ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
MiSoSiKiaN
Kullanıcı Grubu:
Yönetici
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
542
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
12 Ağustos 2006 13:42
Son Ziyaret:
3 dakika önce
Toplam Mesaj:
4549 [0.84 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
16 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Cihan KÖK
Doğum Tarihi:
23 Ocak 1982
Yaş:
39
İl:
Istanbul
Meslek:
KÖK Ahşap
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Cihan KÖK [url=https://www.akvaryum.com/Forum/forum_posts.asp?TID=12733&FID=22]Forum Kuralları[/url]

SON 10 MESAJI

Bazı Sorularım Var (walstad)
[QUOTE=ardakadir] ben paralı ve özel hesabım beni banlayamazlar[/QUOTE]
Merhabalar,
Sitemizde ücretli üyelik bulunmamaktadır ve bende dahil herkes banlanabilmektedir.

Saygılar,
Vatoz İle Pleco Arasındaki Fark Nedir
Tekrardan merhabalar,

Konu artık doyuma ulaşmış ve açılış amacının dışına çıkarak kişisel bir hal almaya başlamıştır. Genel olarak özetlemek gerekirse;

Bilimsel açıdan bakınca vatoz olarak adlandırılan balıklar Raja Clavata familyasındandır ve stingray türleri bu familyaya mensuptur.

Google aramasında çıkan sonuçlar aşağıdadır.

[URL]https://www.google.com/search?sxsrf=ALeKk00ZgwA-7Sgt-U1P2-2OW--tw_D3EA:1614263590716&source=univ&tbm=isch&q=Raja+clavata&sa=X&ved=2ahUKEwi125e_oIXvAhX0t3EKHbqUCP0QiR56BAgSEAI&biw=2560&bih=1297 [/URL]

Pleco olarak adlandırılan balıklar (bizim cüce vatoz dediğimiz türler) Hypostomus plecostomus familyasındandır. plecoda plecostomus kısmının kısaltılmasıdır.

https://en.wikipedia.org/wiki/Hypostomus_plecostomus

Yukarıdaki linkde genel olarak açıklaması mevcuttur. Kısaltmadan alt türlere kadar hatta yerel olarak verilen isimlere kadar bilgi mevcuttur.İlk başta da dediğim gibi asıl ismi pleco olan türlere genel olarak vatoz diyerek dilimize bu şekilde sokmuşuz. Konu kağıt mendilin Selpak, SUV araçların Jeep olarak anılmasından farklı birşey değildir. Genel olarak ne anlatılmak istediğini karşılamakta fakat kullanım olarak yanlıştır.

Yine daha önce dediğimiz gibi nasıl ki kağıt mendil isterken "bir selpak alabilirmiyim" diyorsak plecolara da vatoz/vantuz diyebiliriz. Buna kimsenin karşı çıktığı yok. Konuda saçma olan tek şey aslında pleco olan birşeye pleco değil vatoz denmesinin istenmesidir. Bunun dilimizi koruma yada milliyetçilikle hiçbir alakası yoktur. Dediğim gibi vatoz kelimesinin karşılığı türkçede Raja Clavata familyasını temsil etmektedir. Türkçe korunmak isteniyorsa türkçe anlamının dışında bir anlam yüklememek önem arz etmektedir ve plecoya vatoz denmesi asıl türkçeye zarar vermektedir.

Birşeye birden çok isim verilebilmekte ve herkes istediğini kullanabilmektedir. Mesela bana çocuklarım baba, annem oğlum, benden büyük arkadaşlarım kardeşim, küçük arkadaşlarım abi, yaşıt arkadaşlarım kanka, eşim de Allah’ın belası der. [:D][:D] Kimse de kimseye neden bu şekilde hitap ediyorsun demez/diyemez. Çünkü herkesin bakış açısına göre isimlendirmesi farklıdır.

Konuyu daha fazla uzatmanın anlamı yok bence. Konuda fikir beyan eden, düşüncesini savunan herkese sonsuz teşekkürler. Konuyu karıştırmaya çalışan, üstü kapalı olarak kışkırtma amaçlayan kişiler ise daha dikkatli olsunlar, gözümüz üzerlerinde olacak...

Şimdi izninizle konuyu kilitliyorum.

Saygılar.


