ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
SinanAY87
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1586
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
17 Ekim 2015 10:59
Son Ziyaret:
18 Haziran 2018 13:49
Toplam Mesaj:
1441 [0.88 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Sinan AY
Doğum Tarihi:
05 Mart 1987
Yaş:
33
İl:
Kocaeli
Meslek:
ELEKTRONİK
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

♪♥♫ ♥♫ Bitkili akvaryumu otomatikleştirme pisikolojisi♥♫♥♪♥♫ Sinan AY

SON 10 MESAJI

Demir Ve Mikro Element Gübresi Hk.
[QUOTE=ityo39]

2018 tarihli mesajları görünce okuyan diğer insanlara katkı vermek adına yazmıştım zaten sizin mesajınızı yanıtlamış olsam da...[/QUOTE]

Pardon teşekkür ederim. Çok düşüncelisiniz.
Demir Ve Mikro Element Gübresi Hk.
[QUOTE=ityo39]

Başka arkadaşların da önerdiği bir ürün: Nutrafin Plant gro, bu ürün hem mikroelement hem demir ihtiyacını karşılar, tek taşla 2 kuş yani sizin durumunuzda. Akvaryumcumun da önerdiği bir ürün. Piyasada en güvenilir kaliteli birkaç üründen biri dedi. Reeflowers üründen bağımsız, firma olarak bana güven vermiyor. Aynı üründe farklı şişelerde farklı muhteviyat farklı formulasyonlar deniyorlar sürekli müşteriyi ar-ge yapmak için kullanıyorlar tahmin ediyorum. [/QUOTE]

:) 2015 3 yıl onceki soruma cevap verdiğiniz için teşekkürler. Şuan reflowers ve seachem ve kendi dıy gübrelerimi kullanmaktayım. Totelde 9 tankım var :)
Kendi Yaptığım Led Armatürüm
48 WATT YETERLİ GELİRKEN 108 WATT YAPILMIŞ.

Öncelikle 1 wattlık led kullanmanızı tavsiye ederim. 3 watt enerji harcayan led 240 lümenken 1 watt enerji harcayan led 130 lümen yani 2 watt bile daha fazla aydınlık veriyor.

Isı kesinlikle fazla olacaktır. Şuan 8 saat açık kaldığında o soğutucuya el değmez dışına kasa yapmışsınız hissedemeyebilirsiniz.

NOT: gerçekten fevkalade olmuş. Tebrikler başarılı bir çalışma ama tabi ki yanlışlıklar var. Konu hakkında her türlü desteği ve bilgiyi paylaşabilirim.
Power Led Fanlari Asiri Ses Amper Ayari
Merhaba Arkadaşlar

1 - Power ledi hangi driwer ile sürerseniz sürün ısınacaktır. 350 ma lik lede 100 ma verirseniz zaten istenilen güçte yanmayacağı için ısınmasında problem olmaz ama istediğiniz verimi de alamazsınız. (Açıkçası mantığı yok şahsi fikrimdir en başta)

2 - Fanlar envai çeşittir. Ses için kalite önemli olduğu kadar hangi amaçla kullanılacağı da önemlidir.

1 .Devri düşük fan kullanacaksınız.
2.Rulmanlı fan kullanacaksınız.ÖMÜRLÜKTÜR.
3. Elimde 4x4 fan var. 2x2 fan var. Çalıştıklarını 1 metre uzaktan ne görerek nede duyarak anlayamıyorum. Boyutla alakalı bir mevzu değil bunun için yazdım. Keza elimde hurdacıdan bulduğum bir fan var 12 volt fana elektiriği verdiğimde tek elle tutmakta zorluk çekiyorum. Baktığınızda klasik bilgisayar fanı gibi duruyor fakat kullanım amacı bilgisayar olmadığı kesin devri aşırı yüksek ve çok fazla hava sevk ediyor.
4. Fanların hava sürtünme sesini azaltmak için fanlarda kullanılan pervane yaprak şekilleri sayısı ve kıvrımları çok etkilidir.

