ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Esnaf
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
762
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
07 Nisan 2019 00:42
Son Ziyaret:
1 dakika önce
Toplam Mesaj:
582 [5.49 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
560 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Kamil
Doğum Tarihi:
08 Eylül 1973
Yaş:
45
İl:
Bursa
Meslek:
Esnaf
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

" Ya Olduğun Gibi Görün; Ya Göründüğün Gibi Ol " İsim: Kamil / Esnaf / Gemlik - 200 litre bitkisiz akvaryum - Floresan aydınlatma - 1500 lt/s dış filtre - Silis kum plastik bitki ve makarna kayaları - Melez lepistes türleri ve cüce vatozlar

SON 10 MESAJI

400 Litre Tankıma İç Filtre
[QUOTE=fma3280][:iyi:]

Kamil Bey Merhaba;

Cevap hakkı doğdu o zaman ben de kendi doğrularımı yazayım.
Balıklar gece ( akvaryumda ışıklar da kapanınca ) kuma doğru sinerler ve bir köşe, kayada dinlenirler. Yani her canlı gibi. İşte bu dönemde aşırı akıntı olmamalı. Özellikle yavru iken iç filtre akıntı yaptığı için bunu orantılı ayarlamak lazım. Eğer iç filtre de akıntı debisini düşüren bir ayar düğmesi varsa bu şekilde akıntı düşürülebilir. Ya da daha sıkı ve fazla elyaf koyarak akıntı gücü düşürülebilir. O zaman kapatmaya gerek yok. Tabii bir de akıntı sevmeyen balıklar var.
Bir kere dış filtre kapatma asla olamaz...Zaten ben böyle bir şey yazmadım, yazmam... Bu konuda bir anlaşalım[:iyi:]
Elyaf yapı olarak dokusu farklıdır. Yani sıvacı süngeri, biyolojik mavi sunger, siyah sünger ( ki bu malzemeler gayet iyi bakteri tutarlar ) gibi değil bunlardan farklıdır. Suda bir müddet sonra çürür ve kokar. Yıllardır sık sık elyafı değiştirir yenisini koyarım. Çünkü elyaf mekanik temizliğin baş aktörüdür. Ve tabi ki diğer filtre malzemelerini akvaryum suyu ile yıkarım. Hiç bir yabancı forumda yada Türkiye'de elyaf bakteri tutar diye bir yazı okumadım. Bunun haricinde kendi mantığımda tutmaz diyor ama sizin fikrinize saygı duyuyorum. Bu doğrultu da ben geceleri içinde elyaf olan iç filtreyi kapatmaya ya da akıntıyı gücünü düşürmeye( yavru balıklar için ) devam edeceğim. Zaten balık sayım azalınca iç filtreyi de çıkaracağım.
Dış filtrem de sadece Ehiem pro substrat ve en üstte elyaf var. Yaklaşık 2 yıldır bu sistemle hiç kayıp vermeden devam ediyorum [:nazar:]
Bu arada akvaryumcu esnafların tankları hacimli ve doğal olarak elyaf, sünger kullanırlar. Çünkü bakteriler için yaşam alanı fazla. Daha fazla cam,zemin belki kum. Ama bizim gibi ev ortamında standart akvaryumlar da bunu uygulamak bana göre doğru olmaz.

Daha önce de söylediğim gibi hepimizin tecrübe, analiz ve gözlemleyerek edindiğimiz fikirler ve doğrular var. Burada konular açıldıkça tavsiyelerde bulunuyoruz. Gerisi bunları okuyan ve kendince uygulayan hobicilere kalıyor. Sizin ki kesin yanlış ya da benim ki kesin doğru demiyorum. Genç arkadaşlara tavsiyem okuyun, dinleyin, araştırın ama nihayetin de analizini kendiniz yapın ve uygulayın.

İyi Hobiler...[/QUOTE]

Siz bilirsiniz Fatih bey, yalnız senin doğrun benim doğrum meselesi değil bu, forumu herkes okuyor, madem bişiyler aktarıyoruz doğru bişeyler aktaralım,

İç filternizi balıklar gece dinlensin diye kapatmanız bana göre değil genel bir görüşe göre doğru değil çünki bakterileri oksikensiz besinsiz bırakıp sabote ediyorsunuz, balıklar iç filtre açıkkende bir köşeye çekilebilirler , balığı gece yoran mekanizma gündüzde yoracaktır dediğim bu ?