[EDIT]ErtanGulen,2021-02-26 12:37:15[/EDIT]
Vatoz İle Pleco Arasındaki Fark Nedir
[QUOTE=erkanmazici]Gelsin [B][K]like'lar[/K][/B], +1ler...[/QUOTE]


[QUOTE=erkanmazici]
Pleco ismini kabul edecek bile olsam Pleko diye yazarım. [/QUOTE]

Peki neden beğeni değilde like olarak kullanıyorsunuz?? Bu ingilizce sevdası neden. Neden türkçe kelimeler kullanmıyorsunuz??[EDIT]MiSoSiKiaN,2021-02-26 01:07:17[/EDIT]
Vatoz İle Pleco Arasındaki Fark Nedir
[QUOTE=erkanmazici]

Kusura bakmayın, aynı anda çok fazla insana cevap yazıyorum, sizinle mevzumuz neydi unuttum. Ama neyse, çok da önemli değil.

Beyefendi, biz gündelik dilimizde kullandığımız bir kelimeyi tartışırken Google niye bir kriter olarak önümüze çıkıyor? Biz dilimizi Google'a göre mi düzenleyeceğiz? Bunu mu kriter alacağız? Google niye bu kadar önemli? Türkçe mi Google'a uyacak? Google Türkçe'ye uysun, Türkçe'yi anlasın. Anlamazsa da cehennemin dibine kadar yolu var. Nedir yani?

Noktalamayı doğru kullanmışım, yanlış kullanmışım, bu da tamamen anlamsız. Siz bir balık hakkında Türkçe dışında bir dilde araştırma yapmak istiyorsanız, o dili biliyor olmalısınız. O dilde aratırsınız, isteğinize ulaşırsınız. Gündelik dildeki bir Türkçe kelimenin bu konu ile ne alakası var?

Amacımın ne olduğuna, neyi nerede savunacağıma siz karar veremezsiniz. Tartışmaya dahil olmak zorunda değilsiniz. Burada sınırları da siz çizmiyorsunuz. Üslubunuza dikkat edin![/QUOTE]

Sizde kimsenin nerede neyi savunacağına karar veremezsiniz bunu aklınızdan çıkartmayın sakın. Aynı şekilde sizde bu tartışmaya dahil olmak zorunda değilsiniz. Yazılan mesajlardaki üsluba bakarsak bu konuda üslübuna dikkat etmesi gereken kişi sizsiniz kusura bakmayın. Tartışmaya saygı çerçevesi içerisinde devam edebilecekseniz buyrun fikrinizi beyan edin, düşüncenizi savunun. Yok üslubunuzu kontrol edemeyecekseniz daha fazla uzatmanın gereği yok.
Vatoz İle Pleco Arasındaki Fark Nedir
[QUOTE=erkanmazici]

Ben yerleşmiş ve Türkçeleşmiş isimlerin, sırf moda olduğu için İngilizce olan kelimeler ile değiştirildiğini görüyorum. Buna itiraz ediyorum. Vatoz yerine Pleco kelimesinin önerilmesinin, bir zorunluluktan kaynaklandığına ikna olmuş değilim ve sanırım olmayacağım. Bu girişim de mevcut modanın bir uzantısı gibi görünüyor.

Türkiye'de akvaryum hobisine ucundan kıyısından bulaşmış insan sayısı, muhtemelen nüfusun en az 4'te 1'ine tekabül eder. Yani 20 milyon insan. Bu 20 milyon insana gidip, akvaryumumda vatoz besliyorum derseniz, ne dediğinizi anlar. Hiçbirinin gözünde farklı bir imaj canlanmaz. Hiç kimse akvaryumunuzda dev bir Stringray Vatoz beslediğinizi düşünmez. Bu, konunun bağlamı ile ilişkilidir. Oysa ben Pleco besliyorum diyecek olursanız, muhtemelen %90'ından fazlası bahsettiğiniz şeyin ne olduğunu bilemez. Peki bu durumda neyin tartışmasını yapıyoruz.

Yerleşik olan doğrudur. [/QUOTE]

Öncelikle merhabalar,
Önceden de söylendi tekrar söyleme gereği doğdu. Pleco ingilizce değil latincedir. Latince de genel olarak hastalıklarda ve canlı sınıflandırmalarında falan kullanılan dildir. Sarıprenses yada elektrik yellowdu sanırım İngilizlerin kullandığı tabir, bu şekilde yerel isimlendirmelerde yaşanabilecek karışıklıkların önüne geçme amacı ile diğer diller değil (buna İngilizcede dahildir) Latince geçerli dil kabul edilmiştir. Pleco da Latince olduğundan dünya üzerinde geçerli olan bir isimlendirmedir. Bunun başka bir dile özenmekle yada Türkçeyi kötülemek/aşağılamakla alakası yoktur. Nasıl ki insanın Latincesinde homosapiens ise bahsi geçen cüce vatoz olarak adlandırdığımız balıkların Latince ismide plecodur.

