ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
emirkagan
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
454
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
03 Ekim 2015 12:23
Son Ziyaret:
9 Saat 20 Dakika önce
Toplam Mesaj:
677 [0.25 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
56 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Emir Kağan Türkmen
Doğum Tarihi:
10 Temmuz 2001
Yaş:
21
İl:
Izmir
Meslek:
Öğrenci
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Emir Kağan Türkmen 60x48x42 2e2d Japon 2 cüce vatoz 60x17x31 Karantina 60x20x40 Su dinlendirme Eurostar 320 Bitkili Erkek Betta 60x30x38 Bitkili Low Tech kurulum 120x40x50h Yeni Kurulum

SON 10 MESAJI

Creaqua 180cm Özel Tasarim Akvaryum.
[QUOTE=FerhatCinar]

+ Katmamis dedginiz bende sizi aydinlatayim. Belliki akvaryum bilginiz cok az.

++Akvaryum cami 16mm ultraclear creaqua
++Aydinlatma 150cm creaqua flyfire v2
++Alt taban cami 2 katman ve esnek parcalardan olusuyor 6 baklama dilimi seklinde ( bunun daha ne anlama geldigini bile bildiginize inanmiyorum )
++Dekor malzemeleri creaqua nin taşlanmış zararsiz dekorları.
++ Akvaryum otomatik su doldurma ve bosaltma. Samandirali sistem
++Otomatik gubreleme sistemi
++Co2 sistem

Bunlarin disinda disinda sizin beklentiniz nedir de hosunuza gitmesi??? Uçumuyor havada kusura bakmayin. İcad edilirse onuda alirim atarim. Simdi lutfen bis yapmayin
[/QUOTE]

Merhaba tasarım, düzen, malzeme ve marka seçimine diyecek bir şeyim yok imkan ve zevk meselesi. Yalnız aklıma takılan bir soru var. Creaqua ne zamandır cam üretiyor? İmalat yapıyorlar diye biliyorum ben yalnızca. Cam üretimi kolay bir işlem değildir. Şişecam firması üretir ve imalatcılar da bu camı işler. Şişecam firması dedim çünkü ülkemizde olan üretimin yüzde 90 civarını üstleniyor. Creaqua da bildiğim kadarıyla yerli bir imalat firması. Bu durumda cam markası olarak Creaqua yanlış olmuş gibi. Taban camında da neden maaliyet artırıldı anlamadım. Anladığım kadarıyla taban camı yekpare değil birkaç parça çift katmanlı camdan oluşuyor(lamine) . Yanlış anladıysam affola. Bu sistem çok daha büyük hacimli akvaryumlarda tercih ediliyor ve taban camı kalınlığı 30 mm den fazla oluyor. 400 500 galon civarı kurulumlarda. Size yekpare tek parça float yada lamine cam yeterdi taban için. Üretici neden böyle bir tercih yaptı veya siz bu konuda bilginiz var ise paylaşırsanız sevinirim, yeni bir şey öğrenmiş olurum.

[VID]https://youtu.be/OeFMPrJDDVM[/VID][EDIT]emirkagan,2023-03-22 22:48:34[/EDIT]
Beta Balığı Dipte
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/178252/180320231545281.jpg[/IMG]

Bütün vücuduna dağılmış olarak gözüküyor camdaki lekeler değilse, karın yüzgecinde bile gözüküyor. Beyaz beneği stres tetikler. Üst kısmında da pıtır pıtır duruyor sanki bilemedim. Gerçi beyaz benek lezyonları daha büyük olur ama. 1 haftadır bu şekilde mi diye sordum cevap vermediniz.
Beyaz benek olmuş bir betta : [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/178252/180320231548151.jpg[/IMG]

İmlamıza dikkat edelim.
Beta Balığı Dipte
[QUOTE=kaantzll]Beta balığım 1 haftadır tipde duruyor az hareket ediyor su ısısı 25 derece. Ne yapabilirim acaba ilaç vs.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/237859/170320231812311.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/237859/170320231812371.jpg[/IMG][/QUOTE]

1 haftadır bu şekilde üzerinde beyaz benekler var mı ? Bu beyaz noktalar sadece nokta gibi mi yoksa tuz tanesi gibi çıkıntılı mı ? Kadife hastalığına da benziyor ancak ben daha çok beyaz beneğe benzettim nedense. Su değişimi yaptığınız su ile akvaryum suyu arasında derece farkı çok olmuş olabilir mi ?
Özelyem.com
[QUOTE=Brgsy]Firmadan yeni alışverişim oldu hayatımda duymadığım bir kargo şirketti bilgisi verildi gelirmi gelmez mi belli olmaz dediler değişik bir esnaf yerinden belki alınır ama bir daha asla alışveriş etmem KESİN [/QUOTE]