Bakteri suda oturduktan sonra heryerdedir ve özellikle kaba pislik gibi organik kirin tutunduğu heryerde bakteri yaşar yani sünger gibi elyaf gibi pislik tutan malzemeler bakteriler için bir yemek sofrasıdır, dolayısıyla tankın zaten heryerinde bulunan bakteri nasıl olur da elyafta olmaz yada tutunmaz ? yani mantıklı değil,

süngerin substratın bakteri tutma elverişlilik alanı geniştir diğerinin daha sınırlıdır fark sadece bu kadardır ama bakteri tutmaz demek anlaşılır gibi değil ?

Yalnızca elyafla doldurduğum sunsun tek hazneli dış filtreyle aylarca fitrasyon yaptım ve bu dış filrenin elyaf dokusunda yerleşen bakteriyle akvaryumda biyolojik bakteri döngüsü oluştu ve oturdu, ısı ışık ve besin ve organik kalıntı oluşuyorsa bakteri çaput bir bezin üzerinde de üremeye başlar bu ister sünger olsun ister elyaf yada başka bir şey, yani akvaryumcu veya ev ortamı ne farkeder ?

Bazı elyaf çeşitleri var mesela bambu dan üretilen bir elyaf bunda zaralı bakteri ve organizmaların üremesi %70 oranında azaltılmış, ancak bizim bahsettiğimiz organik canlı hayatın içindeki bağırsaklarımızda bile bulunan sindirimi sağlayan yararlı bakteriler miko organizmalardır, yani karıştırmayalım bunları birbirine bence [:)].

amacım polemik değil sadece paylaştığımız bilgilerin yanlış anlaşılmamasıdır, sizede iyi hobiler
400 Litre Tankıma İç Filtre
[QUOTE=fma3280]

Dış filtreyi tabii ki kapatmıyorum, iç filtre için kapatma durumu geçerli, balıklar geceleri dinlensin diye. [/QUOTE]

Merhaba Fatih bey, Erhan bey iç filtrenin kapatılmaması konusunda haklı, gündüz yorulmayan balıklar gecede yorulmaz, iç filtreyi kapattığınız anda bu filtreye bağlaşık tüm bakteri kültürünü öldürüyorsunuz, su kimyasındaki bir anlık yaşanabilecek toplu bakteri ölümü ve amonyak artılı tankınızı kendi elinizle sabote etmenize neden olur yazık olur, dış filtre ve iç filtre belli bir döngüden sonra kendi bakteri kolonilerini yaratıyorlar gece kapatmak demek tüm dengeyi sabote etmek anlamına gelir.

Kapatmayın Fatih bey, Saygılar

[QUOTE=fma3280]

Merhaba;

Aynı şekilde ben de genç arkadaşlara tecrübe ve bilgileri paylaşıyorum. Haznesinde elyaf olan bir iç filtreyi kapatmanın bir sakıncası yoktur, çünkü elyaf bakteri tutmaz. Eğer iç fitre haznesine substrat, sünger, bioball v.b malzemeler koyulursa dediğiniz durum geçerlidir. Ben sünger değil elyaf kullanıyorum. Zaten ilk mesajımda elyaf kullandığımı yazmıştım.

İyi Hobiler...[/QUOTE]

Fatih bey, elyaf da çok iyi bakteri tutar, tankın içindeki plastik bitkiler dahi çok iyi bakteri tutarlar, bakteri dış filtre ve iç filtre haznelerindeki materyallere yerleştikleri gibi tankın heryerindedirler

Bu nedenle filtre temizliklerinde filtre malzemelerini bakterileri mümkün mertebe korumak adına tankın suyuyla durularım ve kullanmaya devam ederim, deforme olan elyafları yenilemeden önce elyafın suyunu yeni elyafın üzerine sıkarım eskisini atarım

Akvaryumcu esnaf profesyonel ticari tankların sumplarında hem ekonomik olması açısından hemde mekanik ve biyolojik filtrsyonu çok iyi yapabilmesi noktasında sadece beyaz elyaf kullandıkları olur bazen kedi kumu ve aktif karbon eklerler, ancak tek başına bile elyaf ana medyadır bir bakteri yatağıdır.