Son olarak bildiğim kadarıyla bir sözcüğün Türkçede kabul görmesi için TDK tarafından onaylanması gerekmektedir. TDK sözlüğünde arattığımda vatoz kelimesinin karşılığı olarak şu anda bahsettiğimiz vatoz ile alakasız bir balık çıkmaktadır. Girip sizde kontrol edebilirsiniz.

Buyurun buda Wikipedia linki:

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Vatoz_balığıgiller[EDIT]Street Parrot,2021-02-26 21:57:29[/EDIT]
Vatoz İle Pleco Arasındaki Fark Nedir
[QUOTE=BoluluBurak]Google translate durumu kabullenmiş olacak ki İngilizce pleco yazınca Türkçe karşılığı vatoz olarak gösteriyor.[/QUOTE]

Vatoz yazdığınızda da stingray yazıyor ama. [:)]

Vatoz İle Pleco Arasındaki Fark Nedir
[QUOTE=AkvaristEray]

Üstadım PLECO FİSH ne demek tir. İyi bir dil bilimci gibi yazmışsınız ama cevabınız beni aydınlatmış olur hem yanlışımız varsa döneriz. Sevgiler..[:nazar:]

[URL=//www.akvaryum.com/Forum/member_profile.asp?PF=229845]Akvarist Eray Profil[/URL][/QUOTE]

Bunları yazabilmek için dilbilimci olmaya gerek yok. Pleco kelimesi latince Plecostomus kelimesinin kısaltmasıdır. Özellikle ingilizce kelimelerde latinceden fazlasıyla kelime vardır. Dolayısı ile ingilizdece bilimsel isim kullanırken latince isimler kullanılmaktadır.

Sanırım google translate den çeviri yaparak yazıyorsunuz. Pleco fish vatoz balığı olarak çevrilmekte. Peki vatoz balığı yazdığınızda neden pleco fish değilde stingray fish yazmakta.
Vatoz İle Pleco Arasındaki Fark Nedir
[QUOTE=AkvaristEray][:nazar:]

Açıyım P L E C O = V A T O Z demektir . Açarak anlattım can kardeşim işin espirisi bu ancak ingilizce karşılıgı bu yani çok özel şeyler yazmaya gerek yok. Vatoz balıgını aaraştırmalısın sen türler neler belirgin özellikleri neler hangi familyada yer alır kodlmaları nedir gibi çok takılma .. Hobiye devam Sevgiler... [:nazar:]

[URL=//www.akvaryum.com/Forum/member_profile.asp?PF=229845]Akvarist Eray Profil[/URL][/QUOTE]

Merhabalar,
Öncelikle şunu belirtmekte fayda var ki vatoz demek pleco demek değildir. Tıpkı her kağıt mendilin selpak, her suv aracın jeep olmadığı gibi. Verdiğim iki örnekte de markalar ürünler ile ön plana çıktıklarından dolayı ürün isimleri değilde markalar kullanılmaktadır. Bu konuda yaşanan durumda aynıdır.

Konuda Caner beyinde açıkladığı gibi pleco ile vatozlar farklı canlılardır.

Ancistrus sp. = vatoz
Ancistrus sp.4 = vatoz
Hypancistrus contradens = vatoz

Bu şekilde bir genelleme yapılamaz maalesef. Burada yazılan latince isimler ve gruplandırmalar yazım olarak ve telaffuz olarak zor geldiğinden işin kolayına kaçıp tamamına vatoz denmeye başlamış ve bu şekilde devam etmiştir.

Kısacası markete girdiğinde kağıt mendil isteyen birisi "selpak alabilirmiyim" dediğinde nasıl ki tepki vermiyorsak genellemeden dolayı plecolara vatoz diyen birisine de aynı hoşgörü ile yaklaşmak gerekmektedir.

Sonuç olarak plecolara vatoz denmesi yanlıştır ama camiada doğru olarak kabul görmüştür.

Pleco kelimesi latince Plecostomus kelimesinin kısaltmasıdır. Tıpkı corydoras kelimesinin kısaltmasının cory olması gibi. Yani pleco ingilizce değil latince bir kelimedir.

Ulan Aquascaping Nerede?
Merhabalar,
Yönetim adına cevap vermek istiyorum bu yazılanlara.

