ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
emirkagan
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
339
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
03 Ekim 2015 12:23
Son Ziyaret:
11 Saat 43 Dakika önce
Toplam Mesaj:
567 [0.25 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
19 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Emir Kağan Türkmen
Doğum Tarihi:
10 Temmuz 2001
Yaş:
20
İl:
Izmir
Meslek:
Öğrenci
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Emir Kağan Türkmen 60x48x42 2e2d Japon 2 cüce vatoz 60x17x31 Karantina 60x20x40 Su dinlendirme Eurostar 320 Bitkili Erkek Betta 60x30x38 Bitkili low tech kurulum

SON 10 MESAJI

Gün Işığında Walstad
Bulunduğunuz bölgedeki hava durumundan haberdar değilim ancak su ısısını geceleri ölçme şansınız oldu mu ? 10 derecenin altını bitkilerin hoş karşılamayacağını düşünüyorum. Durumdan bağımsız güzel bir kurulum olmuş sorunsuz şekilde devam eder umarım.
Dış Filtre Aşırı Tıkırtılı Ses Var(sunsun Hw-603b)
[QUOTE=mmemati]Sorun çözüldü tekrar kurulum yapınca. Teşekkür ederim.[/QUOTE]

Bu modelde hava alma sıkıntılı bir mevzu pervanede hava kalınca da bayağı ses yapıyor, muhtemelen hava kalmıştır. Kurulum yaparken üst kapak açık şekilde kovaya su dolmasını sağlar iseniz ve kapağı kapatıp motoru fişe taktıktan sonra çalışır şekilde sallayıp fişten çıkar tak yöntemi ile içindeki havayı boşaltabilirsiniz büyük oranda. Kalan havayı da kendisi atıyor zaten zamanla sessizleşiyor tekrar.
Akvaryum Cam Kalınlığı
35 cm derinlik yüzünden 4mm sınırda kalır, 30cm derinlik olsa idi alt ve üste köşebent dönmek şartı ile sıkıntısız bir akvaryum olabilirdi. Cama cam için 4mm ne bu yüksekliğe ne bu uzunluğa yeterli gelmez maalesef.

[QUOTE=Aerenakg]Ben 50.50.50 lik bir akvaryum yaptırdım sadece taban camını 6mm koydurdum gerisi 4mm gayet sağlam oldu size tavsiyem alt cam 6-8 mm olmasıdır yan camlar için de ne kadar ince olursa görsellik o kadar şık olur[/QUOTE]

İnsanları yanlış bilgilerle yanıltmayalım.[EDIT]emirkagan,2022-01-21 02:52:23[/EDIT]
Power Ledlerin Patlama Nedeni
Farklı yöntemlerin var ise bunu insanlara doğrusu budur diye empoze edemezsin. Doğrusu bu genel olarak yapılan bu ancak ben böyle yaptım denedim 3 senedir çalışıyor diyebilirsin ki olması gereken de budur, hayır bu yanlış bunu yapman gerekirdi böyle çalışmaz, sizin elektrik bilginiz yetmez etmez gibi -ki olması gereken o olduğu halde- cümleler kurarsan kimse hoş bakmaz. Ayrıca uzatan sensin yanlış bilgilerini düzeltip kabullenmek yerine haklı çıkmaya devam etmek istiyorsun. Sana hayatta da hobide de başarılar güzel insan.
Power Ledlerin Patlama Nedeni
[QUOTE=SalihCal]Tamadır kardeşim 3-5 volt arasında çalışır diyosun ama led trafosundan enerjiyi alsa potansiyometre ile kontrol altına alır bu kullanılan driver sizce uygunmudur seri ve paralel bağlantıları ince detayla yapılarak eskisinden çok daha verimli bir hale gelebilir ayrıca işin uzmanı olarak söylediğim terimleri bizim gibi işi bilenler anlar ben o yazıda 12 volt trafo dediğim doğru akımı nasıl düşüreceğini veya nasıl bağlantı yapacağını söylesem dahi işe yabancı kalacak sen kendi akvaryumuna yapmışsın ama herkes senin yaptığın gibi yapamayabilir bu arada hobici arkadaşımızın aklındaki soruları giderdiğimzi düşünüyorum iyi hobiler [/QUOTE]