Ha substrat yada siporax yapıları gereği daha geniş bakteri tutma alanı sunuyor olabilirler ancak bu elyafın yada bir sıvacı süngerinin de bakteri tutamayacağı anlamına gelmez,dediğimiz gibi bakteri kültürü oturduktan itibaren artık tankın heryerindedir

Saygılar[EDIT]Esnaf,2019-07-22 13:19:40[/EDIT]
Dophin C1000 Sepet Dizilimi
[QUOTE=isohobici]Cümleten hayırlı günler dophin c1000 3 sepetli dış filtre kullanıyorum sepet diziliminde yardımcı olursanız sevinirim benim sepet dizilim suan şu şekildedir

En altta elyaf sünger
Ortada aktif karbon kömür
En üsttede seramik
Şimdide teşekkür ederim [/QUOTE]

Merhaba İsmail bey

Dış filtrelerin genelinde devirdaim tanktan gelen kirli suyun üstten hızla en alt sepete ulaşıp buradan sırayla yukarı doğru ilerleyip buradan tekrar tanka pompalanması şeklinde olur.

Bu nedenle kirli su en alt sepette seramik halkalara çarparak kaba pislikler burada parçalanır seramik lerin hemen üstüne mavi sert sünger koyarsanız kaba pislkler burya takılır filtre edilir su ikinci sepetteki bir substrat siporx yada micromec yada diatomid kedi kumuyla temas ederse burada çok iyi nakteri tutulur bu medyalara yerleşen bakeriler hızla çoğalır suyu amonyağa kadar ayrıştırır ve böylece suda biriken amonyak da ayrıştrılmış biyolojik olarak filtre edilmiş olur ve en üst sepetteki aktif karbon hem suyu dezenfekte eder hemde çok iyi bakteri yüzeyi oluşturarak karbonun özel emici yapısıylada birleşince suyu berrak bir hale getirir, karbonun üzerini ince bir elyaf tabaka ile örteseniz su sonkez en ince şekilde filtre edilmiş olur ve pırıl pırıl tanka döner.

Bitkili alvaryumlarda karbon tercih edilmez çünki bitkilerin ihtiyaç duyabildiği amonyağın tamamını emer, bunun dışında karbon kullanımının bir sakıncası yoktur, 4 ayda bir değştirirseniz etkisini artırmış olursunuz çünki 3 - 4 aydan sonra emme özelliğini kaybeder ve durur, ancak salınım yaptığınada şahit olmadım yıllardır kullanırım olumsuz bir etkisini görmedim aksine kullanımından suyun tazeliği kokusuzluğu ve berraklığı noktasında çok memnunum.

Lepistes Kuyruk Hastalığı
[QUOTE=SerhatU][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213958/210720192202251.jpg[/IMG]
Arkadaşlar bu balığın kuyruğunun böyle olmasındaki neden ne olabilir?[/QUOTE]

Merhaba

Tankınızdaki suda amonyak artışı dengelenemediğinde sudaki asit oranı artıyor ve kuyruk erimeleri başlıyor, zeolit gibi diatomid gibi karbon gibi daha aktif amonyak emebilen biyolojik medya kullanmanız gerekiyor, özellikle bitkili tanklarda amonyak artışıyla birlikte sudaki asidik etki artıyor ve balıklar üzerinde bu tür kuyruk erimeleri görülüyor.Lepistes Üretim Güncesi - Gelir&gider Hesaplaması
[QUOTE=incaia]Herkese selamlar,

Yaklaşık 4 aydır baktığım albino full red lepisteslere 40*40*40'lık akvaryum yetersiz gelmeye başlayınca bir şeyler yapma isteği duydum. Bu kapsamda evde lepistes üretimine başlamaya karar verdim. Aşağıdaki tankı dişilerin doğumhanesi ve yavruların boylandırma akvaryumu olarak kullanmak üzere aldım. Bu başlık altında lepistes üretimi için yaptığım tüm masraflar ve olur da satabilirsem gelirler yer alacak.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/210979/200720191754141.jpg[/IMG]

Gider listesi:
20.07.2019
İkinci el 80 litre akvaryum: 70 TL
İkinci el sünger filtre: 10 TL
Çift çıkışlı hava motoru: 40 TL
50 gr Artemia yumurtası, tuz ve çıkarma seti: 90 TL
Silikonlu şerit led: 25 TL

TOPLAM: 235 TL

20.07.2019=Akvaryumu temizledim. Su doldurdum. Sudaki klorun uçması için filtreyi çalıştırdım.[/QUOTE]