[QUOTE=Arifhb]

Sevgili Armağan;

Ben bu konunun ve tiye alınan muhabbetin bahsettiğin gibi safiyane olduğunu düşünmüyorum. Hedef de belli, muhabbet de. Gerçek kişi veya kurumlarla ilgisinin olmadığını deklere etmen bu gerçeği değiştirmiyor.

[/QUOTE]

Konuyu bizde yönetim olarak açıldıktan sonra gördük ve birilerine hitaben yazıldığının farkındayız. Fakat konuda kimsenin adı geçmemiş ve kimseye söz hakkı doğuracak bir mesaj yazılmamıştır. Bu bağlamda konu tartışmaya dönemezdi ve bu durum da konu kurallara aykırı olamamaktaydı.


[QUOTE=Arifhb]Eleştiri olması iyidir. Herkes istediği konuyu destekli argümanlarla eleştirebilir. Dozu kaçtı mı o iş eleştiri değil, aşağılama ve küçük düşürmeye giriyor ne yazık ki! Eleştirinizde sonuna kadar haklıydınız. Fakat bu şık olmadı; haklılığınıza gölge düştü. Bu konuya gizli (!) özne olan arkadaşın dışında üçüncü şahıslar da tiye alındı sevgili Caner bey tarafından. Ne alakası vardı mesela?

Üstelik forumda bundan daha masum dalgaya alma girişimlerine göz yummayan yönetim ne hikmetse bu linçe göz kırpmakla kalmayıp ortak da oldu. Nerede kaldı adalet? Dostu haksız da olsa kayır, göz yum; huy kaptığın insana dostun tarafından giyotin çekilince ipin bir ucundan da sen tut! Güveni kalır mı insanların? Şikayet edecektim ama kimi kime şikayet edecektim bu durumda? Yazık vallahi!.. Bu açıdan bakıldığında çete de derler, başka yaftalar da bulurlar! Diyene de neden dediğinin hesabı sorulamaz! Bırakılan intiba bu..


[/QUOTE]

Eleştiri olması elbette iyidir. Forum sitelerinin temel amacıda yanlışı eleştiri ile doğruya evrilmesini sağlamaktır. Bu bağlamda yapılan iyi yada kötü eleştirilere müdehale edemeyiz. Konuda kimsenin adı geçmediğinden kimsenin aşağılandığını yada küçük düştüğünü zannetmiyorum. Konuya mesaj yazan üyelerin tamamı yazdıklarını dikkatle seçmiş ve kimseye söz hakkı doğurtmamıştır. Bahsettiğiniz şahsın konusunda bile sirsürü mesaj silinmişken bu konudan tek mesaj dahi silinmemiştir.
Daha masum dalgaya alma girişimlerinden bahsetmişsiniz. Evet, kimseye sizinde bahsettiğiniz gibi alanen dalga geçme, isim vererek yapmasına izin vermedik şimdiye kadar. Yönetim olarak linçe göz kırpmayıp ortak olduğumuzu yazmışsınız. Yazılı olan kurallara uyduğu sürece forumda kimsenin mesaj yazmasına yada konu açmasına karışamayız. Site benim değil. Diğer yönetici arkadaşlarında değil. Bizlerde sizler gibi üyeyiz foruma. Site sahibi Refet Bey gerekli görürse bu yetkilerimizi sorgusuz sualsiz elimizden alma hakkına sahiptir. Diğer yandan dostumuzu kayırdığımızı söylemişsiniz. Bu durumda Armağan beyin en azından benim dostum olduğunu nereden biliyorsunuz. Böyle bir iddia atmışsınız ortaya ve bu durumu ispatlamanızı isteyeceğim sizden. Şu ana kadar benim Armağan bey ile en ufak bir iletişimim olmamış, mesaj yazmamış, herhangi bir sosyal mecrada ekli değildir. Sizde dostlarınızla bu şekilde mi iletişim kurmaktasınız?

Şikayet edebilirsiniz sonuçta sitenin işleyen bir şikayet istek sistemi bulunmaktadır. Ve şundan kesinlikle emin olun bu konuda bizi şikayet etseniz o şikayetle ilgilenecek olan yöneticinin bu konu ile alakası olmaması gerekir gibi bir kuralımız var. Konuyla en alakasız yönetici kimse şikayet ona paslanır ve tamamen tarafsız olarak olayı değerlendirir. Kim haklı kim haksız konuyla alakasız kişiler fikir belirtir. Bu konuya yapılan şikayette de gene aynı sistem işlemiştir. Konu kimsenin adı geçmediğinden kilitlenmesi yada kaldırılması uygun görülmemiştir. Bu sistem bu şekilde işlerken kimse yönetime çete diyemez maalesef.

