Tapajos

Bu bölüm hazırlanma aşamasındadır. Önerilerinizi ve gördüğünüz eksiklikler ile hataları buraya tıklayarak bize yazabilirsiniz.

Tapajos - Nehirdeki pek çok gruba ait güzel örnekleri barındıran bir video.
Bu bölge, 1930 km uzunluğundaki Rio Tapajós'un drenaj havzasını ve Brezilya Kalkanı'nın kuzey yamacından akan kollarını içermektedir. Bu nehirler ise Rio Tapajós, Rio Jamanxim, Rio Teles Pires ve Rio Juruena'dır. Bu nehirlerin su kimyası, su altı görüntüsü ve canlı çeşitliliği büyük oranda benzerlik göstermektedir. Rio Tapajós, Amazon'daki beşinci büyük akın havzasıdır ve Amazon'a boşaltılan tatlı suyun % 6'sını sağlar. Kuzeye istikrarlı bir seyir boyunca akar, iletkenliği düşüktür ve pH 4.5 ila 7.8 arasında değişir. Suları berrak ve yeşilimsidir. Bölge belirgin bir kurak mevsim yaşar. Bu mevsimin yanı sıra aralık-mayıs arasını yağışlı mevsim olarak yaşar. Bölgedeki ortalama yıllık sıcaklık 21 ºC ile 27 ºC arasında değişmektedir.

Bölgede 12'si endemik yaklaşık 300 tür yaşar. Amazon Havzası ekolojik bölgelerinin tamamında olduğu gibi, Characiformes ve Siluriformesler, türlerin % 80'den fazlasını oluştururlar. Characidae (Characiformes), Cichlidae (Perciformes) ve Loricariidae (Siluriformes) en belirgin ailelerdir. Tapajos'u hobi dünyasında tanınmasının en büyük sebebi Geophagus sp. Tapajos'a ev sahipliği yapmasıdır. Gymnotus carapo, Hoplias malabaricus ve Serrasalmus rhombeus bölgedeki diğer dikkat çeken canlılardır. Leporinus türleri, hyphesobrycon türleri, moenkhausia türleri bölgedeki sürü balıklarıdır. Ayrıca Spectracanthicus murinus bölgenin akvaryumlar açısından en yaygın kedi balığı türüdür.

Bitki çeşitliliği açısından fakir denilebilecek olan Tapajos'da bazı echinodorus türleri, salvinia, riccia türleri yaygındır.

Havza granit ve kumtaşından oluşan bir zemin üzerindedir. Ara ara granit blokları ve parçalarına rastlanılır. Bunun haricinde tabanı kaplayan ince taneli kum tabakası ise kumtaşından aşındırılıp biriktirilmesi ile oluşmuştur. Granit ve benzeri kayaçlar ile az miktarda kökün kullanılacağı bir hardscape Tapajos biyotop akvaryumu için ideal sayılır. Burada en önemli unsur, ince taneli, bej ve tonlarındaki bir kumdur.

Biyotoptan Görüntüler

Örnek Akvaryumlar

Biyotoptaki Balıklar

Kaynakça:
- Bleher's Biotope's
- Tanganyikan Cichlid in Their Natural Habitat
- Malawi Cichlid in Their Natural Habitat
- Chris Lukhaup
- Peter Barnes
- Hans van Heusden
- Monga Bay Biotopes

Üye Yorumları