Selam

Tankların sayısı arttıkça asıl maliyeti oluşturan elektrik faturası ortaya çıkacak ve eylül ayı sonunda ısıtıcı kullanmaya başlayacaksınız kış ortasına doğru ciddi elektrik faturaları ödeyeceksiniz, yani asıl karı zararı o zaman konuşmak daha mantıklı olacak henüz daha ortada satışa hazır yavrularda yok ? kar etmek için her ay düzenli olarak yüzlerce yavru elde etmeniz ve 3.aydan itibaren akvaryumculara her ay düzenli damızlık altı genç ürün satabiliyor olmanız gerekir

Ben şu an gerçekten ne üretiyosunuz kime ne kadar satıyorsunuz bilemedim ? Ortada daha bişey yok bu nedenle henüz maliyet hesabı yapmak pek gerçekçi olmayacaktır.

Kolay gelsin[EDIT]Esnaf,2019-07-20 22:21:11[/EDIT]
Dibi Çatlayan Akvaryumu Nasıl Uzaklaştırırım?
[QUOTE=lemur]Herhalde fotoğraf göndersem niye bu kadar kafa yorduğumu anlardınız. Tabanda boydan boya uzanan kocaman bir çatlak var. Yerinden kıpırdatıldığı anda dağılması olası. Herhangi bir kişinin bunu yapması yaralanmayla sonuçlanabilir. Zaten en az 10 yıllık bir akvaryum. Yeniden kullanma yönünde bir beklentim yok. Pek ulaşılmayan bir yerde olduğu için çok acil değil. Kimse yaralanmasın diye görüşlerinizi almak istedim. Teşekkür ederim.[/QUOTE]

Anladım, eski bir halının yada kilimin üzerine 3 kişi hassasiyetle kaldırıp bırakın halının kıyılarından tutarak taşımak daha kolay olur halıyı kesemez, ama çarşafı yırtar köşeleri.

Kolay gelsin
Bakteri Kültürü
[QUOTE=UmitYilmaz]Yeni akvaryumu doldurup 24-48 saat arası boş çalıştırın daha sonra eski akvaryumunuzu filtre süngerini temizleyin, kirli suyu yeni akvaryum suyunuza ekleyin. 24 saat sonrada balıklarınızı ekleyin. Benim taktiğim bu[;)] sorunsuz bir şekilde geçiş yaparsınız[/QUOTE]

[QUOTE=lemur]Bakterilerin tutunması 24 saatten çok daha uzun zaman alacaktır. Ama Nitrat patlaması da uzun zamanda olacaktır. Ümit Yılmaz'ın önerisine katılıyorum. [:)] Buna ek olarak, Kurulumu yapıp akvaryum hazır hale geldikten sonra önden sadece 1 ya da 2 balık ekleyin, bir hafta yada en azından birkaç gün böyle çalıştırın. Diğer balıklarınızı sonra ekleyin. Bu ilk eklenen balığa "kılavuz balık" deniyor. Hem su şartlarını test etmiş oluyorsunuz, hem de balığın artıklarıyla bakteri kültürünün yardımlarıyla nitrat patlaması yaşamadan azot döngüsünü kurmuş oluyorsunuz. Bu işin üçüncü ayağı da bitkilerdir. Tek başına bakteri kültürü eklemenin hiç bir anlamı yok.

Yeni kurulan akvaryuma aniden fazla balık eklemek genelde sorunlara yol açar. Forumda bununla ilgili güzel yazılar var. "Yeni tank sendromu" ya da "hasta tank sendromu" olabilir sanırım adı.[/QUOTE]

[QUOTE=Alper altuğ]


Akvaryumda canlı olmadıkça amonyak olmaz.yem atmadıkça nitrit olmaz.bakteriler oluşmadıkça azot döngüsü olmaz.diye gireyim öncelikle konuya laptadaktan.dostum hiç bir önlem almasanda bakteri oluşur.önemli olan haftalık su aşılama dip çekimi yaparak ve az bi oranda balıkları yemlemekten geçer.soruna cvp olarak eski akvaryumun filtresini yeni tankın içine sok sonra çıkar sık içine 3 kez yeterli olacaktır.ama sen düzenli dip ve aşılama yaparsan ve fazla balık bulundurmazsan akvaryumda suyun hep taze berrk ve bozuk olmıyacaktır.illa bakteri oluşsun diye uğraşmana gerek yoktur.[/QUOTE]

[QUOTE=FurkanKöse59]Arkadaşlar yeni akvaryum kuracağım bu akvaryuma eski akvaryumun oturmuş bakteri kültürlü akvaryumdan bakteri kültürü eklesem olur mu acaba ve ne kadar eklemeliyim bakteri kültürü yeni akvaryuma arkadaşlar[/QUOTE]


Merhaba Furkan Köse

Yukarıda son derece yararlı paylaşımlarla seni bu konu hakkında doğru bilgilendiren değerli üyeler bir teşekkürü hak ediyorlar değilmi ?