[QUOTE=Arifhb]Konuya malzeme olan arkadaşın ne kişiliği kaldı ne haysiyeti.. Üstelik işin buraya varacağı daha ilk mesajdan o kadar belliydi ki, yönetim bile bile müsade etti. Bu taraflı tutum, o arkadaşın yanlışını savunmasından daha ziyan bir hal aldı.

Ben dahil herkes birileri hakkına yeri geldi espri yaptı, yeri geldi atıştı, dalga da geçti ama bu kadar değil! Sebebi ne olursa olsun kimsenin bunu yapma hakkı yoktur.

Kimseyle ikili diyaloğa ve tartışmaya girmeyeceğim; fikrimi beyan edip köşeme çekileceğim ve hiçbir cevabım olmayacak geri dönüşlere..

Keyifli hobiler!

[/QUOTE]
Konuya malzeme olan arkadaşın ne kişiliği kaldı ne haysiyeti demişsiniz. Konudaki tüm mesajlar içinde bana isim belirterek bir kişiyi hedef almış bir mesaj gösterin ben dahil tüm mesaj yazanlara gerekli uygulamayı yaptıralım. Müsaade etmememiz için bir neden yok ortada. Hani ortalarda dolaşan bir laf vardır, Bu işin böyle olduğuna yemin edebilirim ama ispatlayamam şeklinde. Bu konuda tam olarak bu şekildedir. Site işleyişinde ispatsız müdahale hakkı kimsede yoktur. İspat yoksa müdahalede yoktur.

[QUOTE=Arifhb]

Ben dahil herkes birileri hakkına yeri geldi espri yaptı, yeri geldi atıştı, dalga da geçti ama bu kadar değil! Sebebi ne olursa olsun kimsenin bunu yapma hakkı yoktur.

[/QUOTE]

Evet en önemli kısım burası bana göre. Sizde tasarım yapıp konular açıyorsunuz. Eleştiri alıp konu hakkında düşüncenizi paylaşıyorsunuz ve neyi neden o şekilde yaptığınızı açıklıyorsunuz. Forum sayfasına girerek bir tanıtım açıyorsanız iyi yada kötü eleştiri geleceğini de biliyorsunuz demektir. Bahsettiğiniz kişinin konularını incelerseniz aradaki farkı göreceksiniz. Örneğin ben konunuza bir hususu beğenmediğimi yazsam siz aslında o konunun benim düşündüğüm gibi olmadığını, doğal ortama uyum sağlaması için yapıldığınızı, evet doğal ortamında yok ama su şartlarının eşitlenmesi için bu gibi hilelere başvurmanız gerektiğini, vs. vs. açıklayacaksınız. Yanlışsam düzeltin. Ben yaptım oldu tavrı takınıp " o kadar araştırdım ben, sen benden daha mı iyi bileceksin" demezsiniz diye düşünüyorum. Yada benim lafımı havada bırakacak şekilde sadece teşekkürler yazmazsınız sanırım. İkili görüşmelerde önemli olan kısım iki tarafında birbirine olan saygısıdır. İkimiz arasında ki herhangi bir muhabbette siz bana saygı göstermezseniz yada ben size saygı göstermezsem herhangi bir konuda bilgi alışverişi yada tartışma yaşayabilirmiyiz? Bence hayır.

Burada bu konunun çıkış kaynağı aslında burasıdır.

İyi yorumlara uzun uzun cevaplar verirken yapılan eleştirilere tşk, saol vs kısa ve umursamaz tavırlar takınılmakta ve "bu tasarım yabancı sitelerde 3-5k like almaktadır" diyerek yorum yapanı aşağılamakta ve küçük düşürmektedir. Bir kişi bana bir eleştiri yaptığında bunun neden kaynaklandığını düşünürüm ben. Ne hatam varda bu eleştiri geldi bu adam neden bu şekilde dedi diye bi özeleştiri yapmam gerekir. Aklı başında herkes bu şekilde düşünür diye tahmin ediyorum. Bahsi geçen kişi ise takındığı tavırla "siz kimsinizde işime karışıyorsunuz" der gibi hareket edince (bu şekilde dememiş ama tavırların anlamı buraya gelmektedir) bu şekilde mizahi bir konu ortaya çıkıyor. Bu şekilde olunca da olaya bir tepki doğuyor. Bu konudaki mesajlar nasıl ki kurallara uygunsa o kişinin mesajlarıda uygundur. O kişiye yaptırım uygulanmıyorsa buradaki kimseyede yaptırım uygulanmaz.

