim.[/QUOTE]

Başlangıç aşamasında olabiliyor böyle durumlar. Kaybınız için üzüldüm. Doğru yolda ilerliyor olduğunuz belli. Bu, zamanla iyi işler olacağına haberci.
Keyifli hobiler.
Küp S.2 B.1

Güzel görüşleriniz için teşekkür ederim Arman bey.

Merakla bekliyorum, lütfen kısa süre içerisinde paylaşın. Bizlerde takip edelim, kendi çapımızda yorumlayalım ve inşallah güzel bir noktaya birlikte getirelim isterim.

Bahsettiğiniz konu maalesef sadece resifbölgesi için değil bu forum için de geçerli. Sanırım bunda facebook, instagram gibi uygulamaların da etkisi var. Forumlar insanlara daha ağır geliyor belkide. Diğer platformlarda bir şeyler paylaşmak daha kolay. Kendi adıma sosyal medya paylaşımı neredeyse hiç yapmıyorum, sadece buradan paylaşıyorum. Çünkü ben bu gibi sitelerde paylaşışanlar daha hedef odaklı ve bilgi, paylaşım amaçlı oluyor görüşündeyim.

Bu bir dönüşüm süreciydi ve sanırım artık eskisi gibi olmayacak forum aktiviteleri. Zaten burada yarışmaların yapılmıyor olması, resif veya marin tanklarda paylaşımın neredeyse hiç olmaması, yüksek destekli bitki akvaryumlarının, özel tür balık tanklarının sayısının çok az olmasından da anlaşılıyor. Bizimkisi el alışkanlığı. İlla ki akvaryum.com a girilecek, paylaşılacak. Umarım tez vakitte eski günlere döneriz diye umuyorum.

Keyifli hobiler.
Küp S.2 B.1


[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/131983/050520212049211.jpg[/IMG]

16 ile 20 saatleri arasında white %60, royal blue %20, blue %14, deep red %14, uv %14 olunca tankın görseli bu şekildedir.

Bu hali ile balık seyretmek daha keyifli. Yoğun mavi de mercan izlemek keyifli. Beyazda mercanların, mavi de balıkların detayları gidiyor [:)))]

Deniz akvaryumu kurmayı düşünüp hem marin hem reef olsun diyen dostlara duyurulur.

Keyifli hobiler.
Küp S.2 B.1

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/131983/040520212046541.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/131983/040520212047221.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/131983/040520212047411.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/131983/040520212047571.jpg[/IMG]


Evden çıkamıyor olmak sorun değil. Gönlü güzel hobici dostlarım, abi ve kardeşlerim var şükür. Kuryelerinde ellerine sağlık. Yeni canlılar eklenmeye devam ediyor.

Tüm bunlar olurken ben şu fotoğraf çekme zamanlamasını hala ayarlayamıyorum [:)))]

Işıkların kapanmasına 1 saat kala, renkler iyice kapanmışken, mercanlar polyp kapatmaya başlamışken çekim yapıyorum. Kendime bir not olsun. Yarın daha erken saatte fotoğraflar ile geri döneyim [:)]
Küp S.2 B.1
[QUOTE=onuribrahim]Kurulumunuz başarılı sadece 1 hususta risk benzeri bir durum olduğunu düşünüyorum. Sump bölümünde kafa motoru ve ps ayrı olması faydalı olacaktı. Çözümü yapılmış sonuç olarak sıkıntı olmayacağını düşünüyorum. Son olarak aydınlatma hakkında bilgi verirseniz sevinirim. [:)][/QUOTE]

İlk fotoğraflarda öyle görünüyor evet ama o fotoğraflar paylaşıldığı sırada kafa motorunu ayıran camın silikonu kuruyordu [:)))]

Kafa motorunu ayırmadan ps için doğru yüksekliği yakalamak çok zor oluyor. Başka bir bölmeye şaşırtma koymam ama kafa motorunun olduğu bölümün kullanılacak ps ye göre ayarlanması gerekiyor.