Hepsine sonuna kadar katlıyorum ve ekleyeceğim farklı bir şey yok, sabırla bir hafta kadar fitre yardımıyla suyunu devirdaim yaptırman yeterli olur, hastalıksız temiz bir takın suyundan da ilave edebilirsin yada yeni bir suyla sıfırdan kurulum yaparak suyu biraz yemleyerek bir ili gün sonra içine öncü bir iki çöpçü atarak durumu gözlemleyebilirsin.

Kolay gelsin
400 Litre Tankıma İç Filtre
[QUOTE=Kınayu]
Selamlar akvaryum içerisindeki iç filtre markası ne olursa olsun ses yapıyor ve bu ses balıkları rahatsız edecek boyutlardaysa heleki zaten bozuktur bir sorunu vardır öncelikle [:)] Yeni alınacak iç filtrede böyle bir şey yaşanması mümkün değil olduki yaşandı garanti kapsamında hemen değiştirirler olmasıda mümkün değil
Geriye akvaryum litrenize uygun ve işlevsel kolay pratik olması ve sarfiyatı fiyatı kalıyor bu kıstasları göz önünde tutarak düşündüğünüz bütçe fiyat akvaryum litrenize uygunluğu ve pratik işlevselliğine bakıp karar verecekseniz .
Birde olası düzenli kullanımla uzunca yıllar kullana bilmek için olası bir yedek parçası lazım olduğunda yedek parçasının bulunmasıda önemli bu kriterleri düşününce en akla mantığa uyanı Fatih beye katılıyorum Yılların deneyimi sarfiyatı uzak doğu mallarına göre daha iyi işlevsel ve kullanışlıdır .Biraz ilk başta fazla ücret vererek alınsa,da tam al malın iyisini çekme kaygısını durumudur [:iyi:] Eheim ön plana çıkmaktadır. [/QUOTE]

Merhaba Erhan bey

400 litreyi sump dışında dış filtrelerle iç filtrelerle sağlıklı verimli bir biçimde filtre etmesi çok zor, eninde sonunda yine başa döncek dediğimze gelecektir [;)] 300 litre ve üzeri en mantıklı verimli ve ekonomik filtrasyon sump ile mümkündür, bu işin eheimi fluvalı yok.

Saygılarımla
Dibi Çatlayan Akvaryumu Nasıl Uzaklaştırırım?
[QUOTE=lemur]Akvaryumum tabandan çatladı. Kullanılmaz halde. Uzaklaştırıp çöpe atmak istiyorum fakat yaralanma riskinden çekiniyorum. Ölçüleri tahmini 100x50x75h 400lt boş ağırlığı 80-90 kg. Yerden 25 cm yukarda yassı bir ahşabın üzerinde duruyor.Silikonlarını falçatayla söküp parçalamayı düşündüm fakat bu da riskli. Ne yapmamı önerirsiniz.[/QUOTE]

Dostum size tavsiyem hiç riske atmayın kendinizi, geçen yıl kahramanlık yapıp dükkandaki 200 litre 1 metrelik akvaryumu boşaltıp yerini değiştirmek için tek başıma kucaklamaya çalıştım iki metre gidebildim yarı yolda kaldım avazım çıktığı kadar bağırdım komşularım yetişti yüklendik akvaryumu üç yetişkin zor zaptettik sehpaya koyana kadar canımız çıktı !

Hele sizinki 400 litre en az 100 kilodur en ufak bir çatlakta vücudunuzu kollarınızı jilet gibi keser ve kan kaybı cam kırıklarında inanılmaz hızlı olur.