SendeO kargo ile gönderim sağlandı sanırım bende uzun süredir firmadan alışveriş yapıyorum bir sıkıntı yaşamadım. Çok uygun fiyatlı ürün sunuyorlar piyasaya göre. Önceleri Aras ile çalışıyorlardı sonra yurtiçine geçtiler yakın zamandaki alışverişlerim de SendeO ile teslim edildi. Bölgenizde o kargo firması olmasa zaten gönderim sağlayamaz. Firma sahibinin kendisi de ilgili maillere çok kısa sürede dönüyor aciliyetim olduğunu belirttiğimde gün içinde kargolamaya çalışıyor. Bir sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum.
Büyük Akvaryumda Nasıl Su Değişicem
[QUOTE=ysfmtr123]


Ah gülümmmm ahhhh.


Âlem: Plantae
Bölüm: Tracheophyta
Sınıf: Polypodiopsida
Alt sınıf: Equisetidae
Takım: Equisetales
Familya: Equisetaceae
Cins: Equisetum


Atkuyruğu olmasın.....

Boynuz otu cok farklıda..........

Ama sen nasıl biliyorsan öle olsun

[/QUOTE]

Bu damarlı bitkiler sınıflamasından eğrelti otuna ait bir türdür ve bahsettiğiniz gibi tamamen sucul bir bitki değildir. Kendisi de at kuyruğudur. Ah sizin şu ben biliyorum tavırlarınız var ya. Önce yanlışlarınızı düzeltin yazmadan önce araştırma yapın. Latince kökenini verdiğiniz bitkiyi tamamen su içine dikin bakalım ne olacak. 40 cm su içinde kalsın bitki bakalım ne oluyor. Su kenarlarında yaşayan bir bitkidir kendisi su altında değil. Sürgünleri su üzerinde olur. Bahsettiğiniz boynuz otu familyası ise Ceratophyllaceae'dir. Tilki kuyruğunun latince adı ise Ceratophyllum demersum' dur. Bilmem anlatabildim mi ?

https://en.wikipedia.org/wiki/Equisetum_arvense

Ayrıca https://en.wikipedia.org/wiki/Pteridophyte , https://en.wikipedia.org/wiki/Ceratophyllaceae
Öğrenmek güzeldir ben araştırma yapmayı çok severim size de tavsiye ederim.

Bu konuya son mesajımdı forumun saadeti için bir daha sizinle tartışmaya girmeyeceğim. Bir söz vardır da ben forumda böyle ithamlarda bulunmayı sevmem. Herkese iyi hobiler.[EDIT]emirkagan,2023-03-14 10:47:36[/EDIT]
Büyük Akvaryumda Nasıl Su Değişicem
Size hayal dünyanızda başarılar. Ufak bilgi tilki kuyruğu boynuz otu familyasına aittir.[EDIT]emirkagan,2023-03-14 10:16:44[/EDIT]
Purigen Temizliği
3 gün çok üzün bir süre olmuş genelde sade çamaşır suyunda bir kaç saat bırakmak yetiyor yada 1 gün filan. Ardından da uzun uzun suyunu tazeleyip karıştırarak temiz suda bekletmek gerekiyor. Ne kadar etkili bilmiyorum ancak son suda bekletme kısmına su düzenleyici eklerseniz yararı olacağı söyleniyor kalan kimyasalları çökertmesi için.
Büyük Akvaryumda Nasıl Su Değişicem
Tabi efendim.

