ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ozkan61
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
19
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
01 Şubat 2012 16:13
Son Ziyaret:
01 Aralık 2023 16:07
Toplam Mesaj:
112 [0.03 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
13 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
2

BİLGİLER

Ad Soyad:
Özkan Gülbahar
Doğum Tarihi:
30 Ocak 1987
Yaş:
36
İl:
Ankara
Meslek:
Uçak ve Uzay Yüksek Mühendis
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Özkan Gülbahar

SON 10 MESAJI

Akvaryumuma Nasıl Led Almalıyım?
Japonlar konusunda çok bilgim yok ama bitkiniz yoksa güçlü lede ihtiyacınız yok.

Akvaryumunuz 15 lt civarında. Küçük bir akvaryum. Japonlar sayısını az tutun bence.

Işıya dönecek olursam 5-6w gün ışığı led kullanabilirsiniz.
Beyaz Benek Saldırısı
Merhaba,

Beyaz beneğe etki eden ilaçlar bildiğim kadarıyla bakteri kültürüne de zarar veriyorlar. Bakteri kültürü içeren karışımların ise içinde balık olan akvaryuma uygulanmaması öneriliyor. O nedenle sistem yeniden oturana kadar su değişimlerini sıklaştırmakta fayda var.

Moli tekrar beyaz benek olursa ana tanka ilaç eklemek yerine moliyi 1gr/1lt oranda tuzlu suda karantinaya alsanız daha iyi olur. İlacı da karantina suyuna eklersiniz sadece.

Geçmiş olsun. [EDIT]ozkan61,2023-11-17 09:58:56[/EDIT]
Beyaz Benek Hastalığı Kötüleşiyor
Bildiğim kadarıyla molly balıklarının suyu az tuzlu oluyor. Tatlı suda daha hassas oluyorlar. Karantinaya alıp litre başına 1 gram kaya tuzu eklerseniz hastalığı daha rahat atlatabilir. [EDIT]ozkan61,2023-11-16 14:29:22[/EDIT]
Lepistes Fanusumda Beyaz Garip Bir Şey Var
Fanusta balık olmaz, lepistes hiç olmaz. Su hacmi yetersiz olduğu için çabuk kirleniyor.
Bitkili Akvaryum Toprağındaki Baloncuklar
Merhaba,
Önlem alınacak birşey yok. Olması gereken o zaten. Bazen bir büyük baloncuk halinde kendiliğinden su yüzeyine çıkar. Endişe etmeyin.
Beta İle Tetra Yaşar Mı
Konu eskiymiş ama sonucunu merak ettim. Yazar mısınız ne yaptınız?

Benim tecrübeme göre bettadan bettaya değişiyor. Bir bettam tetra ve lepisteslere hiç dokunmazken, daha sonra aldığım bettam diğer balıkları yaralamıştı.
Ama şöyle bir fark vardı. İlk bettam akvaryumcuda zaten karma bir akvaryumda yaşıyordu yani tetra ve lepisteslere alışıktı. İkinci bettam ise bardağın içinde yaşıyordu. Belki bundan dolayıdır. Bu yüzden betta alacaklara tavsiyem bulabilirlerse karma akvaryumda yaşayan bir betta alsınlar.
Walstad Metodu Bitkili Akvaryum Kurulumu
Merhaba,
Ben daha önce saksı toprağı kullandım, bitki ve balık kaybım olmadı bu nedenle. Sadece balık eklemeden önce 1 ay beklemiştim topraktan zehirli salınım varsa zamanla su değişimiyle iyice seyrelsin diye.

Benim tavsiyem en azından potasyum gübresi eklemeniz. Aksi taktirde eklediğiniz bitkiler sadece boyuna uzayacak, yaprakları seyrelecek ve biçim olarak göze pek hitap etmeyecektir.
Bitkili Lepistes Akvaryumumda Böyle Bir Böcekçıktı
Yusufcuk larvası. Muhtemelen birden fazladır. Küçük balık ve karidesleri avlarlar.

Benim akvaryumumda karideslerimin soyunu kurutmuştu. Tatilden döndüğümde fark ettim. Akvaryum kapalı olduğu için kanatlanmış ama akvaryumdan çıkamadığı için ölmüşlerdi.
Yeni Bitkili Akvaryum Hakkında Bilgi
Canlı ekledikten sonra yemleme yapacağınız için nitrat eklemenize gerek kalmayacaktır. İdareten reeflowers markanın nitrat gübresini alabilirsiniz.

Potasyum için ise sürekli ve bol miktarda ihtiyaç duyacağınızdan toz halde potasyum-sülfat alıp kendiniz potasyum gübresi yapabilirsiniz. İnternette birsürü video var nasıl yapıldığına dair. Çok daha ucuza gelir.

Ek olarak yine reeflowers'ın demir gübresini alabilirsiniz. Ben de bunu kullanıyorum. Demir eksikliğinde bitkinin yeni yaprakları yeşil değil beyaz çıkmaya başlar. Bunu gördüğünüzde üzerinde yazan dozajda ekleme yapabilirsiniz.
Yeşil Su Problemi
Geçmiş olsun.
Benim akvaryumumda da böyle bulut gibi beyazlaşma olmuştu. İstersen suyu komple değiştir yine de o beyaz bulut geri gelecek benimkiyle aynı sebepten ise.

Benim sorunum bakteriden kaynaklanmaktaydı. Ya canlıları çıkarıp ilaç kullanmanız gerekiyor. Ya da benim yaptığım gibi ultraviyole filtre almanız gerekiyor. Ultraviyole lambalı filtre ile sorun 1 hafta içinde çözülüyor ama onu sürekli kullanmanız gerekiyor. Ben ışıklarla birlikte zamanlayıcıya bağlamıştım ve bir daha hiç böyle bir sorunum olmadı.

Benim aldığım filtre buydu ama herşeyde olduğu gibi fiyatlar uçmuş.
[URL]https://www.amazonpetcenter.com/jebo-uv-h5-akvaryum-ultraviyole-filitre-5-watt?gad_source=4&gclid=Cj0KCQiAo7KqBhDhARIsAKhZ4uj1ZF4wmbJDHQGAEH-Y8Zph7cPaJHwtNb7EaF4AasT7ne8JW38m2iQaAv8iEALw_wcB[/URL]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.