Dükkan komşum camcı benim, elleri terlediği için tecrübeli olmasına rağmen bir an eldiven takmaya üşenmiş ince bir tabaka 1 metrelik camı elinden düşürdü sesine koştuk düşen ve patlayan cam bacaklarını jilet gibi doğradı hastaneye çarşaflarla sararak zor yetiştirdik 2 ünite kan nakli yapıldı bedava gidiyordu allah çoluk çocuğuna bağışladı

camla şaka olmaz siz sakın ellemeyin, çağırın camcıyı tabandaki camı sölüp yenisiyle silikonlasın kenarını köşesini elden geçirip sağlamlaştırsın tankınızı böylece yenilemiş olursunuz kafanız rahat eder

Saygılarımla
Japon Balığımda Dropsy Sonrası Oluşan Siyah Leke?
[QUOTE=jennyhumphrey]Hala aynı şekilde; 7,8 aydır olduğu gibi sık sık hava yutup ardından yere yatıyor.Daha önce siyah renkten tamamen turuncuya dönen bir teleskop balığım vardı.➜ [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/201841/111020182018261.jpg[/IMG]
Ama bu balığımın aynı şeyi yaşadığını düşünmüyorum.[:?] Hastalıktan sonra gerçekleştiği için başka bir şeyden kaynaklı bence.

Merhaba.Balığımın su yüzeyine oksijen yetersizliğinden dolayı çıktığını düşünüyorum ancak akvaryum şartlarımın balıklarım için yeterli olduğunu da düşünüyorum o yüzden anlam veremiyorum.Sizce 50 Litrelik bir akvaryum, 2 japon ve 3 corydoras için yetersiz mi? İç filtre, pipo filtre, hava taşı var ama bir türlü su yüzeyine çıkıp hava yutma alışkanlığından vazgeçiremedim.Yem çok vermiyorum çünkü kabızlık problemi yaşadı daha önce.Günde 1 kere ya Akua sarımsaklı yem ya da Tetra Tetramin pul yem veriyorum ne çok az ne çok fazla denebilecek miktarda.Sürekli olarak yerde yatıyor yalnızca hava yutmak için su yüzeyine çıkıyor, bu döngü bazen 5 dk da bir denebilecek aralıklarda bile oluyor, yani çok sık.Haliyle hava yutmaktan karnı şiş.Yem yedikten hemen sonra da, bir gün aç bıraktığım zamanlarda da bunu yapıyor yani aç ya da tok olması fark etmiyor.

-Akvaryum tabanında kum varken, balığım sürekli yattığından kaynaklı yüzgeçleri çok kanlanıyordu, ben de bu yüzden kumu tamamen kaldırdım artık kanlanmıyor diyebilirim.Pek yüzmediği için arada kızarıklıklar oluyor ama kendiliğinden geçiyor.Yüzgeç erimesi yok.

-Dropsy tedavisi uygularken karantina akvaryumunda filtre vs. kullanmadığım için, her gün %50 su değişimi yapmama rağmen yine de kirlilik oluyordu.Üçüncü güne doğru bu siyah lekeler oluştu, her ihtimale karşı mikofish kullandım.Dediğiniz gibi amonyak artışı, su değerlerinden kaynaklı olabileceğini okumuştum.Pulları düzeldiği için ana tanka geri koydum.
-Su değişimlerini haftada 1 ya da 2 kez yapıyorum, filtreleri de aynı zamanda yıkıyorum.Akvaryum camlarını süngerle temizliyorum.Yukarıda yazdığım gibi su değerleri iyi olsun diye bu sefer Sera Bio Nitrivec ve Sera Aquatan ekledim ve balıklarımı 24 saat sonra koydum.Balığım hala hava yutuyor ardından yere yatıyor.Pullarındaki siyah lekeler sabit ama yüzgeç uçları iyice siyah oldu, erime- yırtılma vs. yok.
Bu arada cevap için teşekkürler.

Son hali;
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/201841/200720190832511.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/201841/200720190832551.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/201841/200720190832581.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/201841/200720190833011.jpg[/IMG][/QUOTE]


Merhaba

Dropsi ye yakalanan balıkların kurtulma yüzdesi çok düşük, yıllardır benimde upraştığım flgyl gibi anibiyotiklerle mücadele ettiğim bir hastalıktır bu, akvaryum hobisinin kronik sıkıntıları bunlar maalesef.