Size bir hobici tavsiyesi. 300 lt dediğiniz max 100 lt olan -ki belki 100 bile değil- akvaryumunuz içinde kumda renkli taşlar var öncelikle bunları ayırın çünkü suya ciddi salınım yapıyorlar yapay süsleri söylemiyorum bile. Baktığınız türler çok uyumsuz türler bence bu konuda da bir düzenlemeye gidin. Bitkileri sayamıyorum diyordunuz ancak bende sayacak bitki bulamıyorum. Sucul olarak tohumdan üreyen bir bitki varlığı bilmiyorum, internette satılan su yoncası adlı bitkiyi yetiştiriyorsanız o bitki bir süre sonra çürüyor tamamen sucul olmadığı için haberiniz olsun. Ki zaten küçük akvaryumda kullandığınız köklü bitki sucul değil. Fotosentez konusunda antitez filan demişsiniz komik. Fotosentez olduğunu kanıtlayabilmeniz için bitkinin gelişim evrelerini göstermeniz gerekir özellikle de sucul bitkilerin. Fotosentez yapan bitki çok kısa sürede büyür gelişir ve ürer. Akvaryumunuzdaki sucul bitkileri görüyorum o kadar cılız ve tek tükler ki fotosentez sonucu yeterli besini elde edemedikleri belli. Akvaryumunuzdaki midye sayısı da elin parmağını geçmiyor gördüğüm kadarıyla. Kabuklu canlıları artık sayamıyorum diyordunuz. Betta ve meleğin beraber hayat sürdüğü kaos içinde olan o akvaryumda kabuklu kalmayacağından sayamamanız normaldir. Tamamen yanlış şeyler biliyorsunuz demiyorum ancak bazı doğru bildiklerinizi o kadar yanlış harmanlıyorsunuz ki ortaya çok değişik şeyler çıkıyor [:)))] . Deney yapmak güzeldir iyidir ama en doğrusu benimkidir diye lanse etmek iyi değil. Akvaryum hakkında edinilmiş bilgiler yılların tecrübeleri. Bu yıllara ne sizin yaşınız yeter ne benim. Yıllardır akvaryumlar var. O yüzden deneyleriniz bir sonraki nesile kadar taşınıp sürdürülebilir hale gelene kadar doğru budur böyle yapın demeyin lütfen. Siz bile 3 sene 5 sene sonra bu akvaryumda ne olacağını bilemezsiniz. Balık kaybı yaşadığınızdan adım gibi eminim ancak ölüleri bulamıyor olmanız normaldir. Sürdülebilir akvaryumlar yapmak istiyorsanız önce birbirleri ile uyumlu türler ile başlayın lütfen. Mesela çok kolay bakılabilir bir balık olan tek betta ile o akvaryumda kalın bir taban kurulumu bol bitki ile filtresiz sürdülebilir bir akvaryum yapabilirsiniz. Sudaki nitrat içinde su üzerinde yaşayıp köklerini suya salabilen bitkiler kullanabilirsiniz. Nitrat canavarıdırlar. Yine de böyle bir kurulum için bir kaç ay akvaryumun balıksız dönmesi iyi olacaktır. Bir şeylerin akvaryumda yanlış gittiğinin sizde farkındasınız ancak ısrarla diretmenize hayran kaldım. Bitkilerinize bakın lütfen çürüyorlar. Besin bulamıyorlar çünkü. Tilki kuyrukları incecik kalmış yapraklarını dökmüş, zemindeki subulata sanırım artık solmuş çürümeye başlamış ki subulata çok hızlı kökten sürgün atarak üreyen bir bitkidir. Benim dediklerim doğru oluyor bu fotoğraf ile maalesef bitkiler besin bulamıyor ve ölüyorlar.

Bu hobiye başlamış bilinçli bir yeni hobici biraz araştırmadan sonra bu balık listesinin birbiri ile tamamen uyumsuz, listenin içinde bazı balıkların da mevcut hacimde beslenmesinin yanlış olduğunu bilir. Bilmemek değil öğrenmemek ayıptır. Yanlış yapıyormuşum haklısınız diye yazmadan kabul etseniz bile olur kendi kendinize. Yazmayacaktım ancak gerçekten dayanamadım. Sıradışı bilgilere açığımdır yeni şeyler denemeyi severim ama mantık ışığında. Sizin bilgileriniz yeni başlayacak insanları yanlış yönlendirecek şekilde bu yüzden yazma gereği duyuyorum. Akvaryumunuzun fotoğrafı da durumu anlatıyor zaten fazla konuşmaya da gerek yok aslında.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/178252/140320230901151.jpg[/IMG][EDIT]emirkagan,2023-03-14 09:07:51[/EDIT]
Büyük Akvaryumda Nasıl Su Değişicem
[QUOTE=ysfmtr123]Akvaryumlarımda benim deney saham suan bu yöntemle kayıp yaşamadım imkanın varsa benim deneyimi tekrarla işe yaradığını göreceksiniz.. ha kusurlarıda yok değil. İnce bi çizgi.

Midye ve istiridye gibi canlılar süngerler.

Su içerisindeki birçok organık ve in organik yapıları özümserler (süzerler) detaylıca açıklamam uzun sürecek ama özellikle bu konuda yazılmış. Tokyo üniversitesinin su bilimleri ve su canlıları yazılarına bakmanı tavsiye ederim..[/QUOTE]

Midye ve istridye oksijenli solunum yapan canlılardır. Sudaki bitkisel ve hayvansal planktonlarla beslenirler. Evet suyu süzdükleri doğru ama sudaki nitrat konsantrasyonunu önemli düzeyde azaltacak sayıda midye akvaryumda kötü gözükecektir.