Açıkçası bu kadar uzatmaya da gerek yok. Baktınız gürültü mü yapıyor.12 voltluk fana 9 volt verin sizin aliminyum soğutucunuzu soğutmaya yetecektir. Doğal olarak bir nebzede olsa düşük voltaj vererek devrini yavaşlatmış olacaksınız. Kesinlikle ikinci elde sıfırda olsa 1 makina yağı ve gres yağıyla sürtünen kısımları yağlayın çok işe yarayacaktır.

Kolay gelsin
360 Lt Hightech Bitkili Akvaryum Kurulumu
[QUOTE=mrah]Ben daha cok yazarimda, kendime sakin yasamak konusunda soz verdim. Neyse... [;)]
[/QUOTE]

Çok şey yazmak bir şey ifade etmez çok şey yazdığınız yazılarınızı da okudum Emrah Bey. Ama gelip alıntı yapıp imalara da gerek yok.

Kısa ve öz olmalı insanlara bir şeyler katmalı insanların kafasını bulandırmamalı. Neyse bende söz verdim izleyip göreceğim.
360 Lt Hightech Bitkili Akvaryum Kurulumu
[QUOTE=capo di capi]

Merhaba ,
Hi-tech demek zor bitki büyütmek değildir.. Hi-tech , bitkili akvaryumu idame etme şekliyle alakalı bir mevzudur. Yani co2 , planlı makro ve mikro elementler ve bilinçli spektrum ile yapılmış tüm tanklar , içinde tilki kuyrugu dahi olsa hi - tech akvaryumdur. Yani olay , akvaryum içine giren girdilerle alakalıdır.O cüssede bir bitkili tankı idare etmek , nano idare etmeten daha hoş ve kolaydır. Zira yüksek hacimli akvaryumlarda denge kolay kolay bozulmaz.. Stabilite sağlamdır. Gönülden yapan herkese de nasip olur.Çok gübre lafı çok genel bir tanımdır.. Yüksek miktarda potasyum birşey yapmazken , nitrat oranına göre az fazla fosfat her türlü yosun yapar. Gübreler de kendi aralarında kombinasyona tabidir. Bitkili akvaryumda en kritik şey nitratın fosfata oranıdır. Oranı sabit tutarsanız azlığı yada çokluğu yosun yapmaz. Bu sadece iki element arasında verdiğim örnek.. Demiri , silikati vs saymıyorum bile.

Boşa giden co2 diye birşey söz konusu değil.. Akvaryumun ihtiyacı olan miktarda co2 çözünüyorsa %100ünü çözmek gibi bir derdimiz olmaz. Co2 miktarı , tankın durumuna ve bitki yüküne göre her tankta değişkendir. Arkadaş difüzörle ihtiyacı olan co2yi çözebiliyorsa fazlasına gerek yoktur. [/QUOTE]

Hocam 2 yıldır her kombinasyonu denedim. Şimdi bana anlatmayın zaten arkadaşımıza fikir veriyoruz. Varmı örnek verebileceğiniz bir 360 litre bitkikli tankınız ???

Aşağıdaki videolarımdan biri gübreleme yaptığım videom. 12 aydır su değişimi yapmadığım tankımdan. Buyrun bu tanka difüzörle co2 çözdürün. Yok hani yapmamış bir insan olsam vay be diyeceğim ama çok merak ettim bu 360 litre tanka difüzörle co2 verme mantığını samimi söylüyorum. Buyrun videoyuda izledikten sonra bir yorum daha yaparmısınız lütfen. Yosundan geçilmiyor tankımda 2 yıldır.