Power ledler sabit akım sürücüleri ile sürülürler, led driveri dediğiniz 12 volt 1-3-5-10-15-20 Amper diye giden sürücüler ise sabit voltaj sürücüleridir. Yani power ledler sabit akım sürücüleri ile sürülürler ve görseldeki sürücü de bir adet sabit akım sürücüsüdür. Alüminyum kasa 3 ledli spotların içinde de 1 wattlık power ledler mevcuttur ve yanlarında gelen driverda sabit akım sürücüsüdür. Sabit voltaj sürücüleri ile ise şerit ledler, modül ledler, mantar ledler gibi ürünler sürülebilir. Şerit led driveri çıkışına LM317 entegresi ve BD139 ile 2N3055 transistörleri ile beraber akım ve voltaj ayarlı bir çıkış oluşturulabilir ancak hazır bir ürün varken ne gerek var buna. Fotoğraftaki driver üstünde yazan değerlere göre 11-19 arası 1 watt power ledleri seri bağlı bir şekilde sürebilir. Eğer kullanılan power led sayısı bu değer aralığında değil ise problem yaşanır. Çok ısınma yada az parlaklık gibi.
Bence bilgilerinizi tekrar gözden geçirin...
Dıy Power Led Aydınlatma Yapımı
1) Driver 1 watt ledler için ve aldığınız power ledler de 1 watt yani uyumlu ancak modül ledleri çalıştırmaz. PCB ise tek renk yani uyumludur diye düşünüyorum çalıştırır ancak o PCB arkasına bir alüminyum plaka gerekir ki soğuyabilsin.
2) PCB kutbunda + ve - olarak yazar genellikle ortadaki deliğin hemen sağ yada solunda olur ortadan güç kablosunu sokar lehimlersiniz.
3) Yine PCB üzerinde + ve - olarak ayrıca power ledler üzerinde + ve - bacaklar bellidir. LED üzerindeki bacakların birisi çentiklidir ancak şuan kutbundan emin olamadım araştırırsanız bulacaksınız.


4) bu malzemeler armatür için yeterli değil benim gözümde. Termal macun(ısı iletimi için), alüminyum soğutma bloğu, renkler dengesiz dağılmış beyaz daha yoğunluklu olmalı ve en son olarakta daire PCB kullanmanızın özel bir amacı (30x30 gibi küp akvaryum) yoksa line PCB kullanmanız daha iyi olur.
Akvaryum Üst Kayıt Hakkında
[QUOTE=MUSTAFABUGRAOZTU]Öncelikle merhaba. 2.el bir akvaryum aldım 130 50 50 ölçülerinde 8 mm cam kullanılmış alt kayıt kuşağı var ama üst kayıt olarak buhar camı sürgüsü var ve ortada bir adet kuşak var (konuya pek hakim değilim bunlar kayıt kuşak oluyor diye biliyorum)

Üst tarafına kayıt kuşak atmama gerek var mı? (Pek fazla imkanım yok atmam biraz zor gibi geliyor) [:?][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/232689/251020212131261.jpg[/IMG][/QUOTE]

Akvaryum gayet sağlam duruyor. Kırığı çatlağı yoksa uzun yıllar götürecek şekilde yapılmış. Görselliği benim gözümde bozsa da sağlamlığı artıran en önemli unsur etrafına profil dönülmüş. Kayıtı kuşağı yeterli gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. İyi hobiler.
2 Aylık Hardscape Canlı Yüklemesi Tamamlandı
[QUOTE=IzzetCaglar]Hafif köpüklenme bu şekilde, herhangi bir sorun yaratır mı bu durum?
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/228233/251020212118391.jpg[/IMG][/QUOTE]
Bakteri döngüsünün tam oturmadığına işaret olabilir. Su değişimi yapın ve ardından gözlemleyin. Bacteria Feeder yada direk bakteri kültürünüz var ise ekleme yapın başka bir şey yapmayın. İyi hobiler.
Walstadlasak Da Mı Saklasak? Kavanoz Deneme Bir Ki
[QUOTE=ibrahimsarıhan]Camcı bu ölçülere 250 tl[:O] fiyat çekti ki yaklaşık yarım m2 ediyor aslında. Bugün %20 zam gelmiş cama. Bir kaç yere daha soracağım ama fiyatlar bu seviyeye geldiyse hobi için çok kötü maalesef..[/QUOTE]
Çok yüksek fiyat vermiş. Ben 60x30 1 adet 30x30 2 adet cama 50 tl verdim daha 1 hafta önce. 4 mm camlar 6 olsa da o kadar fark oynamaz.
Co2 Tüpü Devrilme Güvenlik/emniyet Hk.
3D parça siparişi alanlara sipariş verebilirsiniz ayrıntısız bir parça olduğu için fazla ücret çıkaracaklarını sanmıyorum.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.