Aydınlatma olarak ecotech radion xr30 g3 pro kullanıyorum. 14 ile 22 arası gün dönümü, 22 ile 23 arası ay ışığı olarak aydınlatıyorum.[EDIT]Astronotus,2021-05-03 14:15:01[/EDIT]
Küp S.2 B.1
[QUOTE=Astronotus]

resifbölgesi.com
Bu sitede biraz gezinin. Bir çok makale ve bilgi bulacaksınız. [/QUOTE]

Ayrıca buradan veya özelden istediğinizi de sorabilirsiniz [;)]
Bir Başkadır...
[QUOTE=Gokayb]Sanırım insanlara gelişim süreci göstermenin böyle riskleri var. Final yapmış tank fotosu atmak daha risksiz. Özgüveni yeterli olmayan paylaşım yapmaya çekinenler için tam destekleyici yorumlar gelmiş ne güzel. Böylelikle bizde hep final tanklar görürüz. [/QUOTE]

Endonazya da yaşıyor olsak keşke. Oradaki arkadaşlar dereden bitki toplayıp, arka bahçesinde bulunan muhteşem dalları kuru ortamda birleştiriyor. Giriş ve gelişme yok. Tank direk final için kuruluyor. Ancak kaçırdığımız bir nokta var. Yaşadığımız coğrafya, ülkenin ve insanların ekonomik gücü, doğru materyale ulaşım sorunu gibi.

En azından kendim için şunu söyleyebilirim. Herhangi bir ticari veya beğeni kaygım olmadı, olmayacakta. İşin o tarafında hiç olmadım. Planla, besle, büyüt, zevkini yaşa ve bunu tekrarla. Felsefem bu düşünce üzerine kurulu.

İAPLC ye tank hazırlamadım. Belli bir süre sonra balıkta koyacağım ve onları yem ile besleyeceğim. Yani kısacası uzun soluklu ve sürdürülebilir sistemler kuruyor çoğumuz. Daha önce de yazdığım gibi olabildiğince çok insanı çekmeliyiz bu hobiye. Öyle olmalı ki arz, talep için de uygun zemin oluşsun. Bizde o erişilemez gibi görünen sistemlere, bitkilere, dal, kaya, soil gibi ürünlere uygun fiyatlar ile ulaşalım. Bunun için öncelikle yapılması gereken şey cesareti toplamak, araştırma yapmak, doğru ürünleri alıp doğru zamanda ve yerde kullanmak.

Daha önce bir çok kurulum yaptım. Bunların yarısı başlangıç veya gelişim sürecinde çöp oldu. Ama kalan kısmının bana verdiğini başka herhangi bir şeye değişmem.

Bu sebeple gerek açtığım konularda, gerek özel mesaj ile iletişime geçmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum. Bilgim ve tecrübem yettiği kadarı ile. Paylaştıkça güzelleşen bir hobimiz var. Paylaşalım, paylaşmaya devam edelim.

Keyifli hobiler.
Küp S.2 B.1
[QUOTE=SuperSport]
Çok teşekkür ederim tam aradığım cevap,şimdilik bilgi topluyorum tam anlamıyla kavradığım zaman kolları sıvayacağım.
Daha teknik bilgilere ulaşabileceğim bir kaynak verebilme şansınız var mı,yabancı kaynaklarda olur.[/QUOTE]

resifbölgesi.com
Bu sitede biraz gezinin. Bir çok makale ve bilgi bulacaksınız.
Küp S.2 B.1
[QUOTE=SuperSport]Harika duruyor mercanlar😍😍😍

Işık başlangıçta mavi,sonra mor renge doğru döndürmüşsünüz.Renk çok önemli mi resifte,ben parlak beyaz ve mavi tonlu istiyorum bu tonda da rahatça mercanları yaşatabilir miyim.


[/QUOTE]

Merhaba Halil bey.

Aslında fotoğrafta görünen mavi tonda başlamadım. O fotoğraf çekildiğinde henüz ışık ile ilgili renk, güç ve zaman ayarlamalarını yapmamıştım.

Işık tabii ki önemli. Renk tonları da öyle.
Beslemeyi düşündüğünüz mercana göre de değişir bu renk, güç orantıları.
Sadece marine tank yaparım ve balık beslerim derseniz 10 bin k bir led bile olur. Ama tek renk yoğunluğu uzun vadede yosun demektir. Bence kalıplaşmış bilgiler, özellikle deniz akvaryumlarında hiç işe yaramıyor. %50 uv, % 60 royal, % 20 cool white, %10 deep red oranlarından ben çok iyi verim alıyorum diyelim. Ama aynı armatür ve aynı varyasyon ile istediği verimi alamayan arkadaşım olabiliyor.

