ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
aeren
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
6
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
13 Kasım 2012 08:33
Son Ziyaret:
19 Saat 34 Dakika önce
Toplam Mesaj:
10 [0.00 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
A.Eren Çorbacı
Doğum Tarihi:
06 Ekim 1978
Yaş:
45
İl:
Edirne
Meslek:
Elektronik Teknikeri
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

A.EREN ÇORBACI "Vatan sevgisiyle harmanlanmış fedakarlık duygusu, dejenere insanlara basit gelir."

SON 10 MESAJI

Bitkili Akvaryum Denemesi
[QUOTE=yazgunesi]Balıkları ne zaman koymayı düşünüyorsunuz akvaryuma? :-) Varmı beslemek istediğiniz bir tür.. Bitkiler güzel gözüküyor. Hayırlı olsun yeni akvaryumunuz. :-)[/QUOTE]

Bu hafta içi koyacağım. Tetrazon ve neon koyacağım. 2 ad albino cüce vatoz koydum. Hayırlısıyla.
Akvryumdaki Kök Üzerindeki Tabaka
[QUOTE=ryujinjakka]Yeni kurulan henüz oturmamış akvaryumlarda kök üzerinde beyaz pamuksu doku oluşumu normaldir. Cüce vatoz veya elma salyangozu eklediğinizde afiyetle yiyecektir. [/QUOTE]

Kökü çıkartıp yıkamam gerekli değil yani. Teşekkürler
Akvryumdaki Kök Üzerindeki Tabaka
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/137321/200320221104491.jpg[/IMG]

Akvaryumdaki yati kökü üzerinde beyaz bir tabaka oluştu. Herhangi bir gübre kullanılmadı. Sebebi nedir? Nasıl çözümlenir?
Bitkili Akvaryum Denemesi
Ölçüler:40x40x40
Canlı Türleri: Henüz yok
Bitki Türleri:Hygrophila Salicifolia +Echinodorus Tenellus +Hygrophila Polysperma Ceylon Zeytin +Nomaphila Siamensis
Tankın Yaşı:0
Filtrasyon ve Işıklandırma:5730 SMD GROLÜX 3 RENK
Tasarım ve Dekorasyon:[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/137321/190320221303351.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/137321/190320221303411.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/137321/190320221303461.jpg[/IMG]
Tetrazon Akvaryumum
Ölçüler:100x50x50
Canlı Türleri:tetrazon
Bitki Türleri:
Tankın Yaşı:
Filtrasyon ve Işıklandırma:
Tasarım ve Dekorasyon:[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/137321/190120171922141.jpg[/IMG]
Mobilya Kapagina Nasil Florasan Takabilirim
En sağlamı plastik kelepçeler ile olur. Silikon bir süre sonra deforma oluyor ısı veya nemden.
Sakal Yosun temizlendi.
Akvaryumu dekorasyon sırasında bitkileri küçük bir akvaryum içinde bekletmek zorunda kaldım ve ışık şiddeti biraz fazlaydı .bitkilerde gelişme güzeldi ama üzerinde uzun kıl gibi yosunlar oluşmuştu. büyük akvaryuma geçirmeden önce yapraklı bitkilerdeki yosunları yıkamak istesemde çıkmıyordu. öylece büyük akvaryuma ektim.Formlarda çaresini arıyordum ama asıl çözüm elimin altındaymış.

Balık olarak moli ve kılıçkuyruklar mükemmel sakal yosun temizleyicisi. Akvaryumuma balıklarımı koyduktan sonra izlenimim moli ve kılıçkuyrukların direk olarak bitki üzerindeki sakal yosunları spagetti yer gibi temizlemesi oldu. Bazı arkadaşlar su değerleri ve ışık yakma oranlarından bahsetmiş.bazıları da salyangozlardan.salyangozlar artık bulamazsa bitkileri marul gibi yemekte diye eklemedim.Balıklarım yosun işini çözdü.
Dekor Değişikliği en sonunda bitti.
200 litrelik akvaryumumda canlı doğuran balık türleri bakıyorum. Hacmin büyük olmasından ve yavrulama fazla olduğundan yavruların saklanması için rafyalardan ve plastik bitkilerden faydalanıyordum. Ama bu tarz yapma şeyler akvaryumda pislikleri aşırı derece tutmaktaydı. Formlarda gezindikçe yeni bir dekorasyon oluşturabileceğimi görmüş oldum.

İlk etapta 160mm su borusu aldım ve iki parçaya ayırarak iç kısmına alimünyum folyo ve dış kısmına reklamcıların kullandığı folyo ile kaplayarak 18w 2 adet florosan ile kapağı oluşturdum.Yeni bir kapak oluşturmam nedeni daha önce canlı bitkileri sürekli çürme halinde idi. Bunun sebebinin yetersiz aydınlatma olduğunu gördüm. Bu sebeple florosanları 2 adete çıkardım.

Işıklandırma işlemi bitince doğal ortamlardan esinlendiğim eğimli bir arazi şekli vermek istedim. Bunun için strafordan bir 3lü saksı düzeneği hazırladım. Bu 3 katmandan oluşmakta ve bitki ekimi için balkon kısmı oluşmakta. Sista Akvaryum silikonu ile hazırladığım düzeneğin ış kısmını da silikon ile kaplayım kum ile buladım.Aslında amacım formlarda gördüğüm gibi kalekim ile dekor yapmaktı ama o kadar vaktim yoktu.Sonuçta balıklarım bir kova içerisinde beklemekteydi. İşlem bitince akvaryumun içine silikon ile yapıştırdım. Tabi bu süreç 3 gün sürdü.


akvaryumun içerisine Microsorum Pteropus Dev,Lilaeopsis brasiliensis Zemin Bitkisi,Hydrocotyle verticillata Zemin Bitkisi,Cabomba Caroliniana ve Ceratophyllum demersum(Çam) koydum.Bakalım balıklarım yeni ortamı beğenecek mi? Saygılarımla.

Meriç Nehir kumu kullananız var mı ?
Ben kullanıyorum bitkili akvaryumumda gayet sağlıklı bitkilerim. Ama çok iyi dezenfekte etmeniz gerekli. En az 1 hafta tuzlu suda beklettim ve 1 kere kaynattım. İyi temizlenirse tavsiye ederim.
Akvaryum Bitkileri için kum önerim.
Merhaba Arkadaşlar.

Bitkili akvaryum için önereceğim kum Meriç nehrinin kumudur. Bizzat kendim denedim. Bitkiler adeta çıldırıyor.Kum gerçekten çok kalite,ince.Bitki kökleri gayet rahat ilerleyebiliyor ve su sirkülasyonu kum arasında süper sağlanıyor. Resmen filtre gibi. Denemenizi tavsiye ederim. 2 kök amazonu 2 ay gibi bir sürede 24 kök yapmayı başardım. Sıvı gübre kullanımı haftada 1 kere yapıyorum. CO2 sistem hiç kullanmadım. Ayrıca kırmızı renkli ışıkta bitkilerin fotosentez olayının daha fazla olduğunu araştırdım. Gündüz ledli sistem (günışığı) gece ise kırmızıya boyadığım florosan lamba ile bitki gelişimden güzel sonuçlar elde ettim. Saygılar.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.