ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
AlperDemir
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
119
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
09 Şubat 2009 14:02
Son Ziyaret:
2 Saat 54 Dakika önce
Toplam Mesaj:
228 [0.05 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
1 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Alper DEMİR
Doğum Tarihi:
12 Mart 1996
Yaş:
25
İl:
Samsun
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Alper Demir 40L Low-Tech Bitkili

SON 10 MESAJI

Dıy Co2 Ekipmanı Tanıtım Videosu
Hayırlı olsun, ben de askere gitmeden önce çinden sipariş vermiştim. Askerdeyken gelmiş, bugün itibariyle kurulumunu yaptım noname bir seramik difüzörle kullanıyorum. 1,5 litrelik şişelere 200g-600ml asit şişesi, 200g-200ml baz şişesi olarak kurulum yaptım.6 ay bakım görmemiş bir akvaryumdaki sonuçlarını buradan yazarım.
Ürün izlenimi olarak fazlasıyla güven veriyor. Bir yeri elinizde kalacak gibi değil gerçekten.
Akvaryum Yerleşim Önerisi
[QUOTE=rstrst]

Size zahmet olacak fakat bir fotoğraf paylaşabilir misiniz lütfen?

Tam gözümde canlandıramadım :([/QUOTE]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/68403/291020200108511.jpg[/IMG]
Benim kullanımım bu şekilde. Siz şelale aparatlı olarak uyarlayın açıyı.
Akvaryum Yerleşim Önerisi
[QUOTE=rstrst]
Bu durumda emiş tarafı sağda kalabilir, şelale yatay durumdan 90 derece dönerek dikey duruma gelip akvaryumun tam ters tarafına doğru yani sola doğru suyun üzerinden dökmek ve döngü oluşturmak en doğrusu?

Lepistesler ve ileride muhtemel yavrular olumsuz etkilenmesin?[/QUOTE]
Suyun üzerinden değil de, 3-4 parmak içinden yüzeye doğru çapraz 45 derecelerde bir açıyla vermek en iyisi. Suyun üzerinde kalan şelale aparatından gelen ses sizi ve balıkları strese sokabiliyor.
Anlattığım şekilde şelale aparatsız kullanıyorum herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Siz bir de şelale aparatıyla debiyi böleceğiniz için daha da rahat olabilirsiniz.
Yeni Akvaryum Kurulumu
[QUOTE=RiaNW]İç filtre koymassam nolur çünkü onun içinde ayrı motır falan motor yeri küçük sadece dış filtre koycak yerim var.iç filtre koymak yerine dış filtreye ekstra malzrmeler koysam ne olur
[/QUOTE]
İç filtre akvaryumun içinde çalışan bir filtre motor yeri ile ilişkisini anlayamadım. Tabiki olur ama dipte dışkı ve deri birikmesi olası. Dış filtre yeterli gelmiyor çoğunlukla kaplumbağa için. Dış filtrenin amacı katı atık tutmaktan çok biyolojik bir ortam yaratmak için farklı malzemeleri depolayacak alanının olması. Yani biyolojik filtrasyon. Kaplumbağalarda daha çok ihtiyaç duyulan mekanik, yani katı atık filtrasyonu. Yine de tercih sizin, benim tavsiyem küçük bir iç filtre eklemeniz. Keyifli hobiler.
Akvaryum Yerleşim Önerisi
[QUOTE=rstrst]

Hangi yöne doğru sizce? Su emiş borusuna doğru mu yoksa ters istikamete göre mi?[/QUOTE]
Estetik olarak gözünüze hangi yerleşim iyi geliyorsa o şekilde olabilir. Ben imkan olsa tek yerde toplamayı tercih ederdim.
Su yeterki dairesel hareket edip, diptende hafif akıntıyla pislik sürüklesin. Biyolojik filtrasyonunuz iyiyse zaten dipte pislik görme şansınız pek yok.
Yeni Akvaryum Kurulumu
Hayırlı olsun, yaptırmışken güzel de bir kuru alan yaptırsaydınız. Isıtıcı olarak cam tercih etmeyin, çelik ya da plastik kafesli ısıtıcılar kaplumbağa için daha güvenli. Filtre temizliği, kaplumbağanın pislik üretme kapasitesinide düşünürsek 3-4 haftada 1 olur. Balıktaki gibi fazla aksatamazsınız. Birde tavsiyem suyun dibini hareketlendirecek, kaba pislikleri dış filtreye göndermeden tutacak, küçükte olsa bir iç filtre eklemeniz. Hatta dış filtreye de herhangi bir biyolojik filtre ekipmanı eklemeyin ekstradan. Kaplumbağa için süngerler ve elyaf yeterli olacaktır.
Akvaryum Yerleşim Önerisi
Tavsiyem hava motorunu iptal etmek, şelale apatını dikey olarak yüzeye doğru ama tam yukarı değil, ileri-üst şeklinde su basacak şekilde ayarlamak, ısıtıcıyı emiş borusuna yakın koymak. Bu şekilde akvaryumda dairesel bir sirkülasyon sağlanacaktır.
50 Cm Akvaryum İçin İç Filtre Tavsiyesi
[QUOTE=osmanşahintsk]
Şelaleli filtrede akvaryumun kapağı engel olmuyor mu? [/QUOTE]

Evet şelale filtre kullanabilmeniz için yarım kapak ya da kapaksız akvaryuma sahip olmanız gerekiyor. Veya kapaksız kullanabilirsiniz. İlla iç filtre derseniz yukarda denilen gibi akvaryum litrenizin 5-6 katı debili bir filtre alabilirsiniz. Veyahut biraz daha yüksek alıp -7 katı gibi- filtrenin içine elyaf takviyesi yaparsanız daha iyi olur düşüncesindeyim. Elyaf debiyi düşürecektir.
Sitrik Asit Ve Karbonat İle Co2 Basınç Hakkında
[QUOTE=AliKURT]

Bks marka çelik çekme co2 tüpü hocam firmayı arayabilirsiniz kargolama yapıyorlar. Aslında d201 sistem tüplü sistemden daha tehlikeli ihmale gelmez, ufak bi kaçak büyük tehlikelere yol açabilir onu da geçtim strik asit yakıcıdır allah muahafaza hortumdan atıp göze falan geldimi tehlikeli sonuçları olur. Zamanında hortum patlayıp asit tavana sıçradı o arada koluma falan damladı baya baya yaktı kolumu. [/QUOTE]

Teşekkürler aklımda olsun. Sırf o riskten dolayı zrdr aluminyum set aldım ben de [:D]
Sitrik Asit Ve Karbonat İle Co2 Basınç Hakkında
[QUOTE=AliKURT]

Pazartesi günü sıfır 2,67lt tüp,2.el regülatör ve sıfır hassas ayar vanasını toplam 450tl ye aldım. Strik asit sistemi ile arasında 150tl gibi bir fiyat farkı var bu farka değer kesinlikle tavsiye ederim.

Edit: 5lt co2 yangın söndürme tüpü de 300tl gibi bir fiyat bilginiz olsun o biraz daha makul. [/QUOTE]
Tüp çelik çekme tüp mü Ali bey ? Bu fiyatlar bütçe sınırlarını aşmıyorsa tüplü sistem için uygun fiyatlar, tabi kalite de önemli. Ben biraz da tüpten çekiniyorum, aradaki fiyat farkı da bahanem oluyor almamak için [:)))]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 32 Online Kullanıcı, 18 Üye

Online Kullanıcılar

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.