Burada olay tamamen gözleme dayalı kalıyor. Yoğun ışık isteyen türleri ışığa yakın, soft türleri ortalama uzaklıkta tuttuğumuzda, yani temel kuralları uyguladığımızda, geriye sadece gözlem kalıyor. Işığın gücü, süresi ve canlının ışık kaynağına olan mesafesi.

Soft türler ile başlamak, istediğiniz ışık kombinasyonunda şansınızı artırmak anlamına gelir.

Keyifli hobiler.
Küp S.2 B.1
[QUOTE=HarunYldrm]Ahmet selamlar, nasılsın.

O kadar güzel ki ellerine sağlık, gerçekten çok beğendim....[3)]

Evde ki Apisto tanklarını bir yere taşıma durumum var. Evin içinde bu kadar tank eziyete dönüştü. Çocuklar hiç fırsat vermiyorlar [:)))] Yeni yere yenilerinide eklemeyi düşünüyorum. Bakalım herşey kısmet tabi...

Evde de böyle bir tuzlu istiyorum ama inan hiçbir bilgim ve tecrübem yok, gözümde büyüyor...[:)))]

Hakkını fazlası ile verdiğin için ayrıca tebrik ederim...[:iyi:][/QUOTE]

Selamlar Harun bey.

Öncelikle teşekkür ederim.
Bunca özel tür balık, bu kadar akvaryuma ev şartlarında hakkını vererek bakan biri, gözünde tuzlu suyu büyütmemeli [:)))]

Siz karar verin, tamam deyin. Gerisi kolay.
Mercanından, bilgisine her türlü destek benden. Söz [:iyi:]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 324 Online Kullanıcı, 176 Üye

Online Kullanıcılar

mentalixx, metekaan, Hobilenyum, hanil, ForTheHorde, Safrane42, sherloock, yavgaf, SORCEROR, arapaima, MehmethanSofuolu, Swonka26, Batuhansrclk, Güvenn, bpamuk92, elifada, Cancan59, xmenw, BrnKrkz, kdrackgz, istanbullu61, MiSoSiKiaN, serkan1903, kans, reel_passion, LutinoPandaGuppy, Wretched, giorgiobaramidze, halimcanyazar, Gönenç, BUGRACAGATAY, BoraBerkol, metsi, Schatten1907, OrhuN Sarı, Edipo, sbilgic82, TURAN03, Altispinoza, Melih İsmail, ErhanDavid, Menfa, BarisD, Lucerda, Alikaçak, ufukdemirturk, i_yilmaz, akvaydemsa2, arutharen, EmirY, darkaura, A.Cubuk, husumut, HaydarGul, baho123, rapolra25, Onelove, Slayertr, MKayra, brkygt, tabirimcaiz, ZeynepAssude55, sade-ce, vortia, Eyuboglu, Denizs, tanerkazancı, aycan kurt, polat74, umutii, Hekim, Talat1515, engin045, spesifik, Ahmetcrbs, serhat480, oguzburcin, RyukinLoveTr, OguzhanY, Kınayu, cirsaf, ismailoguz, SONADOR, Pamir Kandemir, selimcayir, calderon, fajfate, Toxema, Anuenlil, Skopos, cansani, Anoska, BurtayTugayARTAR, erhansavan, emirhansaracc, DeepWater, xack, Emre0012, Rmert, ahmdkrks, 71cbrail71, Redmi, numan85, Foae, CHAMPIOSN1, kaanbalcı61, suslu_78, muyat, ÖĞRÜNÇ, emregungor, 06serkan06, demirellevent, aXarayli, terranova, yavuzger, Ercngrr, Omertropik, zaferrrr, SedatC, Festae, Formicasmind, harunsuv, i_gulistan, ceer1981, Anil01, H.polat, Hasan117, murat518, lovtek, sinan3805, burakcel12, derinmavi, Mete36, onurxonur, selom, İnve Artemia, duman18, aybas, aslikerim, yusufibal, UBA9, gokturkseyhan, ErdSNGZR, cem can, Comratex, OrkosBetta, aliy, Qazm, TuranATAKAN, Splendor, Durul26, AquaAqua, reprise, kebüç, tolga, RuLing, wallece, drneo, reano, leandro, nihat aslan, z.b.s.k, jesusarrow, serhatemanet, cyhn84, djebelli, Brdk64, Ahmet4335, sefaesen, EXPER, hakanycl, AquaAydin, ~Emre, Hasantahsin, mehmetak, TokgozMertali, AliEfeCin,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.