Konun un daha fazla uzamaması ve amacından sapmaması için konuyu kilitliyorum. Belli bir süre sonrasında da tamamen sileceğim.

Herkese kolay gelsin.
Saygılar,

Ulan Aquascaping Nerede?
[QUOTE=Mikail Erdoğan]Merhaba,

Gelen şikayetleri inceledikten sonra, konuda foruma kurallarına aykırı olarak sadece konunun bulunduğu forumun uygun olmadığını gördük ve konuyu "Akvaryum Dünyasından Haberler" forumuna taşıdık.

Konu hakkında yönetim olarak gerekli inceleme ve değerlendirmeleri yapacağız.

Keyifli hobiler. [/QUOTE]
Merhabalar,
Gerekli inceleme ve değerlendirme yaptıktan sonra kurallara aykırı bir durum olmadığından ve konuya katılan üyelerin mutluluklarınız gözlerinden okunabiliyor oluşundan dolayı konu normal seyrinde devam edecektir. Kamu oyuna saygıyla duyurulur.
Saygılar,

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 329 Online Kullanıcı, 179 Üye

Online Kullanıcılar

OguzhanY, Kınayu, UĞUR KARA, aycan kurt, alperemrecakir, Schatten1907, Hasan117, ismailoguz, Pamir Kandemir, selimcayir, tanerkazancı, BUGRACAGATAY, Anuenlil, lkrshn34, CsKa, serhatemanet, Balikcidede, bpamuk92, Spavz06, reel_passion, akindemir, BrnKrkz, ahmdkrks, Kerem Kalkan, MuzafferKLC, numan85, Durul26, İnve Artemia, Toxema, alecozan, Eyuboglu, FurkanYnk, Splendor, serdümen, Tolgahan.usta, vortia, Sisyphos, OgulcanGngr, TURAN03, tabirimcaiz, elifada, BerkayC, husumut, dream07, eyupburak, RyukinLoveTr, Panzivay, giorgiobaramidze, levent07, halimcanyazar, Emre0012, alaiyes, BoraBerkol, arapaima, diaslayt, Edipo, Hekim, kdrackgz, ErhanDavid, BurtayTugayARTAR, erdo_bg, BarisD, Lucerda, arutharen, frgmgdn, yucy, sbilgic82, MiSoSiKiaN, HaydarGul, ForTheHorde, rapolra25, SONADOR, A.Fethi, Ilkay54, Alikaçak, Günkut, Menfa, sade-ce, Altispinoza, Swonka26, ufukdemirturk, Tarik Celik, ArifhbsAquatics, voodoo_83, mimar55, serhat480, oguzburcin, melancholyic, yakaryus, Nursun, kaanbalcı61, CevdetSERBEST, gardanli, demirellevent, cansani, YnsEmre3, xmenw, dragut_34, agbaglama, Cezalıyım Yar, MeteAytun, fahrettin, Aplot, Kemalk41, yusufibal, rseven, ali çağrı erol, Cancan59, ahmet22, mrtmct58, lovtek, TuranATAKAN, ternapi, mgokturk, engin045, Hurkan hobi, LutinoPandaGuppy, serkantezel, ZeynepAssude55, HLLDNLYC, aliy, MehmethanSofuolu, Hobilenyum, smithiseek, Rmert, Kurama, akvaryumodam, kastaniga, Sercan3528, emretez, Denizs, Qwedzal, Erytzsz, tolgama, darkaura, HarunYldrm, erhansavan, A.Cubuk, emreemin, rhn35, i_yilmaz, Piyanist., frieyjia, metekaan, CERANOXE, Redmi, Eldurmaz, fahri-, Mert3eki, yemrekyunus, Ahmetcrbs, Ankaragucu, Vitalis, CanBarut, istanbullu61, mustafacoban, mesagac, serkan1903, SemiCakR, Melih İsmail, ErenArabul, ahmet karataş, reano, hanil, hulusiuynk, kaminari19, Tanganyika07, Javamoss, Safrane42, abunil, orcunydz, cirsaf, EmirY, Wretched, Mfevcil, hakanycl, yedili, Cozydoras, baho123, selahattinfidan,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.