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=qMUuDnF0qqk&t=176s[/VID]
360 Lt Hightech Bitkili Akvaryum Kurulumu
[QUOTE=MuratA]

O kabarcıklar beni rahatsız etmekten cok uzaktalar hatta yer yer hoşuma bile gidiyor.
Kendim yapabileceğim seyleri kullanmayı seviyorum diy seramik difuzorum bana göre kusursuz çalışıyor muhakkak profesyonel ürünler kadar verim vermiyor olabilir itirazım yok ama diy yapımları tercih ediyorum [/QUOTE]

Kabarcıkları görmeniz iyi bişey değil. Gördüğünüz kabarcıklar havaya uçup kayboluyor. Onun yerine fotosentezden çıkan fokurtuyu tavsiye ederim size. Yine dıy yapın ama reaktör mantığını inceleyin. Pervaneler ve filtre yardımıyla çözmeye çalışın. O litrede özellikle.
Power Led Armatür Kablo Bağlantıları
60 watt çok düşük bir havya deneyin bakalım. Ledleri seri paralel farketmez. Doğru voltajı verdiğinde her halukarda aynı ışığı verir. Bu senin zevkine göre olan birşey değildir.

3,4 volt lede 12 volt verirsen patlar. Naparsın 4 adet ledi seri bağlarsın. 12 volt civarını denk getirirsin. Seri bağlanınca akım sabit voltaj yükselir. Paralel bağlayınca voltaj sabit çektikleri akım yükselir. Ben olsam 100 beyaz 50 deep red 20 mavi 10 uv 6 yeşil yapardım. 6 adet normal kırmızıyı kullanmazdım.
Power Led Armatür Kablo Bağlantıları
O macun pcb altında hava boşluğu kalmasını önlemek ve ısıyı daha iyi iletmesi için kullanılır. Fazla sürersen bu sefer ısı yalıtkanı görevi görür. Çok ince zar gibi sürmelisin.

Yapıştırıcı bir özelliği yoktur. Kesinlikle İyi bir yapıştırıcı ile yapıştırman gerekmektedir.

Bağlantılar Tüm ledler seri olacak şekilde yapın. Mesela 36 Watlık driwer kaç led çalıştırır ? 120 Volt çıkışı vardır max. Buda demek oluyorki 1 watlık ledlerin toplam voltajı 120 yi geçmeyecek. Ortalama Beyaz 3.4 Volt Kırmızı 2.2 Volt mavi 2.8 volt baz alabilirsiniz.

Örneğin komple beyaz yapacaksanız. 36 led bağlayabilirsiniz.
Örneğin sadece Kırmızı yapacaksanız. 55 adet led bağlayabilirsiniz.
Ledlerin voltajların toplamını hesaplayacaksınız. 120 ye denk geldiğinde fazla bağlamayın. Minimumda 60 volttan az olmamalıdır.

Artı Eksi Artı Eksi olacak şekilde tren lokomotifi gibi zincirleme bağlayacaksınız. İlk ledin eksisini Son ledin artısını alıp driwera bağladığınızda tamamdır. Takıldığınız nokta olursa yine yardımcı olurum. Kesinlikle bir tane 2.5 volttluk güç kaynağı ile ledleri test edip yönlerini kontrol ederek tak. Yoksa okadar ledin arasında çalışmadığında sorun nerede diye uğraşır durursunuz. Acele etmeyin. Yavaş yavaş yapın. Led ile pcb arasına yarım pirinç tanesi kadar macun surun sonra lehimleyin. Ayrıca kullandığınız lehim makinası Havya Wattı yüksek olan kullanın. Aksi taktirde Pcb metal soğuk olduğundan yaptığınız lehim düzgün olmayacak havya ısısı yetmeyecektir. Zorlanmanıza sebep olur.
Power Led Armatür Kablo Bağlantıları
Allah kolaylık versin.Yıldız pcb ile uğraşmak çile gibi birşey. Aşağıda foto paylaştım. 12 li 18 li line pcb ler var. Keşke onlardan alsaydınız hem kablo hem yapıştırma derdi incik cincik işleri azalırdı. Soğutucu profillerdede et kalınlığından ziyade havayla temas fazla olması gerekmektedir. Havayla teması da peteklerin fazla olması sayesinde artar. Ne olursa olsun yapacağınız armatüre en az 2 adet fan bağlayınız. 130 wat armatürüm var ilk 1 saat buz gibi sayılırken aliminyum ısıya doymaya başlayınca aniden katlamalı olarak artıyor. Ledler patlamayacak olsa alev topuna dünüşür 10 saatte. Ama 2 fan ile 30 dereceyi geçmiyor ısısı. Termal macunu sürün aynı şekilde üstüne Patteksın yapıstırıcıları var çelik yapıştırıcı diye de geçer ondan damlatın bastırın titreterek. 3 sn içinde zaten titretsenizde oynamıyor yapışıyor. Diğer 404 gibi yapıştırıcılar en kısa sürede salıyorlar aliminyum yüzel düz olduğundan dolayı. Tek tek vida işide sıkıntı. O vida delikleri iyi delmeniz gerekiyor. Bunun için masa lı prof bir matkap lazım. Yoksa pcbleri kastırıp esnetiyor. Hem teması azaltıyor. Hemde ledler belli ısılara geldiğinde ledlerde arızalar oluşabilir. Driwerları keşke tek bitane yüksek watlı alsaydınız. Marketdijitalde 200 watt dı yanlış hatırlamıyorsam driwer vardı. Fiyat olarakda uyguna gelebilirdi. Kolay gelsin.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/178696/170120170237221.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/178696/170120170237191.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/178696/140120171638231.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/178696/301120160903561.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/178696/140220171639161.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/178696/140220171639101.jpg[/IMG]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 289 Online Kullanıcı, 157 Üye