Şimdi gerçekleri konuşalım öyleyse, bende flagly ı etkin kullanan biri olarak şunu itiraf etmeliyim ! eğer balığın baştan bağışılık direnci güçlü değilse ilaç müdahalesi etkili olmuyor ölüm kaçınılmazdır bazen iyileşir gibi olur bir kaç gün sonra ölüsünü buluruz.

Dropsi de özellikle japon gibi iri gövdeli balıklarda gövdede görülen kararmaların kılcak kan damarlarının basnınç nedenile patlaması sonucu oluştuğunu söyledi bir akvaryumcu dostum banada mantıklı geldi, yani aynı insanlarda görülen varis damar hastalığı gibi , kan damardan çıkıyor orada kalıp oturuyor, kuruyor ve kararmış bir görüntü oluşuyor, eğer dropsi ortadan kalkar ise pul altındaki damarlara yeniden taze kan gidiyor deri hücreleri ve renk renk pigmentleri besleniyor balık eski canlı renklerine kavuşuyor.

Amonyak artışıyla birlikte ortaya çıkan asitin etkilediği kuyruk erimesi ve yarılması farklı bir durum.

Dropisye tekrar döncek olursak az balık sayısı, az yemleme etkin biyolojik filtrasyon bu hastalığa karşı balıkların bağışıklık direncini güçlü tutumakla başedilebilir bir durum, yani hastalıkla en iyi mücadele en başta hastalığın işini yapmasına engel olacak sağlık şartlarını sağlamak olmalı aslında evet.

SaygılarSON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 311 Online Kullanıcı, 169 Üye

Online Kullanıcılar

koagulant, Tropicall34, FurkanYnk, nvrkcy, fa61, BayPara, Mtnglsrn, sinanb85, ecological, mad-boy, krib, Black_77, 63yusuf27, oatuncturk, aliosmank, TÜMER, cavitaladag, apistoapisto, KillLaKill, soliter83, ecakar, DeviLLe, MiSoSiKiaN, sbilgic82, indianaconz, smckr, Bilgekarga, Kınayu, ezc06, Taskinilsever, icelebi, KILLIFISH, Mali491, i_gulistan, fretchord, Ejder Günaydın, akcay082, YavuzTut, BestBettaKoi, ternapi, Supervenenis, Cagatay_dnr, eozen81, ekmbr, cory94, ankara0606, YeniBalikciniz, Gogeta, Kuzderehsn, gazoz34, lojistisyen, TheHobi, fth0507, mehmet karadağ, sina00, serkantezel, ProScotch, Murat Murat, RuLing, mgokturk, ErsinOğuz, mehmeyt, badolost, AmazonDream, Arifhb, husumut, Emre39, Müptela, Emerse, faruk7481, arapaima, capo di capi, Beta_balik, fatihkarakaser, Alcynone, Mikail Erdoğan, mustafakuzu, mertboeing737, yunus142, Bisnev99, byrm06, fedaxdello, Talha, ertan95, Kadir Bora, vendetta99, rseven, avanli, demirsoy, Akvaryumfon38, anchor, flowerhrn, ALPDEM, Akvaryum8585, devito, since_1910, berkankrgl, wmsnickers, Aşk-ı semek, sirhill, osmnunlu, UmitYilmaz, Canberk18, hasancn, çulsuz, Murat Gün, Necdet Buluk, UnalCevahir, HobiciBalıkçı, Ramshorn, MertHusmenler, denizaltı, Rapsodistanbul, mesutok, ahmetcet, ali özer, dr_ozi, idiopatik, Ebubekir ATAR, mrah, aXarayli, blackeagle3673, Sansasyon43, TugayKrmn, namsada, hak45, denizulucutsoy, m.aydin93, tekila09, sherloock, atakansenturk, akvarist6034, UGURBEY, omrozd, rdroo, Toygar Arslan, BiotopeDogan, JapoJupo, erdalakçay, honur, Quersian, Tako, pilotx, mahmut1905, BlackHorse, ademh, MehmetGurbuZ, esensml, MurathanM, Berkesygl, Heinzen, FeritG, denizim20, alecozan, Omarfaruk, yigitmstt, teksel, oferhat, HardScape, M.mıslı, Speedy, MUSTAFAEKR, mesut35, ndmsrdr, erhanozcan71, fahrisinan, emreg, Birtek, vedatbucak, kvolkan21,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,743,471 Mesaj
  • 401,525 Konu
  • 91 Forum
  • 141,845 Forum Üyesi
  • 1,447 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,402 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.