Dene ve gör. Yine mi başlıyoruz. Ben size gayet açık açık anlatıyorum antitez sunup hayır o öyle demek yerine imkanın var ise dene ve gör. Benimde size önerim fotosentez konusunu öğrenmeniz, akvaryumdaki biyolojik döngüyü öğrenmeniz. Nitratı azota çeviren bakteri popülasyonumuz o kadar fazla olmalı ki akvaryum içerisinde nitrat birikimi olmasın. Fotosentez yapacak mineral gökten inmeli ki bitki ölmesin :) Ha tabi sudaki minerallerin balıklar için önemli olduğunu da eklemek gerek. En son kısıma da "ben bu akvaryuma canlı doğuran Melek tropikal kürler çöpçü Japon balığı Beta dişi ve erkek olmak üzere 30 küsür balığım var" şu cümlenizi eklemek gerek. Ben sizinle daha fazla tartışıp forumda mesaj kirliliği oluşturmak istemiyorum, konusuna cevap bekleyen insanlar var. Hala suyu dezenfekte etmeyi haklı görüyorsunuz ya ne diyeyim ben size :) Metilen mavisi suda birikime yol açacak bir şey. Siz önemsiz bir doz ekliyorsunuz belki ancak böyle su değiştirmeden devam ederseniz o metilen mavisi birikimi tüm sistemi çökertecek. Kapalı bir ekosistem yaptığınız ile övünüyorsanız dışarıdan hiçbir şekilde müdehale etmeyeceksiniz. Göldeki canlılar sizin yem atmanızı mı bekliyor yada metilen mavisi dökmenizi [:)))]

Rica ediyorum akvaryumunuzu görebilir miyiz eminim çok merak eden olur bu mesajları okuyup benim gibi. Örnek alırız. Bir de bahsettiğiniz makaleleri gönderebilir misiniz makale okumak ilgimi çekiyor.

Göllere bakarsanız bu kapalı sistem döngüsü kendini güzel bir şekilde sürdürür. Bazı bitkiler çürür bünyesindeki mineraller tekrar suya toprağa geçer, canlılar ölür aynı şekilde yeni doğana geçer gibi gibi. Böyle bir ortam oluşturmak için çok büyük hacimlere ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Bahçemizde kurduğumuz koi pondlarına bile bir şekilde müdahele etmek zorunda kalıyoruz. Akvaryumda bunu bu canlı yükü ile başarmak ilginç. [EDIT]emirkagan,2023-03-13 21:19:21[/EDIT]
Büyük Akvaryumda Nasıl Su Değişicem
[QUOTE=Japonbaligi3535]Selam arkadaslar 5 tane japon baligi var, 4üne yaklaşık 2 senedir 1ine ise 2.5 senedir bakıyorum. Akvaryum 45 litre ve iç filtre var 1 haftada %40 su degisimi yapıyorum. Ay başı 100 litreye gecirmeyi düşünüyorum hobim falan değil zamanında balıkları sevdiğimden almıştım şimdide bakıyorum. Çoğu konuyu biliyorum fakat sorum şu, büyük akvaryuma geçince su değişimini nasıl yapıcam? [:?][/QUOTE]

Konunu çok sapıttık kusura bakma. 100 lt çok büyük bir hacim değil. Haftalık 30 lt su dinlendirmiş olsan yeterli gelir sana. Yada 10 lt dinlendirip 2 günde 1 de değişim yapabilirsin. Musluk suyunu 2 gün önceden ağzı açık bir yere koyup bekletip dinlendirmen yeterli. Akvaryumdaki suyu da yukarıdaki arkadaşların fotoğrafını attığı sifon ile bir kovaya boşaltabilirsin.

[QUOTE=ysfmtr123]
Evet ne oldugunu gayet iyi biliyorum.
Alanıma giriyor kendisi ve çeşitleri fen teknolji mezunuyum. Zooloji yan dalım 15 sene oldu.. suan veteriner teknikerliğini uzaktan okuyorumo.. özel olarak deneysel ilaçlar ve canlılar üzerinde etkisi tez çalışmam var (daha bitirmedim)....[/QUOTE]

Madem bu alandasınız dediğimi de çok iyi anlamış olmalısınız, ya da metilen mavisi yani C16H18ClN3S kimyasal formülündeki toz maddenin antiseptik özelliğini inkar ediyorsunuz. Metilen mavisi suda çözünebilecek oksijeni bile azaltır.[EDIT]emirkagan,2023-03-13 20:48:08[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.