Online Kullanıcılar

Soyki, barut78, cashercash, zorroBlack, hurricane29, HBora, dream7, chef28, Aslanalp1453, monoblane, mahmut1905, 3xxx, Coskun59, apistoapisto, akemal, erdeser, OrhuN Sarı, ydemir95, ilkeremm, kadiromac, Apoca1ypse, lebowskia, Serdariekrem, KadirSpmz, seis, Badur, Ugur79, ereneser37, CerkesTetra, dj_mercan_06, adilce, i_yilmaz, yilmazportakal, Kraer, Avcoskar, sinor, tolga, murathan88, mgezer34, erdemcolak, Black37, krib, ozksrt, Ykal, Labidu, lemur, Nbesen, extuin, BlackGoat, ProVeli, mehmetbirol, Ahmethan61, Bekir12, umityok, HaydarGul, biciko, MosfeT, bugrahankaya46, rccol, Thldrn, Nursun, Cagdaas, aliy, esengulen33, Gknyhs, SinanTanis, Balikcidede, vendetta99, mibis, Woland, skoroglu, onur5858, Neon, KeremT, mbgok, Blotah, wmelontr, Oğuz.K, ercn38, sarıyerli 1970, aykutturan, Kınayu, Gkhntkr22, Mstf94, onur228, Yasarozen, Memincelik, mrtcngltkn, sina cen, mahmutkx, Emirdnbtn, darkaura, zoradam09, arapaima, musasyakaya, Mikail Erdoğan, gokturkseyhan, su dünyası, TolgahanA, AJAN, Caner_Ç, BULENTKARABULUT, merif, sedatyagli2004, Byfiremanfish, CengizH, erhan069, AKPINAR, jaloreef, Eyüp can bilgin7, keyvmen, erayt, Ebubekir ATAR, muratdeg, ukvrk, AkvaryumKolik, Sıtkı Sert, atlantis917, muyat, Machiavelli, Mutlu-Polat, Sedatcb, KADİR26, ErenBatmazz, Emre uzunca, Sezginkurut34, MiSoSiKiaN, fırat açık, bakaya, Çemşük hobici, FurkanYnk, Arow_06, Turkercakir, arifcinar06, vidoq, Efdal Ürkmez, hanil, resitbirben, eray80, koruyucu3443, ProScotch, Doğukan, hakanemel, huzur, TSevil, tufansemiz, Macezz, metehan123, HalilSefaa, DarkSaqa, alydgn, Aquariumhouse, Ozgur Uyar, namsada, black_calvus_06, aquay, Slckprn, alonesmaug,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.