ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ziyasenkaya
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
591
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
22 Ekim 2015 16:35
Son Ziyaret:
6 Saat 47 Dakika önce
Toplam Mesaj:
848 [0.32 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
61 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
2

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ziya Şenkaya
Doğum Tarihi:
15 Şubat 1976
Yaş:
47
İl:
Tekirdag
Meslek:
Bilgi İşlem
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ziya Şenkaya 25lt crs karides 500lt canlı doğuran

SON 10 MESAJI

Su Köpüklü Neden Böyle ?
Sanki sabun/deterjan köpüğü gibi duruyor, hava taşında yada hortumda temizlik maddesi kalıntısı olabilir mi acaba?
Medaka Rice Fish Yeni Varyete
Ekonominin durumu yüzünden petshoplarda istediğin balığı (en azından olması gerektiği kalitede) bulmak çok zor, en azından bu çevrede. Maliyetler yüzünden bir çoğu kedi köpek maması satmaya başladı. Yani orjinal bir kaç çift tür için değer herhalde bir gr altıncık [:)]

Ekonominin durumu yüzünden petshoplarda istediğin balığı (en azından olması gerektiği kalitede) bulmak çok zor, en azından bu çevrede. Maliyetler yüzünden bir çoğu kedi köpek maması satmaya başladı. Yani orjinal bir kaç çift tür için değer herhalde bir gr altıncık [:)]
Medaka Rice Fish Yeni Varyete
Selamlar, yeni balıklarınız hayırlı olsun. Bu ithalat olayının maliyeti nedir ortalama, yani balık fiyatından çok diğer masrafları?
Mikro Hidrolik Su Türbini Jeneratörü Araştırma
Bu ufaklığı ben de incelemiştim, lakin datasheet te 220ma akım ürettiği yazıyor, yani attığınız taş ürküttüğünüz kuşa değmiyor. Aliexpress teki videolar yada youtube deki kendi kendine elektrik üreten devrelerin videoları her zaman gerçeği yansıtmıyor maalesef.
Süngerli Taban Filtresi
Tamamen kendi adıma konuşuyorum, bunun yerine hamburg filtre daha mantıklı (en azından temizliği kolay yapılıyor). İşin görselliğinin berbatlığı bir tarafa sünger bir müddet sonra doyuma ulaştığında temizlik için bütün akvaryumun dekorun vs bozulması gerekecek. Görsel olarak zaten bir görselliği olmadığı için (yani bitki ekimi yok, bir ağaç-kaya dekoru yok) belki sadece yavruluklarda iş görebilir, onda da mekanik filtrasyon yapamayacak bu sistem. Ben iç sump diziliminde sadece 1 tane sünger kullandığım halde o bile maximum 4-6 hafta arasında tıkanıyor ve temizlenmeden su akışını yavaşlatmaya başlıyor. Şimdi bütün tabanı kaplayan bir süngeri temizlemek işkence olurdu herhalde. Dediğim gibi tamamen kendi görüşüm, farklı fikirler mutlaka çıkacaktır.
Bir Akvaryum Dramı Ve Lanet Olasıca Petshoplar.
Benim lepistes yavruluğu yaptığım akvaryuma köpüş balığı atmış bravo valla [:lol:] Musluk altında filtre yıkamak ta nedir artık[:?]
Karne Hediyesi
Yeni kurulumlarda döngüyü hızlandırmak için aşılama yöntemi bana daha güvenilir geliyor. Şahsen 500lt lik akvaryumuma 1 haftada balıklarımı taşımıştım. Aşılamayı da şu an yavruluk olarak kullandığım 50lt lik akvaryumdan yapmıştım. Sıkıp temizlediğimiz vıcık vıcık bio süngerler aslında altın kadar kıymetli benim için [:)]
Pistia
Besinden kastım bitkiler için gereken nitrat, fosfat, potas vb. [:)] Suyu arıtmadan mı kullanıyorsunuz, yoksa dinlenmiş çeşme suyu mu? Ya da bitki gübresi kullanıyor musunuz, taban hagen yada bazalt kum gibi duruyor?
Pistia
Suda yeterli besin yoksa bitkiler çürüyebilir, normal bir şey bu. Bazı bitkilerde de köklenme yapana kadar üst yaprakları dökebiliyor.
Zeolit Ve Karbon İle Süzülmüş Su İle Su Değişimi
Aynen doğru, arıtma cihazı kullanıldığı miktara yakın atık suyu çöpe atıyor, ben de test ettim ve inanamadım. Yani sürahiyi doldurup musluğu kapattığım halde hala atık su akışı devam ediyordu. 5lt lik bir su bidonu ile kendi su arıtıcınızı yapabilirsiniz. Şişenin alt kısmını komple kesin, ağız kısmını sıkıca elyaf ile kapatın, ilk önce aktif karbon alın 1-2 kg, , üzerine 1-3mm yıkanmış dere kumu koyun, onun üzerine de yine musluktan gelecek kum vb pislikleri tutmak için tekrar elyaf serin. En üstteki elyafı kirlendikçe atıp yenisini koyarsınız. Aktif karbon sudaki klor, kireç gibi zararlıyı tutmak için ideal. Dere kumu da özellikle apartman gibi büyük merkezi su arıtıcılarında filtre malzemesi olarak kullanılıyor. Bu şişeyi büyük bir bidona üstten takıp, yada akvaryuma tutturabilirseniz, hortumla kısık miktarda akıtarak su değişimi yapabilirsiniz. Atık maddeler şişede kalacağı için atık su gibi bir sıkıntınız da olmaz. Ya da direk su düzenleyici kullanırsınız.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.